Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

Saulės energetika plečiasi vis sparčiau ( Interviu su ekspertu)

Apie atsinaujinančius energijos šaltinius, jų panaudojimo galimybes ir teikiamą naudą „Suvalkiečio“ skaitytojams pasakoja Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto docentas dr. Rokas Valančius.

Rokas Valančius

Rokas Valančius.

– Kaip vertinate, kad vis daugiau įstaigų, ypač švietimo, rūpinasi ekologiškais saulės energijos šaltiniais?

– Labai džiugu matyti, kad vis daugiau įstaigų nusprendžia įsirengti atsinaujinančius energijos šaltinius, ypač saulės elektrines, nors prieš kelerius metus startavus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paramai didelio susidomėjimo nebuvo ir dauguma įstaigų abejingai žiūrėjo į saulės elektrinės įrengimą. Vis dėlto sėkmingai įgyvendinti projektai, gerosios patirties pasidalinimas, paskatino ir kitas įstaigas įsirengti saulės elektrines. Šiais metais jau matome tikrai didelį susidomėjimą.

– Ką atsinaujinančių energijos šaltinių įrengimas duoda žmogui, gamtai, aplinkai?

– Pirmiausia, aš manau, kad įsirengdami atsinaujinančius energijos šaltinius dauguma įstaigų ar fizinių asmenų galvoja apie atsipirkimo laiką ar kai kuriais atvejais – patogumą, komfortą. Kaip, pavyzdžiui, pereinant nuo kieto kuro kūrenimo prie šilumos siurblio įsirengimo atsisakoma „pečkurio“ darbo. Patalpų šildymas tampa automatizuotas ir daug komfortiškesnis. Tik vėliau, galbūt jau įsirengus saulės elektrinę ar kitą priemonę, pradedama galvoti apie aplinką ir gamtą. Pavyzdžiui, įsirengus šilumos siurblį neteršiamas oras, įrengus 1 kW saulės elektrinę sutaupoma vidutiniškai 420 kg/CO2 emisijos per metus.

Dažnai ir mes, Kauno technologijos universiteto mokslininkai, atlikdami įvairių projektų galimybių įgyvendinimo studijas, iš užsakovų pirmiausia išgirstame klausimų apie tai, per kiek laiko priemonė atsipirks, kokia bus pradinė investicija, kokia galima valstybės subsidija, ir tik vėliau pereinama prie klausimų apie aplinkos apsaugą.

– Kokios yra galimybės įsirengti saulės elektrinę? Ar ją galima montuoti ant kiekvieno pastato stogo?

– Dauguma atvejų švietimo įstaigos turi puikias galimybes įsirengti saulės elektrines. Tokių įstaigų stogai dažniausiai būna sutapdinti, pakankamai dideli. Elekt­ros įvadai galingi. Aišku, kiekvieną atvejį reikėtų vertinti individualiai, todėl dažnai prieš pradedant įgyvendinti saulės elektrinės projektą rekomenduojama pradėti nuo galimybių studijos, atlikti stogo laikančiųjų konstrukcijų vertinimą – ekspertizę. Saulės elektrinės nevertėtų montuoti, jeigu pastato stogui būtina renovacija ar stogo padėtis pasaulio šalių atžvilgiu nėra tinkama, pavyzdžiui, su nuolydžiu į šiaurės pusę. Yra pasitaikę atvejų, kai ant pastato stogo krenta daug šešėlių nuo medžių ir aplinkinių objektų. Tokiais atvejais saulės elektrinė irgi nebus efektyvi.

– Kokios reikalingos pradinės investicijos saulės elektrinei įrengti ir per kiek maždaug laiko jos atsiperka, kiek sutaupoma lėšų?

– Pradinė investicija į saulės elektrinę priklauso nuo elektrinės galingumo ir konkrečios situacijos, bet, manau, kad kokybišką elektrinę tikrai galima įsigyti už 800 Eur/kW. Skaičiuojama, kad investicijos į didesnes kaip 30 kW saulės elektrines vidutiniškai atsiperka per aštuonerius metus, tačiau pridėjus APVA paramą savivaldybės įstaigoms atsipirkimo laikas sutrumpėja vidutiniškai iki dvejų metų. Individualaus namo atveju dėl šiek tiek didesnių investicijų ir mažesnės paramos iki 10 kW saulės elektrinių įrengimui investicijų atsipirkimo laikas yra ilgesnis – maždaug penkeri–septyneri metai.

Vidutiniškai skaičiuojama, kad pietų Lietuvoje 1 kW saulės elektrinės pagamina 950 kWh energijos. Praktikoje yra atvejų, kai teisingai įrengtos elektrinės pagamina ir daugiau kaip 1000 kWh iš 1 kW instaliuotos galios. Taigi pasiskaičiuoti galimą sutaupymą tikrai nėra sudėtinga. Nors tikėtis, kad pačių saulės elektrinių įranga artimiausiu metu atpigs, neverta, tačiau labai tikėtina, kad ateityje saulės elektrinių atsipirkimo laikas dar sutrumpės dėl brangstančios elektros energijos.

– Ką reikėtų žinoti, nuo ko pradėti ir kokiose programose dalyvauti norintiems pasinaudoti atsinaujinančiais energijos ištekliais ir įsirengti saulės elekt­rinę?

Vis daugiau įmonių ir įstaigų renkasi ekologišką energiją.

Vis daugiau įmonių ir įstaigų renkasi ekologišką energiją. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

– Norint įsirengti saulės elektrinę ar kitus atsinaujinančius energijos šaltinius reikėtų atlikti taip vadinamus namų darbus arba pasirengti iš anksto. Tai yra išsiaiškinti, kokio galingumo saulės elektrinė būtų optimali, kokios įrengimo galimybės, kokios reikalingos pradinės investicijos. Projektai didžiąja dalimi yra finansuojami APVA ir, pavyzdžiui, saulės elektrinės įrengimo atveju nuosavų, savivaldybės lėšų, reikės tik apie 15 proc. Tačiau ateinančių metų kvietimui reikėtų pradėti ruoštis jau dabar. Reikiamų dokumentų, leidimų gavimas gali užtrukti iki pusės metų ir startavus kvietimams jau gali būti vėlu tai daryti. Pavyzdžiui, šiais metais norinčiųjų įstaigų buvo tikrai daug ir paskirti APVA pinigai buvo išdalinti per kelis mėnesius.

– Apie kokių kitų atsinaujinančių energijos šaltinių įdiegimą būtų verta pagalvoti savivaldybės įstaigoms?

– Kad saulės elektrinės yra puiki, atsiperkanti investicija, jau spėjo įsitikinti ne tik fiziniai asmenys, bet ir įstaigos. Aišku, be saulės elektrinių, išties yra ir kitų atsinaujinančių energijos šaltinių, kurie gali būti efektyviai naudojami savivaldybės įstaigose. Pavyzdžiui, įvairūs šilumos siurbliai gali būti puiki alternatyva iškastinį kurą deginančioms katilinėms. Aišku, nereikėtų mieste esančių įstaigų atjunginėti nuo centralizuoto šildymo, tačiau priemiesčiuose ir kaimo vietovėse esančioms įstaigoms tai gali būti puiki alternatyva, mažinanti vietinę taršą ir taupanti pinigus. Įstaigoms, kurioms reikia daug karšto vandens, pvz. senelių namams, baseinams, vertėtų pagalvoti apie saulės kolektorių karštam vandeniui ruošti ar baseinams šildyti įrengimą. Tokių sėkmingai įgyvendintų projektų Lietuvoje jau tikrai yra nemažai.

– Ir saulės elektrinių, ir kitų atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimas pastatų energijos poreikiams tenkinti jau dažnai nebestebina. Kokios priežastys tai lėmė? Ar rinka pajėgi atliepti poreikius? Kokių turima naujienų šioje srityje?

– Saulės elektrinės jau keleri metai visame pasaulyje yra visiškai konkurencingos tradiciniams elekt­ros energijos gamybos būdams. Tai pirmiausia lėmė per pastarąjį dešimtmetį tris keturis kartus sumažėjusi tokios įrangos kaina. Nė viena kita atsinaujinančių energijos šaltinių technologija taip greitai nepigo ir netobulėjo. Žinoma, pastarieji metai, kaip ir kitose srityse, sukūrė nemažai iššūkių. Brangstančios medžiagos, didėjantys transporto kaštai šiek tiek pristabdė technologinį vystymąsi. Dauguma saulės modulių ir kitų komponentų gamintojų šiuo metu susiduria su iššūkiais, kaip sumažinti gamybos kaštus ir padengti vis augančius poreikius visame pasaulyje. Mano nuomone, technologinis saulės modulių vystymasis yra šiek tiek sulėtėjęs, bet, tikėkimės, tik laikinai.

Jeigu kalbėtume apie įvairių tipų šilumos siurblius, tai jų efektyvumas pastaraisiais metais irgi pastebimai išaugo, sumažėjo įrengimo kaštai. Jeigu prieš dešimt metų dar buvo manoma, kad „oras-vanduo“ tipo šilumos siurbliai nėra tinkami mūsų klimatui, tai pastarųjų metų praktika parodė, kad šiuolaikiški šilumos siurbliai gali būti efektyvūs net ir esant žemai temperatūrai.

Apibendrinant būtų galima pasakyti, kad technologijos tikrai sparčiai tobulėja nepaisant šiandieninių iššūkių. Artimoje ateityje tikimasi, kad baterijų-akumuliatorių kainos mažės, o efektyvumas didės. Taip pat tikimasi, kad geriau bus pritaikomi ir atpigs integruojami į pastatus saulės moduliai. Šilumos siurblių praktinis efektyvumas dar irgi atsilieka nuo teorinio, laboratorijose pasiekiamo, efektyvumo. Manau, kad netolimoje ateityje dauguma pastatų galės pagaminti daugiau elektros energijos, negu jiems reikia, tai yra, tapti aktyviais vartotojais.

– Ačiū už pokalbį.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Kapaviečių tvarkymas: keli patarimai, kurie padės palaikyti tvarką

  2021-10-14Kapaviečių tvarkymas: keli patarimai, kurie padės palaikyti tvarką
  Kapo priežiūra neturi būti labai varginantis darbas, kuris reikalauja iš Jūsų daug laiko. Jeigu taip yra – geriausia tvarkymą palikti tiems, kurie iš to valgo duoną. Kadangi šiuo metu kapaviečių tvarkymas siūlomas daugelio įmonių – nesunkiai rasite tuos, kurie Jums labiausiai tinka. Visgi, jeigu norite darbus atlikti pats – tokiu atveju svarbiausia optimizuoti procesą ir tuo pačiu sukurti kuo daugiau pagalbinių galimybių, kurios padės aplinkai išlikti tvarkingai. Kelias esmines aptarsime apačioje. 1. Pirmiausia siūlome visada po ranka turėti svarbiausius įrankius, kurie gali darbus padaryti greitesnius. Kadangi ne visada patogu juos neštis su savimi – siūlome greta kapavietės įrengti vietą, kur bus patys svarbiausi, ...
 • Kada įkurtas Vilnius?

  2021-10-13Kada įkurtas Vilnius?
  Beveik visi žinome, kad Vilnius pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323 m. sausio 25 d. laiške Hanzos miestų piliečiams, kuriame kvietė atvykti juos į Lietuvą. Miesto įkūrimo metais įprasta laikyti pirmąjį jo vardo paminėjimą istoriniuose šaltiniuose. Kodėl ir kas nusprendė, kad Vilnius pirmą kartą paminėtas tik Gedimino laiškuose, o ne kituose šaltiniuose, nelabai aišku. Nes dokumentų su ankstyvesniais Vilniaus paminėjimo metais yra. Prieš kelerius metus Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialo darbuotojai buvo parengę parodą „Žemaitija istoriniuose Europos žemėlapiuose“. Pradėjus domėtis, kuriuose užsienyje saugomuose senuosiuose žemėlapiuose galima būtų aptikti Lietuvos ir Žemaitijos paminėjimą, internete pavyko rasti Gerardo ...
 • Ūkininkas: pasėlių draudimas – tiesiog būtinybė

  2021-10-13Ūkininkas: pasėlių draudimas – tiesiog būtinybė
  Nė vienas ūkininkas nėra apsaugotas nuo neigiamų gamtos padarinių. Nors jų Lietuvoje fiksuojama vis dažniau, ne visi ūkininkai žino, kad gali gauti paramą ir drausti savo pasėlius, tokiu būdu sumažinti nuostolius. Radviliškio rajone ūkininkaujantis Rimantas Meškauskas, pasinaudojęs Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) teikiama parama, draudimą vadina būtinybe – ir ragina tai daryti visus. Be paramos – sudėtinga R. Meškauskas – patyręs ūkininkas, pažintį su žemės ūkiu pradėjęs dar 1986 metais, kuomet įsidarbino vairuotoju tuomečiame Šaukoto kolūkyje. 2000-aisiais, likvidavus žemės ūkio bendrovę, jam teko spręsti, ką daryti toliau. – Pasitaręs su žmona nutariau pats imtis ūkininkavimo. Pradėjau nuo vos 3 hektarų, vėliau dar 5 padovanojo uošviai. ...
 • Ar tikrai vitaminai plaukams skatinantys plaukų augimą veikia? Geriausi vitaminai plaukams, pasak dermatologų

  2021-10-12Ar tikrai vitaminai plaukams skatinantys plaukų augimą veikia? Geriausi vitaminai plaukams, pasak dermatologų
  Tinkamai subalansuota mityba, kurioje yra visi 13 būtinų vitaminų (vitaminai plaukams) , gali padėti išlaikyti plaukų sveikatą. Nors nėra įrodymų, leidžiančių teigti, kad atskiri vitaminai gali paskatinti plaukus greičiau augti, dėl specifinių vitaminų trūkumo plaukai gali pradėti slinkti arba lūžinėti. Pakankamas vitaminų plaukams svartojimas su maistu gali padėti išlaikyti plaukus sveikus. Mokslininkai atliko tyrimus, kaip šie vitaminai plaukams gali palaikyti plaukų augimą: • vitaminai D • vitaminas E • B grupės vitaminai Šiame straipsnyje pateikiama informacija apie tai, kaip šie ir kiti vitaminai gali palaikyti plaukus stiprius ir sveikus. Pagrindiniai vitaminai plaukams, kuriuos reiktų žinoti: Vitaminas D Papildomai vartojamas vitaminu D gali neturėti tiesioginio ryšio su plaukų augimu, ...
 • Verslo paraiškos: 50 tūkst. eurų parama už darbo vietą

  2021-10-11Verslo paraiškos: 50 tūkst. eurų parama už darbo vietą
  Iki spalio 29 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“. Sukūrus vieną darbo vietą, bus skiriama iki 50 tūkst. eurų paramos lėšų. Didžiausia numatyta paramos suma vienam projektui – ne daugiau nei 200 tūkst. eurų. „Tai unikali pagalba ir galimybė plėsti veiklą, kurti naujas darbo vietas bei įgyvendinti savo idėjas“, – sako šia parama jau anksčiau sėkmingai pasinaudoję pareiškėjai. Ragina nedelsti Kavinės „Žara“, įsikūrusios kurortiniame Tytuvėnų miestelyje, Šiaulių apskrityje, savininkė Birutė Šedienė džiaugiasi, kad prieš keletą metų teikė paraišką pagal veiklos sritį „Parama ...
 • Kokie mes: buvome, esame, būsime?

  2021-10-09Kokie mes: buvome, esame, būsime?
  Į šį sunkiai aprėpiamą nors tarsi ir lakonišką klausimą bando atsakyti Kalvarijos kultūros centro bei viso šio krašto kultūros darbuotojai. Ne tik jie vieni, bet ir visi neabejingi žmonės, dalyvaujantys projekto „Kalvarijos krašto etnokultūros savasties ženklai“ renginiuose – juos organizuojantys, besiklausantys paskaitų ir koncertų. Kultūrininkai pasitelkė nemažą būrį partnerių bei įvairių sričių etnokultūros specialistų. Pirmajame renginyje buvo analizuojami Sūduvos regiono tradicinio folkloro savitumai. Teorinėje dalyje apie tradicinį tautinį kostiumą kalbėjo Lietuvos nacionalinio kultūros centro (LNKC) specialistė Danutė Keturakienė, istorinių įžvalgų apie Sūduvą pateikė istorikas Alvydas Totoris. Koncerte „Puikūs sodai“ dalyvavo šio krašto ansambliai: šeimininkų „Diemedis“, „Lankupa“ iš Vilkaviškio, „Žibinyčia“ iš Marijampolės ...
 • Marijampoliečiai turėjo ypatingą galimybę pabendrauti su legendiniu jūrininku Simu Kudirka

  2021-10-09Marijampoliečiai turėjo ypatingą galimybę pabendrauti su legendiniu jūrininku Simu Kudirka
  Spalio 1-ąją Marijampolės „Spindulio“ kino teatre buvo parodytas režisierės Giedrės Žickytės daugiau kaip penkerius metus kurtas ir jau daugybę apdovanojimų pelnęs dokumentinis filmas „Šuolis“ apie legendinį lietuvių jūrininką Simą Kudirką. Šaltojo karo metais S. Kudirka iš sovietų laivo peršoko į Jungtinių Amerikos Valstijų laivą ir pasiprašė politinio prieglobsčio, bet buvo grąžintas atgal. Ši istorija prieš penkis dešimtmečius sulaukė didžiulio tarptautinio atgarsio. Marijampoliečiams itin pasisekė – į filmo pristatymą „Spindulyje“ atvyko ne tik G. Žickytė, bet ir Pilviškių miestelyje jau keliolika metų gyvenantis pats šios istorijos herojus 92-uosius metus einantis S. Kudirka. Režisierė G. Žickytė jau žinoma iš ankstesnių dokumentinių savo juostų „Kaip ...
 • Atsiveria vis nauji klodai…

  2021-10-09Atsiveria vis nauji klodai...
  Kai muziejininkai pakvietė į Lietuvos Kazio Griniaus muziejų, į skaitymus „Aš priėjau prie jo ir paklausiau…“, skirtus Kristinos Grinienės 125-osioms gimimo metinėms, ne vienas, ko gero, pagalvojo: ką gi dar naujo gali išgirsti? Tačiau atėjusieji į šį renginį tikrai nepasigailėjo, nes išgirdus ir visai naujų dalykų neapleido mintis, kiek dar daug slypi už plikų faktų ar datų. Tai žmogiškieji dalykai: viltys ir netektys, skurdas ir pastangos išgyventi, vienatvė ir ligos… Tai patiria ir tie, kuriuos vadiname istorinėmis asmenybėmis, žiūrime tarsi į „kitokius“ ir dėl to kartais jų gyvenimas atrodo kaip visada pilnas aruodas. Beje, labiau žinome pirmąją daktaro Kazio Griniaus žmoną ...
 • Žemės ūkiui – ketvirtis milijardo eurų paramos: skatins auginti daržoves, o ne grūdus

  2021-10-09Žemės ūkiui – ketvirtis milijardo eurų paramos: skatins auginti daržoves, o ne grūdus
  Per artimiausius penkerius metus investicijos į žemės ūkį Lietuvoje sieks pusę milijardo eurų. Žemės ūkio ministerija pristatė šių ir kitų metų Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramos investicijoms į žemės ūkio valdas strategiją, pagal kurią labai išaugs lėšos, skiriamos vaisių, daržovių, kiaulienos, paukštienos gamintojams bei pienininkams. – Iki šiol vieniems sektoriams teko santykinai didesnė parama investicijoms negu kitiems ir tai lėmė, kad Lietuvoje neproporcingai didelė žemės ūkio produkcijos dalis sukuriama grūdinių kultūrų sektoriuje, kuris šalies mastu sukuria nedidelę pridėtinę vertę – atitinkamai iš hektaro sukuriame mažesnę vertę nei ES šalys. Siekiame tai pakeisti, todėl pereinamuoju 2021–2022 metų laikotarpiu pagal Lietuvos kaimo ...
 • Valdžios įstaigų sprendimais siaurinama visuomenės teisė į informaciją – pavojus demokratijai

  2021-10-08Valdžios įstaigų sprendimais siaurinama visuomenės teisė į informaciją – pavojus demokratijai
  Lietuvos žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių viešas pareiškimas 2021 10 08 Mes, žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių atstovai, nesutinkame, kad prisidengdamos nacionaliniais ar tarptautiniais teisės aktais valstybės institucijos iš esmės siaurintų viešojo asmens sąvokos taikymą ir tokiu būdu atimtų iš visuomenės teisę į informaciją. Solidarizuojamės su redakcija „Atvira Klaipėda“, kurios siekis apginti teisę į informaciją turi keltis į Konstitucinį Teismą ir tarptautines instancijas. Šios iniciatyvos bus visapusiškai palaikomos mūsų bendruomenės. Kaip žinia, šių metų spalio 6 dieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė Klaipėdos naujienų portalo „Atvira Klaipėda“ skundą dėl Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos sprendimo. Apie Klaipėdos miesto savivaldybės valdomos bendrovės „Gatvių apšvietimas“ viešuosius pirkimus ir ...
 • Kaip palaikyti gerą psichikos sveikatą?

  2021-10-06Kaip palaikyti gerą psichikos sveikatą?
  Vienas pagrindinių visuomenės sveikatos prioritetų – psichikos sveikatos gerinimas ir palaikymas, kuris ypač svarbus šiais pandeminiais laikais. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas, gydytojas psichiatras Martynas Marcinkevičius pasakoja, su kokiais išbandymais krizės akivaizdoje susiduria mūsų psichikos sveikata, kokią grėsmę jai kelia pokovidinis sindromas ir kaip palaikyti gerą psichologinę savijautą. Pakeitė visų gyvenimą Kaip teigia gydytojas psichiatras M. Marcinkevičius, ši pandemija daro įtaką mūsų fizinei sveikatai tuo atveju, jei užsikrečiame koronavirusu. Tačiau, kalbant apie psichikos sveikatą, – tai be jokių išimčių paveikė visus gyventojus. – Juk pasikeitė visas mūsų gyvenimas, bendravimas ir visa tai, ką buvome įpratę daryti laisvai ir nevaržomai. Koronavirusas yra didžiulio masto ...
 • Negydant kataraktos gresia aklumas

  2021-10-06Negydant kataraktos gresia aklumas
  Šiandieninis gyvenimo būdas ypač vargina mūsų akis. Vis daugiau žmonių skundžiasi silpstančiu regėjimu: darosi sunku skaityti, vairuoti automobilį, užsiimti mėgstamais pomėgiais. Dauguma mūsų į specialistą kreiptis neskuba, tačiau silpstantis regėjimas yra pagrindinis vienos dažniausių akių ligų – kataraktos simptomas. Kas tai per liga, kada reiktų susirūpinti ir kaip gydyti kataraktą, klausiame A. Klinikos „Akių chirurgijos centro“ gydytojo Saulius Ačo. Katarakta – kokia tai liga? Katarakta – akių liga, kai lęšiukas pamažu netenka skaidrumo, formuojasi drumstys, kurios trukdo šviesai patekti į akį. Su metais drumstys ryškėja, plečiasi, kas lemia palaipsniui silpstantį regėjimą. Didžiąją katarakta sergančių žmonių dalį sudaro vyresni žmonės, kadangi lęšiuko drumstėjimas ...
 • Pakeliui į žalesnę Lietuvą: Joniškio šeimos aliejaus nepils į kriauklę – rinks jį utilizuoti mokyklose

  2021-09-30Pakeliui į žalesnę Lietuvą: Joniškio šeimos aliejaus nepils į kriauklę – rinks jį utilizuoti mokyklose
  Keptuvėje čirškinto aliejaus vieta – ne kriauklėje. Keisti įpročius siūlo pilietinių iniciatyvų projektas „Kuriame Lietuvą 2021!“, kurio sumanytojai Joniškio rajono mokyklose jau pradėjo statyti specialias talpas panaudotam aliejui surinkti. Tinkamai neutilizuotas aliejus užkemša vamzdynus, smarkiai teršia gruntinius vandenis. „Kuriame Lietuvą 2021!“ iniciatoriai, kartu su šio projekto globėju Europos Parlamento nariu Petru Auštrevičiumi, Joniškio rajono savivaldybe bei šios iniciatyvos partneriais jau iki spalio pradžios 16-oje Joniškio ugdymo įstaigų įrengs net 166 specialias panaudoto aliejaus rinkimo talpas. Jos stovės kiekvienoje klasėje, aliejų čia galės atnešti net apie 2600 moksleivių. Susirūpinti ekologija skatinančio projekto startas jau paskelbtas Joniškio „Saulės“ pagrindinėje mokykloje. Daugiausia panaudoto aliejaus ...
 • Stichija atvėrė galimybes, o parama padėjo įsitvirtinti

  2021-09-29Stichija atvėrė galimybes, o parama padėjo įsitvirtinti
  Stichinės nelaimės kartais gali atverti netikėtas galimybes. Tai gali patvirtinti Laukuvoje registruotos UAB „Medjoketa“ direktorius Kęstutis Bagdonas. Prieš du dešimtmečius prasiautęs uraganas lėmė, kad įvairias miškų ūkio paslaugas teikianti įmonė išplėtė savo veiklą, o pasinaudojusi miškininkams teikiama parama toliau įsitvirtina savo sektoriuje. Įsigijo naujutėlaitę medkirtę Kaip visko pradžią K. Bagdonas mini 1999-uosius. Tų metų pabaigoje Lietuvą nusiaubė uraganas „Anatolijus“, išvertęs gausybę medžių. „Tada urėdijoms reikėjo skubios pagalbos tvarkant stichijos padarinius. Nutarę padėti, įsigijome specialios technikos. Tuo metu atrodė, kad ji tinkama, tačiau laikui bėgant supratome, kad taip nėra. Svarbiausia problema buvo pernelyg mažas darbo našumas“, – prisimena bendrovės vadovas. Metams bėgant bendrovė savo lėšomis ...
 • Dilgėlės – Jūsų imuninės sistemos gerinimui. Pataria žolininkai

  2021-09-29Dilgėlės – Jūsų imuninės sistemos gerinimui. Pataria žolininkai
  Jeigu norite visada būti sveikas žmogus – tokiu atveju savo kasdienę mitybą reikia praturtinti augalais, kurie gali padėti Jums ne tik pasveikti, kai ligos jau yra, tačiau taip pat ir stiprinti savo imuninę sistemą, kuri gali padėti tų ligų išvengti. Geriausias pasirinkimas tokiu atveju, kai norisi gyventi sveikai, yra dilgėlių šaknys, kurios vis dažniau sutinkamos daugelio žmonių virtuvėse. Kadangi jos kainuoja pigiai – investicija labai greitai atsiperka, kadangi žmogaus gyvenimo kokybė vertinama net labai. „Dilgėlių šaknys gali padėti Jūsų kraujui būti kur kas geresniu. Pirmiausia jos labiausiai vertinamo dėl to, jog jose yra daug geležies, kuris labai reikalingas žmogaus organizmui. Kol vieni ...