Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Drauge su negalią turinčiais žmonėmis dirbantis treneris: jie primena, kaip svarbu džiaugtis tuo, ką turime

Negalią turintys žmonės ir jų šeimos nariai dažnai susiduria su socialine atskirtimi ir ribotomis integracijos visuomenėje galimybėmis. Tačiau drauge su jais dirbantys specialistai ir savanoriai užtikrinti, kad negalia nekliudo aktyviai leisti laisvalaikį, užmegzti naujas pažintis ir taip praplėsti savo akiratį. Pasak jų, darbas drauge su negalią turinčiais žmonėmis, jų šeimos nariais suteikia naujų ir naudingų patirčių patiems užsiėmimų organizatoriams.

Projekto tikslas – atkreipti dėmesį

Praėjusiais metais Šakių mieste prasidėjęs ir iki šiol tebesitęsiantis projektas „Negalią turinčių asmenų ir jų šeimos narių integracija į visuomenę“ skirtas skatinti socialinę atskirtį patiriančių ir negalią turinčių žmonių, jų šeimos narių integraciją ir didinti jų užimtumą.

Šakių miesto vietos veiklos grupės projektų koordinatorė Milda Žemaitienė sako, kad iniciatyvos idėja kilo kuriant vietos veiklos grupės strategiją. Buvo vertinama, kokių paslaugų bendruomenei reikėtų labiausiai. Vieni pirmųjų savo idėją pateikė šio projekto iniciatoriai sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“.

Projekte dalyvauti kviečiami žmonės su skirtinga negalia ir jų šeimos nariai, jiems siūloma didelė veiklų įvairovė. „Dalyviai lankosi užsiėmimuose baseine, eina į sporto klubą. Rengiami ir muzikos, vaško darbų, rankdarbių terapiniai užsiėmimai. Taip pat buvo organizuota savaitę trukusi išvyka į pajūrį, kur žmonės taip pat buvo kviečiami įsitraukti į įvairius užsiėmimus. Projekto pabaiga turėtų būti pažymėta visiems skirtu baigiamuoju koncertu“, – pasakoja M. Žemaitienė.

Pasak jos, vienas iš pagrindinių projekto tikslų yra įvertinti ir suteikti dėmesį ne tik negalią turintiems žmonėms, bet ir jų šeimos nariams. „Dažnai žmones su negalia prižiūrintys artimieji būna tarsi nuskriausti, jiems skiriama mažiau dėmesio. Todėl kviesdami įsitraukti į siūlomas veiklas norime paskatinti ir negalią turinčių asmenų šeimos narius, kurie artimųjų priežiūrai ir globai skiria visa savo dėmesį ir laiką.“

Džiaugiasi užsimezgusia bendryste

Vienas iš projekto savanorių, treneris Vytas Dielininkaitis padeda žmonės su negalia dalyvauti fizinio aktyvumo užsiėmimuose. Treneris prie iniciatyvos prisidėjo dar praėjusiais metais ir tikina, kad kol dalyviai turės noro, tol dirbs ir toliau.

Pasak jo, sprendimas savanoriauti yra natūralus, nes kiekvieną dieną ir taip savo darbu padeda kitiems žmonėms. „Įsitraukimas į savanorišką veiklą buvo iššūkis, tačiau bendravimas su projekto dalyviais yra įdomi ir pamokanti patirtis. Sekasi išties gerai, nes prie veiklų žmonės jungiasi noriai, matome ir padarytą pažangą. Pavyzdžiui, viena iš projekto dalyvių ėmė lankytis treniruočių salėje papildomai.“

V. Dielininkaitis pasakoja, kad užsiėmimuose žmonės su negalia turi galimybę bendrauti, išmokti naudotis treniruokliais, lavinti judesius, palaikyti bendrą fizinį krūvį. Be to, jis pastebi, kad lankymasis treniruotėse leidžia dalyviams pakeisti aplinką, o tai daro teigiamą poveikį jų emocinei būsenai.

Projekto savanoris sako, kad drauge su žmonėmis, turinčiais negalią, vykdomos veiklos primena, kaip svarbu džiaugtis tuo, ką turime. Pašnekovas pasakoja, kad pavyko užmegzti tvirtus ryšius su projekto dalyviais. Pasak jo, žmonių entuziazmą ir motyvaciją parodo ir aktyvus dalyvavimas treniruočių procese net ir sugriežtinus COVID-19 sukeltos pandemijos valdymo reikalavimus. „Prasidėjus karantinui treniruotes filmavau ir vedžiau nuotoliniu būdu. Bijojau, jog turimas įdirbis nutrūks, tačiau pamačiau, kad dalyviai ir toliau jungėsi, sportavo – jiems tai smagu.“

Trenerio nuomone, svarbiausia yra žmonių su negalia ir drauge su jais dirbančių specialistų noras įsitraukti į bendras veiklas. Pasak jo, projekto suteikiamos galimybės svariai prisideda prie didesnės žmonių su negalia integracijos visuomenėje. „Užsiėmimų metu stengiamės neišskirti žmonių, turinčių negalią, jie treniruojasi drauge su visais kitais. Projekto dalyviai turi galimybę stebėti kitus žmones, atkartoti jų judesius, bendrauti. Tai puiki integracija į aplinką“, – teigiamais veiklų, skirtų žmonėms su negalia, rezultatais džiaugiasi V. Dielininkaitis.

Dalyvių skatinti nereikia

Projekto koordinatorė M. Žemaitienė džiaugiasi, kad žmonės su negalia ir jų šeimos nariai į siūlomas veiklas įsitraukia itin noriai. „Man labiausiai įsiminė didelis žmonių noras dalyvauti projekte. Kartais koordinuodami kitas iniciatyvas susiduriame su problema, kad sunku surasti dalyvius, juos reikia specialiai kviesti. Tuo tarpu įgyvendinant šį projektą to daryti nereikėjo.“
Žmonių su negalia ir jų šeimos narių užimtumo svarbą rodo ir gausus projekto dalyvių skaičius. „Kviečiant dalyvius į šį projektą net nereikėjo reklamos. Žmonės iš lūpų į lūpas vieni kitiems perdavė informaciją. Todėl vietoj užsiėmimams planuojamos vienos dalyvių grupės, dažnai surinkdavome 2–3“, – įspūdžiais dalijasi M. Žemaitienė.

Pašnekovė svarsto, kad projekto populiarumą didina ir problema, jog mažesni miestai susiduria su veik­lų ir užsiėmimų, skirtų žmonėms su negalia bei jų šeimos nariams, trūkumu. Taip pat galimybes skatinti aktyvesnę šių žmonių integraciją kliudo ir riboti finansai.

„Šis projektas naudingas, nes suteikia tam tikrą paslaugų spektrą nemokamai. Dažnai žmonės su negalia ir jų šeimos nariai atsiduria tarsi užburtame rate. Artimieji slaugo neįgaliuosius, tuomet atsiremiama į problemą, jog lėšų papildomai kažkur išvykti ar apsilankyti baseine, sporto klube neužtenka. Žmonėms reikalinga socializacija, integracija, išėjimas iš namų ir galimybė praplėsti savo akiratį“, – mintis dėsto projekto koordinatorė.

Rekomenduoja prisijungti

Projekte drauge su negalią turinčiu sūnumi dalyvavusi Dalija Guogienė dalijasi įspūdžiais apie vasarą vykusią kelionę į pajūrį. Pašnekovė pasakoja, kad išvykos metu taip pat savanoriavo. Ji padėjo kitiems projekto dalyviams spręsti kasdienius buities klausimus, lydėjo juos prie jūros, o subjurus orui dalyvavo ir užsiėmimuose bei dirbtuvėse.

Ji sako, kad sužinojusi apie galimybę prisijungti prie organizuojamos išvykos nesuabejojo, nes jau buvo pasiilgusi kelionių. „Dėl karantino užsisėdėjome, todėl tiek man pačiai, tiek artimajam su negalia jau norėjosi iškišti nosį iš namų. Prasidėjus pandemijai tai daryti bijojome, laikėmės ramiai, o šiemet truputį įsidrąsinome.“

Labiausiai projekto dalyvę ir jos sūnų pradžiugino galimybė pakeisti aplinką, aplankyti jau senokai matytą jūrą, pabendrauti su įvairiais žmonėmis. D. Guogienė džiaugiasi projekto dalyvių bendruomeniškumu, tarpusavio pagalba. „Prie jūros keliavo žmonės su įvairia negalia, ne visi iš jų turi vienodas galimybes išeiti iš namų, bendrauti su kitais žmonėmis. Todėl svarbiausia yra buvimas tarp įvairių žmonių, socializacija ir akiračio praplėtimas.“

Kadangi iniciatyvos metu siekiama atkreipti dėmesį ne tik į negalią turinčius asmenis, bet ir jų šeimos narius, namuose du artimuosius su negalia globojanti D. Guogienė sako, kad šie lūkesčiai pasiteisino. Pasak jos, dalyvavimas projekte atnešė vien teigiamas emocijas, todėl rekomenduoja į veiklas įsitraukti ir kitiems. „Kelionėje dalyviams nereikėjo rūpintis nei apgyvendinimu, nei maitinimu. Nuo mūsų tarsi nusirito papildomų rūpesčių našta. Laikas visiems praėjo labai smagiai. Buvo gera matyti švytinčias artimo žmogaus akis“, – šiltais prisiminimais dalijasi pašnekovė.
Projektas finansuotas pagal ES fondų investicijų veiksmų programą, kurios tikslas – paskatinti piliečius būti aktyvius, savo miestuose kurti iniciatyvas ir taip mažinti socialinę atskirtį Lietuvoje. Daugiau apie galimybes inicijuoti projektus savo mieste ar bendruomenėje rasite www.miestobendruomene.lt.

Užs. 1253.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • 5 ORIGINALIOS IDĖJOS, KĄ DOVANOTI KALĖDŲ PROGA PORAI

  2021-12-015 ORIGINALIOS IDĖJOS, KĄ DOVANOTI KALĖDŲ PROGA PORAI
  Parduotuvių lentynos, besipildančios kalėdiniais papuošimais, skambanti kalėdinė muzika, mandarinių ir cinamono kvapas, pirmos krintančios snaigės primena, jog artėja gražiausios metų šventės. Tam, kad kalėdinių dovanų paieška nevirstų galvos skausmu, mes turime net 5 originalias idėjas, kurios nustebins ir pačius išrankiausius! Beliks tik išsirinkti pramogos pobūdį, o tai padaryti internetu tinklalapyje Beta.lt dabar itin paprasta. Vos keliais paspaudimais dovanų kuponas bus jūsų, todėl dovaną įsigysite ne tik greičiau, bet ir pigiau! POILSIS GAMTOJE Norintiems pabėgti nuo miesto šurmulio idealiai tiks gamtos apsuptyje įsikūrusios mini vilos ERDVĖS, o čia – šlamantys medžiai, tyvuoliuojantys vandens telkiniai, jaukumu ir ramybe kvepiantis kiemas. Skandinaviško stiliaus jaukumas, apgalvotos detalės, žvakių šviesa, ...
 • Palaidinė – kas ji tokia?

  2021-12-01Palaidinė - kas ji tokia?
  Palaidinės tai moteriški viršutiniai drabužiai, kurie dažniausiai būna panašūs į marškinius. Jos atsirado dar XIX a. pabaigoje, apie 1890 metus. Ypač išpopuliarėjo po Antrojo pasaulinio karo. Tad šio stiliaus drabužis skaičiuoja daugiau nei šimtmetį ir vis dar yra labai populiarus, todėl tikėtina, kad iš mados pasaulio taip pat ilgai ir nesitrauks. Pasirinkimo gausa kiekvienam skoniui Moterų apranga visais laikais žavėjo savo išradingumu bei subtilumu. Pasirinkimas labai platus, o kalbant apie kiekvieną drabužį atskirai galima juos klasifikuoti į dar kelis tipus. Palaidinės taip pat būna kelių tipų. Jos būna vienspalvės arba įvairių atspalvių, su raštais ar kitokiais piešiniais, dažniausiai su plastikinėmis ar metalinėmis ...
 • Kataraktą galime įveikti

  2021-12-01Kataraktą galime įveikti
  Pastebėjus regėjimo susilpnėjimą, akis tarsi aptraukus rūkui, atsiradus jautrumui ryškiai šviesai – reiktų ilgai nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju, kadangi visi šie požymiai gali būti ženklas, kad vystosi katarakta. Katarakta (lęšiuko sudrumstėjimas) – viena pagrindinių regėjimo netekimo priežasčių pasaulyje, kurią šiuolaikiniai oftalmologijos pasiekimai leidžia sėkmingai gydyti. Pradinėse stadijose katarakta gali nesukelti regėjimo problemų, tačiau su metais drumstys ryškėja, plečiasi, kas lemia palaipsniui blogėjantį regėjimą. Sergant katarakta silpnėja matymo ryškumas, vaizdai tampa išplaukę, matomi tarsi žiūrint pro rūką. Drumstėdamas lęšiukas iškraipo spalvas, dingsta kontrastinis matymas. Kad ir kokius akinius žmogus užsidėtų matymas nepagerėja. Ligai progresuojant regėjimas silpnėja, atskiriama tik šviesa nuo tamsos ar ...
 • Automatizuota maisto gamybos įranga – nauda ir žmogui

  2021-12-01Automatizuota maisto gamybos įranga – nauda ir žmogui
  Verslas šiais laikais tikrai dirba dažniausiai kompiuterio pagalba, sistemomis, o ne rankomis, kadangi pagaminti didelius kiekius gaminių, natūralu, kad rankomis būtų ne tik per brangu, tačiau ir tai reikalautų labai daug laiko. Lygiai taip pat ir maisto pramonei galima rasti labai daug sistemų, kurios skirtos našiam darbui ir galiausiai geriausia rezultatui. Kad ir koks maistas yra gaminamas – geriausia įranga siūloma linchema.lt. Tik reikia tartis su pardavėjais, kurie pagal Jūsų poreikius pasiūlys sistemas, kurios labiausiai atitinka Jūsų veiklos tipą. Našumas ir energija Pirmiausia siūlome daugiau dėmesio skirti energijai bei jos koeficientui, kuris dažniausiai reiškia naudingumą. Žinoma, kad visi verslai nori kuo galingesnės įrangos, ...
 • Baldų priežiūros priemonės – svarbu ir reikalinga

  2021-12-01Baldų priežiūros priemonės – svarbu ir reikalinga
  Nauji baldai namuose visada atrodo estetiškai, tačiau laikui bėgant atsiranda įvairios nusidėvėjimo žymės. Tam, kad namai ir toliau atrodytų gražiai, o baldai džiugintų ilgai, reikia detales tinkamai prižiūrėti nuo pat jų įsigijimo pradžios. Tinkama priežiūra reikalauja laiko bei žinių, todėl straipsnyje pateikiame patarimus, kaip tinkamai valyti skirtingų medžiagų baldus. Oda Tiek natūralios, tiek dirbtinės odos baldams reikalingos specialios valymo priemonės. Stilingus odinius baldus, kuriuos galite rasti internetinėje baldų parduotuvėje Magrės baldai, patariama reguliariai nusiurbti dulkių siurbliu, o nusiurbus nuvalyti šluoste. Jei pateko purvo, išteptą vietą nušluostykite sukamaisiais judesiais sausu skudurėliu. Vis tiek lieka dėmė? Tuomet naudokite specialias odos priežiūros priemones. Odinių baldų nestatykite ...
 • Rygiškių Jono gimnazijai – Amerikos lietuvių dailininko dovana

  2021-11-27Rygiškių Jono gimnazijai – Amerikos lietuvių dailininko dovana
  Šią savaitę Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija sulaukė ypatingos dovanos – joje apsilankęs Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čikagoje, gyvenantis gydytojas ir menininkas Audrius Plioplys padovanojo savo kūrinį „Simfonija“, kuris papuošė vieną iš gimnazijos sienų. „Suvalkietyje“ jau rašėme, kad dailininkas A. Plioplys šiemet rugsėjo mėnesį lankėsi Lietuvoje, o Marijampolėje surengė jubiliejinę darbų parodą ir paminėjo savo 70-metį. Jo iniciatyva prie Varnupių piliakalnio pradėta kurti akmenų instaliacija, skirta šiemet minimoms garsios lietuvių mokslininkės Marijos Gimbutienės 100-osioms gimimo metinėms. Dailininkas yra gimęs Kanadoje, Toronte, jau daug metų gyvena Amerikoje, o jo tėvų gimtinė yra netoli Marijampolės. Įspūdingo dydžio meno kūrinį „Simfonija“ pristatydamas Rygiškių Jono gimnazijos salėje susirinkusiems ...
 • „Tegul jo asmenybė įkvepia“

  2021-11-27„Tegul jo asmenybė įkvepia“
  Marijampolėje paminėtos kraštiečio – ateitininko, karininko, vieno jauniausių Steigiamojo Seimo narių – Antano Matulaičio, kritusio kovose už Lietuvos laisvę, 101-osios mirties metinės. Senosiose miesto kapinėse prie Antano Matulaičio kapo jam nusilenkė marijampoliečiai, Lietuvos Seimo nariai bei kiti svečiai, nuaidėjo karių pagarbos salvės. Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus Bulotų namuose surengta A. Matulaičio vardo konferencija „Pilietinis pasipriešinimas: vakar, šiandien, rytoj“. Šio renginio iniciatorius, Seimo narys Andrius Vyšniauskas akcentavo, kad Antanas Matulaitis buvo išskirtinė asmenybė, dažnai minėta kaip pavyzdys jaunajai kartai ir deramai gerbta tarpukariu, deja, užmiršta… Tikimasi, kad ši konferencija nebus paskutinė – prisimenant ir pagerbiant, mokantis iš praeities ...
 • „Turiu kelionių geną“

  2021-11-26„Turiu kelionių geną“
  Judita Leišytė – marijampolietė, buvusi geografijos mokytoja. Iki šiol mėgaujasi pažintinėmis kelionėmis, pėsčiųjų žygiais, įsimylėjusi kalnus, aplankiusi 52 šalis. Paklausta, ar teko kada nors keliauti su programa „viskas įskaičiuota“, iš karto pradėjo linksėti galva: „Taip taip, visos mano kelionės yra „viskas įskaičiuota“: nuovargis, košės, net uodai įskaičiuoti, ir pokalbiai prie laužo, gražūs vaizdai, nepalankios oro sąlygos, bemiegės naktys“ (sąrašą galėtų tęsti ir tęsti). Daiva KLIMAVIČIENĖ „Neįsivaizdavau, kad galima keliauti be mokinių“ Judita yra aukštaitė, gyvenimo atviliota į Suvalkiją. Mokykliniais metais jos mokytojai įžiebė meilę gamtai ir kelionėms. Puikios Aukštaitijos vietos, Tauragno ežeras, baidarės, dviračiai, lygumų slidės – viskas išbandyta, prisijaukinta. Šią kelionių ugnelę ...
 • Marijampolės kolegija minėjo 20-metį

  2021-11-26Marijampolės kolegija minėjo 20-metį
  Jubiliejus – tai proga prisiminti, padėkoti, nusilenkti. Trečiadienį tokią progą turėjo Marijampolės kolegijos bendruomenė, minėdama kolegijos 20-metį. Tradiciškai pasigirdo svarstymų, ar tai daug, ar mažai – 20 metų. Kaip institucijai tai nėra didelis amžius. Visgi tuos metus dar prisimena daugelis, daug yra žmonių, kurie gali pasidalinti atsiminimais, įspūdžiais apie tai, kaip kolegija kūrėsi ir vystėsi. Kolegija visais šiais metais įgyvendino įvairias šventines iniciatyvas, skirtas jubiliejui. Marijampolės kultūros centre trečiadienį buvo atidaryta fotografijų, įamžinusių kolegijos dešimtmečius, paroda „20-mečio istorija atminty ir vilty“. Šv. Vincento Pauliečio bažnyčioje aukotos šv. Mišios, skirtos pagerbti ir prisiminti kolegijos bendruomenės narius. Iškilmingą renginį „Praeitis atvira ateičiai“ kultūros centro ...
 • Rūbų pirkimas mažiems vaikams: kaip sutaupyti?

  2021-11-26Rūbų pirkimas mažiems vaikams: kaip sutaupyti?
  Norite sutaupyti pinigų perkant vaikiškus drabužius? Vaikiškiems drabužiams galite išleisti netgi daugiau nei perkant suaugusiųjų drabužius. Ką daryti ir kaip sutaupyti? Štai keletas patarimų praktiškoms mamoms! 1. Pirkite klasikinius drabužius Pirkite klasikinius pagrindus – tai patarimas, kurį perskaitysite kiekviename mados žurnale nuo „Vogue“, „Elle“ iki „Grazia“. Ir šią taisyklę lygiai taip pat galime pritaikyti vaikų drabužiams. Džinsai, chinos, pagrindiniai marškinėliai ir megztiniai taps pagrindiniais jūsų vaiko drabužių deriniais. Taip vaikas visada turės universalų drabužį, kurį galės derinti su naujais „negaliu gyventi be jo “ marškinėliais, kelnėmis ar sijonu. 2. Priimkite visas dovanas, ypač kūdikių rūbelius Neišvengiama, kad nuo tos dienos, kai pranešite apie nėštumą, ...
 • Siekiant didesnių renovacijos tempų Lietuvoje, susijungė dvi Aplinkos ministerijai pavaldžios agentūros

  2021-11-20Siekiant didesnių renovacijos tempų Lietuvoje, susijungė dvi Aplinkos ministerijai pavaldžios agentūros
  Lapkričio 1 d. susijungė Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), iki šiol administravusi daugiabučių renovacijos procesus, ir Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Nuo šiol pastatų renovacijos procesus koordinuos naujai įsteigtas APVA pastatų energinio taupumo departamentas. Aplinkos ministerija tikina, kad agentūrų susijungimas padės užtikrinti efektyvesnę daugiabučių ir viešųjų pastatų atnaujinimo eigą visoms proceso šalims. Spaudos konferencijoje dalyvavęs Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pasakojo, kad šiuo metu Aplinkos ministerijos planas yra patrigubinti renovacijos tempus, o BETA ir APVA sujungimas, įkuriant Pastatų energinio taupumo departamente Kompetencijų centrą – vienas pagrindinių įrankių, padėsiančių tai padaryti. APVA direktorius Ignotas Šalavėjus pasakoja, jog Pastatų energinio taupumo departamente jau praėjusią savaitę ...
 • Ką skaityti? Įdomi šiuolaikinė užsienio literatūra 

  2021-11-19Ką skaityti? Įdomi šiuolaikinė užsienio literatūra 
  Žmonėms, kurie nežino, ką skaityti, rekomenduojame atsiversti gerą, laiko patikrintą klasikos knygą. Tačiau šiuolaikinė literatūra taip pat įdomi ir verta dėmesio. Kiekvienais metais rengiami įvairūs prestižiniai apdovanojimai, tokie kaip „Man Booker“, Pulicerio ar Nobelio literatūros premijos. Skaitytojai taip pat nominuoja ir renka savo geriausias metų knygas. Todėl visada verta pasižvalgyti po tokių premijų ar rinkimų nugalėtojus, nominantus, bei pasidomėti įvairiais  bestseleriais. Tiems, kuriems vis dar keblu išsirinkti vertingą skaitinį, interneto knygynas Patogupirkti.lt parengė rekomendacijų ir siūlo tokią šiuolaikinę užsienio literatūrą, kuri įsimins ilgam. Visgi, skaitytojai, kaip ir knygos, labai įvairūs, todėl šiame sąraše rasite kūrinių, parinktų skirtingų pomėgių žmonėms. Tai populiarūs ...
 • Žmonės „įjungia“ taupymo režimą

  2021-11-19Žmonės „įjungia“ taupymo režimą
  Žinia, kad nuo liepos 1 d. brangs gamtinės dujos, gyventojus pasiekė dar pavasarį, kai Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino naujus tarifus, 26–50 proc. didesnius negu buvo lig tol. Ne paslaptis, kad gamtinių dujų kainų augimą labiausiai pajus jomis šildantys būstus. Tad prasidėjus šildymo sezonui ir pirmiems mokėjimams individualiuose namuose gyvenantys marijampoliečiai lygina gautas sąskaitas su pernykštėmis ir baiminasi šalčių. Marija BURBIENĖ Belieka tikėtis, kad žiema nebus labai šalta Nustačiusi 2020–2021 metų sezono dujų kainą VERT ramino gyventojus, jog dujos kainuos panašiai kaip ir 2018–2019 m. Čia pat akcentuota, kad didžiausias kainos augimas būtų trečios grupės vartotojams, kuriems tai mokėjimų problemų neturėtų sukelti, ...
 • Kas padaryta, kad Marijampolėje mažėtų anglies dvideginio (CO2) išmetimai į aplinką?

  2021-11-19Kas padaryta, kad Marijampolėje mažėtų anglies dvideginio (CO2) išmetimai į aplinką?
  Marijampolės miesto gatvėse kursuoja aštuoni aplinkai draugiški autobusai, kuriais važiuojama daugiau nei 90 proc. maršrutų. Septyni iš jų naudoja suspaustas gamtines dujas, vienas – hibridas, naudojantis dujas ir elektrą. Planuojama įsigyti dar 9 netaršius autobusus, kurie kursuos ir tarpmiestiniais maršrutais. 2020 m. pagrindinėje miesto arterijoje – Kauno gatvėje – pradėjo veikti išmanusis šviesoforas, kuris valdo transporto srautus, fiksuoja susidarančias spūstis, apdoroja duomenis ir reguliuoja šviesoforo signalus. Išmaniojo šviesoforo dėka susidaro mažesnės automobilių spūstys ir į orą patenka mažesnė CO2 dujų koncentracija. Toks pat išmanusis šviesoforas neseniai įrengtas Vilkaviškio–Tarpučių–Mokolų gatvių sankryžoje. Marijampolėje įrengtos dvi elektromobilių įkrovimo stotelės (vienu metu jose gali būti įkraunami ...
 • UAB pertvarkymas į MB. Svarbiausi niuansai

  2021-11-18UAB pertvarkymas į MB. Svarbiausi niuansai
  Ar galima UAB perdaryti į MB? Tikrai galima. Tačiau dažniausiai reikia gero specialisto, kuris padėtų sutvarkyti visus dokumentus. Šiuo metu pagalbos tikrai yra gana daug, tad pirmiausia – jo paieškos, o paskui ir smulkmenų aptarimai, kurie padės viską atlikti kuo pigiau. UAB pertvarkymas į MB tikrai nereikalauja nei daug laiko, nei pinigų. Apie tai kalbamės su specialistu, kuris atlieka pertvarkymo darbus. Piniginiai niuansai Daugeliui žmonių atrodo, kad pertvarkymas kainuos labai daug, tad ne visada imamasi veiksmų, kai akivaizdu, kad jų reikia. “Dažniausiai kur kas brangiau kainuoja įmonės bandymas išlaikyti ją tada, kai realiai situacija yra labai prasta. UAB pertvarkymas į MB kainuos pigiai, ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.