Istorija iš Marijampolės žmonių gyvenimo. Moteris liko kaip stovi – be namų, net be rankinės. Tik su vaiku ant rankų. Savivaldybė jai suteikė tik sienas ir pastogę. Kažkas jai patarė ketvirtadienį apsilankyti UAB Marijampolės atliekų tvarkymo centre esančioje DGASA (Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje), kur ji galbūt susiras būtinų daiktų naujo gyvenimo pradžiai. Spėkite, koks buvo pirmas daiktas, kurį ji pasiėmė? Šventas paveikslas!
O paskui jau rinkosi kitus daiktus: sofą, lovelę vaikui, šaukštus ir lėkštes, buitinę techniką.
Ši trumpa, bet tikra istorija, papasakota UAB Marijampolės atliekų tvarkymo centro darbuotojų, gali būti puiki motyvacija tiems, kuriems dabar ne pats lengviausias metas. Ir tiems, kuriems širdis neleidžia į atliekų konteinerį sugrūsti vaikiško vežimėlio, seno modelio, bet tebeveikiančios sulčiaspaudės, knygos ar kito daikto, kuris kituose namuose pradėtų antrąjį savo gyvenimą.
Apskrityje – 9 DGASA
Marijampolės apskrityje anksčiau buvo 5, o šiuo metu veikia net 9 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės: dvi Marijampolės, trys – Šakių rajono savivaldybėje, dvi – Vilkaviškio rajono ir po vieną – Kalvarijos ir Kazlų Rūdos savivaldybėse. Į jas galima atvežti ne tik sudėvėtus, neveikiančius, bet ir pakartotiniam naudojimui tinkamus daiktus: televizorius, sofas, lovas, kilimus, čiužinius, kėdes, vaikiškus vežimėlius, buitinę techniką, net indų servizus ar meno kūrinius ir pan. Šie daiktai laikomi atskirai nuo kitų atliekų, o kartą per savaitę – ketvirtadieniais – čia galima atvažiuoti ir išsirinkti tai, kas reikalinga jūsų šeimos ūkiui. Nemokamai.
Sakysite, kokia iš to nauda? O ji – didžiulė. Jei kalbėsime apie tvarų vartojimą, apie antrąjį daikto gyvenimą – tai tik viena naudos pusė. Antroji nauda – konkreti: nuo 2019 m. liepos 2 d. iki 2021 m. spalio 7 d. Marijampolės DGASA (esančioje Vokiečių g. 10) atiduota ir vėliau paimta antriniam naudojimui 1426 vnt. komplektų arba daiktų. Jų svoris – apie 28 tonos. Tai reiškia, kad tiek atliekų nenuvežta į sąvartyną ir neužteršta mūsų aplinka.
Apie tekstilės atliekas
Kol kas Marijampolėje nėra tekstilės konteinerių, tekstilės gaminių (drabužių, avalynės ir pan.) nepriima ir DGASA. Perspėjama, kad maišelių su tekstile prie atliekų konteinerių (manant – gal kam prireiks?) palikti taip pat negalima, už tai gresia baudos.
Dažnas klausimas – tai kada mūsų apskrityje atsiras tekstilės konteineriai?
UAB Marijampolės atliekų tvarkymo centro prevencinės veiklos organizatorė Liucija Burbienė sako, kad šiuo metu vyksta Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo sistemos infrastruktūros plėtra, numatyta pakeisti visus atliekų rūšiavimo konteinerius. Prieš tai reikės įrengti jų aikšteles. Marijampolėje numatytos 6 vietos, kuriuose bus pastatyti tekstilės konteineriai.

Liucija Burbienė sako, kad žmonės kartais atsikrato neįtikėtinai gerais daiktais.

Šiuo metu Marijampolėje DGASA daugiausia yra knygų, indų ir vaikiškų daiktų.
Daiva KLIMAVIČIENĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Finansinę paramą teikia Europos Sąjunga
Ši paskyra parengta ir prižiūrima naudojantis Europos Sąjungos finansine parama. Už jos turinį atsako tik „Suvalkiečio“ redakcija ir jis nebūtinai atspindi Europos Sąjungos nuomonę.