Vienoje LRT radijo laidoje Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas, ekonomistas Raimondas Kuodis „socialiniu popsu“ pavadino situaciją, kai politikai sako, jog „sumažinsime elektros kainas“, nepasakydami, kas už tai sumokės. Anot jo, pasakant „A“, reikėtų pasakyti ir „B“. „Apgaudinėti visuomenę, daryti iš jos vaikų darželį yra regresas. (…). Politikai visiškai rimtais veidais sako: „Mes jums atpiginsime energiją, išdėliodami sąskaitas per daugiau mėnesių“. Suaugusiųjų visuomenė pradėtų švilpti – kas čia per nesąmonės? Rinkėjų bijoma?“ – laidoje kalbėjo R. Kuodis.
Bet geroji šio „socialinio popso“ pusė ta, kad, pratęsus nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo terminą iki kitų metų liepos, turime ir daugiau laiko, ir gauname vis daugiau informacijos apie tai, kaip rinktis, kaip nesuklysti, į ką atkreipti dėmesį ir pan.
Pakalbinome keletą pašnekovų, kokia jų patirtis renkantis nepriklausomą tiekėją.
DEIVIDAS, marijampolietis:
– Rinkos situacija dabar nėra paranki rinktis nepriklausomą elektros tiekėją. Prieš porą savaičių dar buvo palankesnės kainos fiksavimo galimybės. Stebėjau situaciją: spalio pradžioje vienas tiekėjas siūlė mažesnes kainas, dabar jau kito tiekėjo kaina geresnė. Tendencija – kainos auga. Atkreipkite dėmesį – tiekėjai siūlo geresnę kainą, jei sutartyje ją fiksuotume 3-jiems metams. Tai pavojus, kadangi dabar kaina aukšta, o visai tikėtina, kad pavasarį, vasarą ji kris, taigi klientas praloš, fiksavęs aukštesnę kainą.
Noriu atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Įstatymai numato, kad vartotojas, informavęs prieš dvi savaites tiekėją, gali nutraukti sutartį su juo. Tačiau kai kurie tiekėjai savo sutartyse įrašo „saugiklį“, naudingą tik jiems patiems – vartotojui suteikia nuolaidą, jei jis pasirašo sutartį, pvz., dvejiems metams. Jei šis vartotojas nutrauktų sutartį, jam tektų grąžinti suteiktas nuolaidas. Tai išties apsunkina sutarties nutraukimą ir yra nuostolinga vartotojui. Todėl siūlyčiau nesusivilioti siūlomomis nuolaidomis, nes nemokamas sūris būna tik spąstuose.
Dar vienas dalykas – žmonės bijo rinktis mažiau girdėtus tiekėjus ar tiekėją, siejamą, pvz., su loterijų verslu, nors jų kainos atrodytų palankiausios. To nereikia bijoti, nes visi nepriklausomi tiekėjai – tik tarpininkai, o į mūsų namus elektrą perduoda lietuviški elektros skirstomieji tinklai per ESO. Be elektros (pvz., jų bankroto atveju) tikrai neliksime.
Aš pats siūlyčiau neskubėti sudaryti sutarčių ir sulaukti pavasario, kada, tikėtina, elektros kainos kris. Pats labai atidžiai skaitysiu sutartis, ypač tas dalis, kurios parašytos labai smulkiomis raidėmis. Ir atsargiai žiūrėsiu į įvairias nuolaidas, nes po jomis dažniausiai būna paslėpti vartotojui nepalankūs dalykai.
RASA, Kazlų Rūdos sav. gyventoja:
– Mūsų namų ūkis priklausė I etapui, taigi skambučio iš nepriklausomo tiekėjo sulaukėme dar praėjusiais metais, jo atstovas kvietė pasirinkti būtent juos. Pokalbio metu smulkiai išsiaiškinome, kiek mums kainuos elektra lyginant su tuo, kiek mokėjome tuo metu. Pirmo pokalbio metu susitarėme vėl pasiskambinti po savaitės – kad turėtume laiko pagalvoti, palyginti su kitais tiekėjais. Per tą laiką atlikome „namų darbus“. Skirtumai pasirodė nereikšmingi. O kadangi minėta įmonė dar siūlė ir prizą – 40 eurų nuolaidą pirmąjį mėnesį, tai ir pasirinkome ją. Netrukus į el. paštą gavome sutartį, ją pasirašėme ir baigėme „elektrinius reikalus“. Kartą per mėnesį savitarnos svetainėje deklaruojame skaitiklio rodmenis ir, gavę sąskaitą, ją apmokame internetu.
Pensininkė ALDONA, marijampolietė:
– Paskambinau savo elektros tiekėjui nurodytu telefonu. Balsas telefone liepė rinkti tam tikrus skaičius klaviatūroje. Turbūt buvo labai didelis skambinančiųjų srautas, nes reikėjo labai ilgai laukti (už tai irgi „kapsėjo“ mano pinigai), taip ir nesulaukiau, kol atsilieps „gyvas žmogus“. Tada parašiau popierinį laišką. Jau prieš kokį mėnesį parašiau, bet atsakymo dar negavau.
UAB „Marijampolės būtų ūkis“ administravimo paslaugų grupės vadovas Dovydas LABUTIS:
– Kiekvieno daugiabučio namo kiekvienas butų ūkis (kuris patenka į II etapą) privalės sudaryti sutartį su nepriklausomu elektros tiekėju iki 2022 m. liepos 1 d. Pats butų ūkis tiekėją rinksis ir sutartis sudarys tik bendro naudojimo elektrai (laiptinių, šilumos tinklų ir pan. apšvietimui). Daugiabučių gyventojams patariu vertinti ne tik kainą, bet ir atsiskaitymo patogumą bei atidžiai bei kritiškai įvertinti taikomas nuolaidas.