Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Mokiniai ekonomikos, verslumo, finansinio raštingumo mokomi nesistemingai

Į klausimus apie tai, kokia padėtis šiandien su mokinių finansinio raštingumo ugdymu, kaip vienijasi pedagogai, siekdami gerinti šią padėtį, „Suvalkiečiui“ pasakojo Daiva STRIELKŪNIENĖ, Ekonomikos ir verslumo mokytojų asociacijos prezidentė, Vilniaus licėjaus ekonomikos mokytoja ekspertė, ekonomikos vadovėlių, įvairių metodinių leidinių bendraautorė.

Daiva Strielkūnienė.

Daiva Strielkūnienė. Rimvydo Strielkūno nuotrauka

– Kokia situacija mūsų mokyk­lose su finansinio raštingumo, verslumo ugdymu?

– Situacija gana dvilypė. Viena vertus, galima pasidžiaugti, kad nevyriausybinės organizacijos imasi iniciatyvų, skirtų vaikų finansinio raštingumo ugdymui. „Lietuvos Junior Achievement“ kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. pradėjo projektą finansinio raštingumo stiprinimui pradiniame ugdyme „Mano bendruomenė“. Šioje programoje 1–4 klasių mokiniai susipažįsta su pinigų apytakos ratu, aiškinasi, kodėl reikia mokėti mokesčius, susipažįsta, kaip veikia įmonės (verslas) ir pan. Šiuo metu jau keli šimtai pradinių klasių mokytojų šią ir kitas finansinio raštingumo programas integruoja į savo pamokas.

Vyresniųjų klasių mokiniai verslumo ir finansinio raštingumo įgūdžių įgyja mokydamiesi pagal „Lietuvos Junior Achievement“ praktinio verslumo ugdymo programą „Accelerator-X“, per kurią įkuria jaunąją bendrovę arba startuolį, patys susiduria su visais verslo vystymo ir valdymo etapais, patys, dar besimokydami mokykloje, priima svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus.
Kita vertus, atitinkami tyrimai atskleidžia, kad jaunimo finansinis raštingumas, lyginant su kitų Europos Sąjungos valstybių tyrimo rezultatais, yra gana menkas, mokiniai nedaug išmano apie taupymą, investavimą, finansų planavimą ir valdymą, rizikas bei kitus finansų ir ekonomikos dalykus. 2015 m. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) atlikto PISA tarptautinio penkiolikamečių finansinio raštingumo tyrimo rezultatai parodė, kad Lietuvoje 31,5 proc. tyrime dalyvavusių penkiolikamečių nesiekė bazinio finansinio raštingumo lygio, o 2018 m. šio lygio nesiekė perpus mažiau – 14,2 proc. Visgi džiaugtis kol kas negalime, nes pagal atlikto finansinio raštingumo tyrimo rezultatus Lietuva yra statistiškai reikšmingai žemiau už EBPO šalių vidurkį. Akivaizdu, kad rezultatams gerėjant, ekonominis ir finansinis moksleivių ugdymas turėtų būti vienas iš prioritetų siekiant ugdyti išsilavinusią, kritiškai mąstančią ir racionalius finansinius bei ekonominius sprendimus priimančią jaunąją kartą.

– Ar šiandien pakanka dėmesio ekonomikos, verslumo ir finansinio raštingumo ugdymui? Su kokiomis kliūtimis susiduria mokytojai?

– Kad ir kaip norėtųsi, kol kas tikrai negalima sakyti, kad dėmesio ekonominio, verslumo ir finansinio raštingumo ugdymui pakanka. Iki šiol nėra aiškios jaunesnio mokyk­linio (ir ikimokyklinio) amžiaus mokinių finansinio raštingumo ugdymo strategijos. Iki 9–10 klasių mokiniai ekonomikos, verslumo, finansinio raštingumo mokomi nesistemingai, įgyja tik fragmentiškas žinias ir kompetencijas.

EBPO rekomenduoja kuo anksčiau ugdyti finansinio raštingumo kompetencijas, tačiau net ir pagal naujai parengtą Bendrųjų programų projektą mokiniai sistemingai ekonomikos ir verslumo pradedami mokyti tik 9 klasėje ir tik vienus metus. Iki 9 klasės verslumo, ekonominio ir finansinio raštingumo kompetencijos ugdomos integruojant į kitus mokomuosius dalykus. Tuomet kyla klausimas: kaip galima išugdyti finansiškai išprususį, atsakingą ir pagrindinius ekonomikos principus išmanantį pilietį, jei nuosekliai ekonomikos ir verslumo dalyko mokiniai mokomi tik metus?
Šiuolaikiniame pasaulyje finansinis, ekonominis raštingumas ir verslumo kompetencija ne mažiau svarbūs negu gebėjimas skaityti, skaičiuoti ar kalbėti bent keliomis užsienio kalbomis. Tikėtis, kad jaunuoliai sėkmingai integruosis į darbo rinką, atsakingai planuos asmeninius finansus ir priims racionalius finansinius sprendimus, išmintingai naudosis įvairiais finansiniais instrumentais, kurs naujus ir inovatyvius pasaulyje Lietuvą garsinsiančius verslus, bus galima tik tada, kai atitinkamos kompetencijos bus ugdomos sistemingai – nuo priešmokyklinio ugdymo iki baigiamosios mokyklos klasės.

– Ką reikėtų keisti bendrojo ugdymo programose, kad augtų mokinių finansinis raštingumas?

– Svarbiausi dalykai bendrojo ugdymo programose ugdant mokinių finansinį raštingumą – tęstinumas ir kompleksiškumas. Nuosekli, be pertrūkių ekonominio ir finansinio raštingumo ugdymo sistema, grįsta patraukliomis ir interaktyviomis vaikų amžių atitinkančiomis mokymo priemonėmis ir būdais, padedančiais mokiniams paprastai ir įdomiai susipažinti su asmeniniais finansais, ekonomikos principais ir verslo kūrimu, užtikrintų tai, kad savo šalyje išaugintume finansiškai raštingą kartą, kuriai nuoširdžiai rūpėtų tvarumas, kuri suvoktų ir gebėtų kritiškai vertinti valstybėje priimamus ekonominius sprendimus ir kurtų aukštą pridėtinę vertę Lietuvai. Mokyklose mes turime augančią labai šaunią, kūrybingą ir ambicingą jaunąją kartą, į kurią pats laikas pradėti investuoti.

– Kada susikūrė Ekonomikos ir verslumo mokytojų (EVMA) asociacija? Kokie jos tikslai ir uždaviniai?

– Ekonomikos ir verslumo mokytojų asociacija susikūrė prieš metus, 2020 m. spalio 7 d. Pagrindinis asociacijos tikslas – burti ekonomikos ir verslumo mokytojus bendriems tikslams įgyvendinti, gerinti ekonomikos ir verslumo ugdymo kokybę, dalyvauti ekonominio švietimo politikos formavime, kartu spręsti mokymo procese kylančias problemas, dalintis idėjomis ir drauge kurti pokyčius. Asociacija vienija kūrybiškus, atvirus naujovėms, ambicingus ir entuziastingus ekonomikos ir verslumo mokytojus, siekiančius bendradarbiauti, dalytis žiniomis ir geriausiomis praktikomis.

Suvienijus jėgas ir turint aiškius tikslus, galima priimti racionalius sprendimus ir nuveikti konkrečius darbus, siekiant, kad Lietuva taptų viena iš ekonomiškai ir finansiškai raštingiausių valstybių.

– Kokios pirmosios EVMA konferencijos išvados?

– Šiemet gegužės 13 dieną įvyko pirmoji nuotolinė EVMA konferencija „Atnaujintų Bendrojo ugdymo programų kompetencijos. Ar esame pasirengę jas ugdyti?“, kurioje mintimis ir įžvalgomis dalijosi beveik 140 konferencijos dalyvių. Buvo pristatyti jau nuveikti darbai ir artimiausi asociacijos planai.

Pirmoji konferencija buvo tarptautinė – joje dalyvavo ir pranešimą „Ekonomikos ir verslumo ugdymas. Estijos geroji patirtis“ skaitė Epp Vodja, ilgametė Estijos „Junior Achievement“ vadovė, ir Elbe Metsatalu, Estijos ekonomikos ir verslumo mokytojų asociacijos prezidentė, ekonomikos mokytoja. Buvo sutarta dėl Lietuvos ir Estijos ekonomikos ir verslumo mokytojų asociacijų bendradarbiavimo.

Konferencijoje viešėjo Mantas Cegelskas, aktorius, viešojo kalbėjimo lektorius, kuris dalijosi įžvalgomis apie komunikavimo kompetencijos ugdymą, o naują metodinę priemonę pranešime „E. ekonomika internete“ ekonomikos ir verslumo mokytojams pristatė leidyklos TEV direktorius Elmundas Žalys.

– Ačiū už pokalbį ir sėkmės darbuotis ugdant jaunimą.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • 5 ORIGINALIOS IDĖJOS, KĄ DOVANOTI KALĖDŲ PROGA PORAI

  2021-12-015 ORIGINALIOS IDĖJOS, KĄ DOVANOTI KALĖDŲ PROGA PORAI
  Parduotuvių lentynos, besipildančios kalėdiniais papuošimais, skambanti kalėdinė muzika, mandarinių ir cinamono kvapas, pirmos krintančios snaigės primena, jog artėja gražiausios metų šventės. Tam, kad kalėdinių dovanų paieška nevirstų galvos skausmu, mes turime net 5 originalias idėjas, kurios nustebins ir pačius išrankiausius! Beliks tik išsirinkti pramogos pobūdį, o tai padaryti internetu tinklalapyje Beta.lt dabar itin paprasta. Vos keliais paspaudimais dovanų kuponas bus jūsų, todėl dovaną įsigysite ne tik greičiau, bet ir pigiau! POILSIS GAMTOJE Norintiems pabėgti nuo miesto šurmulio idealiai tiks gamtos apsuptyje įsikūrusios mini vilos ERDVĖS, o čia – šlamantys medžiai, tyvuoliuojantys vandens telkiniai, jaukumu ir ramybe kvepiantis kiemas. Skandinaviško stiliaus jaukumas, apgalvotos detalės, žvakių šviesa, ...
 • Palaidinė – kas ji tokia?

  2021-12-01Palaidinė - kas ji tokia?
  Palaidinės tai moteriški viršutiniai drabužiai, kurie dažniausiai būna panašūs į marškinius. Jos atsirado dar XIX a. pabaigoje, apie 1890 metus. Ypač išpopuliarėjo po Antrojo pasaulinio karo. Tad šio stiliaus drabužis skaičiuoja daugiau nei šimtmetį ir vis dar yra labai populiarus, todėl tikėtina, kad iš mados pasaulio taip pat ilgai ir nesitrauks. Pasirinkimo gausa kiekvienam skoniui Moterų apranga visais laikais žavėjo savo išradingumu bei subtilumu. Pasirinkimas labai platus, o kalbant apie kiekvieną drabužį atskirai galima juos klasifikuoti į dar kelis tipus. Palaidinės taip pat būna kelių tipų. Jos būna vienspalvės arba įvairių atspalvių, su raštais ar kitokiais piešiniais, dažniausiai su plastikinėmis ar metalinėmis ...
 • Kataraktą galime įveikti

  2021-12-01Kataraktą galime įveikti
  Pastebėjus regėjimo susilpnėjimą, akis tarsi aptraukus rūkui, atsiradus jautrumui ryškiai šviesai – reiktų ilgai nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju, kadangi visi šie požymiai gali būti ženklas, kad vystosi katarakta. Katarakta (lęšiuko sudrumstėjimas) – viena pagrindinių regėjimo netekimo priežasčių pasaulyje, kurią šiuolaikiniai oftalmologijos pasiekimai leidžia sėkmingai gydyti. Pradinėse stadijose katarakta gali nesukelti regėjimo problemų, tačiau su metais drumstys ryškėja, plečiasi, kas lemia palaipsniui blogėjantį regėjimą. Sergant katarakta silpnėja matymo ryškumas, vaizdai tampa išplaukę, matomi tarsi žiūrint pro rūką. Drumstėdamas lęšiukas iškraipo spalvas, dingsta kontrastinis matymas. Kad ir kokius akinius žmogus užsidėtų matymas nepagerėja. Ligai progresuojant regėjimas silpnėja, atskiriama tik šviesa nuo tamsos ar ...
 • Automatizuota maisto gamybos įranga – nauda ir žmogui

  2021-12-01Automatizuota maisto gamybos įranga – nauda ir žmogui
  Verslas šiais laikais tikrai dirba dažniausiai kompiuterio pagalba, sistemomis, o ne rankomis, kadangi pagaminti didelius kiekius gaminių, natūralu, kad rankomis būtų ne tik per brangu, tačiau ir tai reikalautų labai daug laiko. Lygiai taip pat ir maisto pramonei galima rasti labai daug sistemų, kurios skirtos našiam darbui ir galiausiai geriausia rezultatui. Kad ir koks maistas yra gaminamas – geriausia įranga siūloma linchema.lt. Tik reikia tartis su pardavėjais, kurie pagal Jūsų poreikius pasiūlys sistemas, kurios labiausiai atitinka Jūsų veiklos tipą. Našumas ir energija Pirmiausia siūlome daugiau dėmesio skirti energijai bei jos koeficientui, kuris dažniausiai reiškia naudingumą. Žinoma, kad visi verslai nori kuo galingesnės įrangos, ...
 • Baldų priežiūros priemonės – svarbu ir reikalinga

  2021-12-01Baldų priežiūros priemonės – svarbu ir reikalinga
  Nauji baldai namuose visada atrodo estetiškai, tačiau laikui bėgant atsiranda įvairios nusidėvėjimo žymės. Tam, kad namai ir toliau atrodytų gražiai, o baldai džiugintų ilgai, reikia detales tinkamai prižiūrėti nuo pat jų įsigijimo pradžios. Tinkama priežiūra reikalauja laiko bei žinių, todėl straipsnyje pateikiame patarimus, kaip tinkamai valyti skirtingų medžiagų baldus. Oda Tiek natūralios, tiek dirbtinės odos baldams reikalingos specialios valymo priemonės. Stilingus odinius baldus, kuriuos galite rasti internetinėje baldų parduotuvėje Magrės baldai, patariama reguliariai nusiurbti dulkių siurbliu, o nusiurbus nuvalyti šluoste. Jei pateko purvo, išteptą vietą nušluostykite sukamaisiais judesiais sausu skudurėliu. Vis tiek lieka dėmė? Tuomet naudokite specialias odos priežiūros priemones. Odinių baldų nestatykite ...
 • Rygiškių Jono gimnazijai – Amerikos lietuvių dailininko dovana

  2021-11-27Rygiškių Jono gimnazijai – Amerikos lietuvių dailininko dovana
  Šią savaitę Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija sulaukė ypatingos dovanos – joje apsilankęs Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čikagoje, gyvenantis gydytojas ir menininkas Audrius Plioplys padovanojo savo kūrinį „Simfonija“, kuris papuošė vieną iš gimnazijos sienų. „Suvalkietyje“ jau rašėme, kad dailininkas A. Plioplys šiemet rugsėjo mėnesį lankėsi Lietuvoje, o Marijampolėje surengė jubiliejinę darbų parodą ir paminėjo savo 70-metį. Jo iniciatyva prie Varnupių piliakalnio pradėta kurti akmenų instaliacija, skirta šiemet minimoms garsios lietuvių mokslininkės Marijos Gimbutienės 100-osioms gimimo metinėms. Dailininkas yra gimęs Kanadoje, Toronte, jau daug metų gyvena Amerikoje, o jo tėvų gimtinė yra netoli Marijampolės. Įspūdingo dydžio meno kūrinį „Simfonija“ pristatydamas Rygiškių Jono gimnazijos salėje susirinkusiems ...
 • „Tegul jo asmenybė įkvepia“

  2021-11-27„Tegul jo asmenybė įkvepia“
  Marijampolėje paminėtos kraštiečio – ateitininko, karininko, vieno jauniausių Steigiamojo Seimo narių – Antano Matulaičio, kritusio kovose už Lietuvos laisvę, 101-osios mirties metinės. Senosiose miesto kapinėse prie Antano Matulaičio kapo jam nusilenkė marijampoliečiai, Lietuvos Seimo nariai bei kiti svečiai, nuaidėjo karių pagarbos salvės. Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus Bulotų namuose surengta A. Matulaičio vardo konferencija „Pilietinis pasipriešinimas: vakar, šiandien, rytoj“. Šio renginio iniciatorius, Seimo narys Andrius Vyšniauskas akcentavo, kad Antanas Matulaitis buvo išskirtinė asmenybė, dažnai minėta kaip pavyzdys jaunajai kartai ir deramai gerbta tarpukariu, deja, užmiršta… Tikimasi, kad ši konferencija nebus paskutinė – prisimenant ir pagerbiant, mokantis iš praeities ...
 • „Turiu kelionių geną“

  2021-11-26„Turiu kelionių geną“
  Judita Leišytė – marijampolietė, buvusi geografijos mokytoja. Iki šiol mėgaujasi pažintinėmis kelionėmis, pėsčiųjų žygiais, įsimylėjusi kalnus, aplankiusi 52 šalis. Paklausta, ar teko kada nors keliauti su programa „viskas įskaičiuota“, iš karto pradėjo linksėti galva: „Taip taip, visos mano kelionės yra „viskas įskaičiuota“: nuovargis, košės, net uodai įskaičiuoti, ir pokalbiai prie laužo, gražūs vaizdai, nepalankios oro sąlygos, bemiegės naktys“ (sąrašą galėtų tęsti ir tęsti). Daiva KLIMAVIČIENĖ „Neįsivaizdavau, kad galima keliauti be mokinių“ Judita yra aukštaitė, gyvenimo atviliota į Suvalkiją. Mokykliniais metais jos mokytojai įžiebė meilę gamtai ir kelionėms. Puikios Aukštaitijos vietos, Tauragno ežeras, baidarės, dviračiai, lygumų slidės – viskas išbandyta, prisijaukinta. Šią kelionių ugnelę ...
 • Marijampolės kolegija minėjo 20-metį

  2021-11-26Marijampolės kolegija minėjo 20-metį
  Jubiliejus – tai proga prisiminti, padėkoti, nusilenkti. Trečiadienį tokią progą turėjo Marijampolės kolegijos bendruomenė, minėdama kolegijos 20-metį. Tradiciškai pasigirdo svarstymų, ar tai daug, ar mažai – 20 metų. Kaip institucijai tai nėra didelis amžius. Visgi tuos metus dar prisimena daugelis, daug yra žmonių, kurie gali pasidalinti atsiminimais, įspūdžiais apie tai, kaip kolegija kūrėsi ir vystėsi. Kolegija visais šiais metais įgyvendino įvairias šventines iniciatyvas, skirtas jubiliejui. Marijampolės kultūros centre trečiadienį buvo atidaryta fotografijų, įamžinusių kolegijos dešimtmečius, paroda „20-mečio istorija atminty ir vilty“. Šv. Vincento Pauliečio bažnyčioje aukotos šv. Mišios, skirtos pagerbti ir prisiminti kolegijos bendruomenės narius. Iškilmingą renginį „Praeitis atvira ateičiai“ kultūros centro ...
 • Rūbų pirkimas mažiems vaikams: kaip sutaupyti?

  2021-11-26Rūbų pirkimas mažiems vaikams: kaip sutaupyti?
  Norite sutaupyti pinigų perkant vaikiškus drabužius? Vaikiškiems drabužiams galite išleisti netgi daugiau nei perkant suaugusiųjų drabužius. Ką daryti ir kaip sutaupyti? Štai keletas patarimų praktiškoms mamoms! 1. Pirkite klasikinius drabužius Pirkite klasikinius pagrindus – tai patarimas, kurį perskaitysite kiekviename mados žurnale nuo „Vogue“, „Elle“ iki „Grazia“. Ir šią taisyklę lygiai taip pat galime pritaikyti vaikų drabužiams. Džinsai, chinos, pagrindiniai marškinėliai ir megztiniai taps pagrindiniais jūsų vaiko drabužių deriniais. Taip vaikas visada turės universalų drabužį, kurį galės derinti su naujais „negaliu gyventi be jo “ marškinėliais, kelnėmis ar sijonu. 2. Priimkite visas dovanas, ypač kūdikių rūbelius Neišvengiama, kad nuo tos dienos, kai pranešite apie nėštumą, ...
 • Siekiant didesnių renovacijos tempų Lietuvoje, susijungė dvi Aplinkos ministerijai pavaldžios agentūros

  2021-11-20Siekiant didesnių renovacijos tempų Lietuvoje, susijungė dvi Aplinkos ministerijai pavaldžios agentūros
  Lapkričio 1 d. susijungė Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), iki šiol administravusi daugiabučių renovacijos procesus, ir Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Nuo šiol pastatų renovacijos procesus koordinuos naujai įsteigtas APVA pastatų energinio taupumo departamentas. Aplinkos ministerija tikina, kad agentūrų susijungimas padės užtikrinti efektyvesnę daugiabučių ir viešųjų pastatų atnaujinimo eigą visoms proceso šalims. Spaudos konferencijoje dalyvavęs Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pasakojo, kad šiuo metu Aplinkos ministerijos planas yra patrigubinti renovacijos tempus, o BETA ir APVA sujungimas, įkuriant Pastatų energinio taupumo departamente Kompetencijų centrą – vienas pagrindinių įrankių, padėsiančių tai padaryti. APVA direktorius Ignotas Šalavėjus pasakoja, jog Pastatų energinio taupumo departamente jau praėjusią savaitę ...
 • Ką skaityti? Įdomi šiuolaikinė užsienio literatūra 

  2021-11-19Ką skaityti? Įdomi šiuolaikinė užsienio literatūra 
  Žmonėms, kurie nežino, ką skaityti, rekomenduojame atsiversti gerą, laiko patikrintą klasikos knygą. Tačiau šiuolaikinė literatūra taip pat įdomi ir verta dėmesio. Kiekvienais metais rengiami įvairūs prestižiniai apdovanojimai, tokie kaip „Man Booker“, Pulicerio ar Nobelio literatūros premijos. Skaitytojai taip pat nominuoja ir renka savo geriausias metų knygas. Todėl visada verta pasižvalgyti po tokių premijų ar rinkimų nugalėtojus, nominantus, bei pasidomėti įvairiais  bestseleriais. Tiems, kuriems vis dar keblu išsirinkti vertingą skaitinį, interneto knygynas Patogupirkti.lt parengė rekomendacijų ir siūlo tokią šiuolaikinę užsienio literatūrą, kuri įsimins ilgam. Visgi, skaitytojai, kaip ir knygos, labai įvairūs, todėl šiame sąraše rasite kūrinių, parinktų skirtingų pomėgių žmonėms. Tai populiarūs ...
 • Žmonės „įjungia“ taupymo režimą

  2021-11-19Žmonės „įjungia“ taupymo režimą
  Žinia, kad nuo liepos 1 d. brangs gamtinės dujos, gyventojus pasiekė dar pavasarį, kai Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino naujus tarifus, 26–50 proc. didesnius negu buvo lig tol. Ne paslaptis, kad gamtinių dujų kainų augimą labiausiai pajus jomis šildantys būstus. Tad prasidėjus šildymo sezonui ir pirmiems mokėjimams individualiuose namuose gyvenantys marijampoliečiai lygina gautas sąskaitas su pernykštėmis ir baiminasi šalčių. Marija BURBIENĖ Belieka tikėtis, kad žiema nebus labai šalta Nustačiusi 2020–2021 metų sezono dujų kainą VERT ramino gyventojus, jog dujos kainuos panašiai kaip ir 2018–2019 m. Čia pat akcentuota, kad didžiausias kainos augimas būtų trečios grupės vartotojams, kuriems tai mokėjimų problemų neturėtų sukelti, ...
 • Kas padaryta, kad Marijampolėje mažėtų anglies dvideginio (CO2) išmetimai į aplinką?

  2021-11-19Kas padaryta, kad Marijampolėje mažėtų anglies dvideginio (CO2) išmetimai į aplinką?
  Marijampolės miesto gatvėse kursuoja aštuoni aplinkai draugiški autobusai, kuriais važiuojama daugiau nei 90 proc. maršrutų. Septyni iš jų naudoja suspaustas gamtines dujas, vienas – hibridas, naudojantis dujas ir elektrą. Planuojama įsigyti dar 9 netaršius autobusus, kurie kursuos ir tarpmiestiniais maršrutais. 2020 m. pagrindinėje miesto arterijoje – Kauno gatvėje – pradėjo veikti išmanusis šviesoforas, kuris valdo transporto srautus, fiksuoja susidarančias spūstis, apdoroja duomenis ir reguliuoja šviesoforo signalus. Išmaniojo šviesoforo dėka susidaro mažesnės automobilių spūstys ir į orą patenka mažesnė CO2 dujų koncentracija. Toks pat išmanusis šviesoforas neseniai įrengtas Vilkaviškio–Tarpučių–Mokolų gatvių sankryžoje. Marijampolėje įrengtos dvi elektromobilių įkrovimo stotelės (vienu metu jose gali būti įkraunami ...
 • UAB pertvarkymas į MB. Svarbiausi niuansai

  2021-11-18UAB pertvarkymas į MB. Svarbiausi niuansai
  Ar galima UAB perdaryti į MB? Tikrai galima. Tačiau dažniausiai reikia gero specialisto, kuris padėtų sutvarkyti visus dokumentus. Šiuo metu pagalbos tikrai yra gana daug, tad pirmiausia – jo paieškos, o paskui ir smulkmenų aptarimai, kurie padės viską atlikti kuo pigiau. UAB pertvarkymas į MB tikrai nereikalauja nei daug laiko, nei pinigų. Apie tai kalbamės su specialistu, kuris atlieka pertvarkymo darbus. Piniginiai niuansai Daugeliui žmonių atrodo, kad pertvarkymas kainuos labai daug, tad ne visada imamasi veiksmų, kai akivaizdu, kad jų reikia. “Dažniausiai kur kas brangiau kainuoja įmonės bandymas išlaikyti ją tada, kai realiai situacija yra labai prasta. UAB pertvarkymas į MB kainuos pigiai, ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.