Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

„Jo protas visada veikė kaip kompiuteris“

Eina trečias mėnuo, kai Anapilin iškeliavo A. Linkus, dažniau vadinamas Audriumi, o ne pase įrašytu Andriaus vardu. Žmogus, kuris buvo žinomas turbūt kiekvienam marijampoliečiui ir net tik. Kai kurie su juo susidūrė asmeniškai – verslo reikalais ar bėdos ištikti, su kitais jis ilgus metus dirbo jo įkurtoje įmonių grupėje. Kokių gyvenimo pamokų paliko šis žmogus, kokių avantiūrų kartais tekdavo imtis, kad verslas augtų ir žmonės laiku gautų algas? Ir koks buvo jis – Audrius Linkus, koncerno ALGA prezidentas?
Artėjant Vėlinėms, kalbiname koncerno ALGA valdybos narį Kostą JANKAUSKĄ, kuris su A. Linkumi dirbo 20, o pažįstamas bemaž 35-erius metus.

Daiva KLIMAVIČIENĖ

Jankauskas

Kostas Jankauskas: A. Linkus buvo vienas pirmųjų verslininkų Marijampolėje, sukūręs šimtus darbo vietų, verslą tapatinęs su gyvenimo būdu.

– Kaip jūs susipažinote su A. Linkumi?

– Kiek pamenu, mus suvedė įvairūs statybų reikalai apie 1996-uosius.

– Turbūt esate kalbėjęsi apie 1991-uosius, kai „laukinis kapitalizmas“ ėmė skverbtis ir į Marijampolę?

– Dabar tik jis pats galėtų pasakyti, kaip jam pavyko suvaldyti iš didžiųjų miestų einančią negatyvaus „verslo“ bangą. Galbūt lėmė tai, kad Audriaus charakteris buvo „kietas“ – su niekuo nesitaikstė ir nieko nebijojo. Dar pridurčiau, kad jam visada gelbėjo racionalus mąstymas ir skvarbus protas, itin stipri nuojauta. Manyčiau, šios savybės lėmė, kad brutalusis „verslas“ vengė Marijampolės ir čia verslų plėtra buvo sąlygiškai rami.

Audrius Linkus. 1990-1991-ieji metai.

– Tie, kurie pažinojo A. Linkų, pasakoja, kad jis niekada nesistengė kam nors patikti ar įtikti. Tiesa?

– Taip. Visas jo gyvenimas – darbo kabinetas ir verslo reikalai. Visada jo galva būdavo pilna idėjų – ką ir kaip daryti, kad verslas augtų, kad žmonės laiku gautų atlyginimus. Žavėjo jo fenomenali atmintis ir gyvenimo filosofija – gana paprasta, beje: „Su kitais reikia elgtis taip, kaip norėtum, kad su tavimi elgtųsi“. Iki šiol sunku kalbėti būtuoju laiku, vis dar laukiu – va, praeis pro mano kabinetą ar užeis pasikalbėti, vis dar norisi tarti, kad Audrius YRA. Kad jis yra išmintingas ir supratingas, griežtas, bet taip pat ir jautrus žmogus.

– Kokias pamokas iš jo gavote jūs ir kiti jo artimiausi kolegos?

– Jis mėgo kartoti tokią istoriją: „Man vienas žydas sakė, kad būti sąžiningam ilgą laiką ekonomiškai apsimoka“. Mėgdavo ir konkretizuoti: jei nesi patikimas verslo partneris, jei meluoji, nesilaikai susitarimų, niekas nenorės turėti jokių verslo reikalų su tavimi. O jei esi doras ir sąžiningas – tau turi sektis, būsimi verslo partneriai patys pas tave ateis.

– Ir ateidavo?

– Žinoma. Ir visada jausdavome nepaprastą Audriaus intuiciją. Atrodo, skaičiuoji, dėlioji – viskas atrodo nuostabiai. O Linkus sako: „Nea“. Kartais, būdavo, ir „užkimbi“ už gražių verslo partnerių rodomų skaičių, o kai ateina laikas skaičiuoti rezultatus, matai – išties nieko gero. Tada Audrius primindavo: „Aš sakiau, kad bus minusas. Nežinojau, kodėl, bet žinojau, kad bus blogai“. Per daug paprasta sakyti – „intuicija“. Nes ji – ilgametės patirties, situacijos analizės, gebėjimo vertinti ne tik faktą, bet ir visą kontekstą, rezultatas.

– Kokia ten istorija apie milijonus?

– Kai daugelis įmonių iš bankų pradėjo imti milijoninius kreditus, Linkus sakydavo: „Milijonas yra milijonas, o ne skaičiaus pavadinimas“. Sakydavo, kad jį reikia uždirbti. O tai, žinoma, ne visiems pavykdavo, tad po „milijonų“ prasidėjo bankrotai. Dar buvo toks posakis, kad „pinigą reikia daryti“. Linkus visada į tai atsakydavo, kad „pinigas nesidaro, jį reikia uždirbti“, yra sakęs, kad pažįsta ne vieną „pinigų darytoją“, kuris jau yra bankrutavęs.

– Kaip įmonėje vykdavo susirinkimai?

– Koncerno prezidento reikalavimas buvo toks: dideli pasitarimai turi būti trumpi! Jis taupė ir savo, ir kitų laiką. Jei su kuriuo nors vadovu ar specialistu reikėdavo pasikalbėti ilgiau, tai su juo vienu ir tardavosi, negaišindamas kitų.

– Ar jam buvo svarbu įvaizdis?

– O taip! Net įmonės logotipas turėjo būti aiškus, gražiai atrodyti. Tačiau nepasakysi, kad aukštus „atrodymo“ reikalavimus jis kėlė sau. Jam niekada nebuvo svarbūs garsių dizainerių kostiumai, kaklaraiščiai ir pan. Bent jau verslo pradžioje, kai dauguma verslininkų „prestižo reikalu“ laikė vyšninės spalvos švarkus, Audrius puikiai jautėsi su megztiniais, kokius nešiojome daugelis iš mūsų. O kai vykdavome į svarbius susitikimus, tai, jiems pasibaigus, stengdavosi kuo greičiau atlaisvinti kaklaraištį. Juokdavomės kartu su Audriumi, kad jo „verslo klasės“ drabužiai labiau rūpėdavo mums, o ne jam pačiam.

A. Linkui labiau rūpėjo verslas, o ne garsių dizainerių kostiumai.

A. Linkui labiau rūpėjo verslas, o ne garsių dizainerių kostiumai.

– Iš ko dar pasijuokdavote kartu su Audriumi?

– Iš jo avantiūrų. Kartą važiuodamas jis pamatė laukuose stovintį telekomunikacijų bokštą. Išlipo iš automobilio, apžiūrėjo, galvoja, kodėl mes tokio negalėtume gaminti? Tuo metu kažkiek bokštų gamino Šiauliuose, visus kitus Lietuva veždavosi iš užsienio. Na, ir pagamino bandomąjį variantą. Kaip tik, nepamenu, kokiais reikalais, į įmonę atvažiavo vienos telekomunikacijų įmonės tuometinis vadovas. O kieme tuo metu vyksta „spektaklis“ – viena mašina su tuo bokštu įvažiuoja į kiemą, po kurio laiko kita su juo išvažiuoja, ir taip – kol tas telekomunikacijų vadovas svečiuojasi per langą matė, kas vyksta kieme. Aišku, neiškentęs klausia, kokie čia gaminiai vežiojami. „Ai, – sakęs tada Linkus, – mes čia užsienio rinkoms telekomunikacijų bokštus gaminame“. Tai sukėlė didžiulį susidomėjimą („Tai ir mes galėtume iš jūsų pirkti, juk užsienyje taip brangiai mokame“ ir pan.). Ir prasidėjo! Tada tai buvo savotiška avantiūra, beje, labai pateisinusi lūkesčius, leidusi sukurti daug darbo vietų ir aprūpinti beveik visą Lietuvą savos gamybos bokštais. O kad jau taip sėkmingai pavyko su telekomunikacijų bokštais, tai ir kitokio tipo aukštybinius statinius projektavome, gaminome, statėme. Tai ir pasienio stebėjimo bokštai, navigacijos statiniai jūroje, geležinkelių ryšio bokštai, radiolokaciniai bokštai oro uostuose, ir visa tai – ne tik Lietuvoje. Beje, Birštono apžvalgos bokšto gamybai taip pat buvo pasirinktas koncernas ALGA.

– Klausant jūsų, atrodo, kad visas gyvenimas koncerne sukosi apie prezidentą Linkų. O kaip dabar?

– Tikiu, kad nejučiomis darbuotojai vadovų sprendimus lygina – kaip šioje situacijoje būtų, jeigu būtų Audrius. Pastaruosius keletą metų jis jau nebesikišo į kasdieninį įmonių valdymą, nes visus reikalus ir valdybos pirmininko pareigas buvo perdavęs sūnui Antanui. Taigi kokių nors netikėtų ar staigių pokyčių ir ateity neturėtų būti. Tačiau laikas eina, jis reikalauja prisitaikyti prie besikeičiančių rinkos sąlygų, dėl to būtini adekvatūs sprendimai. Jie vyko jau ir anksčiau. Manau, aplinkybės diktuos būtiniausius strateginius žingsnius. Kai kur reikalinga pertvarka, kai kur – investicijos. ALGA yra finansiškai stabili, neturi skolų ir ilgalaikių kreditų.

– Kai koncerno vairas buvo perduotas sūnui, kuo užsiėmė Audrius? Ar ateidavo į savo kabinetą? Ar jam rūpėjo, kas vyksta?

– Žinoma, kad ateidavo, ir kasdien! Visą gyvenimą sukęsis versle juk negalėjo užbrėžti brūkšnio, kad nuo rytojaus štai sėdžiu namie, žiūriu serialus ir glostau katiną. Jis buvo kitoks. Jo protas visada veikė kaip kompiuteris. Jis turbūt iki paskutinės savo gyvenimo dienos jautė atsakomybę už įmonių grupės darbuotojus, kaskart minėdavo – norint, kad verslas būtų sėkmingas, būtinos investicijos, o veikla turi būti tvarkinga. Kai koncerno vairą perdavė sūnui, turėjo daugiau laiko savo aistrai spręsti kryžiažodžius ir sprendė jų daugybę – kabinete visada būdavo sukrauti žurnalai su jais.

– Linkus garsėjo ir kaip daugelio leidinių rėmėjas.

– Audriui Marijampolėje viskas buvo svarbu – ir kultūra, ir laisvos Lietuvos akcentai. Marijampoliečių leidžiamos knygos, ypač apie istorinę atmintį, sulaukdavo finansinės paramos. Nes jam svarbu buvo tai, kas buvo svarbu kūrybinei inteligentijai.

Už darbo vietų kūrimą ir ilgametį verslo vystymą, Marijampolės miesto vardo garsinimą, nesavanaudišką paramą, už svarų indėlį kuriant gyventojų kultūrinę, ekonominę bei socialinę gerovę A. Linkus apdovanotas Šv. Jurgio Marijampolės globėjo ordinu (2015 m.).

– Artėja Vėlinės. Jau beveik 40 metų gyvenate Marijampolėje, o jūsų šaknys – Žemaitijoje. Prasitarėte, kad visada pirmosiomis lapkričio dienomis aplankote ir Marijampolės kapines. Šiemet žvakučių, kaip sakėte, reikės daugiau.

– Taip, daugelį metų su šeima lankydavomės Marijampolės kapinėse. Vaikams, kai dar buvo maži, aiškindavome, kad kai kurių kapų niekas nebelanko dažniausiai ne todėl, kad užmiršo, o todėl, kad jau nutrūko artimųjų gijos, visi iškeliavo Anapus. Uždegdavome (ir uždegame iki šiol) žvakeles ant Žemaitės (esu baigęs Žemaitės vardo vidurinę mokyklą Telšiuose), Petro Armino-Trupinėlio (vaikai mokėsi jo vardo mokykloje), savanorių kapų ir būtinai ant rasto užmiršto, niekieno neaplankyto kapelio – tebūnie ir šiai sielai šviesiau. Jei senosiose Marijampolės kapinėse prie skulptoriaus J. Narušio sukurto paminklinio akmens uždegsime žvakelę mirusiems mūsų miesto piliečiams, tikėkime – liepsnelė kada nors bus uždegta ir mums, kai būsime jau IŠKELIAVĘ. Nes pagarba mirusiems ir Vėlinių tradicija yra gyva tol, kol jos kas nors laikosi.

– O kaip vertinate beįsigalinčią Helovino tradiciją?

– Atrodo, kad tampa populiaru pasišaipyti iš mirties Helovino šėlsme, bet mirtis visada juokiasi paskutinė.

– Kokios jums šiemet bus Visų šventųjų ir Vėlinių dienos?

– Liūdnos. Šiemet netekau daug artimų žmonių – vyskupo Juozo Žemaičio, su kuriuo mudu siejo gražus ryšys, vasarą netekome „Rotary“ klubo nario brolio Vytauto Žarnausko, intelektualo Vytauto Viliūno ir Audriaus Linkaus. Man Vėlinės – pastanga BŪTĮ iškelti prieš buitį. Ne žvakučių ornamentika ar gėlių gausa parodomas mūsų santykis su išėjusiais. Šis santykis per maldą ir pabuvimą tyloje prie kapo, išauga iš mūsų santykio su gyvaisiais. Todėl visada verta „investuoti“ į santykius su dar esančiais šalia mūsų. Jei negalime dėl kokių nors priežasčių aplankyti dar gyvus savo brangiausius žmones, pasenusius tėvus, giminaičius, kaimynus, bičiulius – paskambinkime jiems, pasikalbėkime, kol dar galime tai padaryti, kol galime padėti vieni kitiems, kol visi esame. Kol viskas yra ČIA ir DABAR.

Ačiū už pokalbį.

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • 5 ORIGINALIOS IDĖJOS, KĄ DOVANOTI KALĖDŲ PROGA PORAI

  2021-12-015 ORIGINALIOS IDĖJOS, KĄ DOVANOTI KALĖDŲ PROGA PORAI
  Parduotuvių lentynos, besipildančios kalėdiniais papuošimais, skambanti kalėdinė muzika, mandarinių ir cinamono kvapas, pirmos krintančios snaigės primena, jog artėja gražiausios metų šventės. Tam, kad kalėdinių dovanų paieška nevirstų galvos skausmu, mes turime net 5 originalias idėjas, kurios nustebins ir pačius išrankiausius! Beliks tik išsirinkti pramogos pobūdį, o tai padaryti internetu tinklalapyje Beta.lt dabar itin paprasta. Vos keliais paspaudimais dovanų kuponas bus jūsų, todėl dovaną įsigysite ne tik greičiau, bet ir pigiau! POILSIS GAMTOJE Norintiems pabėgti nuo miesto šurmulio idealiai tiks gamtos apsuptyje įsikūrusios mini vilos ERDVĖS, o čia – šlamantys medžiai, tyvuoliuojantys vandens telkiniai, jaukumu ir ramybe kvepiantis kiemas. Skandinaviško stiliaus jaukumas, apgalvotos detalės, žvakių šviesa, ...
 • Palaidinė – kas ji tokia?

  2021-12-01Palaidinė - kas ji tokia?
  Palaidinės tai moteriški viršutiniai drabužiai, kurie dažniausiai būna panašūs į marškinius. Jos atsirado dar XIX a. pabaigoje, apie 1890 metus. Ypač išpopuliarėjo po Antrojo pasaulinio karo. Tad šio stiliaus drabužis skaičiuoja daugiau nei šimtmetį ir vis dar yra labai populiarus, todėl tikėtina, kad iš mados pasaulio taip pat ilgai ir nesitrauks. Pasirinkimo gausa kiekvienam skoniui Moterų apranga visais laikais žavėjo savo išradingumu bei subtilumu. Pasirinkimas labai platus, o kalbant apie kiekvieną drabužį atskirai galima juos klasifikuoti į dar kelis tipus. Palaidinės taip pat būna kelių tipų. Jos būna vienspalvės arba įvairių atspalvių, su raštais ar kitokiais piešiniais, dažniausiai su plastikinėmis ar metalinėmis ...
 • Kataraktą galime įveikti

  2021-12-01Kataraktą galime įveikti
  Pastebėjus regėjimo susilpnėjimą, akis tarsi aptraukus rūkui, atsiradus jautrumui ryškiai šviesai – reiktų ilgai nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju, kadangi visi šie požymiai gali būti ženklas, kad vystosi katarakta. Katarakta (lęšiuko sudrumstėjimas) – viena pagrindinių regėjimo netekimo priežasčių pasaulyje, kurią šiuolaikiniai oftalmologijos pasiekimai leidžia sėkmingai gydyti. Pradinėse stadijose katarakta gali nesukelti regėjimo problemų, tačiau su metais drumstys ryškėja, plečiasi, kas lemia palaipsniui blogėjantį regėjimą. Sergant katarakta silpnėja matymo ryškumas, vaizdai tampa išplaukę, matomi tarsi žiūrint pro rūką. Drumstėdamas lęšiukas iškraipo spalvas, dingsta kontrastinis matymas. Kad ir kokius akinius žmogus užsidėtų matymas nepagerėja. Ligai progresuojant regėjimas silpnėja, atskiriama tik šviesa nuo tamsos ar ...
 • Automatizuota maisto gamybos įranga – nauda ir žmogui

  2021-12-01Automatizuota maisto gamybos įranga – nauda ir žmogui
  Verslas šiais laikais tikrai dirba dažniausiai kompiuterio pagalba, sistemomis, o ne rankomis, kadangi pagaminti didelius kiekius gaminių, natūralu, kad rankomis būtų ne tik per brangu, tačiau ir tai reikalautų labai daug laiko. Lygiai taip pat ir maisto pramonei galima rasti labai daug sistemų, kurios skirtos našiam darbui ir galiausiai geriausia rezultatui. Kad ir koks maistas yra gaminamas – geriausia įranga siūloma linchema.lt. Tik reikia tartis su pardavėjais, kurie pagal Jūsų poreikius pasiūlys sistemas, kurios labiausiai atitinka Jūsų veiklos tipą. Našumas ir energija Pirmiausia siūlome daugiau dėmesio skirti energijai bei jos koeficientui, kuris dažniausiai reiškia naudingumą. Žinoma, kad visi verslai nori kuo galingesnės įrangos, ...
 • Baldų priežiūros priemonės – svarbu ir reikalinga

  2021-12-01Baldų priežiūros priemonės – svarbu ir reikalinga
  Nauji baldai namuose visada atrodo estetiškai, tačiau laikui bėgant atsiranda įvairios nusidėvėjimo žymės. Tam, kad namai ir toliau atrodytų gražiai, o baldai džiugintų ilgai, reikia detales tinkamai prižiūrėti nuo pat jų įsigijimo pradžios. Tinkama priežiūra reikalauja laiko bei žinių, todėl straipsnyje pateikiame patarimus, kaip tinkamai valyti skirtingų medžiagų baldus. Oda Tiek natūralios, tiek dirbtinės odos baldams reikalingos specialios valymo priemonės. Stilingus odinius baldus, kuriuos galite rasti internetinėje baldų parduotuvėje Magrės baldai, patariama reguliariai nusiurbti dulkių siurbliu, o nusiurbus nuvalyti šluoste. Jei pateko purvo, išteptą vietą nušluostykite sukamaisiais judesiais sausu skudurėliu. Vis tiek lieka dėmė? Tuomet naudokite specialias odos priežiūros priemones. Odinių baldų nestatykite ...
 • Rygiškių Jono gimnazijai – Amerikos lietuvių dailininko dovana

  2021-11-27Rygiškių Jono gimnazijai – Amerikos lietuvių dailininko dovana
  Šią savaitę Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija sulaukė ypatingos dovanos – joje apsilankęs Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čikagoje, gyvenantis gydytojas ir menininkas Audrius Plioplys padovanojo savo kūrinį „Simfonija“, kuris papuošė vieną iš gimnazijos sienų. „Suvalkietyje“ jau rašėme, kad dailininkas A. Plioplys šiemet rugsėjo mėnesį lankėsi Lietuvoje, o Marijampolėje surengė jubiliejinę darbų parodą ir paminėjo savo 70-metį. Jo iniciatyva prie Varnupių piliakalnio pradėta kurti akmenų instaliacija, skirta šiemet minimoms garsios lietuvių mokslininkės Marijos Gimbutienės 100-osioms gimimo metinėms. Dailininkas yra gimęs Kanadoje, Toronte, jau daug metų gyvena Amerikoje, o jo tėvų gimtinė yra netoli Marijampolės. Įspūdingo dydžio meno kūrinį „Simfonija“ pristatydamas Rygiškių Jono gimnazijos salėje susirinkusiems ...
 • „Tegul jo asmenybė įkvepia“

  2021-11-27„Tegul jo asmenybė įkvepia“
  Marijampolėje paminėtos kraštiečio – ateitininko, karininko, vieno jauniausių Steigiamojo Seimo narių – Antano Matulaičio, kritusio kovose už Lietuvos laisvę, 101-osios mirties metinės. Senosiose miesto kapinėse prie Antano Matulaičio kapo jam nusilenkė marijampoliečiai, Lietuvos Seimo nariai bei kiti svečiai, nuaidėjo karių pagarbos salvės. Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus Bulotų namuose surengta A. Matulaičio vardo konferencija „Pilietinis pasipriešinimas: vakar, šiandien, rytoj“. Šio renginio iniciatorius, Seimo narys Andrius Vyšniauskas akcentavo, kad Antanas Matulaitis buvo išskirtinė asmenybė, dažnai minėta kaip pavyzdys jaunajai kartai ir deramai gerbta tarpukariu, deja, užmiršta… Tikimasi, kad ši konferencija nebus paskutinė – prisimenant ir pagerbiant, mokantis iš praeities ...
 • „Turiu kelionių geną“

  2021-11-26„Turiu kelionių geną“
  Judita Leišytė – marijampolietė, buvusi geografijos mokytoja. Iki šiol mėgaujasi pažintinėmis kelionėmis, pėsčiųjų žygiais, įsimylėjusi kalnus, aplankiusi 52 šalis. Paklausta, ar teko kada nors keliauti su programa „viskas įskaičiuota“, iš karto pradėjo linksėti galva: „Taip taip, visos mano kelionės yra „viskas įskaičiuota“: nuovargis, košės, net uodai įskaičiuoti, ir pokalbiai prie laužo, gražūs vaizdai, nepalankios oro sąlygos, bemiegės naktys“ (sąrašą galėtų tęsti ir tęsti). Daiva KLIMAVIČIENĖ „Neįsivaizdavau, kad galima keliauti be mokinių“ Judita yra aukštaitė, gyvenimo atviliota į Suvalkiją. Mokykliniais metais jos mokytojai įžiebė meilę gamtai ir kelionėms. Puikios Aukštaitijos vietos, Tauragno ežeras, baidarės, dviračiai, lygumų slidės – viskas išbandyta, prisijaukinta. Šią kelionių ugnelę ...
 • Marijampolės kolegija minėjo 20-metį

  2021-11-26Marijampolės kolegija minėjo 20-metį
  Jubiliejus – tai proga prisiminti, padėkoti, nusilenkti. Trečiadienį tokią progą turėjo Marijampolės kolegijos bendruomenė, minėdama kolegijos 20-metį. Tradiciškai pasigirdo svarstymų, ar tai daug, ar mažai – 20 metų. Kaip institucijai tai nėra didelis amžius. Visgi tuos metus dar prisimena daugelis, daug yra žmonių, kurie gali pasidalinti atsiminimais, įspūdžiais apie tai, kaip kolegija kūrėsi ir vystėsi. Kolegija visais šiais metais įgyvendino įvairias šventines iniciatyvas, skirtas jubiliejui. Marijampolės kultūros centre trečiadienį buvo atidaryta fotografijų, įamžinusių kolegijos dešimtmečius, paroda „20-mečio istorija atminty ir vilty“. Šv. Vincento Pauliečio bažnyčioje aukotos šv. Mišios, skirtos pagerbti ir prisiminti kolegijos bendruomenės narius. Iškilmingą renginį „Praeitis atvira ateičiai“ kultūros centro ...
 • Rūbų pirkimas mažiems vaikams: kaip sutaupyti?

  2021-11-26Rūbų pirkimas mažiems vaikams: kaip sutaupyti?
  Norite sutaupyti pinigų perkant vaikiškus drabužius? Vaikiškiems drabužiams galite išleisti netgi daugiau nei perkant suaugusiųjų drabužius. Ką daryti ir kaip sutaupyti? Štai keletas patarimų praktiškoms mamoms! 1. Pirkite klasikinius drabužius Pirkite klasikinius pagrindus – tai patarimas, kurį perskaitysite kiekviename mados žurnale nuo „Vogue“, „Elle“ iki „Grazia“. Ir šią taisyklę lygiai taip pat galime pritaikyti vaikų drabužiams. Džinsai, chinos, pagrindiniai marškinėliai ir megztiniai taps pagrindiniais jūsų vaiko drabužių deriniais. Taip vaikas visada turės universalų drabužį, kurį galės derinti su naujais „negaliu gyventi be jo “ marškinėliais, kelnėmis ar sijonu. 2. Priimkite visas dovanas, ypač kūdikių rūbelius Neišvengiama, kad nuo tos dienos, kai pranešite apie nėštumą, ...
 • Siekiant didesnių renovacijos tempų Lietuvoje, susijungė dvi Aplinkos ministerijai pavaldžios agentūros

  2021-11-20Siekiant didesnių renovacijos tempų Lietuvoje, susijungė dvi Aplinkos ministerijai pavaldžios agentūros
  Lapkričio 1 d. susijungė Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), iki šiol administravusi daugiabučių renovacijos procesus, ir Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Nuo šiol pastatų renovacijos procesus koordinuos naujai įsteigtas APVA pastatų energinio taupumo departamentas. Aplinkos ministerija tikina, kad agentūrų susijungimas padės užtikrinti efektyvesnę daugiabučių ir viešųjų pastatų atnaujinimo eigą visoms proceso šalims. Spaudos konferencijoje dalyvavęs Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pasakojo, kad šiuo metu Aplinkos ministerijos planas yra patrigubinti renovacijos tempus, o BETA ir APVA sujungimas, įkuriant Pastatų energinio taupumo departamente Kompetencijų centrą – vienas pagrindinių įrankių, padėsiančių tai padaryti. APVA direktorius Ignotas Šalavėjus pasakoja, jog Pastatų energinio taupumo departamente jau praėjusią savaitę ...
 • Ką skaityti? Įdomi šiuolaikinė užsienio literatūra 

  2021-11-19Ką skaityti? Įdomi šiuolaikinė užsienio literatūra 
  Žmonėms, kurie nežino, ką skaityti, rekomenduojame atsiversti gerą, laiko patikrintą klasikos knygą. Tačiau šiuolaikinė literatūra taip pat įdomi ir verta dėmesio. Kiekvienais metais rengiami įvairūs prestižiniai apdovanojimai, tokie kaip „Man Booker“, Pulicerio ar Nobelio literatūros premijos. Skaitytojai taip pat nominuoja ir renka savo geriausias metų knygas. Todėl visada verta pasižvalgyti po tokių premijų ar rinkimų nugalėtojus, nominantus, bei pasidomėti įvairiais  bestseleriais. Tiems, kuriems vis dar keblu išsirinkti vertingą skaitinį, interneto knygynas Patogupirkti.lt parengė rekomendacijų ir siūlo tokią šiuolaikinę užsienio literatūrą, kuri įsimins ilgam. Visgi, skaitytojai, kaip ir knygos, labai įvairūs, todėl šiame sąraše rasite kūrinių, parinktų skirtingų pomėgių žmonėms. Tai populiarūs ...
 • Žmonės „įjungia“ taupymo režimą

  2021-11-19Žmonės „įjungia“ taupymo režimą
  Žinia, kad nuo liepos 1 d. brangs gamtinės dujos, gyventojus pasiekė dar pavasarį, kai Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino naujus tarifus, 26–50 proc. didesnius negu buvo lig tol. Ne paslaptis, kad gamtinių dujų kainų augimą labiausiai pajus jomis šildantys būstus. Tad prasidėjus šildymo sezonui ir pirmiems mokėjimams individualiuose namuose gyvenantys marijampoliečiai lygina gautas sąskaitas su pernykštėmis ir baiminasi šalčių. Marija BURBIENĖ Belieka tikėtis, kad žiema nebus labai šalta Nustačiusi 2020–2021 metų sezono dujų kainą VERT ramino gyventojus, jog dujos kainuos panašiai kaip ir 2018–2019 m. Čia pat akcentuota, kad didžiausias kainos augimas būtų trečios grupės vartotojams, kuriems tai mokėjimų problemų neturėtų sukelti, ...
 • Kas padaryta, kad Marijampolėje mažėtų anglies dvideginio (CO2) išmetimai į aplinką?

  2021-11-19Kas padaryta, kad Marijampolėje mažėtų anglies dvideginio (CO2) išmetimai į aplinką?
  Marijampolės miesto gatvėse kursuoja aštuoni aplinkai draugiški autobusai, kuriais važiuojama daugiau nei 90 proc. maršrutų. Septyni iš jų naudoja suspaustas gamtines dujas, vienas – hibridas, naudojantis dujas ir elektrą. Planuojama įsigyti dar 9 netaršius autobusus, kurie kursuos ir tarpmiestiniais maršrutais. 2020 m. pagrindinėje miesto arterijoje – Kauno gatvėje – pradėjo veikti išmanusis šviesoforas, kuris valdo transporto srautus, fiksuoja susidarančias spūstis, apdoroja duomenis ir reguliuoja šviesoforo signalus. Išmaniojo šviesoforo dėka susidaro mažesnės automobilių spūstys ir į orą patenka mažesnė CO2 dujų koncentracija. Toks pat išmanusis šviesoforas neseniai įrengtas Vilkaviškio–Tarpučių–Mokolų gatvių sankryžoje. Marijampolėje įrengtos dvi elektromobilių įkrovimo stotelės (vienu metu jose gali būti įkraunami ...
 • UAB pertvarkymas į MB. Svarbiausi niuansai

  2021-11-18UAB pertvarkymas į MB. Svarbiausi niuansai
  Ar galima UAB perdaryti į MB? Tikrai galima. Tačiau dažniausiai reikia gero specialisto, kuris padėtų sutvarkyti visus dokumentus. Šiuo metu pagalbos tikrai yra gana daug, tad pirmiausia – jo paieškos, o paskui ir smulkmenų aptarimai, kurie padės viską atlikti kuo pigiau. UAB pertvarkymas į MB tikrai nereikalauja nei daug laiko, nei pinigų. Apie tai kalbamės su specialistu, kuris atlieka pertvarkymo darbus. Piniginiai niuansai Daugeliui žmonių atrodo, kad pertvarkymas kainuos labai daug, tad ne visada imamasi veiksmų, kai akivaizdu, kad jų reikia. “Dažniausiai kur kas brangiau kainuoja įmonės bandymas išlaikyti ją tada, kai realiai situacija yra labai prasta. UAB pertvarkymas į MB kainuos pigiai, ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.