Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

„Jo protas visada veikė kaip kompiuteris“

Eina trečias mėnuo, kai Anapilin iškeliavo A. Linkus, dažniau vadinamas Audriumi, o ne pase įrašytu Andriaus vardu. Žmogus, kuris buvo žinomas turbūt kiekvienam marijampoliečiui ir net tik. Kai kurie su juo susidūrė asmeniškai – verslo reikalais ar bėdos ištikti, su kitais jis ilgus metus dirbo jo įkurtoje įmonių grupėje. Kokių gyvenimo pamokų paliko šis žmogus, kokių avantiūrų kartais tekdavo imtis, kad verslas augtų ir žmonės laiku gautų algas? Ir koks buvo jis – Audrius Linkus, koncerno ALGA prezidentas?
Artėjant Vėlinėms, kalbiname koncerno ALGA valdybos narį Kostą JANKAUSKĄ, kuris su A. Linkumi dirbo 20, o pažįstamas bemaž 35-erius metus.

Daiva KLIMAVIČIENĖ

Jankauskas

Kostas Jankauskas: A. Linkus buvo vienas pirmųjų verslininkų Marijampolėje, sukūręs šimtus darbo vietų, verslą tapatinęs su gyvenimo būdu.

– Kaip jūs susipažinote su A. Linkumi?

– Kiek pamenu, mus suvedė įvairūs statybų reikalai apie 1996-uosius.

– Turbūt esate kalbėjęsi apie 1991-uosius, kai „laukinis kapitalizmas“ ėmė skverbtis ir į Marijampolę?

– Dabar tik jis pats galėtų pasakyti, kaip jam pavyko suvaldyti iš didžiųjų miestų einančią negatyvaus „verslo“ bangą. Galbūt lėmė tai, kad Audriaus charakteris buvo „kietas“ – su niekuo nesitaikstė ir nieko nebijojo. Dar pridurčiau, kad jam visada gelbėjo racionalus mąstymas ir skvarbus protas, itin stipri nuojauta. Manyčiau, šios savybės lėmė, kad brutalusis „verslas“ vengė Marijampolės ir čia verslų plėtra buvo sąlygiškai rami.

Audrius Linkus. 1990-1991-ieji metai.

– Tie, kurie pažinojo A. Linkų, pasakoja, kad jis niekada nesistengė kam nors patikti ar įtikti. Tiesa?

– Taip. Visas jo gyvenimas – darbo kabinetas ir verslo reikalai. Visada jo galva būdavo pilna idėjų – ką ir kaip daryti, kad verslas augtų, kad žmonės laiku gautų atlyginimus. Žavėjo jo fenomenali atmintis ir gyvenimo filosofija – gana paprasta, beje: „Su kitais reikia elgtis taip, kaip norėtum, kad su tavimi elgtųsi“. Iki šiol sunku kalbėti būtuoju laiku, vis dar laukiu – va, praeis pro mano kabinetą ar užeis pasikalbėti, vis dar norisi tarti, kad Audrius YRA. Kad jis yra išmintingas ir supratingas, griežtas, bet taip pat ir jautrus žmogus.

– Kokias pamokas iš jo gavote jūs ir kiti jo artimiausi kolegos?

– Jis mėgo kartoti tokią istoriją: „Man vienas žydas sakė, kad būti sąžiningam ilgą laiką ekonomiškai apsimoka“. Mėgdavo ir konkretizuoti: jei nesi patikimas verslo partneris, jei meluoji, nesilaikai susitarimų, niekas nenorės turėti jokių verslo reikalų su tavimi. O jei esi doras ir sąžiningas – tau turi sektis, būsimi verslo partneriai patys pas tave ateis.

– Ir ateidavo?

– Žinoma. Ir visada jausdavome nepaprastą Audriaus intuiciją. Atrodo, skaičiuoji, dėlioji – viskas atrodo nuostabiai. O Linkus sako: „Nea“. Kartais, būdavo, ir „užkimbi“ už gražių verslo partnerių rodomų skaičių, o kai ateina laikas skaičiuoti rezultatus, matai – išties nieko gero. Tada Audrius primindavo: „Aš sakiau, kad bus minusas. Nežinojau, kodėl, bet žinojau, kad bus blogai“. Per daug paprasta sakyti – „intuicija“. Nes ji – ilgametės patirties, situacijos analizės, gebėjimo vertinti ne tik faktą, bet ir visą kontekstą, rezultatas.

– Kokia ten istorija apie milijonus?

– Kai daugelis įmonių iš bankų pradėjo imti milijoninius kreditus, Linkus sakydavo: „Milijonas yra milijonas, o ne skaičiaus pavadinimas“. Sakydavo, kad jį reikia uždirbti. O tai, žinoma, ne visiems pavykdavo, tad po „milijonų“ prasidėjo bankrotai. Dar buvo toks posakis, kad „pinigą reikia daryti“. Linkus visada į tai atsakydavo, kad „pinigas nesidaro, jį reikia uždirbti“, yra sakęs, kad pažįsta ne vieną „pinigų darytoją“, kuris jau yra bankrutavęs.

– Kaip įmonėje vykdavo susirinkimai?

– Koncerno prezidento reikalavimas buvo toks: dideli pasitarimai turi būti trumpi! Jis taupė ir savo, ir kitų laiką. Jei su kuriuo nors vadovu ar specialistu reikėdavo pasikalbėti ilgiau, tai su juo vienu ir tardavosi, negaišindamas kitų.

– Ar jam buvo svarbu įvaizdis?

– O taip! Net įmonės logotipas turėjo būti aiškus, gražiai atrodyti. Tačiau nepasakysi, kad aukštus „atrodymo“ reikalavimus jis kėlė sau. Jam niekada nebuvo svarbūs garsių dizainerių kostiumai, kaklaraiščiai ir pan. Bent jau verslo pradžioje, kai dauguma verslininkų „prestižo reikalu“ laikė vyšninės spalvos švarkus, Audrius puikiai jautėsi su megztiniais, kokius nešiojome daugelis iš mūsų. O kai vykdavome į svarbius susitikimus, tai, jiems pasibaigus, stengdavosi kuo greičiau atlaisvinti kaklaraištį. Juokdavomės kartu su Audriumi, kad jo „verslo klasės“ drabužiai labiau rūpėdavo mums, o ne jam pačiam.

A. Linkui labiau rūpėjo verslas, o ne garsių dizainerių kostiumai.

A. Linkui labiau rūpėjo verslas, o ne garsių dizainerių kostiumai.

– Iš ko dar pasijuokdavote kartu su Audriumi?

– Iš jo avantiūrų. Kartą važiuodamas jis pamatė laukuose stovintį telekomunikacijų bokštą. Išlipo iš automobilio, apžiūrėjo, galvoja, kodėl mes tokio negalėtume gaminti? Tuo metu kažkiek bokštų gamino Šiauliuose, visus kitus Lietuva veždavosi iš užsienio. Na, ir pagamino bandomąjį variantą. Kaip tik, nepamenu, kokiais reikalais, į įmonę atvažiavo vienos telekomunikacijų įmonės tuometinis vadovas. O kieme tuo metu vyksta „spektaklis“ – viena mašina su tuo bokštu įvažiuoja į kiemą, po kurio laiko kita su juo išvažiuoja, ir taip – kol tas telekomunikacijų vadovas svečiuojasi per langą matė, kas vyksta kieme. Aišku, neiškentęs klausia, kokie čia gaminiai vežiojami. „Ai, – sakęs tada Linkus, – mes čia užsienio rinkoms telekomunikacijų bokštus gaminame“. Tai sukėlė didžiulį susidomėjimą („Tai ir mes galėtume iš jūsų pirkti, juk užsienyje taip brangiai mokame“ ir pan.). Ir prasidėjo! Tada tai buvo savotiška avantiūra, beje, labai pateisinusi lūkesčius, leidusi sukurti daug darbo vietų ir aprūpinti beveik visą Lietuvą savos gamybos bokštais. O kad jau taip sėkmingai pavyko su telekomunikacijų bokštais, tai ir kitokio tipo aukštybinius statinius projektavome, gaminome, statėme. Tai ir pasienio stebėjimo bokštai, navigacijos statiniai jūroje, geležinkelių ryšio bokštai, radiolokaciniai bokštai oro uostuose, ir visa tai – ne tik Lietuvoje. Beje, Birštono apžvalgos bokšto gamybai taip pat buvo pasirinktas koncernas ALGA.

– Klausant jūsų, atrodo, kad visas gyvenimas koncerne sukosi apie prezidentą Linkų. O kaip dabar?

– Tikiu, kad nejučiomis darbuotojai vadovų sprendimus lygina – kaip šioje situacijoje būtų, jeigu būtų Audrius. Pastaruosius keletą metų jis jau nebesikišo į kasdieninį įmonių valdymą, nes visus reikalus ir valdybos pirmininko pareigas buvo perdavęs sūnui Antanui. Taigi kokių nors netikėtų ar staigių pokyčių ir ateity neturėtų būti. Tačiau laikas eina, jis reikalauja prisitaikyti prie besikeičiančių rinkos sąlygų, dėl to būtini adekvatūs sprendimai. Jie vyko jau ir anksčiau. Manau, aplinkybės diktuos būtiniausius strateginius žingsnius. Kai kur reikalinga pertvarka, kai kur – investicijos. ALGA yra finansiškai stabili, neturi skolų ir ilgalaikių kreditų.

– Kai koncerno vairas buvo perduotas sūnui, kuo užsiėmė Audrius? Ar ateidavo į savo kabinetą? Ar jam rūpėjo, kas vyksta?

– Žinoma, kad ateidavo, ir kasdien! Visą gyvenimą sukęsis versle juk negalėjo užbrėžti brūkšnio, kad nuo rytojaus štai sėdžiu namie, žiūriu serialus ir glostau katiną. Jis buvo kitoks. Jo protas visada veikė kaip kompiuteris. Jis turbūt iki paskutinės savo gyvenimo dienos jautė atsakomybę už įmonių grupės darbuotojus, kaskart minėdavo – norint, kad verslas būtų sėkmingas, būtinos investicijos, o veikla turi būti tvarkinga. Kai koncerno vairą perdavė sūnui, turėjo daugiau laiko savo aistrai spręsti kryžiažodžius ir sprendė jų daugybę – kabinete visada būdavo sukrauti žurnalai su jais.

– Linkus garsėjo ir kaip daugelio leidinių rėmėjas.

– Audriui Marijampolėje viskas buvo svarbu – ir kultūra, ir laisvos Lietuvos akcentai. Marijampoliečių leidžiamos knygos, ypač apie istorinę atmintį, sulaukdavo finansinės paramos. Nes jam svarbu buvo tai, kas buvo svarbu kūrybinei inteligentijai.

Už darbo vietų kūrimą ir ilgametį verslo vystymą, Marijampolės miesto vardo garsinimą, nesavanaudišką paramą, už svarų indėlį kuriant gyventojų kultūrinę, ekonominę bei socialinę gerovę A. Linkus apdovanotas Šv. Jurgio Marijampolės globėjo ordinu (2015 m.).

– Artėja Vėlinės. Jau beveik 40 metų gyvenate Marijampolėje, o jūsų šaknys – Žemaitijoje. Prasitarėte, kad visada pirmosiomis lapkričio dienomis aplankote ir Marijampolės kapines. Šiemet žvakučių, kaip sakėte, reikės daugiau.

– Taip, daugelį metų su šeima lankydavomės Marijampolės kapinėse. Vaikams, kai dar buvo maži, aiškindavome, kad kai kurių kapų niekas nebelanko dažniausiai ne todėl, kad užmiršo, o todėl, kad jau nutrūko artimųjų gijos, visi iškeliavo Anapus. Uždegdavome (ir uždegame iki šiol) žvakeles ant Žemaitės (esu baigęs Žemaitės vardo vidurinę mokyklą Telšiuose), Petro Armino-Trupinėlio (vaikai mokėsi jo vardo mokykloje), savanorių kapų ir būtinai ant rasto užmiršto, niekieno neaplankyto kapelio – tebūnie ir šiai sielai šviesiau. Jei senosiose Marijampolės kapinėse prie skulptoriaus J. Narušio sukurto paminklinio akmens uždegsime žvakelę mirusiems mūsų miesto piliečiams, tikėkime – liepsnelė kada nors bus uždegta ir mums, kai būsime jau IŠKELIAVĘ. Nes pagarba mirusiems ir Vėlinių tradicija yra gyva tol, kol jos kas nors laikosi.

– O kaip vertinate beįsigalinčią Helovino tradiciją?

– Atrodo, kad tampa populiaru pasišaipyti iš mirties Helovino šėlsme, bet mirtis visada juokiasi paskutinė.

– Kokios jums šiemet bus Visų šventųjų ir Vėlinių dienos?

– Liūdnos. Šiemet netekau daug artimų žmonių – vyskupo Juozo Žemaičio, su kuriuo mudu siejo gražus ryšys, vasarą netekome „Rotary“ klubo nario brolio Vytauto Žarnausko, intelektualo Vytauto Viliūno ir Audriaus Linkaus. Man Vėlinės – pastanga BŪTĮ iškelti prieš buitį. Ne žvakučių ornamentika ar gėlių gausa parodomas mūsų santykis su išėjusiais. Šis santykis per maldą ir pabuvimą tyloje prie kapo, išauga iš mūsų santykio su gyvaisiais. Todėl visada verta „investuoti“ į santykius su dar esančiais šalia mūsų. Jei negalime dėl kokių nors priežasčių aplankyti dar gyvus savo brangiausius žmones, pasenusius tėvus, giminaičius, kaimynus, bičiulius – paskambinkime jiems, pasikalbėkime, kol dar galime tai padaryti, kol galime padėti vieni kitiems, kol visi esame. Kol viskas yra ČIA ir DABAR.

Ačiū už pokalbį.

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • ES fondų parama gerokai pakeitė ir Lenkijos pasienyje esančius kaimus

  2022-06-29ES fondų parama gerokai pakeitė ir Lenkijos pasienyje esančius kaimus
  Kalvarijos vietos veiklos grupės (VVG) pirmininkas ir administracijos vadovas Vytenis Skilandis šį darbą dirba dar palyginti neseniai, bet patirties jis turi pakankamai – jau nemažai metų jis vadovauja Mockavos kaimo bendruomenei, tad puikiai žino bendruomenių džiaugsmus ir rūpesčius. Žino jis ir tai, kad pastaruosius du dešimtmečius Lietuvos kaimą pasiekianti Europos Sąjungos fondų parama gyvenimą jame pakeitė iš esmės, leido atnaujinti infrastruktūrą, sutvarkyti viešąsias erdves, galų gale ir labiau suvienijo pačius bendruomenių žmones. Didesnė pusė narių – fiziniai asmenys Kalvarijos VVG buvo įsteigta 2006 metais, kai buvo susitarta nutraukti iki tol veikusios Suvalkijos krašto vietos veiklos grupės, apėmusios Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos savivaldybių, ...
 • Paramos galimybės suteikė bendruomenėms laisvę veikti

  2022-06-29Paramos galimybės suteikė bendruomenėms laisvę veikti
  Pokalbis su Lietuvos vietos veiklos grupių (VVG) tinklo pirmininke Kristina ŠVEDAITE. – Kaip galima būtų apibūdinti ES paramos reikšmę bendruomenių gyvenimui? – Bendruomeninis judėjimas užaugo ir sustiprėjo kartu su Europos Sąjungos (ES) paramos, konkrečiai LEADER metodo, per Vietos veiklos grupes įgyvendinimu. Paramos galimybės suteikė bendruomenėms laisvę veikti. Jos pačios sprendžia savo gyvenamosios vietos prob­lemas, stiprina bendruomeniškumą, kuria socialinius ir bendruomeninius verslus. – Gal tą paramą būtų galima įvertinti finansiškai ir įgyvendintų projektų skaičiais? – Šiuo laikotarpiu pagal LEADER priemonę jau įgyvendinama daugiau nei 2 tūkstančiai vietos projektų, iš jų beveik 200 – bendruomeninio verslo ir beveik 100 – socialinio verslo projektų. Iš viso 2014–2020 ...
 • Kokie baldai reikalingi vaiko kambariui?

  2022-06-27Kokie baldai reikalingi vaiko kambariui?
  Kokie baldai reikalingi vaiko kambariui? Įrenginėjant vaiko kambarį yra svarbu, kokie vaikiški baldai jame stovės, o svarbiausias būtinumas jūsų vaiko kambaryje yra lova: vieta, kurioje jūsų vaikas miegodamas jausis patogiai. Nors galėtumėte tiesiog nusipirkti standartinę lovą, geresnis pasirinkimas būtų pasirinkti lovą, pritaikytą jų pageidavimams ir ką nors ypatingo, kas jiems patinka, tarkim su tam tikrais personažais. Įsitikinkite, kad jų lova yra minkšta ir patraukli, nes tikėtina, kad jie daugiau laiko praleis ant patogios ir jaukios lovos, net ir tada, kai nemiega. Veiklos kampelis Žaidimui skirta zona padės jūsų vaikui išmokti išlikti tvarkingam, kartu suprasdama laiko ir erdvės skirstymo svarbą. Tai taip pat padės ...
 • „Atminties raštai“ niekada nesibaigs…

  2022-06-25„Atminties raštai“ niekada nesibaigs...
  Kaip jau esame rašę, birželis Marijampolės kultūros centre, be kitų veiklų, išsiskiria ir ryškiais tęstinio projekto „Pasaulio sūduviečiai“ akcentais. Kraštiečio – mokslininko ir menininko iš JAV Audriaus Plioplio – viešnagė buvo vienas jų, nes, kaip ir pernai, tai buvo ne tik malonus pasibuvimas, bet ir intensyvus darbas. Jo sumanyta meninė akmenų instaliacija prie Varnupių piliakalnio šiemet įgavo naujų prasmių ir spalvų. Pernai birželį čia tikrąja prasme buvo padėti pirmieji akmenys (ne vienas ir abejojo, ar tai tik nebus vienkartinis reikalas). Šiemet idėjos autorius pamatė, kad per metus buvo tikrai intensyviai dirbta: akmenų tiek, kiek ir turėjo būti, sudėlioti jie pagal ...
 • Pavakarė Zomčinėje – vasarai laiminant

  2022-06-25Pavakarė Zomčinėje – vasarai laiminant
  Vienos ilgiausių dienų metuose pavakarė tokia ir buvo: visą dieną švietus saulei (laukėme jos kone kasdien nesulaukdami…) oras buvo skaidrus ir pilnas kvapų. Birželio antroje pusėje – dar ir vėlyvo pavasario, ir jau vasaros pradžios atodūsiai. O tokioje vietoje, kaip Zomčinė, poeto Anzelmo Matučio gimtinė, kur gaivia žaluma džiugina medžiai milžinai, o žvilgsnis klaidžioja po gėlynus ir paslaptingus kampelius, visai nenustebtum ir pačią Vasarą išvydęs… Jos pasveikinti ir drauge gražią birželio pavakarę drauge pabūti čia rinkosi Igliaukos ir aplinkinių vietų žmonės, sukviesti į dainuojamosios poezijos popietę „Kas žmogiuko širdyje“. Renginio sumanytojas – kultūros darbuotojas Dovydas Stralkus, o jam talkino aktyvūs pagalbininkai. ...
 • Spaudos fotografijose – mūsų gyvenimas

  2022-06-25Spaudos fotografijose – mūsų gyvenimas
  Visą mėnesį Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos didžiojoje salėje buvo eksponuojama paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2021“. Šios parodos bibliotekoje jau tradicinės, kasmet marijampoliečiai turi progą susipažinti su geriausiais šalies spaudos fotografų darbais. Ši ekspozicija leido mėgautis geriausiomis spaudos žurnalistų profesionalų fotografijomis, kuriose užfiksuoti 2020-ieji – išskirtiniai, su visais mus ištikusiais sunkumais ir džiaugsmais. Kadangi nepalankiai susiklosčius aplinkybėms atidarymo nebuvo, bibliotekos lankytojai buvo kviečiami į tradicinės konkursinės parodos uždarymą, kur išgirdo įdomių faktų bei komentarų apie tai, kas eksponuojama. Kodėl nugalėjo ir buvo paskelbtos geriausiomis būtent tos fotografijos? Kaip sakė viešnia ir naujoji parodos globėja – Lietuvos žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyriaus pirmininkė ...
 • Daugiabučių renovacijos rinka keisis: ko tikėtis?

  2022-06-25Daugiabučių renovacijos rinka keisis: ko tikėtis?
  Daugiabučių modernizacijos laukia pokyčiai – planuojama, kad ateityje valstybės parama jų atnaujinimui bus diferencijuojama, vis daugiau dėmesio bus skiriama renovacijos darbų kokybei ir pasiekiamai energinio efektyvumo klasei. Šiuo metu 30 proc. siekianti valstybės parama skiriama daugiabučiams, kurie po modernizacijos pasiekia ne mažesnę nei C energinio efektyvumo klasę ir sutaupo ne mažiau kaip 40 proc. šildymui reikalingos energijos. Deja, bet ateityje tokio dydžio paramos galės tikėtis tik tie gyventojai, kurie nuspręs savo daugiabučio atnaujinimo metu siekti aukštesnių energinio efektyvumo klasių. „Daugiabučio modernizacijos metu galima pasiekti ir daugiau nei 80 proc. siekiantį suvartojamos pastato energijos sutaupymą t.y. renovuojant pastatą į A ir aukštesnę ...
 • 2022 m. birželio 22 d. sueina 70 m., kai buvo nušauta Tauro apygardos štabo sanitarijos skyriaus viršininkė Angelė Senkutė-Aušrelė

  2022-06-222022 m. birželio 22 d. sueina 70 m., kai buvo nušauta Tauro apygardos štabo sanitarijos skyriaus viršininkė Angelė Senkutė-Aušrelė
  Angelė (Anelė) Senkutė, Andriaus, g. 1921 m. Marijampolės apskrities Šunskų valsčiaus Tursučių kaime. Gailestingoji seselė. Mokėsi Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijoje, 1943 m. baigė Karmelitų gailestingųjų seserų mokyklą Kaune. Dirbo Marijampolės ligoninės chirurginiame skyriuje gailestingąja sesele. 1944 m. rudenį įsitraukė į antisovietinį partizaninį karą. Senkutė buvo partizanų ryšininkė, vėliau rėmėja. Tiekė partizanams medikamentus, tvarsliavą, padėjo kautynėse sunkiai sužeistiems ir NKVD darbuotojų į Marijampolės ligoninę atvežtiems operuoti partizanams, keletui jų padėjo iš ligoninės pabėgti. Buvo saugumo sekama, pasitraukė į pogrindį. Nuo 1945 m. gegužės mėn. įsijungė į partizanų gretas, prisidengė slapyvardžiais Aušrelė, Danutė. 1945 m. gruodžio 29 d. buvo suimta ir įkalinta. 1946 ...
 • Lietuvos renovacijos žemėlapyje – visa aktuali informacija

  2022-06-22Lietuvos renovacijos žemėlapyje – visa aktuali informacija
  Svarstote apie daugiabučio renovaciją, visgi norėtumėte daugiau sužinoti apie kitų daugiabučių pasiektus sutaupymus? APVA primena, jog šią ir kitą aktualią informaciją apie baigtus ar įgyvendinamus modernizacijos projektus galite rasti interaktyviame Lietuvos renovacijos žemėlapyje. „Pagrindinis tikslas buvo sukurti šiuolaikišką, patogų naudoti, geoinformacinių technologijų (GIS) pagrindu veikiantį įrankį, kuriuo gali naudotis mūsų tikslinė auditorija – nuo renovuotinų daugiabučių gyventojų iki suinteresuotų institucijų specialistų – ir gauti visą naujausią bei aktualiausią informaciją apie daugiabučių modernizaciją Lietuvoje. Žemėlapyje pateikiami įvairūs renovacijos įgyvendinimo pjūviai – juos leidžia nagrinėti įvairūs įdiegti filtrai – atskirų projektų eiga, rezultatai, pasiekti energijos sutaupymai ir kita aktuali informacija“, – teigia APVA ...
 • ALNSIS – dar daugiau skaidrumo, paramos ir bendradarbiavimo tikriesiems ūkininkams

  2022-06-22ALNSIS – dar daugiau skaidrumo, paramos ir bendradarbiavimo tikriesiems ūkininkams
  Jau nuo liepos 4 d. ūkininkai galės matyti naujosios automatinės laukų nuolatinio stebėjimo sistemos (ALNSIS) informaciją – palydovinius žemės plotų duomenis. Tai leis jiems reguliariai stebėti savo laukų būklę ir laiku ištaisyti neatitikimus, o kartu ir suteiks galimybių daugiau paramos skirti tikriesiems ūkininkams. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) kurtas ALNSIS – tai patikimas ir skaidrus įrankis, skirtas reguliariai ir sistemingai nuotoliniu būdu stebėti ir vertinti žemės ūkio veiklas deklaruotuose paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemones ir kituose žemės ūkio paskirties žemės plotuose, naudojant palydovinius duomenis. „Ši nauja monitoringo sistema atneš įvairiapusės naudos: NMA specialistams reikės mažiau lankytis ūkiuose, o ...
 • Pratęsiamas valstybinės žemės deklaravimo terminas

  2022-06-22Pratęsiamas valstybinės žemės deklaravimo terminas
     
 • Marijampolės kriminalistai po įtemptų gaudynių sulaikė narkotikų platinimu įtariamą vyrą

  2022-06-21Marijampolės kriminalistai po įtemptų gaudynių sulaikė narkotikų platinimu įtariamą vyrą
  Š. m. birželio 17 d. Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai surengė slaptą sulaikymo operaciją (toliau – Operacija), kurios metu Marijampolės miesto apylinkėse buvo sulaikinėjamas Marijampolės savivaldybės gyventojas, intensyviai platinęs psichotropines medžiagas – MDMA tabletes. Operacijos metu pareigūnai sulaikė psichotropines medžiagas įgijusį marijampolietį – pirkėją, o narkotines medžiagas pardavęs vyriškis – pardavėjas – dar mėgino automobiliu sprukti nuo jį sulaikinėjančių policijos pareigūnų. Bėgdamas įtariamasis grubiai pažeidė kelių eismo taisykles, Marijampolės miesto gatvėmis važiuodamas net 190 km / h greičiu. Galiausiai, bėglys nesuvaldė savo automobilio ir nuvažiavo į šalikelę. Patikrinus sulaikyto bėglio blaivumą, nustatyta, kad pastarasis ...
 • Jūrės miestelį papuoš įdomios pažintinės-edukacinės erdvės

  2022-06-18Jūrės miestelį papuoš įdomios pažintinės-edukacinės erdvės
  Kazlų Rūdos savivaldybėje pradedamas įgyvendinti dar vienas labai įdomus vietos žmonių parengtas projektas, kuris išties pagerins, pagražins ir išpopuliarins Jūrės miestelio gyvenamąją aplinką. Savo įdomius siūlymus įgyvendinti pagal projektą „Seniūnijų gyventojų iniciatyvų skatinimas panaudojant biudžeto lėšas gyvenamajai aplinkai pagerinti, teikiant idėjas infrastruktūriniams projektams seniūnijų teritorijose“ pateikė trys šio miestelio gyventojai. Pasak vienos iš šio projekto rengėjų Gintarės Narkevičiūtės, jų projekto idėja – skatinti gyventojų iniciatyvą, juos įtraukiant į gyvenamosios aplinkos kūrimą, pažintį su vietos gamta, flora ir fauna. Projektas skatins įvairius potyrius, kurie artimi mažo miestelio gyventojams. – Mūsų Tujų gatvė, kurioje yra keliolika sodybų, gyvena labai draugiškai, žmonės čia iniciatyvūs, rengia ...
 • Renovacija padeda kompleksiškai išspręsti daugiabučių problemas

  2022-06-18Renovacija padeda kompleksiškai išspręsti daugiabučių problemas
  Nors tarp gyventojų vis dar yra abejojančių daugiabučių renovacijos nešama nauda, gerieji pavyzdžiai kaimynystėje pakeičia netgi skeptikų nuomonę. Pastatams senstant, prastėjant jų energiniam efektyvumui, o šildymo kainoms nuolat augant, butų savininkams tenka ieškoti sprendimo, kaip kompleksiškai atnaujinti savo namą.Lietuvoje didžioji dalis daugiabučių namų yra pastatyti iki 1993 m., todėl daugelio jų inžinerinės sistemos yra pasenusios, o dėl prasto energetinio efektyvumo gyventojai moka vis didesnes sąskaitas už šildymą. „Dažnai gyventojai vengia imtis daugiabučio atnaujinimo iš pagrindų – parengto investicijų plano suma juos išgąsdina, todėl nusprendžia viską daryti „paprasčiau“ – atnaujinti tik konkrečią problemą, pavyzdžiui, keisti stogą. Visgi, atnaujinus vieną probleminę vietą, dažnai ...
 • Grįžta vardai iš praeities…

  2022-06-17Grįžta vardai iš praeities...
  Nijolė LINIONIENĖ Penkios dalys. Kone penki šimtai puslapių, kiekviename jų – trys ar keturi, tik retame – pora ilgesnių tekstų. Dešimtys ir šimtai pavadinimų – ir pasikartojančių, už kurių – dialogas ar įvykis, gal kam galėtų atrodyti menkas, dažnai – momentinis, lyg nuotrauka… O iš tiesų keliais sakiniais nusakyti žmonių gyvenimai, jų istorijos ir dramatiškos lemtys. Visa tai – tik ką išėjusioje marijampoliečio, Lietuvos rašytojų sąjungos nario Justino Sajausko knygoje „Ten, už lango“. Tai ir vėl miniatiūrų romanas. Jau ne pirmas, bet, teigia autorius, paskutinis, nes sudėjo į jį visa, ką geriausio per daugiau nei trejetą dešimtmečių šia tema yra parašęs. Pats ...
 • Suvalkijos Vyturys

  2022-06-17Suvalkijos Vyturys
  Romualdas IVANAUSKAS Ukrainos didvyriams Skauda, skauda… O Viešpatie, skauda:Naktį, dieną – sekundę kiekvieną,Kai guculų, kazokų tėvynė Nuo sprogimų vaitoja ir rauda. Sėja mirtį beprasmišką, sėjaPriešo kulkos ir žvangantis plienas.Žemė dreba. Virš griūvančių miestųDūmų debesis gainioja vėjas… Skauda, skauda, o Viešpatie, skauda!Vyrą, sūnų išleisti į karą…Tik Tėvynė – svarbiau už gyvybę.Net pabūklai nebaisūs. Lai šaudo… Šioji žemė – tai didvyrių žemė.Nesuklups, jai neteks jau vergauti.Neškit vėliavas, drąsiai iškėlę,Ir tas ryžtas lai pergalę lemia… Kai patrankos nustos sėti mirtį,Vėl dangus virš Karpatų bus žydras,Vėl dainuos juodaplaukė guculėApie meilę, gyvenimą, taiką… Tik daina panašės ta į raudą,Apie didvyriais tapusius brolius.Ir vaikus, kur tėvelių neteko,Ir miestus, kur dar vis tebešaudo… Karas Ukrainoje Kažkada ...
 • „Barbora“ plečia teritoriją: prekes į namus galės gauti dar daugiau Marijampolės gyventojų

  2022-06-16„Barbora“ plečia teritoriją: prekes į namus galės gauti dar daugiau Marijampolės gyventojų
  Elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“ plečia aptarnaujamą teritoriją Marijampolės rajone – patogiu prekių pristatymu į namus galės pasinaudoti dar daugiau gyventojų. Naujai įtrauktų vietovių gyventojams galios visos apsipirkimo „Barboroje“ naudos ir pasiūlymai, o specialiai šiai progai – ir specialus nuolaidos kodas. Nuo birželio 16 d. „Barboros“ kurjeris e. parduotuvėje www.barbora.lt užsakytas prekes į namus pristatys ir Pietarių, Baraginės, Puskelnių, Nendriniškių, Skaisčiūnų, Kumelionių, Nartų ir Triobiškių gyventojams. Šių vietovių gyventojai galės naudotis „Barboros“ paslaugomis ir naudomis, kurias taip vertina klientai: prekes gauti tiesiai į namus ir sutaupyti laiko, kasdien atrasti kelis tūkstančius prekių su nuolaida bei pasinaudoti specialiais pasiūlymais ar dalyvauti ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.