www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Apskrities merų darbotvarkėje – mokesčio už atliekų tvarkymą didinimas

Į Marijampolės savivaldybę susirinkę apskrities savivaldybių merai – Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Šakių rajono savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis, Kazlų Rūdos savivaldybės meras Mantas Varaška ir Kalvarijos savivaldybės meras Vincas Plikaitis , kiti savivaldybių administracijų vadovai, UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) vadovai aptarė mokesčio už atliekų tvarkymą didinimo būtinybę.

Merų pasitarimas Marijampolės savivaldybėje.

MAATC direktoriaus pavaduotojas Tautvydas Zaveckas sakė, kad bendrovė visoje apskrityje administruoja atliekų tvarkymo sistemą. Nuo 2011 metų buvo patvirtinti mokesčio už atliekų tvarkymą dydžiai (vienam asmeniui – 7 litai 36 centai), 2016 metais jie buvo perskaičiuoti į 2 eurus11 centų ir tokie yra iki dabar.

MAATC veiklos administravimo skyriaus vadovė Irma Petrauskienė priminė, kad atliekų tvarkymo sistema per šiuos metus nuolat buvo tobulinama ir plėtėsi: buvo pastatytos 3 naujos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, pastatyta mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginių gamykla ir joje įdarbinti 24 darbuotojai, įsigyjama technika, pradėtas degių atliekų transportavimas į Kauno atliekų deginimo gamyklą ir jų deginimas. Visa tai reikalavo didelių sąnaudų, bet iki šiol bendrovė išgyvendavo iš vidinių rezervų. Tačiau 2021 metais bendrovės pajamos nepadengia išlaidų – kas mėnesį patiriama apie 20 tūkstančių eurų nuostolių: pabrango energetiniai ir gamtos ištekliai, padidėjo taršos mokestis nuo 5 iki 10 eurų už toną, daugiau išlaidų tenka skirti senstančios technikos ir įrangos remontui, didėjo mokos fondas. Todėl kreiptasi į savivaldybių administracijas, kurios yra UAB MAATC akcininkės, ir joms pranešta apie būtinybę didinti mokesčius už atliekų tvarkymo paslaugas.

Jonas Stravinskas, verslo vystymo konsultavimo bendrovės „Jostra“, parengusios studiją apie atliekų tvarkymo mokesčių didinimo poreikį, vadovas sakė, kad jam nuostabą kelia, kaip MAATC galėjo tiek metų išgyventi nedidindama mokesčių. Jis sakė, kad dirba su dauguma šalies atliekų tvarkymo centrų, visuose juose mokesčiai už atliekų tvarkymą yra didinami vos ne kas dveji metai. Pristatydamas studiją, J. Stravinskas nurodė, kad svarbios mokesčiams yra atliekų surinkimo ir vežimo, jų šalinimo ir perdirbimo, mokesčių administravimo dedamosios. Jis sakė, kad valstybės įvestas taršos mokestis dabar yra 5 eurai už toną atliekų, 2023 metais jau siūloma šį mokestį didinti iki 50 eurų. Nuo 2023 metų bus privaloma įdiegti atskiras maisto, tekstilės atliekų surinkimo sistemas. Tai irgi didins sąnaudas. Atliekų deginimo įmonės jau pranešė, kad 1 tonos atliekų sudeginimo įkainis 2022 metams didinamas nuo 35 eurų iki 50 eurų už toną.

J. Stravinskas sakė, kad administracinė mokesčių dalis yra nedidelė, todėl įskaičiavus infliaciją ir nedidelį atlyginimų didinimą, per penkerius metus tebūtų 15 procentų. „Jostros“ skaičiavimais, kad MAATC veikla 2022-2023 metais nebūtų nuostolinga, atliekų tvarkymo mėnesio mokesčiai 1 gyventojui turėtų būti didinami apie 80 centų. Atitinkamomis proporcijomis padidėtų ir juridinių asmenų mokami mokesčiai.

„Jostra“ vadovas J. Stravinskas pristatė parengtą studiją.

Merai P. Isoda, A. Neiberka ir E. Pilypaitis sakė, kad pribrendo objektyvios sąlygos didinti mokesčius – dėl infliacijos brangsta visos paslaugos, prekės. Atliekų tvarkymas negali būti išimtis.

Kazlų Rūdos savivaldybės meras Mantas Varaška sakė, kad MAATC elgiasi neetiškai, nes neieškoma vidinių rezervų, pavyzdžiui, per mažai surenkama elektros ir elektronikos atliekų, kurias pardavus būtų galima užsidirbti daugiau. Jis dar siūlė ieškoti kelių ir atliekas realizuoti Lenkijos rinkose. M. Varaškos teigimu, tai leistų bendrovei sutaupyti lėšų.
Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorius Kęstas Spūdys sakė, kad vertėtų atlikti įmonės veiklos auditą, gal būtų rasta vidinių rezervų išlaidoms mažinti.

P. Isoda priminė, kad metai artėja į pabaigą. Nauji mokesčių dydžiai turėtų būti patvirtinti savivaldybių tarybų posėdžiuose dar šiemet. Jis kvietė ilgai nedelsti ir , įvertinus išsakytas pastabas, susitarti dėl vieningo visoje apskrityje mokesčio už atliekų tvarkymą dydžio.

Liucija BURBIENĖ

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro prevencinės veiklos organizatorė

 

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika