www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Verslo sėkmę lemia ir asmeninės savybės, ir komandinis darbas

Kas lemia verslo sėkmę, kokios savybės reikalingos perspektyviam verslininkui? Kiek tą sėkmę lemia asmeninės savybės ir tai, kad vienas ar kitas verslas yra šeimyninis, perduodamas iš kartos į kartą? Į „Suvalkiečio“ klausimus atsako ekonomistas, buvęs ilgametis bankininkas, Marijampolės savivaldybės tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Romualdas MAKAUSKAS.

Romualdas Makauskas: „Svarbu nepervertinti savo galimybių“.
Romualdas Makauskas: „Svarbu nepervertinti savo galimybių“.
Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

– Kas, jūsų nuomone, lemia, kad vieniems verslininkams puikiai sekasi ir jų verslas klesti, o kitus ištinka nesėkmės, bankrotai?

– Manau, kad tai lemia keletas dalykų. Pirmiausia, turbūt reikia turėti tam tikrų įgimtų savybių sėkmingai vystyti verslą. Juk taip pat yra ir kitose srityse – sakysime, gerų gydytojų ar ekonomistų yra nemažai, bet tik vienetai iš jų tampa tikrai garsūs. Tas pats yra ir versle. Panašiai yra ir su jūsų minimu „Mantingos“ įkūrėju Klemencu Agentu – juk jis jau nuo ankstyvos jaunystės buvo linkęs verslauti, užsidirbti pinigų. Kitas dalykas – labai svarbu jausti atsakomybę, gerai pasverti visas įmanomas rizikas. Žinoma, svarbu ir asmeninės vadovo savybės, ir bendras komandinis darbas.

– Kokių dar asmeninių savybių reikia vadovui, kad verslas būtų sėkmingas?

– Manau, kad labai svarbu motyvacija, o tuo atveju, kai kalbame apie šeimos verslą, tai yra savaime suprantama. Be to, verslininkas turi nuolat tobulėti, sekti visas naujienas, greitai reaguoti į besikeičiančią padėtį, domėtis, gilintis ir nebijoti mokytis. Labai svarbu ir užsienio kalbų mokėjimas – ir tas pats „Mantingos“ įkūrėjas išmoko anglų kalbą, daug investavo į savo tobulėjimą ir žinias. Verslo sėkmę lemia ir atkaklus darbas, tad sėkmingi verslininkai dar yra ir tikri darboholikai.

– Jūs daug metų vadovavote SEB banko Marijampolės skyriui ir daug bendravote su vietos verslininkais, kurie ateidavo prašyti paskolų. Turbūt buvo atvejų, kai ir pats jausdavote galimas rizikas dėl tų paskolų negrąžinimo?

– Išties labai svarbu nepervertinti savo galimybių, jausti ribas ir nesistengti per daug užgriebti. Turime „Arvi“ bendrovės įkūrėjo pavyzdį – buvo prašoma vis naujų ir naujų paskolų, nepakankamai įvertinant visas galimas rizikas, ekonomines krizes, nes į kalną ne visada kylama – būna ir nuokalnių. O dabar matome, kokioje padėtyje atsidūrė ši anksčiau klestėjusi įmonė.

– Jums turbūt žinoma ir daugiau sėkmingo šeimos verslo pavyzdžių, kai jaučiant ir atsakomybę, ir motyvaciją pasiekiama gerų rezultatų?

– Toks pavyzdys galėtų būti ne tik „Mantinga“ ar „Vidara“, bet ir, pavyzdžiui, „Juodelių“ bendrovė. Ji per pastaruosius metus gerokai išaugo, o jos dabartinis vadovas Andrius Zimnickas, perėmęs vadovavimą iš savo tėčio Juozupo, man yra darbštumo ir atsakingumo pavyzdys. Kiek žinau, dar besimokydamas mokykloje ir paklaustas, kuo bus ateityje, sakydavo, kad verslininku. Kai buvo statomi „Juodelių“ įmonės pastatai ir Marijampolėje, ir Radviliškyje, sūnus pats nevengdavo apsivilkti darbinių drabužių ir dirbti paprastų darbų.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika