Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

„Turiu kelionių geną“

Judita Leišytė – marijampolietė, buvusi geografijos mokytoja. Iki šiol mėgaujasi pažintinėmis kelionėmis, pėsčiųjų žygiais, įsimylėjusi kalnus, aplankiusi 52 šalis. Paklausta, ar teko kada nors keliauti su programa „viskas įskaičiuota“, iš karto pradėjo linksėti galva: „Taip taip, visos mano kelionės yra „viskas įskaičiuota“: nuovargis, košės, net uodai įskaičiuoti, ir pokalbiai prie laužo, gražūs vaizdai, nepalankios oro sąlygos, bemiegės naktys“ (sąrašą galėtų tęsti ir tęsti).

Daiva KLIMAVIČIENĖ

„Neįsivaizdavau, kad galima keliauti be mokinių“

Judita yra aukštaitė, gyvenimo atviliota į Suvalkiją. Mokykliniais metais jos mokytojai įžiebė meilę gamtai ir kelionėms. Puikios Aukštaitijos vietos, Tauragno ežeras, baidarės, dviračiai, lygumų slidės – viskas išbandyta, prisijaukinta. Šią kelionių ugnelę ji atsivežė ir į Marijampolę, čia dirbo tuomečiame Moksleivių kūrybos centre, vadovavo turistų ir orientavimosi sporto būreliams, mokytojaudama Rygiškių Jono gimnazijoje su mokiniais išsiruošdavo pakeliauti ne tik po Lietuvą – aplankyti Kaukazo, Karpatų kalnai, Italija, Prancūzija, Danija, Vokietija, Austrija.
– Visada su būriu mokinių, visada – atsakomybė už grupę ir už kiekvieną atskirai. Bet kartą buvusi mokinė pakvietė mane į kelionę – į Slovėnijos Alpes. Ir „užsikabinau“ – anksčiau neįsivaizdavau, kad galima keliauti vienai, be mokinių. Ir tada prasidėjo mano kalnų etapas, – sako Judita.
Pašnekovė pasakoja, kad keliones visada renkasi taip, kad tai būtų aktyvus poilsis. Paklausta apie lietuvių įsimylėtus šiltuosius užsienio kurortus, pacituoja savo buvusios mokyklos vadovą, perfrazuodama, kad „Turkijai ji dar per jauna“.

Netoli Titikakos ežero Uru salose (Peru)

Egzotikos ekstremalumai

Judita aplankiusi ne vieną egzotišką šalį – Peru, Boliviją, Etiopiją, Namibiją. Indijoje prieš dvejus metus, besilankydama Ladake (Tibeto regione, priklausančiame Indijai), patyrė, ką reiškia būti mieste, kuris yra 3,5 kilometrų aukštyje virs jūros lygio. Tačiau kai iš čia pakilo į 5,3 km aukštį, pajuto: kvėpuoti nėra kuo. Tiesa, oro uoste turistams buvo išdalinti deguonies balionai, tačiau keliautoja nusprendė išbandyti save be papildomų priemonių.
– Savijauta – kaip sulėtintame filme. Žmonės ir alpo, ir kraujospūdis kilo. Nuo organizmo ir aklimatizacijos priklauso – arba atlaikai, arba ne, – sako pašnekovė, kuri jau buvo anksčiau patyrusi tokius išbandymus, tad ir Ladake žinojo, ko laukti.

Kuprinės palaipsniui lengvėjo

Nepatyrę keliautojai kartais pernelyg apsikrauna daiktais, kurių, kaip paaiškėja, visai nereikia kelionėje. Dabar Juditos kuprinės svoris – vidutiniškai 10–12 kg. Joje telpa ir palapinė, ir miegmaišis, ir maistas bei keletas būtiniausių daiktų.
– Karakumų dykumoje ir vandenį reikėjo neštis. Bet patirtis parodė, kad, jei ko nepasiimi, tai ir neprireikia, užtenka to, ką turi, – šypsosi Judita. – Užtat kelionėje labai svarbu batai. Pradedantys keliautojai kartais nepataiko su avalyne. Patari jiems, kokie batai turi būti kalnuose, bet geriausiai suvokia patys, kai bent kartą į juos įkopia. Ir kalbu ne apie alpinizmą (ten dar kitokia specifika), kalbu apie žygius į kalnus, – sako keliautoja.

Khardunglos perėja 5359 m aukštyje (Ladakas)

Kelionių pamokos

Paklausta, ko ji išmoko kelionėse, pašnekovė akcentuoja: „Man kiekviena kelionė – šventė. Ir dar su prieskoniais. Iš jos grįžti kitoks. Atlaidesnis. Tolerantiškesnis. Girdintis kitą žmogų. Išmokęs klausytis tylos ir gamtos. Kelionės išlaisvina – mažiau dėmesio kreipi į tai, kas ką pasakys, kaip pažiūrės. Po kelionių galva aukščiau pakyla!“.
Ir priduria, kad kelionės jai – ne tikslas, bet procesas.
– Man nesvarbu, ar kelionė Himalajuose, ar Varėnos miškuose. Turbūt turiu kelionių geną, turbūt todėl nenusiraminu, kol neiškeliauju. Pernai Vidurinę Aziją buvau nusižiūrėjusi – Pamyro, Fanų kalnus, bet dėl pandemijos kelionė neįvyko, – apgailestauja Judita.
Svarbu, kad išsiruošus į kelionę, visas išankstines nuostatas paliktum namuose, priimtum šalį ir žmones tokius, kokie jie yra. Tai jų kultūra, jų gyvenimas, juk nevažiuojam ten tvarkos daryti. Žinoma, pačiai, prisipažįsta pašnekovė, apsilankius Indijoje (joje keliavo du kartus) kartais norėdavosi kur nulindus į kamputį išsižliumbti, „nusielektrinti“, kad galėtum eiti pirmyn. Bet kai visa tai praeina – palengvėja.
Ar aplankius 52 pasaulio šalis, kelionės netampa rutina? Pašnekovė patikslino: „Rutina – kai sėdi namie“.
Užtat pandemijos laiką ji išnaudojo pėsčiųjų žygiams Lietuvoje. Jų vyksta daug, tereikia pasirinkti, maršrutai „žmoniški“ – apie 20–25 km. O savijauta juose – pakylėjanti! Lietuvoje tiek daug gražių vietų!

Avantiūra

Paklausta, ar kada buvo patekusi į kokią nedėkingą situaciją, kai sau pasakė: „Nu daugiau tai niekada!“, Judita sudvejoja – pasakoti ar ne apie savo avantiūrą, kuri galėjo baigtis prastai. Bet papasakojo. Tada keliavo Vietname. Vienoje iš salų, kurioje apsistojo jų grupė, buvo baidarės (Juditai tai įprasta vandens transporto priemonė). Ji sugalvojo baidare apiplaukti salą. Paklausė, kas norėtų plaukti drauge. Iš keleto norinčių į baidarę sėdo moteris, nė karto ja neplaukusi.
– Tai buvo baisiausias kelionių įvykis. Iki šiol šiurpas eina per kūną pagalvojus, kuo viskas galėjo baigtis. Pietų Kinijos jūroje tądien nebuvo ramu – vėjas, bangos didžiulės, stačios uolos ir absoliučiai jokios gyvybės pakrantėse, – prisimena pašnekovė.
Pakeleivė baidarę irkluoja tik gaudama Juditos instrukcijas: „Dabar kairiu irklu… Dabar dešiniu“ ir pan. O pačios širdyje – nerimas, kokio dar nebuvę. Gerai, sako pašnekovė, kad toji moteris nesuvokė, į kokią avantiūrą buvo įtraukta.

Islandija.

Savęs „inventorizacija“

– Į kalnus fiziškai pasirengiu. Svarbu – juose nebūti našta kitiems. Kalnai – tai savotiška savęs „inventorizacija“ – įsivertini, kiek gali, kiek pajėgi. Todėl svarbu gyvenime neprarasti sportinės formos. Atpildas už išlietą prakaitą – viršukalnės! Nenusakomas dalykas: širdyje – laisvė, pasididžiavimas, lengvumas, – pasakoja keliautoja, žvelgusi į pasaulį nuo Alpių, Kaukazo, Uralo, Pamyro kalnų, pajutusi Skandinavijos akmenį, veidą vilgiusi Baikalo vandeniu. Mačiusi rūkstantį ugnikalnį Indonezijoje. Ir tai – ne visas sąrašas.

Liūdesiai

Geografijos mokytoja į keliones ne kartą vyko ir su kolegomis geografais. Tos kelionės dar kitokios, kadangi jie į gamtą žiūri kitomis akimis – dalinasi žiniomis, pastebi dalykus, kurių ne specialistas dažniausiai nepamato. Tačiau Juditą liūdina tai, kam pastebėti jokio geografo diplomo nereikia. Kalnuose (ypač tai ryšku Tibete) vis daugėja šiukšlių, čia kartais pamatai ištisus plastiko kalnus. Kai tokios kelionės įgavo komercinį pobūdį, į jas išsiruošia labai skirtingi žmonės, ir apmaudu, kad savo stovyklavietėse ar bet kur kalnuose, tiesiog gamtoje, išmėto maisto likučius, tuščias plastiko pakuotes ir kt.

– Kalnuose tu esi svečias. Tai ir elkis kaip svečias. Jei ateini į juos su teigiamomis emocijomis – jie tave gražiai priima. Sakoma, kalnuose negalima šūkauti, dainuoti – kalnai prašosi ramybės ir tylos. Ir toji ramybė tave įtraukia! Tas pats ir dykumose. O štai didžiuliuose miestuose to nepatirsi, todėl nemėgstu juose lankytis.

O Everestas?

Paklausta, ar planuoja kelionę į aukščiausią pasaulio kalną Everestą, virš jūros lygio iškylantį 8850 m, Judita, atrodo, yra parengusi atsakymą: „Šiame gyvenime Everesto nebus“. Ir patikslina:
– Kiekvienas naujas įvykis, nauja kelionė žmogui yra jo everestas, jei pasieki savo tikslą. Manau, kad everestų kiekvieno mūsų gyvenime gali būti daug.
Artimiausi Juditos everestai – Pamyro ir Fanų kalnai. O į paskutinį klausimą – kokia yra jos kelionė Nr. 1, atsako kaip tikra geografė:
– Kiekviena kelionė gali būti Nr. 1 – ir įspūdingiausia, ir įsimintiniausia.
Ir dar. Jei laimėtų kokioje loterijoje daug pinigų, būtinai keliautų į Nepalą ir jo kalnus arba į Antarktidą – norėtųsi pamatyti visai kitokį kraštovaizdį, jos ledynus ir aisbergus.
Viskas priklauso nuo noro – jei jis yra, atsiranda ir galimybių, ir laiko, – sako Judita.

Pietų poliaratis (Namibija).

Nuotraukos iš Juditos Leišytės asmeninio archyvo

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • STUDIJUOK ALYTAUS KOLEGIJOJE

  2022-07-04STUDIJUOK ALYTAUS KOLEGIJOJE
  Alytaus kolegijos studentams – naujos galimybių erdvės Aly­taus ko­le­gi­ja – šiuolaikiška ir socialiniai atsakinga Pietų Lietuvoje aukštoji mokykla, kurioje realizuojama 14 inovatyvių studijų programų dėstomų lietuvių ir anglų kalbomis. 2022 metais kolegija paminėjo savo veiklos 22 metų, o kaip institucija – 62 metų sukaktis. Tačiau institucija nesensta: keičiasi kartos, studentai ir absolventai, kursų dalyviai, akademinis personalas, statusas; institucija išlieka jauna, aktyvi, nuolat atsinaujinanti, ieškanti inovatyvių kelių ir sprendimų iššūkių bei pokyčių dešimtmečiuose. 2022 m. Alytaus kolegija baigė įgyvendinti ES projektą „Alytaus kolegijos Informacijos ir ryšių technologijų fakulteto plėtra“, kurio vertė 600 tūkst. Eur. Projekto metu atnaujinta kolegijos studijų infrastruktūra, įrengtos daugiafunkcinės laboratorijos bei ...
 • Puiki galvos trinkimo priemonė – sausi šampūnai

  2022-07-02Puiki galvos trinkimo priemonė – sausi šampūnai
  Tikriausiai teko girdėti apie sausą šampūnų? Jį išbandžiusieji sako, jog tai puiki alternatyva įprastam galvos trinkimui. Sausi šampūnai išties gali tapti puikiu būdu atsigaivinti, kai nėra sąlygų įprastai išplauti plaukus. Ši priemonė, be abejonės, kaip ir visos kitos, turi savo privalumus ir trūkumus. Šiek tiek plačiau apie juos. Sausų šampūnų privalumai Galima išskirti tokius šio produkto privalumus: ● Sutaupysite laiko, nes plaukų atgaivinimas sausu šampūnu trunka tik 5 minutes.● Puikiai tinka plonų plaukų savininkams, nes jis suteikia plaukams tūrį. Taip nutinka todėl, jog sumažinamas aliejaus kiekis, kurio gauna plaukai naudojant įprastą šampūną.● Dėl tos pačios priežasties tinka ir riebiems plaukams, kuriems aliejų kiekio ...
 • Marijampolėje, investavus 1,23 mln. Eur, atidaryta atnaujinta „Iki“ parduotuvė

  2022-06-30Marijampolėje, investavus 1,23 mln. Eur, atidaryta atnaujinta „Iki“ parduotuvė
  Aktyviai rekonstrukcijos ir plėtros planus įgyvendinantis prekybos tinklas „Iki“ ketvirtadienį atidarė atnaujintą parduotuvę Marijampolėje, adresu Vilkaviškio g. 72a. Investicijos į „Iki“ parduotuvės atnaujinimą siekia 1,23 mln. eurų. Ši „Iki“ parduotuvė įrengta pagal naujausius įmonės standartus, o daugiausia dėmesio rekonstrukcijos metu buvo skirta sprendimams, padedantiems užtikrinti geriausią apsipirkimo patirtį. „Siekiame būti arti savo pirkėjų ir suteikti jiems galimybę greitai ir patogiai apsipirkti netoli namų, todėl nuolat atnaujiname „Iki“ parduotuves. Norėdami užtikrinti geriausią apsipirkimo patirtį, daug dėmesio skiriame asortimento formavimui, kad gyventojai turėtų gausų visų kategorijų prekių ir produktų pasirinkimą, taip pat diegiame ir technologinius sprendimus“, – sako Lina Muižienė, prekybos tinklo „Iki“ ...
 • Rūpinkitės savo sveikata: kokie vitaminai yra svarbiausi vasaros laikotarpiu?

  2022-06-29Rūpinkitės savo sveikata: kokie vitaminai yra svarbiausi vasaros laikotarpiu?
  Nors gana dažnai manoma, kad organizmas ima stokoti vitaminų tik šaltuoju metų laiku, tačiau tai tikrai nėra tiesa. Organizmas gali pajusti vitaminų stygių bet kuriuo metų laiku, todėl vasaros laikotarpiu taip pat labai svarbu pasirūpinti būtiniausių vitaminų atsargomis. Jei jų gausite su maistu, įvairių maisto papildų gali nė neprireikti, taigi, pasidomėkime, kokias vitaminų atsargas vertėtų papildyti jau dabar, ir kokiuose produktuose jų galime rasti. Vitaminas A: apsauga nuo saulės ir akių stiprinimas Vitaminas A yra labai svarbus odos ląstelių atsinaujinimui ir aštrios regos palaikymui. Vitamino A atsargas ypatingai svarbu papildyti dar vasaros laikotarpiu, nes tuomet rudenį neteks susidurti su šio vitamino trūkumo ...
 • Kokie vyriški laikrodžiai bus madingiausi šį sezoną?

  2022-06-29Kokie vyriški laikrodžiai bus madingiausi šį sezoną?
  Vyriški laikrodžiai ir toliau išlieka populiariais dėl savo universalumo ir stilingumo. Sužinokite, kokį laikrodį rinktis šį sezoną! Kokie vyriški laikrodžiai bus madingiausi šį sezoną? Kokybiškas vyriškas laikrodis yra nepakeičiamas aksesuaras daugeliui dėl savo stilingumo, naudingumo ir funkcionalumo! Tinkamai parinktą laikrodį tikrai norėsite su savimi turėti daugybę metų, todėl svarbu išsirinkti geriausią variantą ir įsitikinti, kad jo stilius jums ir tiks, ir patiks! Žinoma, visada naudinga peržvelgti pagrindines vyriškų laikrodžių tendencijas ir sužinoti, kokio tipo laikrodžiai yra madingiausi šiuo metu. Jeigu planuojate rinktis naują laikrodį, skaitykite toliau ir pasiruoškite atrodyti stilingai kiekvieną dieną! Kokį laikrodį su metaliniu dirželiu rinktis? Vienu iš populiariausių variantų ir toliau išlieka ...
 • Sūduvos VVG įgyvendino projektų už daugiau kaip milijoną eurų

  2022-06-29Sūduvos VVG įgyvendino projektų už daugiau kaip milijoną eurų
  Sūduvos vietos veiklos grupės (VVG) teritorijoje, kuri apima Kazlų Rūdos savivaldybės kaimiškąją teritoriją ir Marijampolės savivaldybės Sasnavos seniūniją, jau 2002 metų pradžioje buvo įregistruotos pirmosios kaimo bendruomeninės organizacijos Plutiškėse, Bebruliškėje, Antanave ir Jūrės kaime. Dar po metų čia jau veikė 12 bendruomeninių organizacijų. Svarbiausia – kolektyvo branduolys Nuo 2009 metų VVG dirbanti, o šiuo metu ir organizacijai vadovaujanti Kristina Mačiokienė galėtų įvardinti daugybę per tą laiką nuveiktų darbų, įgyvendintų projektų, bet svarbiausia, pasak jos – tai žmonės, kolektyvas, branduolys, su kuriais petys petin tuos metus dirbta ir siekta pačių geriausių rezultatų. – Mes patys labai daug mokėmės, nes pradžia buvo tikrai neleng­va, su ...
 • ES fondų parama gerokai pakeitė ir Lenkijos pasienyje esančius kaimus

  2022-06-29ES fondų parama gerokai pakeitė ir Lenkijos pasienyje esančius kaimus
  Kalvarijos vietos veiklos grupės (VVG) pirmininkas ir administracijos vadovas Vytenis Skilandis šį darbą dirba dar palyginti neseniai, bet patirties jis turi pakankamai – jau nemažai metų jis vadovauja Mockavos kaimo bendruomenei, tad puikiai žino bendruomenių džiaugsmus ir rūpesčius. Žino jis ir tai, kad pastaruosius du dešimtmečius Lietuvos kaimą pasiekianti Europos Sąjungos fondų parama gyvenimą jame pakeitė iš esmės, leido atnaujinti infrastruktūrą, sutvarkyti viešąsias erdves, galų gale ir labiau suvienijo pačius bendruomenių žmones. Didesnė pusė narių – fiziniai asmenys Kalvarijos VVG buvo įsteigta 2006 metais, kai buvo susitarta nutraukti iki tol veikusios Suvalkijos krašto vietos veiklos grupės, apėmusios Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos savivaldybių, ...
 • Paramos galimybės suteikė bendruomenėms laisvę veikti

  2022-06-29Paramos galimybės suteikė bendruomenėms laisvę veikti
  Pokalbis su Lietuvos vietos veiklos grupių (VVG) tinklo pirmininke Kristina ŠVEDAITE. – Kaip galima būtų apibūdinti ES paramos reikšmę bendruomenių gyvenimui? – Bendruomeninis judėjimas užaugo ir sustiprėjo kartu su Europos Sąjungos (ES) paramos, konkrečiai LEADER metodo, per Vietos veiklos grupes įgyvendinimu. Paramos galimybės suteikė bendruomenėms laisvę veikti. Jos pačios sprendžia savo gyvenamosios vietos prob­lemas, stiprina bendruomeniškumą, kuria socialinius ir bendruomeninius verslus. – Gal tą paramą būtų galima įvertinti finansiškai ir įgyvendintų projektų skaičiais? – Šiuo laikotarpiu pagal LEADER priemonę jau įgyvendinama daugiau nei 2 tūkstančiai vietos projektų, iš jų beveik 200 – bendruomeninio verslo ir beveik 100 – socialinio verslo projektų. Iš viso 2014–2020 ...
 • Kokie baldai reikalingi vaiko kambariui?

  2022-06-27Kokie baldai reikalingi vaiko kambariui?
  Kokie baldai reikalingi vaiko kambariui? Įrenginėjant vaiko kambarį yra svarbu, kokie vaikiški baldai jame stovės, o svarbiausias būtinumas jūsų vaiko kambaryje yra lova: vieta, kurioje jūsų vaikas miegodamas jausis patogiai. Nors galėtumėte tiesiog nusipirkti standartinę lovą, geresnis pasirinkimas būtų pasirinkti lovą, pritaikytą jų pageidavimams ir ką nors ypatingo, kas jiems patinka, tarkim su tam tikrais personažais. Įsitikinkite, kad jų lova yra minkšta ir patraukli, nes tikėtina, kad jie daugiau laiko praleis ant patogios ir jaukios lovos, net ir tada, kai nemiega. Veiklos kampelis Žaidimui skirta zona padės jūsų vaikui išmokti išlikti tvarkingam, kartu suprasdama laiko ir erdvės skirstymo svarbą. Tai taip pat padės ...
 • „Atminties raštai“ niekada nesibaigs…

  2022-06-25„Atminties raštai“ niekada nesibaigs...
  Kaip jau esame rašę, birželis Marijampolės kultūros centre, be kitų veiklų, išsiskiria ir ryškiais tęstinio projekto „Pasaulio sūduviečiai“ akcentais. Kraštiečio – mokslininko ir menininko iš JAV Audriaus Plioplio – viešnagė buvo vienas jų, nes, kaip ir pernai, tai buvo ne tik malonus pasibuvimas, bet ir intensyvus darbas. Jo sumanyta meninė akmenų instaliacija prie Varnupių piliakalnio šiemet įgavo naujų prasmių ir spalvų. Pernai birželį čia tikrąja prasme buvo padėti pirmieji akmenys (ne vienas ir abejojo, ar tai tik nebus vienkartinis reikalas). Šiemet idėjos autorius pamatė, kad per metus buvo tikrai intensyviai dirbta: akmenų tiek, kiek ir turėjo būti, sudėlioti jie pagal ...
 • Pavakarė Zomčinėje – vasarai laiminant

  2022-06-25Pavakarė Zomčinėje – vasarai laiminant
  Vienos ilgiausių dienų metuose pavakarė tokia ir buvo: visą dieną švietus saulei (laukėme jos kone kasdien nesulaukdami…) oras buvo skaidrus ir pilnas kvapų. Birželio antroje pusėje – dar ir vėlyvo pavasario, ir jau vasaros pradžios atodūsiai. O tokioje vietoje, kaip Zomčinė, poeto Anzelmo Matučio gimtinė, kur gaivia žaluma džiugina medžiai milžinai, o žvilgsnis klaidžioja po gėlynus ir paslaptingus kampelius, visai nenustebtum ir pačią Vasarą išvydęs… Jos pasveikinti ir drauge gražią birželio pavakarę drauge pabūti čia rinkosi Igliaukos ir aplinkinių vietų žmonės, sukviesti į dainuojamosios poezijos popietę „Kas žmogiuko širdyje“. Renginio sumanytojas – kultūros darbuotojas Dovydas Stralkus, o jam talkino aktyvūs pagalbininkai. ...
 • Spaudos fotografijose – mūsų gyvenimas

  2022-06-25Spaudos fotografijose – mūsų gyvenimas
  Visą mėnesį Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos didžiojoje salėje buvo eksponuojama paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2021“. Šios parodos bibliotekoje jau tradicinės, kasmet marijampoliečiai turi progą susipažinti su geriausiais šalies spaudos fotografų darbais. Ši ekspozicija leido mėgautis geriausiomis spaudos žurnalistų profesionalų fotografijomis, kuriose užfiksuoti 2020-ieji – išskirtiniai, su visais mus ištikusiais sunkumais ir džiaugsmais. Kadangi nepalankiai susiklosčius aplinkybėms atidarymo nebuvo, bibliotekos lankytojai buvo kviečiami į tradicinės konkursinės parodos uždarymą, kur išgirdo įdomių faktų bei komentarų apie tai, kas eksponuojama. Kodėl nugalėjo ir buvo paskelbtos geriausiomis būtent tos fotografijos? Kaip sakė viešnia ir naujoji parodos globėja – Lietuvos žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyriaus pirmininkė ...
 • Daugiabučių renovacijos rinka keisis: ko tikėtis?

  2022-06-25Daugiabučių renovacijos rinka keisis: ko tikėtis?
  Daugiabučių modernizacijos laukia pokyčiai – planuojama, kad ateityje valstybės parama jų atnaujinimui bus diferencijuojama, vis daugiau dėmesio bus skiriama renovacijos darbų kokybei ir pasiekiamai energinio efektyvumo klasei. Šiuo metu 30 proc. siekianti valstybės parama skiriama daugiabučiams, kurie po modernizacijos pasiekia ne mažesnę nei C energinio efektyvumo klasę ir sutaupo ne mažiau kaip 40 proc. šildymui reikalingos energijos. Deja, bet ateityje tokio dydžio paramos galės tikėtis tik tie gyventojai, kurie nuspręs savo daugiabučio atnaujinimo metu siekti aukštesnių energinio efektyvumo klasių. „Daugiabučio modernizacijos metu galima pasiekti ir daugiau nei 80 proc. siekiantį suvartojamos pastato energijos sutaupymą t.y. renovuojant pastatą į A ir aukštesnę ...
 • 2022 m. birželio 22 d. sueina 70 m., kai buvo nušauta Tauro apygardos štabo sanitarijos skyriaus viršininkė Angelė Senkutė-Aušrelė

  2022-06-222022 m. birželio 22 d. sueina 70 m., kai buvo nušauta Tauro apygardos štabo sanitarijos skyriaus viršininkė Angelė Senkutė-Aušrelė
  Angelė (Anelė) Senkutė, Andriaus, g. 1921 m. Marijampolės apskrities Šunskų valsčiaus Tursučių kaime. Gailestingoji seselė. Mokėsi Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijoje, 1943 m. baigė Karmelitų gailestingųjų seserų mokyklą Kaune. Dirbo Marijampolės ligoninės chirurginiame skyriuje gailestingąja sesele. 1944 m. rudenį įsitraukė į antisovietinį partizaninį karą. Senkutė buvo partizanų ryšininkė, vėliau rėmėja. Tiekė partizanams medikamentus, tvarsliavą, padėjo kautynėse sunkiai sužeistiems ir NKVD darbuotojų į Marijampolės ligoninę atvežtiems operuoti partizanams, keletui jų padėjo iš ligoninės pabėgti. Buvo saugumo sekama, pasitraukė į pogrindį. Nuo 1945 m. gegužės mėn. įsijungė į partizanų gretas, prisidengė slapyvardžiais Aušrelė, Danutė. 1945 m. gruodžio 29 d. buvo suimta ir įkalinta. 1946 ...
 • Lietuvos renovacijos žemėlapyje – visa aktuali informacija

  2022-06-22Lietuvos renovacijos žemėlapyje – visa aktuali informacija
  Svarstote apie daugiabučio renovaciją, visgi norėtumėte daugiau sužinoti apie kitų daugiabučių pasiektus sutaupymus? APVA primena, jog šią ir kitą aktualią informaciją apie baigtus ar įgyvendinamus modernizacijos projektus galite rasti interaktyviame Lietuvos renovacijos žemėlapyje. „Pagrindinis tikslas buvo sukurti šiuolaikišką, patogų naudoti, geoinformacinių technologijų (GIS) pagrindu veikiantį įrankį, kuriuo gali naudotis mūsų tikslinė auditorija – nuo renovuotinų daugiabučių gyventojų iki suinteresuotų institucijų specialistų – ir gauti visą naujausią bei aktualiausią informaciją apie daugiabučių modernizaciją Lietuvoje. Žemėlapyje pateikiami įvairūs renovacijos įgyvendinimo pjūviai – juos leidžia nagrinėti įvairūs įdiegti filtrai – atskirų projektų eiga, rezultatai, pasiekti energijos sutaupymai ir kita aktuali informacija“, – teigia APVA ...
 • ALNSIS – dar daugiau skaidrumo, paramos ir bendradarbiavimo tikriesiems ūkininkams

  2022-06-22ALNSIS – dar daugiau skaidrumo, paramos ir bendradarbiavimo tikriesiems ūkininkams
  Jau nuo liepos 4 d. ūkininkai galės matyti naujosios automatinės laukų nuolatinio stebėjimo sistemos (ALNSIS) informaciją – palydovinius žemės plotų duomenis. Tai leis jiems reguliariai stebėti savo laukų būklę ir laiku ištaisyti neatitikimus, o kartu ir suteiks galimybių daugiau paramos skirti tikriesiems ūkininkams. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) kurtas ALNSIS – tai patikimas ir skaidrus įrankis, skirtas reguliariai ir sistemingai nuotoliniu būdu stebėti ir vertinti žemės ūkio veiklas deklaruotuose paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemones ir kituose žemės ūkio paskirties žemės plotuose, naudojant palydovinius duomenis. „Ši nauja monitoringo sistema atneš įvairiapusės naudos: NMA specialistams reikės mažiau lankytis ūkiuose, o ...
 • Pratęsiamas valstybinės žemės deklaravimo terminas

  2022-06-22Pratęsiamas valstybinės žemės deklaravimo terminas
     

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.