www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

„Balti vėjai“ – jauni, gabūs ir ambicingi

Antradienį Marijampolės kultūros centre surengtas adventinis vakaras „Pabūkim laukime“, kurio metu koncertavo modernaus folkloro grupė „Balti vėjai“ ir vyrų vokalinis ansamblis „Sūduvietis“. Jaukaus renginio metu degant dviem advento vainiko žvakėms netrūko gerai žinomų melodijų, žiūrovai šiltai sutiko atlikėjus ir negailėjo plojimų.

Sūduviečio“ vardas Marijampolėje gerai žinomas, ir tai nenuostabu – ansamblis gyvuoja jau šeštą dešimtmetį, yra surengęs daugybę koncertų ir Lietuvoje, ir užsienyje, o „Balti vėjai“ – dar jaunas Marijampolės kultūros centro kolektyvas, susikūręs 2019 metais, bet vis dažniau matomas įvairiuose renginiuose, šventėse.

„Baltų vėjų“ vadovas Artūras Pet­raška pasakoja, kad idėja susiburti ir groti modernaus folkloro kūrinius jo galvoje kirbėjo jau kurį laiką, ir ją labai palaikė vadovo buvusi dėstytoja Marijampolės kolegijoje Dalia Venckienė, kuri šiuo metu yra „Baltų vėjų“ narė, dirba Kultūros centre etnokultūros specia­liste, taip pat su Rima Brusokiene vadovauja vaikų ir jaunimo folkloro ansamb­liui „Žolynukai“.

Advento laikotarpiui grupė parengė specialią programą (A. Petraška – pirmas iš kairės).
Advento laikotarpiui grupė parengė specialią programą (A. Petraška – pirmas iš kairės). Atlikėjų archyvo nuotrauka

− Su Dalia mes kartu dirbome Veiveriuose ir vis pakalbėdavome, kad reikėtų susiburti ir groti modernų folklorą. Galiausiai susirinkome, pradėjome repetuoti, pasikalbinome kitus žmones, ir dabar kolektyve groja 9–10 narių. Puikiai prisimenu ir pirmąjį mūsų koncertą per Onines 2019-ųjų liepą Narte – nuo to viskas ir prasidėjo, tų koncertų vis daugėjo, kaip ir dainų mūsų repertuare, – pasakojo „Baltų vėjų“ vadovas.

Pasak jo, visi kolektyvo nariai susiję su muzika, jie yra muzikos pedagogai, dėstytojai. Kūrinius dažnai parenka pats vadovas, kuris tardamasis su kitais kolektyvo nariais juos aranžuoja ir pritaiko koncertams. Būna, kad kai kurie kūriniai neskamba, kaip sako Artūras, „nelimpa“, tad jų atsisakoma. „Balti vėjai“ atlieka ir kitų kolektyvų kūrinius – vadovui patinka tai, ką daro pastaraisiais metais Lietuvoje išpopuliarėjusi „Baltų varnų“ grupė.Mėgsta jis ir grupės „Skylė“ bei jos solistės Aistės Smilgevičiūtės atliekamą muziką – jos „Eurovizijos“ konkurse skambėjusią dainą „Strazdas“ atlieka ir „Balti vėjai“.

Grupės repertuarui įtakos turi ir laikotarpis, kada jie koncertuoja – yra adventinė programa, yra kūriniai, skambantys Vasario 16-osios ar Sausio 13-osios progomis, taip pat kitoms sukaktims. Tų kūrinių repertuare – per trisdešimt, ir jis nuolat atnaujinamas.

Koronavirusas, žinoma, sutrukdė ir „Baltų vėjų“ darbą. Bandyta repetuoti nuotoliniu būdu per „Zoom“ programą, bet tai buvo sudėtinga, nes vėluodavo vaizdas ar garsas ir tos repeticijos nebuvo kokybiškos. Padėčiai pagerėjus, vėl atsirado galimybė repetuoti ir koncertuoti gyvai, tad neseniai kolektyvas sėkmingai pasirodė Marijampolėje vykusiame festivalyje „Margai skamba“, taip pat koncertavo Merkinėje, Virbalyje, Balbieriškyje ir kitose šalies vietose. Žiūrovai jau pamėgo tokius jų kūrinius kaip „Eičiau į girelę“, „Ant tėvo dvaro dvarelio“ ar „Bitelė“.

Paklaustas, iš kur atsirado meilė muzikai, A. Petraška sako, kad jo prosenelis muzikantas, visa giminė labai daininga ir jis pats, dar mažas būdamas į rankas imdavo paprastą pagalvėlę ir imituodavo grojimą armonika, o jau antroje klasėje atėjo į muzikos mokyklą. Dabar darbų ir užsiėmimų, susijusių su muzika, netrūksta – tai ne tik „Balti vėjai“, bet ir vadovavimas dar vienam kolektyvui Balbieriškyje, taip pat gitaros pamokos Marijampolės moksleivių kūrybos centre.

Buvo įdomu sužinoti, kaip atsirado kolektyvo pavadinimas „Balti vėjai“. Pasak Artūro, pavadinimo ieškota ilgai, reikėjo, kad jis nesikartotų, tad svarstant galvoje sukosi mintis, kad jis būtų susijęs su senovės baltų genties pavadinimu. Iš pradžių buvo „Baltų vėjai“, kurie virto „Baltais vėjais“. Dabar kolektyvas tampa vis labiau žinomas, gausėja koncertų pasirodymų, kvietimų į pačius įvairiausius renginius.

– Į mūsų kolektyvo ateitį žiūriu labai pozityviai ir optimistiškai. Mūsų nariai – dar jauni žmonės, tad, manau, laukia dar daug koncertų, pasirodymų ir įdomių susitikimų. Ateinančių metų kovo mėnesį pasirodysime Lietuvos televizijos laidoje „Duokim garo“, ir, manau, tai sustiprins mūsų motyvaciją ir žinomumą, – sakė gitara kolektyve grojantis A. Petraška.

Tad „Baltiems vėjams“ palinkėkime palankių vėjų. Be abejonės, apie juos dar ne kartą išgirsime, nes, kaip sakė vadovas, modernus folkloras Lietuvoje vis populiaresnis ir žinomesnis.

Algis VAŠKEVIČIUS

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika