www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

„Margai skamba“ aidas ne tik Marijampolėje…

Pernai Marijampolės kultūros centre (KC) vyko daug įvairių renginių, kuriuos vienijo intriguojantis pavadinimas „Margai skamba“, tarsi skėtis apgaubęs atrodytų skirtingas, bet turinčias tą patį tikslą veiklas. Šiemet modernaus folkloro projektas „Margai skamba“ vyko jau antrą kartą. Kaip sako jo vadovė, KC vyr. specialistė etnokultūrai Dalia Venckienė, pagrindinis tikslas – populiarinti lietuvių liaudies muziką. Bet svarbiausias klausimas, etnokultūros puoselėtojams rūpintis jau seniai – kaip? Į tą „kaip“ ir stengtasi atsakyti: skatinant kūrybinę raišką, ieškant ir atrandant naujų, šiuolaikiškų įprastų kūrinių pateikimo formų, ugdant improvizacijos įgūdžius. Dar vienas tikslų – plėtoti bendradarbiavimą neprofesionalių atlikėjų ir profesionalų, ugdyti bendruomeniškumą.
Dalia Venckienė pasidžiaugė, kad šių metų projektą finansavus Lietuvos kultūros tarybai bei Marijampolės savivaldybei buvo galima tęsti tai, kas pernai pradėta bei išplėtoti veiklą. Prie to prisidėjo partneriai: turizmo ir verslo informacinis centras „SMART Marijampolė“, Moksleivių kūrybos centras, organizacija „Jaunimas YRA“, Profesinio rengimo centras.

Marijampolės kultūros centro modernaus folkloro grupė „Balti vėjai“ buvo ta ašis, aplink kurią sukosi projekto vyksmai. Repeticijų akimirka: projekto vadovė Dalia Venckienė – pirmoji iš dešinės.
Marijampolės kultūros centro modernaus folkloro grupė „Balti vėjai“ buvo ta ašis, aplink kurią sukosi projekto vyksmai. Repeticijų akimirka: projekto vadovė Dalia Venckienė – pirmoji iš dešinės.
Organizatorių nuotraukos

Dėl karantino buvo ir sudėtingų situacijų, bet viską pavyko įgyvendinti. Štai edukacija-koncertas „Senosios liaudies dainos ir sutartinės“ buvo virtuali, tačiau lektoriai bei atlikėjai Laurita Peleniūtė ir Tadas Dešukas neleido nuobodžiauti. Gegužę surengtas antrasis modernaus folkloro festivalis „Margai skamba“, jame koncertavo profesionalūs atlikėjai: Žemyna Trinkūnaitė ir Donatas Bielkauskas-Donis, baltiškos atmosferinės muzikos duetas „Tykumos“, Klaipėdos jaunimo teatro aktorių grupė „Graži ir ta galinga“.

30-ies akademinių valandų mokymų ciklas buvo skirtas jaunimui ir suaugusiems, visi lektoriai – savo srities profesionalai. Tai Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos mokytoja, dainininkė Ineta Meduneckytė-Tamošiūnienė, LMTA doc. dr. Brigita Bublytė, Merkinės etnokultūros klubo „Kukumbalis“ ir alternatyvios roko grupės „Sidabro“ solistas, gitaristas Kristupas Černiauskas, Marijampolės KC modernaus folkloro grupės „Balti vėjai“ vadovas, gitaristas Artūras Petraška, Marijampolės meno mokyklos mokytojas, birbynininkas ir garso režisierius Darius Klišys. Šiuose mokymuose dalyvavo 67 dalyviai iš Marijampolės, Vilkaviškio, Šakių savivaldybių.

Jaunimo festivalyje dalyvavo „Ryto“ pagrindinės mokyklos merginų kvintetas.
Jaunimo festivalyje dalyvavo „Ryto“ pagrindinės mokyklos merginų kvintetas.

Lapkritį vykęs pirmasis regioninis jaunimo modernaus folkloro festivalis „Margai skamba“ buvo skirtas Jono Basanavičiaus 170-osioms gimimo metinėms. Šiuolaikinę muziką atliekantys moksleivių kolektyvai ryžosi dainuoti modernaus folkloro stiliumi. Kartu su vadovais jie aranžavo liaudies dainas, pritaikydami joms modernų, šiuolaikišką instrumentinį pritarimą. Festivalis paskatino susiburti ir naujų kolektyvų. Konkurse dalyvavo Marijampolės moksleivių kūrybos centro grupė POZZITIVE (vadovas Artūras Petraška), Lukšių (Šakių r.) Vinco Grybo gimnazijos solistė Gabija Potockaitė ir kapelija (vadovė Lina Bakaitienė), Marijampolės „Ryto“ pagrindinės mokyklos merginų kvintetas, vadovaujamas Audronės Pečkienės. Grupės atliko po dvi laisvai pasirinktas ir moderniai aranžuotas dainas iš Jono Basanavičiaus tautosakos bibliotekos rinkinių „Ožkabalių dainos“. Kūrybiškiausia pripažinta grupė POZZITIVE galės Marijampolės kultūros centro garso įrašų studijoje įrašyti savo atliekamą dainą. Prizus dalyviams įsteigė Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Jono Basanavičiaus gimtinė. O specialus simpatijų prizas atiteko Lukšių jaunimui. Renginį papuošė Marijampolės KC šokių grupė „Arabeskas“, modernaus folkloro grupė „Balti vėjai“.

Projektas visus jame dalyvavusius paskatino į folklorą pažvelgti kitaip: kūrybiškai, atrandant naujas, šiuolaikiškas ir aktualias pateikimo formas. Įgyta liaudies dainų aranžavimo, styginių ir perkusinių instrumentų pritaikymo, balso transformavimo, improvizavimo, darbo garso įrašų studijoje žinių bei įgūdžių. Projektas paskatino bendradarbiavimą ne tik tarp kultūros ir švietimo institucijų, bet ir tarp visų partnerių, renginiai, jų sklaida palietė daugybę žmonių.

Nijolė Linionienė

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika