Prieš pat Naujuosius metus Marijampolės kultūros centre buvo surengtas susitikimas su pernai rugsėjo mėnesį vykusio projekto „Kultūros savaitė“ dalyviais ir kartu atidaryta fotografo Andriaus Burbos fotografijų paroda „Kultūros savaitės atgarsiai“. Joje įamžintos šio projekto baigiamojo koncerto įspūdingiausios akimirkos.
Kalėdoms sugrįžo į namus
Kalėdoms į namus sugrįžo šio projekto dalyviai – dabar užsienyje gyvenantys mūsų kraštiečiai Didžiosios Britanijos Kento filharmonijos orkestro įkūrėjas Marius Reklaitis, pianistė, tarptautinių konkursų laureatė Kamilė Zaveckaitė, dabar studijuojanti Austrijos sostinėje Vienoje. Tikėtasi sulaukti ir Berlyne gyvenančios dainininkės Lauros Latvaitytės-Zaman, bet dėl pandemijos apribojimų ji šventėms negrįžo.

A. Burba fotografijose įamžino įspūdingiausias „Kultūros savaitės“ akimirkas. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Susitikime dalyvavo ir dabar Vilniuje gyvenantis marijampolietis fotografas A. Burba, išgarsėjęs savo nuotraukomis, kuriose įamžinti įvairūs gyvūnai iš apačios. Andrius prisidėjo ir prie šio projekto – jis fotografavo baigiamąjį atlikėjų koncertą ir parengė tų fotografijų parodą.
– Didžiausios metų šventės yra ypatinga proga sugrįžti į namus, pas artimuosius. Tai ir proga mums susitikti, prisiminti „Kultūros savaitę“, kuri sulaukė puikių įvertinimų, atidaryti šią fotografijų parodą. Neseniai čia buvo eksponuojama kita nuotraukų paroda apie Mėlynąjį chorą, prieš vienuolika metų dalyvavusį televizijos projekte „Chorų karai“. Tose nuotraukose jau galėjome matyti ir Marių Reklaitį. Po to visko įvyko labai daug, o mes toliau stebime, kaip sekasi mūsų jauniesiems talentams, planuojame būsimus projektus, – sakė Marijampolės kultūros centro renginių organizatorė Onutė Surdokienė.
Atrinko 38 nuotraukas iš penkių tūkstančių
Naujosios parodos autorius A. Burba papasakojo, kad kvietimas prisijungti prie šio projekto buvo labai malonus ir jis visada stengiasi dalyvauti renginiuose ar projektuose, vykstančiuose gimtojoje Marijampolėje.
– Specialiai tam baigiamajam koncertui išsinuomojau fotografavimo įrangą, kuri leido padaryti 20 kadrų per sekundę – paprastu fotoaparatu jų padaroma vienas per sekundę. Tad per koncertą padariau penkis tūkstančius nuotraukų, po to laukė jų atrankos procesas, kai liko keturi šimtai, šimtas trisdešimt ir galiausiai 38, kurias galima pamatyti šioje parodoje. Man tai buvo labai įdomi patirtis, nes su fotografijose įamžintais atlikėjais rengiant parodą bendravome virtualiai, jie buvo Berlyne, Vienoje ir Didžiojoje Britanijoje, – pasakojo A. Burba.
Pasak jo, tas bendradarbiavimas ir bendravimas buvo labai malonus, nes atlikėjai leido pačiam autoriui pasirinkti, ką ir kaip jis nori įamžinti, kokį matymo kampą pasirinkti. Andrius sakė, kad paprastai jis vengia lipti ant scenos fotografuodamas, bet šįkart ryžosi tą padaryti ir jam pavyko įamžinti daug tikrai įspūdingų akimirkų.
Susitikimo metu Andrius pats pakomentavo kiekvieną parodos nuotrauką ir atkreipė dėmesį į pačias įvairiausias ir labai įdomias detales. Jis teigė, kad įdomi buvo ir koncerto scenografija, nuotraukose pavyko užfiksuoti Lauros, Kamilės ir Mariaus emocijas, ir jam tai buvo įdomi patirtis.
– Įspūdingai atrodė scenoje buvęs baltas fortepijonas, nes būtent tokio norėta baigiamajam koncertui. Džiaugiuosi, kad užlipęs į sceną turėjau galimybę nufotografuoti dirigento Mariaus Reklaičio veido išraišką, mimiką, nes paprastai dirigentas stovi nugara į žiūrovus ir tas emocijas nėra lengva įžvelgti, – sakė Andrius.
Tikisi projektą pratęsti ir šiemet
„Kultūros savaitės“ projektu bei jo rezultatais pasidžiaugė ir Marijampolės kultūros centro direktorė Rima Striaušienė. Pasak jos, šį projektą įgyvendinti buvo nemažas iššūkis, koncertai buvo surengti ir mažesnių miestelių bažnyčiose, jie sulaukė nemažo dėmesio ir paskatino pačius rengėjus tobulėti. Tad šiems metams parengtas naujas projektas, kuris pratęstų „Kultūros savaitę“, ir tikimasi gauti jam finansavimą. Apie tai, kad turima tolesnių planų, kalbėjo ir M. Reklaitis.
– „Kultūros savaitės“ projektas buvo tikrai geras, jautėme didelį palaikymą, dirbome kaip puiki komanda. Planų turime metams ar dvejiems į priekį, norėtume dirbti su vietos jaunimu, taip pat vaikais, turinčiais negalią. Tikimės, kad pavyks tai padaryti 2022 metais, – vylėsi M. Reklaitis.
Susitikime dalyvavo ir atlikėjų tėvai. Kamilės mama Reda Zaveckienė sakė, kad visada labai palaikė dukrą ir jos siekius, jau nuo trejų metų nemažai į ją investavo, o kai Kamilei sukako 12 metų ir ji išvyko mokytis muzikos į Vilniaus M. K. Čiurlionio menų mokyklą, Marijampolėje ją tarsi pamiršo, tad šis pianistės sugrįžimas dabar ir koncertai gimtinėje yra labai svarbūs.
Apie tai, kad labai džiaugiasi sūnaus pasiekimais, kalbėjo ir A. Burbos mama Virginija Burbienė. Ji teigė, kad pati su kultūra neturi nieko bendra, yra eilinis žmogus ir prisiminė, kiek gerų emocijų dovanojo pirmoji Andriaus fotografijų paroda ir kiek paskui tų įvairių parodų įvyko. Moteris dėkojo O. Surdokienei, kuri nuo pat pradžių palaikė jaunąjį fotografą ir tikėjo jo sėkme.
Tad galime neabejoti, kad ir šiemet, kai minime Sūduvos metus, Marijampolėje dar išvysime mūsų kraštiečius, garsinančius jos vardą užsienyje. Svarbu, kad jie visi labai myli savo gimtąjį miestą ir nori prisidėti prie jo kultūros klestėjimo.
Algis VAŠKEVIČIUS