Užs. 149.


 

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Basomis per žarijas – skauda, bet kartu ir malonu

Neseniai, sausio 6 d., buvo minimos rašytojo Vinco Mykolaičio-Putino 129-osios gimimo metinės. Marijampolės ir Prienų rajono savivaldybių paribyje esančiame Pilotiškių kaime gimęs rašytojas buvo prisimintas ir jo gimtinėje esančiame muziejuje, o po ten vykusio renginio į Marijampolę atvyko rašytoja, buvusi ilgametė Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė.
Įsimintinų, įdomių ir daugelio pamėgtų knygų apie Žemaitę, Maironį, Salomėją Nėrį, Vytautą Mačernį autorė A. Ruseckaitė susitikimo Bulotų namuose metu pradžiugino literatūros mėgėjus – naujasis jos romanas „Vilko plaukas“ yra būtent apie V. Mykolaitį-Putiną, ir jis, tikimasi, skaitytojus pasieks 130-ųjų rašytojo gimimo metinių proga.

Visas gyvenimas – viename muziejuje

Renginys Bulotų namuose prasidėjo V. Mykolaičio-Putino eilėmis apie sausio mėnesį, kurias skaitė muziejininkė Valė Klesevičienė, ir Šunskų folkloro ansamblio „Žvirgždė“ atliekamomis dainomis. Į minėjimą susirinko nemažai žmonių, tarp jų buvo ir rašytojo giminaičių iš Pilotiškių.

A. Ruseckaitė skaitytojų mėgstama dėl jos knygų apie žinomus kūrėjus.

A. Ruseckaitė skaitytojų mėgstama dėl jos knygų apie žinomus kūrėjus.

A. Ruseckaitė darbui Maironio lietuvių literatūros muziejuje atidavė visą savo gyvenimą – 42 metus. Pradėjo čia dirbti dar būdama studentė, po to 30 metų vadovavo muziejaus kolektyvui.
Direktoriauti pradėjo 1989-aisiais, kai viena santvarka keitė kitą, buvo daug įvairių permainų. Apie tuos labai įdomius, spalvingus, visokiausių įvykių pilnus darbo muziejuje metus ir rašoma naujojoje, pernai išėjusioje knygoje „Per žarijas“.

Rašytoja pasakojo, kad ji nenorėjo knygą rašyti pirmuoju asmeniu, tad jos pagrindinė veikėja – Balbina. Tai mažai kam Lietuvoje žinoma šventoji, pagarsėjusi savo ištikimybe įsitikinimams. Šis vardas pasirinktas todėl, kad kai 1989-aisiais rašytoja atėjo vadovauti muziejui, kaip tada jai sakyta, laikinai, mėnesiui kitam, buvusi kovo 31-oji, o tą dieną kalendoriaus lapelis rodė, kad yra Balbinos vardadienis. „Nes nesinorėjo vadintis labai įprastu vardu, kokia Onute ar Birute, o Balbina puikiai tiko, pasirinkusi šį vardą tarsi motyvavau save“, – sakė knygos autorė.

Per kelis darbo muziejuje dešimtmečius autorė patyrė daugybę įvairių nuotykių, susipažino ir susidraugavo su įvairiais rašytojais, kūrėjais, muzikantais. Buvo surengta daugybė literatūrinių vakarų, susitikimų, knygų pristatymų. Apie juos A. Ruseckaitė trumpai pasižymėdavo užrašuose, darbo dienoraščiuose, kurie dabar, rašant naująją knygą, labai pravertė.

Ministrai – po žvėrių kaukėmis

Šioje muziejininkės esė knygoje skaitytojai pastebės nemažai grotesko ar šaržo, nes per tuos metus būta ir daug biurokratijos, absurdiškų dalykų. Knygos autorė sakė, kad kliūtis padėdavo įveikti tvirtas jos iš tėvų paveldėtas suvalkietiškas stuburas ir sugebėjimas atsiriboti nuo nereikšmingų dalykų.

Renginį nuspalvino Šunskų folkloro ansamblio „Žvirgždė“ atliekamos dainos.

Renginį nuspalvino Šunskų folkloro ansamblio „Žvirgždė“ atliekamos dainos.

Muziejaus vadovei teko pergyventi net trylika kultūros ministrų, o jų buvo labai įvairių. Būta ir juokingų, groteskiškų situacijų, ir tuos ministrus autorė įvardina knygoje kaip Lapiną, Briedį ar Zuikį.

– Ne vienas pasirodžius knygai manęs klausė, kurį čia ministrą paslėpiau po vieno ar kito žvėries kauke, tačiau palieku patiems skaitytojams atspėti, kuris yra kuris. Mane stebindavo, kad žmogus, kurį, atrodo, neblogai pažinodavau, tapęs ministru neatpažįstamai pasikeisdavo, susireikšmindavo, o kadencijai pasibaigus ar nutrūkus anksčiau laiko vėl „atsiversdavo“, – prisiminė A. Ruseckaitė.

A. Ruseckaitė daug metų susirašinėjo su rašytojais, kurių nemaža dalis gyvena ir Jungtinėse Amerikos Valstijose bei kitose šalyse. Tų laiškų susikaupė labai daug, o kai teko palikti muziejų ir atsirado laiko juos dar kartą peržiūrėti, paaiškėjo, kad ten yra labai daug įdomių dalykų, kurių nemaža dalis pateko ir į naująją knygą.

Labiausiai įsiminusios asmenybės

Puikiai šį renginį vedusi ir gerai jam pasiruošusi V. Klesevičienė autorės klausė, kurie susitikimai, žmonės per tuos metus jai įsiminė labiausiai. A. Ruseckaitė išskyrė bendravimą su garsiąja aktore Rūta Staliliūnaite – jos artimai bendravusios, aktorė dažnai dalyvaudavo muziejaus renginiuose, moterys nuolat pasikalbėdavo ir telefonu apie labai asmeniškus dalykus, įskaitant ir nelaimingas meiles…

Esė „Sutana“ pasakoja apie autorės bendravimą su kunigu Ričardu Mikutavičiumi. Pasak jos, šį kunigą kauniečiai labai mėgo, jis A. Ruseckaitę nuolat raginęs rašyti, padėjęs įsigyti muziejui ne vieną naudingą eksponatą ar knygą. Kita vertus, tai buvęs išties sudėtingas žmogus, ir ne apie viską savo knygoje ji galėjusi rašyti – kai kurie dalykai yra per daug asmeniški netgi Balbinai.

Naujojoje knygoje – apie 40 metų darbo Maironio lietuvių literatūros muziejuje.

Naujojoje knygoje – apie 40 metų darbo Maironio lietuvių literatūros muziejuje.

A. Ruseckaitė papasakojo ir apie savo bendravimą su poete Gražina Cieškaite, išgyvenusia daug asmeninių dramų, o šiuo metu gyvenančia brolio šeimoje Kybartuose. Ji prisiminė ir labai tragišką mažai kam žinomos ir užmirštos rašytojos Onos Pleirytės-Puidienės, rašiusios Vaidilutės slapyvardžiu, likimą, visų trijų jos vaikų netektis. Įdomus buvo pasakojimas ir apie poetą, prozininką, publicistą, žurnalistą, radijo laidų diktorių ir organizatorių, diplomatą ir keliautoją Petrą Babicką – rašytoja parengė leidinį, kuriame remiantis Maironio lietuvių literatūros muziejuje saugomais P. Babicko archyvais spausdinama gyvenimo ir kūrybos apžvalga, dalis P. Babicko laiškų, eksponatų.

– Rašyti naująją knygą „Per žarijas“ buvo sunku, bet dabar kalbėti apie ją jau nesudėtinga. Kai išgirstu klausimus, ar man dar rūpi tas muziejus, aš atsakau, kad manęs jau nėra ten, tai jau praėjęs etapas, užverstas puslapis. O knygą iš pradžių galvojau pavadinti „Pripyliau duobę žarijų“ ar „Žarijų duobė“, bet supratau, kad daug geriau tinka „Per žarijas“, nes kai perbėgi per jas basomis, kojas skauda, bet lydi labai geras jausmas, džiugina tai, kad ją įveikei, perėjai, – sakė A. Ruseckaitė.

Būsimoje knygoje – keturios rašytojo moterys

Perbėgus per knygos temas ir puslapius vėl buvo sugrįžta prie V. Mykolaičio-Putino. Rašytoja prisiminė faktą (jis aprašomas ir knygos skyriuje „Fotografija“), kad atidarant Putino gimtinėje muziejų prieš 50 metų ji su keliomis draugėmis iš Šilavoto atvažiavo į Pilotiškes, bet čia buvo susirinkę tiek žmonių, tiek svarbių valdininkų, jog į vidų panelės taip ir nepateko. Kiek nusivylimo, net pykčio tada buvo, ir A. Ruseckaitė net neįtarė, kad po kažkiek metų jau ji pati spręs šios sodybos-muziejaus likimą, rūpinsis jo ekspozicijos atnaujinimu. Autorė prisiminė ir V. Mykolaičio-Putino mūza vadintą literatūrologę Ireną Kostkevičiūtę, kuri nemažai metų su juo bendravo, bet jos 1100 puslapių apimties archyvai visuomenei taps prieinami tik po 40 metų. Beje, pasak V. Klesevičienės, būtent I. Kostkevičiūtės iniciatyva ir Marijampolėje buvo atidarytas V. Mykolaičio-Putino muziejus, o apie tai liudija 2007 metais mirusios literatūrologės laiškai šviesaus atminimo Marijampolės pedagogei Liudai Viliūnienei.

Pasak rašytojos, V. Mykolaitis-Putinas metė kunigystę ne dėl moters, dešimt metų jį atakavusios Emilijos Kvedaraitės, galiausiai tapusios jo žmona – rašytojas buvęs labai nepraktiškas, jis ir nenorėjo būti kunigu, jam nepatiko klausyti išpažinčių ar aukoti mišias. Apie visa tai bus galima skaityti būsimojoje A. Ruseckaitės knygoje „Vilko plaukas“. Ji paaiškino ir šio pavadinimo pasirinkimą – pats V. Mykolaitis-Putinas minint jo gimimo 60-metį yra sakęs, kad gimė turėdamas „vilko plauką“, kuris jo gyvenimą daręs sudėtingą. Knygoje autorė dėmesį skiria keturioms labai svarbioms rašytojo gyvenimo moterims – jo motinai, seseriai Magdalenai Mykolaitytei-Slavėnienei, žmonai Emilijai ir Irenai Kostkevičiūtei.

Algis VAŠKEVIČIUS

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Nominacija – plaukimo treneriams

  2023-02-02Nominacija – plaukimo treneriams
  Kaune išdalyti Lietuvos plaukimo federacijos apdovanojimai. Ceremonijoje buvo pagerbti geriausi 2022 metų sportininkai ir treneriai. Metų vaikų trenerio nominacija atiteko Marijampolės sporto centro treneriams Aurimui ir Daliai Kadūnams. Jų tandemas įvertintas už sėkmingai taikomas treniruočių metodikas, aukštus auklėtinių laimėjimus vaikų ir jaunučių amžiaus grupių varžybose, nuoseklų ir nenutrūkstamą plaukimo vystymą Marijampolėje. Manto Daškevičiaus / LPF nuotrauka – Neseniai varčiau senus varžybų protokolus ir radau kažkurio labai seno plaukimo čempionato rezultatus, kuriuose Danas Rapšys buvo lentelės apačioje. Apsidžiaugusi nunešiau parodyti vaikams ir pasakiau jiems: „Vaikai, ir jis buvo toks, kaip jūs“. Tad, treneriai, dirbkime, ruoškime kitus danus rapšius. Ačiū visiems, – kalbėjo ...
 • Kartais nežinai, kur tavęs laukia sėkmė

  2023-01-30Kartais nežinai, kur tavęs laukia sėkmė
  Visur gerai, bet namuose geriausia. Tuo įsitikinusi 24-erių marijampolietė Miglė Pečkytė. Mergina, kuri jau buvo kojas apšilusi Vilniuje, pagal kultūrinių mainų programą metams išvyko į JAV, pusmetį gyveno Floridoje, likusį laiką – pačiame Niujorke! Vos tik grįžusi į Lietuvą, lagaminą išsikrovė tėvų namuose Marijampolėje. Po savaitės jau buvo išsinuomojusi patalpas fotostudijai ir pernai rugsėjo 22-ąją atvėrė ją kalėdinėms fotosesijoms. – Pamačiau, kad Marijampolėje verslą sukurti daug paprasčiau nei didmiestyje: ir kainos, ir patalpos tenkino, tad mano planas susidėliojo labai greitai, – džiaugiasi Miglė. Miglė Pečkytė: „Marijampolėje verslą sukurti daug paprasčiau nei didmiestyje.“ Nuotrauka iš asmeninio Miglės Pečkytės archyvo Netikėta? Miglė yra baigusi kosmetikės specialybę. ...
 • „Sūduvos“ futbolo komanda nepaiso gandų ir ruošiasi naujam sezonui

  2023-01-30„Sūduvos“ futbolo komanda nepaiso gandų ir ruošiasi naujam sezonui
  Šešios savaitės lieka iki naujo Lietuvos futbolo A lygos čempionato pradžios. Jam ruošiasi ir Marijampolės „Sūduvos“ futbolo komanda. Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netrūksta įvairių spėjimų ir gandų, kokia padėtis yra komandoje. Sirgaliai nerimauja dėl to, kad sunkiai vyksta komandos komplektavimas, nėra trenerio, kalbama ir apie tai, kad klubo prezidentas Vidmantas Murauskas ieško ir gal jau surado naują komandos šeimininką. V. Murauskas teigia, kad pasiruošti naujajam sezonui bus suspėta. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Galima suprasti komandos sirgalių nerimą, nes jie pastaruoju metu nuolat girdi apie komandą paliekančius buvusius žaidėjus. Kita vertus, iki sezono pradžios lieka ne tiek daug laiko, o klaustukų dar daug. Kai ...
 • Dekoratyvinės skaldos rūšių gausa

  2023-01-30Dekoratyvinės skaldos rūšių gausa
  Dekoratyvinė skalda – elegantišku žavesiu pasižymintis funkcionalus aplinkos tvarkybos elementas, kurį galima puikiai panaudoti įvairiausiems projektams įgyvendinti. Dekoratyvinė skalda idealiai tinka sodo landšaftui, nuogrindoms, takeliams, gėlynams, populiariesiems alpinariumams įrengti, kiemui dekoruoti ar amžino poilsio vietoms papuošti. Dekoratyvinių skaldos rūšių priskaičiuojama daugiau nei 200. Šiandien trumpai susipažinsime tik su 6. Granito skalda Iš ypatingu tvirtumu pasižyminčios granito uolienos yra gaminama oro sąlygoms atspari, įvairių spalvų bei dydžių gausa išsiskirianti granito skalda. Įvairiais metų laikais tinkama naudoti skalda yra tvarus bei ekonomiškas pasirinkimas, nes, išlaikydama savo puikią išvaizdą, skalda gali tarnauti daugybę metų, o tai reiškia, kad taupote ne tik laiko sąnaudas dangos atnaujinimui, ...
 • Sūduvos gimnazijos savanorės: lietuviai per daug skundžiasi dėl oro

  2023-01-28Sūduvos gimnazijos savanorės: lietuviai per daug skundžiasi dėl oro
  Marijampolės Sūduvos gimnazijoje vėl savanoriauja dvi praktikantės – ukrainietė ir kartvelė. Jau rašėme, kad praėjusiais mokslo metais čia taip pat savanoriavo mergina iš Sakartvelo ir vaikinas iš Danijos. Ukrainietė Anastasija Kremezna praktiką pradėjo pernai rugsėjį, o iš Sakartvelo atvykusi Mariam Kokašvili – lapkritį. Abi planuoja būti Marijampolėje iki liepos mėnesio. Abi merginos atvyko pagal Europos solidarumo korpuso programą, tad gali būti 9 mėnesius, o paskutinius iš jų ir paatostogauti, pakeliauti po šalį. Mariam ir Anastasija labai susidraugavo. Kaip sakė jų praktikos vadovė anglų kalbos mokytoja Gintarė Baltrūnienė, merginos bendrauja kaip seserys ir planuoja toliau draugauti pasibaigus praktikai Lietuvoje. Vienintelė turi akreditaciją Dar 2020 m. ...
 • Ar smilkalai tikrai veikia žmogaus psichologiją?

  2023-01-26Ar smilkalai tikrai veikia žmogaus psichologiją?
  Jei pasijuntame, jog esame iš visų pusių apsupti nuolatinės įtampos, o mūsų mintys pakrikusios, tada smilkalai gali pasitarnauti kaip tikra ir pati geriausioji išsigelbėjimo iš tokios būsenos priemonė. Kaip mano aromaterapijos specialistai, jeigu žmogus susikuria savo paties sugalvotus smilkalų naudojimo ritualus ir juos atlieka arba ryte, ar vakare, jis pajunta palengvėjimą, nes nuramina protą bei jausmus ir visai kitomis akimis pažvelgia į tai, kas vyksta aplinkui. Tai reiškia, jog smilkalai tikrai gali paveikti žmogaus psichologiją. Kiek kartų per dieną siūloma pamedituoti? Kuo daugiau per dieną būnate užimti ir įtraukti į veržlų įvykių ritmą, tuo daugiau laiko specialistai pataria skirti meditacijai. Idealus variantas ...
 • „Maloniai kviečiame Tamstas atsilankyti…“

  2023-01-25„Maloniai kviečiame Tamstas atsilankyti...“
  Šie žodžiai skirti jums (mums) visiems, ir kviečia jie į tarpukario Marijampolėje gerai žinomų žmonių – šviesuolių, visuomenininkų – Aleksandros ir Andriaus Bulotų namus (P. Vaičaičio g. 16). Tai citata iš originalaus kvietimo į neretai čia vykusius įvairius renginius. Šį kartą irgi buvo sukviesta daug garbių žmonių – jiems pirmiems pristatyta užbaigta naujoji ekspozicija „Bulotų namai – tarpukario miestiškosios kultūros atspindys“. Projekto vadovė Jurgita Jasevičienė pakvietė Marijampolės savivaldybės merą Povilą Isodą ir Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus direktorių Antaną Pilecką perkirpti simbolinę juostelę ir atverti kelią į šiuos namus. Projekto vadovė Jurgita Jasevičienė visus pakvietė į naująją ekspoziciją bei ...
 • Parvežė du „Aukso vainikus“!

  2023-01-25Parvežė du „Aukso vainikus“!
  Tradiciškai metų pradžioje geriausi visos Lietuvos tautodailininkai renkasi į baigiamąjį konkursinės parodos „Aukso vainikas“ renginį. Šį kartą geriausiais metų meistrais vertinimo komisija paskelbė medžio drožėją Gintautą Akstiną iš Alytaus apskrities, vilkaviškietę audėją Janiną Blažukienę ir kryždirbį Andrių Bieliuką iš Šakių rajono. Jie vainikuoti Mildos Gutauskienės sukurtais „Aukso vainikais“, taip pagerbiant juos kaip geriausius 2022-ųjų liaudies meno meistrus… Janina Blažukienė prie savo austų prijuosčių – jos jai pelnė „Aukso vainiką“. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Šiemet šventė vyko Gelgaudiškio dvare (Šakių r.). Jos dalyviams surengtas gražus koncertas, įvairių žanrų meistrus sveikino kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas ...
 • Jono Totoraičio 150-ųjų gimimo metinių paminėjimas

  2023-01-25Jono Totoraičio 150-ųjų gimimo metinių paminėjimas
  Praėjusį ketvirtadienį buvo paminėtos kunigo, vienuolio, profesoriaus, mokslų daktaro Jono Totoraičio 150-osios gimimo metinės. Renginys vyko jo vardu pavadintoje Marijampolės progimnazijoje. Tikrai gaila, kad nebuvo pakviesta ir miesto visuomenė, nes buvo informatyvu, jautru, gražu ir įsimintina. Kaip sukuždėjo viena šalia per renginį sėdėjusi gimnazistė – čia rimtas renginys, juk 150 metų… Reklamos labai trūko, nors renginys įtrauktas į Jaunimo sostinės programą. Taigi nenuostabu, kad ne kiekvienas, sutiktas Marijampolės gatvėse, pasakys, kas toks buvo šis žmogus, kodėl jo vardas suteiktas mokyklai. Renginį vedė Jono Totoraičio progimnazijos atstovai. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Vidurdienį kunigo vienuolio atminimui buvo aukotos Mišios Šv. arkangelo Mykolo bazilikoje.Vėliau minėjimas ...
 • Kuria patrauklų pienininkystės ūkį

  2023-01-21Kuria patrauklų pienininkystės ūkį
  „Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu.“ Ūkininke tapau, bet akmenis vis tiek renku“, – nusijuokia Radviliškio rajone pienininkystės ūkį plėtojanti jaunoji ūkininkė Ieva Bitaitytė, viena iš 2022 m. konkurso „Gerieji KPP pavyzdžiai – TOP 10 geriausių KPP pavyzdžių Lietuvoje“ nugalėtoja. Ji apdovanota už sėkmingai įgyvendintą projektą, finansuotą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkui įsikūrimui“. Ūkininkauja prosenelių žemėje „Nenorėjau gyventi mieste, o pasilikusi kaime norėjau turėti savo ūkį. Imtis šios ...
 • Interjero patarimai renkantis stalą naujam būstui

  2023-01-20Interjero patarimai renkantis stalą naujam būstui
  Interjero dizainas turi ilgą istoriją – juk jau daugelį šimtmečių skiriame daug dėmesio mus supančios erdvės išvaizdai. Mūsų namai buvo, yra ir bus opozicija išoriniam pasauliui, kupinam pavojų ir chaoso. Gyvenamąją vietą visada pasirenkame ir įrengiame vadovaudamiesi tam tikrais principais: tai mūsų mažas mikropasaulis, kuriame gyvena mūsų artimieji ir vyksta kasdienis gyvenimas. Kiekvienuose namuose valgomasis yra ideali vieta šeimai susiburti. Šeimos, kurios valgo kartu vienoje vietoje, turi galimybę pabendrauti ir pasimėgauti vieni kitų draugija. Žinoma, norint sėkmingai valgyti ir turėti gerai įrengtą valgomąjį, reikia tobulo stalo, kurį galite įsigyti internetu. Čia pateiksime keletą patarimų, kaip išsirinkti valgomojo stalą savo namams. Dydis Pirmiausia renkantis stalą ...
 • Kauno apygardos teismui perduota „Kamuolinių“ byla

  2023-01-18Kauno apygardos teismui perduota „Kamuolinių“ byla
  Lietuvos Respublikos prokuratūra išplatino pranešimą apie Kauno apygardos prokuratūros apygardos teismui su kaltinamuoju aktu perduotą nusikalstamo susivienijimo grupuotės bylą. Iš viso dėl labai sunkių nusikaltimų kaltinimai pareikšti septyniems asmenims, dalyvavusiems K. K. suburtoje grupuotėje. Jiems inkriminuojami kaltinimai: disponavimas labai dideliais kiekiais narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis (kanapės, kokainas, ekstazis), šaunamaisiais ginklais, dideliu kiekiu šaudmenų. Ikiteisminį tyrimą atliko Marijampolės apskrities VPK Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai, tyrimui vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Nomeda Urbonavičienė. Po sėkmingos „Aro“ pareigūnų operacijos. Lietuvos policijos nuotraukos Gauja veikė Alytaus, Marijampolės, Kauno apskrityse ir užsienyje Bylos duomenimis, septyni organizuotos grupės nariai ...
 • Tie žmonės žvelgia lyg šventieji…

  2023-01-18Tie žmonės žvelgia lyg šventieji...
  O gal kaip tik – atvirkščiai: šventųjų žvilgsniai tokie žmogiški, kad nė nesuabejoji nei jų gerais darbais, nei šventumu, nei tuo, kad galėtų prisėsti prie tavęs, nuo darbų pavargusio, ir ištraukti iš kelionkrepšio duonos žiauberę… O gal – atvirkščiai: pats nedvejodamas pakviestum? Į tokias mintis ar nuojautas nejučia panyri, vaikščiodamas tarp žmonių ir šventųjų skulptūrų – didesnių ir mažesnių – kurias teoriškai jungia tik medis ir prie jo prisilietusi kuriančio žmogaus ranka. „Pavydėdavau žmonėms, kurie tokius gražius darbus daro“, – sako meistras, dabar priverčiantis stabtelėti ir įsižiūrėti į kiekvieną jo kūrinį…Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Taip, ko gero, pasijuto ne vienas, atėjęs į kalvarijiečio ...
 • Kuo daugiau pinigų – tuo geriau? Su viena sąlyga…

  2023-01-18Kuo daugiau pinigų – tuo geriau? Su viena sąlyga...
  Jeigu tie pinigai – iš bankomato ar slaptojo seifo ir šiuo metu cirkuliuoja tiek pas mus, tiek pasaulyje – kiek bebūtų, ne jie šiuo atveju svarbūs. Nes tikroji vertė ir vertybė – pinigų amžius: kuo senesni (iš šalies žvelgiant net į įprastus nepanašūs), retesni, tuo vertingesni, nes liudija praeitį, o tiems, kas imasi detektyvo vaidmens ir pradeda aiškintis – kas, kaip, kada ir kodėl – jie tampa tikru istorijos faktų lobynu. Neretai – su daugeliu mįslių ir paslapčių. Atradimais ir… nusivylimais, diskusijomis. Kad tas istorijas išanalizuotum, reikia ir kantrybės, ir analitinio proto, ir aklai netikėti jau esamomis teorijomis. Tam prireikia ...
 • Sūduvos metai nesibaigia

  2023-01-18Sūduvos metai nesibaigia
  Tai įrodo ir 2023-aisiais daugelyje vietovių, kultūros erdvėse tebevykstantys įvairiausi renginiai. Kai kurie jų – tarsi praėjusių apžvalga, tam tikrų darbų ciklo užbaigimas, tačiau dauguma tiesiog vyko prieš paskelbiant (oficialiai įteisinant) Sūduvos metus ir tęsiasi jie šiemet. Dieve duok – tegul tęsis ilgai, nes argi kada kažkam atiduosime savo žemę, vardą ir laiką? Ne vienerius metus Marijampolės kultūros centras gražiai bendrauja su Kybartų kultūros centro menų studija „Smiltys“: marijampoliečiai vis turi progų susipažinti su nuosekliai, įdomiai dirbančių kūrėjų darbais – jais ypač pradžiugina po kiekvieną vasarą rengiamų plenerų. Keletą pastarųjų kartų jie vyko Kuršių nerijoje, tačiau šiemet, minint savo kūrybinės veiklos ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.