www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Kas teršia Ivoniškio ežerą?

Praėjusią savaitę „Suvalkiečio“ redakciją pasiekė laiškas iš Marijampolės savivaldybės Gudelių miestelio. Gyventojai teigė, kad sausio 9 d. įvyko vandenvalos įrenginių avarija, trečia para vis dar bėga nevalytos nuotekos į Ivoniškio ežerą.

Sunerimo, kad teršiamas ežeras

Apie incidentą Gudelių miestelyje, Ivoniškio paežerėje, pranešę skaitytojai stebėjosi, kodėl statant valymo įrenginius nei uždaroji akcinė bendrovė „Sūduvos vandenys“, nei rangovai ar seniūnas nepastebėjo, kad į ežerą nukreipti vamzdžiai, kuriais kažkas teka. „Tiesiog juos atkasė ir vėl užkasė“, – sakė gyventojai.

Miestelio gyventojai nori, kad vanduo ežere būtų švarus, kad jie be baimės galėtų maudytis.
Miestelio gyventojai nori, kad vanduo ežere būtų švarus, kad jie be baimės galėtų maudytis.

Pasak vietinių, tuo drenažu, nukreiptu į ežerą, galėjo tekėti nuotekos iš buvusios mokyklos, daugiabučių ir kitų pastatų. „Įdomu, ar tokia situacija žinoma seniūnui, asmenims, atsakingiems už vandens nuotekų tvarkymą, gamtos apsaugą. Net jeigu drenažas darytas tarybiniais laikais, turi būti išlikę projektai ir brėžiniai. Mums kyla įtarimų, kad gal niekas nieko nenori žinoti“, – rašė Gudelių gyventojai.

Marijampolės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai informavo, kad sausio 9-ąją 15.20 val. buvo gautas pranešimas, jog Gudelių miestelyje į Ivoniškio ežerą iš vamzdžio teka mėlynos spalvos teršalai. Vandens paviršiuje dviejų kvadratinių metrų plote matėsi teršalų dėmė. Gaisrininkai teršalus surinko, dispergatoriaus mišiniu išpurškė pavienes jų dėmes.

Drenažo problema

Į incidento vietą buvo atvykę ir Marijampolės aplinkos apsaugos inspekcijos specialistai, „Sūduvos vandenų“ atstovai, Gudelių seniūnas Žydrūnas Krulikas.

Pasak Marijampolės aplinkos apsaugos inspekcijos viršininko Sauliaus Naviko, incidentas prie Ivoniškio ežero visiškai nesusijęs su vasarą čia įrengtais valymo įrenginiais. Jokio gedimo įrenginiuose nebuvo, vanduo į ežerą tekėjo ne iš valymo įrengimų, bet iš drenažo, kuris aplink ežerą padarytas labai seniai. „Tai tarybinių laikų palikimas, tuomet drenažai visuomet buvo daromi prie vandens telkinių, kad į juos nubėgtų“, – sakė S. Navikas. Viršininko teigimu, pagal pasikeitusius teisės aktus netgi išvalytas vanduo iš valymo įrenginių gali būti nukreipiamas ne arčiau kaip pusė kilometro nuo jų. Taigi jokios nuotekos – nei valytos, nei nevalytos – iš valymo įrenginių į Ivoniškio ežerą nepatenka.

Gyventojai sunerimo pamatę šiais vamzdžiais į ežerą tekančius mėlynos spalvos teršalus.
Gyventojai sunerimo pamatę šiais vamzdžiais į ežerą tekančius mėlynos spalvos teršalus.

Pasak incidento vietoje buvusio Marijampolės aplinkos apsaugos inspekcijos specialisto Giedriaus Tamulio, vanduo į paviršių veržėsi dėl problemų drenaže. Drenažas galėjo užsikimšti. Aplinkosaugininkai sunerimo dėl to, kad ežero vandenyje matė balkšvą dėmę, lyg plėvelę, bet kvapo nesijautė, vaivorykštės, kuri atsiranda išsiliejus naftos produktams, taip pat nesimatė. „Paėmėme vandens mėginius, išsiuntėme į laboratoriją, lauksime atsakymų, ar ežeras nėra užterštas, ar tarša neviršija leistinų normų“, – sakė G. Tamulis.

Aplinkosaugininkų nuomone, tai, kad drenažo vamzdžiai išvesti prie vandens telkinio, nėra nieko blogo, jeigu tik gyventojai į jį neprisijungia nuotekų iš savo privačių valdų. Drenažu juk keliauja iš dirvožemio surinkti lietaus, sniego vandenys, po žeme dar jie filtruojasi ir išbėga jau išvalytas vanduo. Tačiau jeigu gyventojai nelegaliai pasijungia kanalizacijas iš savo kiemų, jos gali ne tik užkimšti drenažą, bet ir užteršti vandenį.

Dabar problemos kaip ir nebūtų, nes bendrovė „Sūduvos vandenys“ pastatė šią vasarą naujus valymo įrenginius. Visi Gudelių gyventojai gali jungtis prie vandenvalos.

Ežeras – miestelio pasididžiavimas

Pasak Gudelių seniūnijos seniūno Žydrūno Kruliko, drenažo vamzdžiai prie Ivoniškio ežero kloti prieš kokius 50 metų. Jais lietaus vanduo suteka į ežerą. Drenažo rengimo projektų, brėžinių nepavyko surasti. Tačiau, seniūno teigimu, pats drenažas nebūtų blogybė, juo į vandens telkinį atbėga filtruotas vanduo. Bėda ta, kad gyventojai savavališkai į drenažą jungėsi savo namų ūkio kanalizacijas. „Praėjusią savaitę gausiai lijo, vanduo nespėjo subėgti į drenažą, išsiveržė į dirvožemio viršų ir pasirodė visos blogybės. Pasklido fekalijų kvapas. Paežerė nušienauta, sutvarkyta, tad viskas dabar – kaip ant delno“, – pasakojo Ž. Krulikas.

Vandens valymo įrenginiai pastatyti šią vasarą.
Vandens valymo įrenginiai pastatyti šią vasarą. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Pasak seniūno, gyventojų kaltinimai, kodėl rengiant vandenvalos įrenginius nebuvo tvarkytas drenažas, neturi pagrindo. Tai visai kita sritis, į vandens valymo įrenginių statymo projektą drenažo darbai neįeina, už drenažą atsakingas Marijampolės savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrius.

Seniūno teigimu, po incidento, aplinkos apsaugos inspektoriai ėjo per miestelį ir tikrino, kurių gyventojų sodybų kanalizacija pajungta į drenažą. „Nustačius šį faktą buvo skirtos baudos, pas mane į seniūniją bent du žmonės gavę baudas atėjo“, – pasakojo seniūnas.

Ž. Kruliko teigimu, Ivoniškio ežeras – miestelio pasididžiavimas. Reta seniūnija turi tokį turtą, todėl jį reikia branginti, prižiūrėti. Gudeliuose gyvena 340 gyventojų. Šią vasarą buvo pastatyti vandens valymo įrenginiai. Tačiau iki šiol prie vandenvalos prisijungę tik 44 abonentai: seniūnija, daugiabučiai ir kiti. „Jeigu gyventojai, užuot leidę nuotekas į drenažą, pasijungs prie valymo įrenginių, jokios taršos nebus“, – įsitikinęs seniūnas. Jo teigimu, žmonėms duotas terminas susitvarkyti iki šių metų spalio mėnesio. Tuomet ir išsispręs problema. Juk valymo įrenginiai tam ir pastatyti, kad nebūtų teršiama aplinka ir miestelio pasididžiavimas, gyventojų džiaugsmas – ežeras.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika