Pasak UAB „Sūduvos vandenys“ direktoriaus Žydrūno Čekausko, gruntiniai vandenys – tai po žeme tekantis vanduo, susikaupęs vandeningose uolienose virš pirmo vandeniui nelaidaus uolienų sluoksnio. Gruntiniai vandenys susidaro iš įsigeriančių atmosferinių ir paviršinių vandenų, kitaip tariant, lietaus, sniego. Drenažas yra skirtas sukaupti šiuos vandenis, sutraukti, kad pievose, laukuose, žmonių kiemuose, ant kelio nesikauptų vanduo, teritorijos nebūtų apsemtos. Drenažui sulūžus ar užsikimšus paviršinis vanduo ima semti aplinkines teritorijas. „Bėda ta, kad į drenažą gyventojai, eidami lengviausiu keliu, pasijungia savo namų ūkio nuotekas, dėl to ir kyla įvairiausių problemų“, – sakė Ž. Čekauskas.

UAB „Sūduvos vandenys“ direktorius Žydrūnas Čekauskas. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka
Pasak direktoriaus, Gudelių miestelyje prie Ivoniškio ežero pernai vasarą buvo pastatyti valymo įrenginiai. Iš jų nebėga jokios nuotekos, išvalyto vandens trasa nuvesta už kilometro, nes tokie dabar pasikeitusių teisės aktų reikalavimai. „Šis nuvedimas mums papildomai kainavo apie 130 tūkstančių eurų“, – teigė Ž. Čekauskas.
Pasak direktoriaus, Gudeliuose statant valymo įrenginius buvo peržiūrėta daugybė dokumentų. Susitikimuose dalyvavo Marijampolės savivaldybės Komunalinio skyriaus atstovai, darbų rangovas, seniūnas. Buvo aiškintasi, kur eina drenažas, kur kabeliai. „Žmonės turėtų atskirti bendrovės „Sūduvos vandenys“ funkcijas. Mūsų paskirtis – geriamojo vandens tiekimas ir nuotekų tvarkymas. Drenažas yra melioracijos sritis, tai – ne mūsų kompetencija. Saugant aplinką nuo taršos 2021 metų vasarą Gudelių miestelyje buvo pastatyti valymo įrenginiai, po visą miestelį išvedžioti tinklai, žmonėms telieka prisijungti ūkio nuotekas“, – aiškino Ž. Čekauskas.
„Sūduvos vandenų“ direktoriaus teigimu, tikrai ne visose kaimo vietovėse yra pastatyti valymo įrenginiai, nes tai didžiulės lėšos ir ilgas darbas. „Vandenvalos įrenginių nėra apie dvidešimtyje Marijampolės savivaldybės kaimų. Tik nuo žmonių atsakomybės ir sąmoningumo priklauso, kaip jie tvarko nuotekas. Ar įsirengę vietines kanalizacijas, ar gudraudami prisijungia prie drenažo, ir taip teršia upes, ežerus, nors tai draudžiama. Stengiamasi judėti į priekį, per metus nors vienoje vietovėje įrengti valymo įrenginius“, – sakė Ž. Čekauskas.