Už lenkimą ties sankryža su šalutiniu keliu neteko teisės vairuoti
Per 2021-uosius Marijampolės savivaldybės teritorijoje nustatyta 170 transporto priemonių lenkimo taisyklių pažeidimų, o Marijampolės apskrities VPK aptarnaujamoje teritorijoje – 241.
Per šių metų dvi sausio savaites Marijampolės savivaldybėje – jau 21 toks atvejis. Šią informaciją pateikęs Marijampolės AVPK Kelių policijos skyriaus viršininkas Rolandas Gylys sako, kad dažnas tokį pažeidimą padaręs vairuotojas nemaloniai nustemba sužinojęs, kad jam gresia ne tik bauda, bet ir vairuotojo pažymėjimo atėmimas mažiausiai trims mėnesiams. Vairuotojai negali patikėti, kad toje vietoje lenkti buvo draudžiama, kad už tai taip skaudžiai baudžiama.
Dirbtinai provokavo situaciją
Sausio pradžioje į tokią situaciją patekęs marijampolietis Arvydas savo istorija pasidalijo su skaitytojais, kad jie žinotų, kaip kartais neapdairiai galima prarasti vairuotojo pažymėjimą. Vyras važiavo iš Kalvarijos į Marijampolę. Pavažiavęs keletą kilometrų už Jungėnų pervažos Arvydas prisivijo automobilių koloną. Mašinos važiavo ne didesniu kaip 50–60 kilometrų per valandą greičiu. Pavažiavus kelio atkarpą kolonoje, Arvydas nusprendė lenkti. Linija, skirianti eismo srautus buvo punktyrinė, iš priekio mašinų nesimatė. Kartu su Arvydu koloną lenkė dar vienas automobilis. Atlikęs lenkimo manevrą ir grįžęs į savo eismo juostą, vairuotojas išgirdo įspėjančiuosius policijos signalus sustoti. Pasirodo, kolonos priekyje važiavo nežymėtas policijos automobilis ir abu lenkusius automobilius sustabdė.
Prisistatęs Kelių eismo skyriaus pareigūnas paprašė dokumentų. Vairuotojas nusistebėjo, kodėl jį sustabdė, juk tikrai nelenkė per ištisinę liniją. Pareigūnas atsakė, „yra dar ir kiti ženklai“, ir nuėjo į savo automobilį pildyti nusižengimo protokolo. Sugrįžo negreitai, bet su ilgiausiu protokolu. Jame buvo nurodyta, kad Arvydas pažeidė kelio ženklo „Šalutinis kelias iš dešinės“ reikalavimus. Šis kelio ženklas praneša, kad vairuotojas artėja prie vienokio ar kitokio tipo sankryžos, ir lenkimas jose draudžiamas. Tai įspėjamasis kelio ženklas, ne gyvenvietėse jis statomas 150 metrų iki sankryžos.
Atsakomybė už lenkimo pažeidimus yra numatyta LR Administracinių nusižengimų kodekso 420 str. 1 d. – tokiu atveju vairuotojams gresia bauda nuo 170 iki 230 eurų su 3–6 mėn. vairavimo teisės atėmimu. „Manęs paklausė, ar gailiuosi, padaręs tokį pažeidimą. Žinau, kad tokiu atveju geriau pripažinti kaltę, nes teismuose sunkiai pasieksi tiesą. Man skyrė pusę baudos: trims mėnesiams atėmė teisę vairuoti ir sumokėjau 85 eurus“, – pasakojo Arvydas.
Anot vyro, nebūtų taip pikta, jeigu tikrai jaustųsi kaltas, piktybiškai padaręs pažeidimą. Šiuo atveju vairuotojas mano, kad policijos pareigūnai specialiai išprovokavo situaciją lėtai važiuodami kolonos priekyje.

Spąstai prie aliejinės
Panašią situaciją pasakojo ir Vilkaviškio gyventoja. Moteris Vilkaviškio priemiestyje, prie vadinamosios aliejinės, lenkė į įmonę sukančias kelias mašinas. Lenkimą užfiksavo Kelių policija. Buvo konstatuota, kad vilkaviškietė pažeidė Kelių eismo taisykles: lenkė sankryžoje. „Nors lenkimą pradėjau prieš sankryžą, bet baigiau už jos, tai įvyko miesto teritorijoje, bet konstatuota, kad padariau kelių eismo pažeidimą pagal 420 str. ir gavau 170 eurų baudą. Baisiausia, kad man trims mėnesiams atėmė teises. Niekam neįdomu, kad nesu padariusi nė vieno pažeidimo, auginu mažamečius vaikus, kurie eina į darželį, kasdien turiu ten juos vežti“, – kalbėjo moteris. Jos teigimu, minėtoje vietoje buvo punktyrinė kelio linija, kuri lenkimo nedraudžia.
Dėl panašios situacijos teismuose tiesą gynė ir Šakių rajono savivaldybės gyventoja, kurią kelių policija nubaudė kelyje Kaunas–Zapyškis–Šakiai už tai, kad vairavo automobilį pagrindiniame kelyje ir lenkė kitą automobilį sankryžoje pažymėtoje kelio ženklu „Šalutinis kelias iš dešinės“.
Pasak Marijampolės kelių policijos viršininko Rolando Gylio, istorijų, kad kelyje policininkai specialiai provokuoja nusižengti, jis girdėjęs šimtus. Ir jos nepasitvirtino. Tačiau galima pagal sustabdymo datą, vietą ir laiką patikrinti, kokiu greičiu važiavo pareigūnai. „Dažna situacija, kai vairuotojai, vairuodami transporto priemones, „neskaito“ kelyje įrengtų kelio ženklų, kurie informuoja apie priekyje laukiančius eismo pasikeitimus, neretai pritrūksta pastabumo“, – sakė R. Gylys.
Pasak pareigūno, nuo 2017 metų sausio 1 dienos Teisės aktų rengėjai Kelių eismo taisyklių 140 straipsnyje nuobaudas sugriežtino, nes buvo registruota daug situacijų, kai vienas lenkia, o kitas išvažiuoja iš šalutinio kelio, automobiliai susiduria, žūsta arba susižaloja žmonės. R. Gylio teigimu, kelyje Marijampolė–Kalvarija nemažai šalutinių kelių, lenkimo manevrams ten nedaug vietos, ypač nuo žiedinės sankryžos iki Kalvarijos. Vairuotojas pradėjęs lenkimą ir pamatęs įspėjamuosius ženklus privalo arba lenkti tik vieną transporto priemonę, kad suspėtų iki sankryžos, arba grįžti į savo vietą. „Atsakomybė už lenkimo pažeidimus yra numatyta LR Administracinių nusižengimų kodekse. Švelnesnė sankcija už šį nusižengimą nuo 2017 metų nėra galima“, – komentavo pareigūnas.

Lenkimas sankryžose itin pavojingas
Pasak Kelių policijos, jei vairuotojai atkreiptų didesnį dėmesį į kelio ženklus, įspėjančius apie artėjimą prie sankryžos, jie atsisakytų minties atlikti lenkimo manevrą – jis sankryžose yra ypač pavojingas.
Primenama, kad gyvenvietėse (gatvėse) prieš artėjančią sankryžą būna įrengtas kelio ženklas „Pagrindinis kelias“, o ne gyvenvietėse (keliuose) – kelio ženklai „Sankryža“, „Sankryža su šalutiniu keliu“, „Šalutinis kelias iš dešinės“, „Šalutinis kelias iš kairės“.
Šie kelio ženklai praneša, kad vairuotojas artėja prie vienokio ar kitokio tipo sankryžos, ir lenkimas jose yra draudžiamas. Taip pat prieš šias sankryžas dažnai būna ant važiuojamosios dalies naudojamas horizontalusis ženklinimas – tai yra siaura ištisinė linija, skirta priešingų krypčių transporto srautui atskirti ir draudžianti paženklintame kelio ruože važiuoti priešpriešinio eismo juosta, t. y. lenkti.
Pasak R. Gylio, lenkimas sankryžose ar pėsčiųjų perėjose dažniausiai fiksuojamas Kelių eismo taisyklių pažeidimas. Praėjusiais metais Lietuvoje tokių pažeidimų buvo nustatyta 4640, tad Marijampolės savivaldybėje palyginti dar nedaug.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos