Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Saulės energija – išsigelbėjimas regionams?

Saulės energijos parkai gali tapti išsigelbėjimu regionams, kuriuose dėl nederlingų žemių žemdirbiams kyla sunkumų. Tačiau šis „žalias“ energijos gavimo būdas tampa vis labiau patrauklus visiems regionams. Gruodžio mėnesį Marijampolės savivaldybės taryba priėmė sprendimą „Dėl vietovės lygmens inžinerinės infrastruktūros vystymo plano, numatant saulės elektrinių statybą Marijampolės sav. Liudvinavo seniūnijoje, rengimo pradžios ir planavimo tikslų“.

Kol kas – planavimo stadija

UAB „Aura Power Developments“ Marijampolės sav. Liudvinavo sen. planuoja įrengti 70 MW saulės elektrinių parką. Kadangi planuojama saulės elektrinių galia viršija 500 kW, šiuo atveju turi būti rengiamas specialiojo teritorijų planavimo dokumentas – inžinerinės infrastruktūros vystymo planas.
Specialusis planas bus rengiamas privačios iniciatyvos pagrindu, jam rengti ir sprendimams įgyvendinti savivaldybės biudžeto lėšos nebus naudojamos.
Taigi artimiausiu metu bus pradėtos inžinerinės infrastruktūros vystymo plano rengimo procedūros – pasirašyta teritorijų planavimo proceso inicijavimo sutartis su UAB „Aura Power Developments“. Investuotojui parengus reikalingus teritorijų planavimo dokumentus ir įgyvendinus jų sprendinius, būtų pradėta saulės elektrinių parko statyba ir taip prisidėta prie Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos įgyvendinimo.

Kas ta UAB „Aura Power Developments“?

Pakalbinome šios įmonės atstovą Lietuvoje Aistį Radavičių.

– Įmonė – britų ir vokiečių jungtinė kompanija, verslą vystanti daugelyje pasaulio šalių. Lietuva – viena iš jų. Kompanija įkurta 2013 m. Didžiojoje Britanijoje ir turi daugiau kaip 3500 MW pramoninių saulės parkų ir elektros saugojimo akumuliatorių projektų Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Kanadoje ir JAV. „Aura Power Developments“ veikia kartu su Vokietijos įmone „ib Vogt GmbH“.

2002 m. įsteigta inžinerijos įmonė „ib Vogt GmbH“ turi daugiau nei 1200 MW saulės elektrinių parkų. Pagrindinė būstinė yra Berlyne, 27 padaliniai veikia Europoje, Šiaurės Amerikoje, Azijos Ramiojo vandenyno regione ir Afrikoje, – pasakoja A. Radavičius.

Aistis Radavičius: „Saulės elektrinei statyti netoli Liudvinavo yra geros sąlygos“.

– Kodėl savo investicijas kreipiate į Marijampolę?

– Šiomis investicijomis susidomėjo Marijampolės savivaldybė. Juolab kad tokiai elektrinei statyti čia yra geros sąlygos: santykinai nedidelis poveikis netoliese esančiai vietovei, netoli nutiesta „LitGrid“ 110 kV linija, kurioje galima prijungti 70 MW saulės parką. Svarbus kriterijus – gera saulės spinduliuotė į žemės paviršių, o šioje teritorijoje taip ir yra. Jei dar pridursime, jog puikus privažiavimas ir puiki vietovės topografija (lygumos), tai projektas tampa dar patrauklesnis. O svarbiausia – preliminari analizė rodo minimalų poveikį aplinkai (bus atliekamas Poveikio aplinkai vertinimas (PAV), vengiama ekologiškai jautrių vietų).

– Jums tai yra verslas. O kokia nauda iš saulės parko gali būti regiono ekonomikai?

– Bendra investicija į 70 MW saulės parko statybą gali siekti apie 60 mln. EUR. Jei viskas klostysis sėkmingai, sudarysime ilgalaikes žemės nuomos sutartis su žemės savininkais. Mokėsime žemės, GPM, Nekilnojamo turto ir kitus mokesčius. Projektui įgyvendinti būtų samdomi kraštovaizdžio, poveikio aplinkai vertinimo specialistai, teritorinio planavimo specialistai, konsultantai, žemėtvarkininkai, juristai ir kiti savo sričių žinovai. Tai – darbas regiono žmonėms. Be to, „Aura“ planuoja kasmet skirti lėšų į savivaldybės arba bendruomenės biudžetą vietos socialiniams ir aplinkosaugos projektams, taip pat edukacinėms moksleivių išvykoms į parką finansuoti. Esant galimybei, parko statybos metu samdomos vietinės rangos kompanijos. Tokio dydžio saulės parkams statyti paprastai sukuriama apie 150 darbo vietų. Pastačius parką, jo priežiūra yra minimali, reikalaujanti iki penkių darbo ir priežiūros vietų.

– Žaliąją energetiką pasaulis renkasi dėl klimato kaitos ir blogėjančios ekologinės situacijos ar tiesiog dėl to, kad tai pigesnė energija?

– Europos Sąjungos politika – siekis sumažinti anglies dioksido kiekį atmosferoje. Štai 70 MW galios elektrinė netoli Marijampolės – tai elektra 45 tūkst. namų ūkių, į atmosferą neišmesta 37 tūkst. tonų CO2. Norime pridurti, kad ir Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategijos tikslas – iki 2025 metų turėti 1000 MW saulės elektrinių. Tai ne tik mažiausia elektros kaina, bet ir ekologija. Ir, tai labai svarbu, jokių subsidijų iš valstybės biudžeto.

– Kaip greitai verslui atsipirktų tokia investicija?

– Investicijų atsiperkamumas yra grindžiamas pagamintos elektros energijos pardavimu didmeninėje elektros biržoje „Nord Pool“, taip pat pasirašant dvišales elektros energijos supirkimo sutartis su elektros supirkėjais, jie, bent jau kai kurie, elektros energiją tiekia ir gyventojams.

– Ar saulės parkas netaps donoru atliekų sąvartynams?

– Apie 95 proc. panaudotų saulės modulių yra perdirbama.

– Iš ko susideda saulės elektrinių parkas?

– Iš fotovoltinių saulės modulių, kurie yra išmanieji ir, kaip saulėgrąžos, sukioja savo ekranus kartu su saule. Taigi ji išnaudojama itin efektyviai. Taip pat svarbu paminėti, kad parkas bus aptvertas tvora nuo gyvūnų, su vienpusiais vartais, pro kuriuos gyvūnai galės išeiti, bet įeiti negalės. Tokios tvoros taip pat statomos apie 30 cm nuo žemės, kad pro jų apačią galėtų pralįsti mažesni bioįvairovės „atstovai“. Bus privažiavimo takai, transformatorinės, inverteriai, požeminiai kabeliai ir prijungimo prie elektros perdavimo tinklų taškas, energijos kaupimo akumuliatorius ir pastotė. Kol vyks darbai, bus ir laikina statybų aikštelė.

Fotovoltiniai saulės moduliai yra išmanieji ir, kaip saulėgrąžos, sukioja savo ekranus kartu su saule.

– Kokia praktika pasaulyje: kaip į tokias elektrines reaguoja gamta?

– Saulės parko įtaka aplinkai – minimali. Lietuvoje ji yra nustatoma PAV atrankos metu, kurią ketiname atlikti. Visame pasaulyje siekiama, kad būtų kuo mažesnė įtaka supančiai bioįvairovei, įrengiami specialūs buferiai apsaugoti gyvūnų, vabzdžių buveines. Skatinant bioįvairovę, saulės parko teritorijoje bus sodinamos laukinės gėlės, dėl ko galėtų reikšmingai padidėti bičių ir laukinių vabzdžių populiacijos. Yra galimybė laikyti žemaūgius gyvulius (pavyzdžiui, avis). Parką juosianti teritorija gali būti apželdinta kelių kilometrų gyvatvore.
Saulės elektrinių aukštis nesiekia 4 metrų, todėl vizualinis poveikis kraštovaizdžiui nėra laikomas reikšmingu (detalesnis vertinimas atliekamas PAV procedūrų metu). Taip pat bus atliktas vertinimas, ar teritorijoje nėra vertingų architektūrinių ar archeologinių vietovių.

– Gyventojams labai rūpi, ar ši elektrinė nekels triukšmo?

– Saulės parkai generacijos metu dieną sukelia tiek triukšmo, kaip oro kondicionierius, o naktį yra visiškai tylūs, nes elektra negaminama.

– Kas vykdytų saulės elektrinės parko stebėseną?

– Kasmetinė stebėsena vyktų pirmuosius trejus metus, vėliau – kas trejus metus. Reikia pridurti, kad visada, rengiant tokį sudėtingą projektą, yra parengiamas kraštovaizdžio ir ekologinio valdymo planas, nustatomas valdymo režimas, išsamus kompensacinių priemonių įgyvendinimas.

– Dėkui už pokalbį.

Nuotraukos iš UAB „Aura Power Developments“ archyvo

Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda: „Sunku įsivaizduoti, kodėl saulės jėgainėms reikėtų priešintis“

Povilas Isoda: „Saulės elektrinės ant stogų mūsų savivaldybėje – jau ne naujovė“.

„Žalių“ idėjų nesibaiminanti Marijampolės savivaldybės administracija ir gyventojai jau žino, kad saulės energija yra žingsnis į ateitį.

– Mūsų savivaldybės įstaigos – mokyklos, vaikų darželiai, kitos viešosios įstaigos, pasinaudodamos ES parama ir savivaldybei skyrus kofinansavimą, stato saulės elektrines ant stogų. Tokiu būdu 13 ugdymo bei kultūros, gydymo įstaigų planuoja apsirūpinti didesne dalimi reikalingos energijos. Sunku būtų įsivaizduoti, kodėl saulės jėgainėms reikėtų priešintis. Manau, kad ši investicija kaip tik yra protingas žingsnis – tokios elektrinės neskleidžia kvapų, triukšmo, o žemės savininkams gali duoti didesnę grąžą. Dar pridėkime nekilnojamojo turto mokesčius į mūsų biudžetą, vieną kitą darbo vietą – štai ir nauda savivaldybei, – sako P. Isoda.

Meras priduria, kad savivaldybė yra leidusi ruošti ir vėjų jėgainių specialųjį planą, kuriame analizuojamas vėjo jėgainių potencialas, kur jos gali būti statomos, kur tam tinkama infrastruktūra ir gamtos sąlygos. Plano kol kas nėra, be to, anot mero, nesame patraukliausia teritorija vėjo jėgainėms, bet žinoti potencialą reikia. Kadangi minėtą planą visiškai finansuoja privatūs investuotojai, Taryba sutiko, kad jis būtų rengiamas.

Marijampolės savivaldybės vyriausiasis architektas Arvydas Bekeris pateikė palyginimą: senoji Marijampolės hidroelektrinė – 30 kW galios, naujoji saulės elektrinė (70 MW) – daugiau kaip 200 kartų galingesnė. Tai kol kas būtų didžiausias saulės parkas Lietuvoje. Preliminariai kalbama apie teritoriją, esančią tarp Liudvinavo ir Želsvos, dešinėje pusėje (važiuojant nuo Marijampolės).

– Sakoma, kad „Žalioji energetika – išsigelbėjimas regionams“. Kaip pakomentuotumėte tokį teiginį?

– Tikriausiai čia turima galvoje, kad į žaliąją energetiką bus daug investicijų, saulės, vėjo jėgainės gali būti statomos nederlingose, apleistose, žemės ūkiui ar pramonei netinkamose žemėse. Tokiu būdu net ir sunkiai „judantys“ regionai gali sulaukti didelių investicijų, – įsitikinęs meras.

Daiva KLIMAVIČIENĖ

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

 

 

 

 

 

 

Finansinę paramą teikia Europos Sąjunga

Ši paskyra parengta ir prižiūrima naudojantis Europos Sąjungos finansine parama. Už jos turinį atsako tik „Suvalkiečio“ redakcija  ir jis nebūtinai atspindi Europos Sąjungos nuomonę.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Pratęsta išimtis – smulkūs ūkiai ką tik pamelžtą pieną galės pristatyti neatšaldytą

  2022-05-28Pratęsta išimtis – smulkūs ūkiai ką tik pamelžtą pieną galės pristatyti neatšaldytą
  Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, įvertinęs aplinkybes, kurios lemia, kad dalis smulkiųjų ūkininkų nepasinaudoja valstybės parama pieno šaldymo įrangai įsigyti, nusprendė pieno tiekėjams dar bent ketveriems metams pratęsti pereinamąjį laikotarpį – per dvi valandas nuo melžimo pristatant pieną jo atšaldyti nereikės. Siekiant išsaugoti pieno kokybę, pamelžtas pienas turi būti nedelsiant atvėsintas iki ne aukštesnės kaip 8 laipsnių temperatūros, jei jis surenkamas kasdien, arba ne aukštesnės kaip 6 laipsnių temperatūros, jei surenkamas ne kasdien. Tai numatyta ES reglamentuose. Tačiau Lietuvoje taikoma išimtis, kai pienas pristatomas per 2 valandas po melžimo. Pereinamasis laikotarpis ES nuostatoms įgyvendinti turėjo baigti galioti šių metų pabaigoje. „Pieno žaliavos kokybė ...
 • Namų meistro paieška, nuo ko pradėti?

  2022-05-27Namų meistro paieška, nuo ko pradėti?
  Nori permainų ir nusprendi, kad bute reikia pertvarkyti baldus, pakabinti naują gražų sietyną, o seną negailestingai išmontuoti? Ne vienas kosmetinis patalpų remontas neapsieina be smulkaus buitinio remonto. Bet ką daryti, jei sutuoktinis išvyko, o jūs per laimingą atsitiktinumą įsigijote naują šviestuvą, tačiau kuklių dailiosios lyties atstovių jėgų jam sumontuoti aiškiai neužtenka? Tokiu atveju jums tereikia užsisakyti namų meistro paslaugą. Meistro teikiamos paslaugos, tokios kaip baldų remontas ar jų surinkimas, lempų pakeitimas ar pakabinimas yra nuolat reikalingos. Ir beje, potencialios klientės yra ne tik vienišos moterys, kurios neturi kam atlikti visų šių atrodytų ir nesunkių buitinių darbų. Dažnai šeimose, kuriose yra vyras, ...
 • Kokius personalizuotus aksesuarus rinktis vyrams?

  2022-05-27Kokius personalizuotus aksesuarus rinktis vyrams?
  Vyrai – aksesuarų nešioja kur kas mažiau, nei mes moterys, todėl mums išrinkti vyrams kažką dovanų be galo sunku. Ne kiekvienas vyras nešioja laikrodį, ir ne kiekvienas vyras nori ir nešioja grandinėles ar kitus papuošalus. Taigi, artėjant mylimo vyro gimtadieniui misija išrinkti jam dovaną ir likti įvertintai – labai sunki. Geriausia dovana – gerai praleistas laikas ir geros emocijos, tačiau jei norite padovanoti kažką, kad būtų kartu su vyru kiekvieną dieną ir primintų jus, tai labai sunku. Nėra situacijos be išeitis, – ir čia mes skubame Jums į pagalbą ir pabandysime patarti, bei padėti apsispręsti dėl dovanos Jūsų vyrui. Vienas iš ...
 • Kokie maisto papildai reikalingi katėms?

  2022-05-27Kokie maisto papildai reikalingi katėms?
  Vienas iš geriausių būdų išlaikyti kates sveikas ir laimingas – gerai jas maitinti. Katėms reikia visų reikiamų maistinių medžiagų tinkamomis proporcijomis, kad jos augtų, išlaikytų savo kūną, būtų aktyvios, išvengtų ligų ar traumų ir atsigautų nuo jų. Kadangi sveika mityba yra labai svarbi, naminių gyvūnėlių tėvai turi žinoti, kas yra maistingas kačių maistas. Štai ką reikia žinoti apie kačių mitybą. Kačių mityba: kokios yra pagrindinės kačių maistinės medžiagos? Maistingosios medžiagos yra dietos sudedamosios dalys, kurios atlieka tam tikras kūno funkcijas. Katės gali gauti reikalingų maistinių medžiagų iš įvairių ingredientų. Pavyzdžiui, kalcio (maistinės medžiagos) gali gauti iš tokių ingredientų kaip kaulai, kaulų ...
 • Ekologiški įpakavimai, tvarus sprendimas ar laikina mada?

  2022-05-27Ekologiški įpakavimai, tvarus sprendimas ar laikina mada?
  Jei esate el. prekybos prekybininkas, kuris nori būti ekologiškesnis, viena didžiausių sričių, į kurią galite atkreipti dėmesį, yra jūsų pakuotė. Internetinės prekybos augimas paskatino elektroninės prekybos pakuočių bumą ir daugiau atliekų sąvartynuose. „Oceana“ atliktas tyrimas atskleidė, kad vien „Amazon“ 2019 m. susidarė 465 mln. svarų plastikinių pakuočių atliekų, o vien oro pagalvių skaičius gali apskrieti pasaulį 500 kartų. Ši statistika rodo, kad įmonėms darosi vis skubiau taikyti ekologiškesnę praktiką. Siekdami padėti jums tai padaryti, sudarėme patogų aplinkai nekenksmingų pakavimo medžiagų sąrašą. Peržiūrėkite juos toliau ir sužinokite, kurios parinktys geriausiai tinka jūsų verslui. Kompostuojama pakuotė Kompostuojamas reiškia medžiagos gebėjimą natūraliai suirti atgal į žemę, idealiu ...
 • Kaip pasirinkti patikimą veterinarą šuniui?

  2022-05-27Kaip pasirinkti patikimą veterinarą šuniui?
  Turėtumėte atidžiai apsvarstyti, kaip pasirinkti tinkamą veterinarijos gydytoją savo šuniui. Tai asmuo, kuris potencialiai gali išgelbėti jūsų augintinio gyvybę ir išlaikyti jį sveiką. Abu ir jūsų augintinis turėtų susitarti dėl šio asmens, prieš įsipareigodami su juo dirbti ilgalaikėje perspektyvoje. Štai keletas dalykų, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis veterinarijos gydytoją. Klauskite asmeninių rekomendacijų Vienas geriausių būdų rasti tinkamą veterinarijos gydytoją – paprašyti draugų ir šeimos narių rekomendacijų. Kitos jūsų vietovėje gyvenančios šeimos, turinčios naminių gyvūnėlių, gali žinoti keletą gerų veterinarijos gydytojų, todėl pirmiausia turėtumėte ieškoti patarimo. Raskite veterinarijos gydytoją, turintį šunų gydymo patirties Veterinarai ne visi yra lygūs. Yra įvairių tipų veterinarijos gydytojų, kurie specializuojasi ...
 • Kokiomis savybėmis turi pasižymėti vasarinės padangos?

  2022-05-27Kokiomis savybėmis turi pasižymėti vasarinės padangos?
  Vasarinės padangos yra specialiai sukurtos užtikrinti optimalų našumą vasaros sąlygomis ir šiltu klimatu. Palyginti su kitų sezoninių padangų tipais (pvz., žieminėmis), vasarinės padangos savybės gali būti ne iš karto aiškios. Galų gale, ar ne kiekviena padanga skirta veikti esant šiltoms sąlygoms, o keliams esant sausiems ar šlapiems? Tiesa, kad dauguma padangų užtikrina tokį pradinį našumą, tačiau vasarinės padangos yra išskirtinai orientuotos į optimalų veikimą tik tokiomis sąlygomis. Iš inžinerijos ir dizaino lygties pašalinus kitas sezonines sąlygas, padangų gamintojai gali maksimaliai padidinti padangų eksploatacines savybes ir charakteristikas tik vasaros sąlygomis, o tai gali būti nemažas pranašumas.Nors šiuolaikinės padangų technologijos leidžia užtikrinti puikias padangų ...
 • Sūduvos džiazo orkestras sukėlė ovacijas Kauno Laisvės alėjoje

  2022-05-26Sūduvos džiazo orkestras sukėlė ovacijas Kauno Laisvės alėjoje
  Praėjusį savaitgalį Kaune vyko šio miesto gimtadienio šventė, kuri buvo ir vienas pagrindinių „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ renginių. Tris dienas miestas ūžė ir ošė, dešimtims tūkstančių žiūrovų padovanojęs daugybę nepamirštamų akimirkų. Džiugu, kad tarp daugybės renginių ryškia gaida penktadienį skambėjo ir Sūduvos vardas – puikų, ugningą ir spalvingą pasirodymą pačioje Kauno širdyje, Laisvės alėjoje prie Centrinio pašto, padovanojo Sūduvos džiazo orkestras, pasirodęs kartu su Kauno šokio teatru „Aura“, trimitininku Audriumi Zalcu ir marijampoliečiams puikiai pažįstama soliste Neringa Nekrašiūte, dabar gyvenančia Kaune. Tą penktadienio pavakarę Laisvės alėjoje buvo surengta Kiemų šventė – apie 900 metrų per šią alėją nusidriekė marga­spalvių ...
 • Celiulito atsiradimo priežastys ir gydymas

  2022-05-25Celiulito atsiradimo priežastys ir gydymas
    Apie celiulitą sklando daug klaidingos informacijos. Labai didelė dalis žmonių interpretuoja šią diagnozę tik kaip odą ir kūną paveikiantį estetinį niuansą. Tačiau problemos sukėlėjai – visai kiti. Bene kiekvienas žmogus gali būti paveiktas celiulito ir jo sukeliamas diskomfortas tikrai nėra pageidautinas. Laimei, yra įvairių korekcijos bei gydymo metodų. Apžvelkime, kokios yra panikulito (taip dar vadinamas celiulitas) atsiradimo priežastys bei gydymas. Celiulitas – kaip jis atsiranda? Celiulitas nėra būtinai dėl viršsvorio atsirandanti kondicija. Celiulitas yra dažnai pasitaikanti, bakterinės kilmės odos infekcija. Ji plinta tuomet, kai į kūną patenka sukeliančios bakterijos. Tose vietose atsiranda patinimai, gali išmušti raudonis, nuolat skaudėti ar net jaustis karštis ...
 • Kaip derinti marmurines grindų plyteles su interjeru?

  2022-05-25Kaip derinti marmurines grindų plyteles su interjeru?
  Marmurinės plytelės tiek grindims, tiek pastato sienoms suteikia solidų įvaizdį. Marmurinė apdaila per tūkstančius metų neišeina iš mados, rasdama sau garbią vietą dabartiniais laikais. O naujausių technologijų dėka marmurinės plytelės yra pagaminamos stebėtinai kokybiškai, kad jų neįmanoma atskirti tuo tikro marmuro. Be to, marmurinės plytelės yra labai praktiškos, mat nesugeria skysčių, jas nesunku pakloti bei prižiūrėti. Jos nepasiduoda fiziniam arba išorinių gamtos jėgų poveikiui ir kainuoja nebrangiai. Ką interjerui suteikia marmurinės plytelės? Jei pastato interjere naudosite marmurines plyteles, jo patalpos atrodys tikrai prabangiai ir patvirtins, jog šių valdų šeimininkas turi išlavintą estetinį skonį. Šios plytelės namams suteikia elegantišką aplinką. O pačios tualeto ...
 • Tas pats pasaulis kitokiose nuotraukose…

  2022-05-25Tas pats pasaulis kitokiose nuotraukose...
  „Pinhole fotografija – tai savotiška protesto išraiška. Pasakymas „Ne“ technokratiškumui. Liaudiškai kalbant, su ja grįžtama į fotografijos ištakas. Pirmieji lietuvių fotografų sukurti pinhole lakštai priminė vieno fotografijos išradėjų Luiso Dagero pirmąsias fotografijas. Jos žavi abstraktumu, neįprastu vaizdo perteikimu. Tai savotiška, dar kartą atrasta meninė kalba“. Taip 2011 metais buvo rašoma apie šį metodą (pinhole fotoaparatas – tai aparatas be įprasto objektyvo) žurnale „Vyzdys foto-video“ pristatant jauną fotografą Andrių Narvičių ir jo šiuo metodu sukurtus Vilniaus vaizdus. Marijampolės kultūros centro pirmajame aukšte pradėjo veikti šio autoriaus fotografijų paroda „Analoginės klajos“. Marijampolietis Andrius Narvičius, jau seniai gyvenantis ir dirbantis Velse (Jungtinė Karalystė), tačiau neužmirštantis ...
 • Pramintomis pėdomis – link tikėjimo žmonėmis ir gyvenimo grožiu

  2022-05-25Pramintomis pėdomis – link tikėjimo žmonėmis ir gyvenimo grožiu
  Džiaugtis gyvenimu, išgirsti artimą ir branginti visas gyvenimo patirtis bei pamokas. Su šiomis mintimis Aldona KATILIENĖ kasdien keliauja savanorystės keliu, fotografuoja kultūrinius renginius, socialiniuose tinkluose rašo tikėjimo tema, o Švč. Mergelės Marijos Ramintojos lankytojams yra žinoma Ramintojos skaityklėlės šeimininkės vardu. Bažnyčios bibliotekoje – knygų ir „atmelstų sienų“ apsuptyje prie arbatos puodelio – įvyko mūsų pokalbis. Aldona arbatos pasiūlo kiekvienam ateinančiam pasisveikinti ir pasikalbėti apie gyvenimą. – Miela Aldona, girdėjau Jus ne kartą sakant: „Džiaugiuosi galėdama bendrauti ir pagelbėti kitiems.“ Iš kur Jūs semiatės energijos visoms veikloms? – Seniau nesusimąstydavau, bet dabar aš jau suprantu: be meilės sau, nebus meilės ir kitam. Teisinga ...
 • Tvarus judumas – ateities gairės

  2022-05-25Tvarus judumas – ateities gairės
  „Marijampolė – modernus, aktyvus, žalias ir aplinkai draugiškas miestas, kuriame paprasta ir saugu judėti visiems“ – tokia yra pagrindinė darnaus judumo Marijampolėje plano vizija. Plane numatytus miestui naudingus ir ekonomiškai pagrįstus sprendinius, pasinaudojant Europos Sąjungos ir kitais finansiniais šaltiniais, planuojama įgyvendinti iki 2030 metų. Aplinka draugiškesnė neįgaliesiems Marijampolės savivaldybės administracija nuo 2020 metų įgyvendina projektą „Darnaus judumo priemonių diegimas Marijampolės mieste“. Projekto tikslas – vadovaujantis parengtu darnaus judumo planu Marijampolėje įdiegti intelektinę transporto sistemą ir įgyvendinti darnaus judumo priemones. Siekiama modernizuoti viešosios susisiekimo infrastruktūros objektus, pritaikant juos patogesniam naudojimui, skatinti gyventojus keisti keliavimo mieste įpročius. Rengiant projektą buvo identifikuotos pagrindinės viešojo transporto infrastruktūros ...
 • Darni transporto priemonių vizija – darnus judumas

  2022-05-25Darni transporto priemonių vizija – darnus judumas
  Transporto sistemos plėtra – dabarties ir ateities kartų gerovės užtikrinimas, turintis įtakos ne tik laisvam prekių judėjimui, energijos vartojimui, bet ir aplinkai, žmonių sveikatai, saugai ir komfortui. Todėl plėtojant transportą kartu turi būti sprendžiamos ir neigiamo poveikio aplinkai ir sveikatai mažinimo problemos. Europos Sąjungos transporto sektoriaus vizija iki 2050 metų pristatyta 2011 m. kovo 28 d. Europos Komisijos komunikate „Baltoji knyga. Bendros Europos transporto erdvės kūrimo planas. Konkurencingos efektyviu išteklių naudojimu grindžiamos transporto sistemos kūrimas“ (toliau – Transporto baltoji knyga), kuriame nustatyti transporto sektoriaus plėtros prioritetai ir vystymo kryptys. Iki 2050 m. siekiama sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį transporto sektoriuje 60 proc., palyginti ...
 • Depiliacija vašku – ką reikėtų žinoti?

  2022-05-25Depiliacija vašku – ką reikėtų žinoti?
  Šiais laikais, rinkoje egzistuoja įvairių būdų depiliacijai atlikti. Nors daugelis žmonių vis dar naudoja paprastą skustuką, populiariausio pasirinkimo titulą ima užimti naujas variantas. Depiliacinis vaškas – nebrangi, patogi ir odai daug palankesnė priemonė. Visgi, tam, jog pastaroji tinkamai atliktų savo darbą, itin svarbu išmanyti, kaip tiksliai reikėtų atlikti šią procedūrą. Depiliacijos vašku ypatumai Jeigu depiliaciją vašku nusprendėte atlikti paprasčiausiai savo namuose, reikėtų atsiminti keletą esminių taisyklių. Pirmiausiai – niekuomet netepkite itin karšto vaško. Svarbu, jog šis bent šiek tiek atvėstų, kitu atveju, galite neigiamai paveikti savo odą. Taipogi, naudojamos priemonės sluoksnis turėtų būti pakankamai plonas. Geriausia, jog savo kūną depiliacijai taip pat ...
 • Gyventojų susidomėjimas renovacija auga kasmet

  2022-05-25Gyventojų susidomėjimas renovacija auga kasmet
  Augančios šildymo kainos verčia vis dažnesnį gyventoją atsigręžti į renovaciją bei apsvarstyti atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą savo daugiabutyje. Tokią informaciją atskleidė rinkos tyrimų bendrovės atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas, kurį inicijavo Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Atliktame tyrime dalyvavo 1015 nuolatinių gyventojų iš visos Lietuvos, 409 jų – renovuotinų daugiabučių namų gyventojai. Apklausus pastaruosius, paaiškėjo, kad kiek daugiau nei pusė (56 proc.) renovuotinų daugiabučių gyventojų nurodo, kad šildymo kainų augimas skatina juos galvoti apie būsto atnaujinimą. „Nerenovuotų daugiabučių gyventojai už šildymą moka 2-3 kartus didesnes sąskaitas, nei tie, kurie jau atsinaujino savo gyvenamuosius namus arba gyvena naujos statybos būstuose. Kainoms už šildymą ...
 • Žalia Lietuva, žalia Marijampolė

  2022-05-25Žalia Lietuva, žalia Marijampolė
  Marijampolės autobusų parkas dalyvauja darnaus judumo projekte. Apie tai kalbamės su Autobusų parko direktore Dalyte VENČKAUSKIENE. Elektroninis bilietas – didesnės galimybės Pasak direktorės, itin laukiama, kada viešojo susisiekimo transporte bus įdiegtas elektroninis bilietas. „Manau, kad ir mes, ir mūsų vairuotojai, ir keleiviai bus patenkinti. Naudotis elektroniniu bilietu daug patogiau. Vairuotojai bus atlaisvinti nuo bilietų pardavimo, galės daugiau dėmesio skirti keleiviams, pamatyti, jeigu kam nors reikia padėti. Vairuotojams parduodant bilietą nereikės tikrinti keleivių pažymėjimų, aiškintis, kokios jiems galioja nuolaidos. Tiesiog žmonės galės dirbti tiesioginį savo darbą, saugiai važiuoti. Be to, autobuse už bilietą dažniausiai atsiskaitoma monetomis. Monetų skaičiavimas – vairuotojams dar papildomas darbas ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.