www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Mantas Varaška: „Linkiu kuo platesnio požiūrio į viską, kas mus supa“

Apie praėjusius metus, kokie jie buvo Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams, ko galime tikėtis 2022-aisiais, kalbamės su meru Mantu VARAŠKA.

Loreta TUMELIENĖ

– 2021-ieji buvo neeiliniai metai. Pandemija, karantinas, priverstinai sustabdytas gyvenimas, įtampa šalies viduje ir užsienio politikoje. Kaip šiame kontekste sekėsi gyventi Kazlų Rūdos savivaldybei?

– Taip pat sunkiai – kaip ir visiems kitiems. Kuo mažesnė savivaldybė, tuo iššūkiai didesni. Tą patį moksleivių testavimą, vakcinavimą, bendrąjį testavimą, priemonių organizavimą privalėjo ir privalo daryti labai mažas skaičius žmonių, kurie iš esmės neturėjo teisės atostogauti, sirgti. Metus pradėjome nuo labai suvaržyto biudžeto. Vėliau paaiškėjo, kad dėl padidinto mokesčių surinkimo (pirmiausia gyventojo pajamų), savivaldybių pajamos didės. Vis dėlto tik paskutiniais mėnesiais galėjome oficialiai padidinti savivaldybės išlaidas. Dėl to vėlavo ir nukentėjo dalis aplinkos darbų.

– Kaip keitėsi Kazlų Rūda 2021 metais? Susisiekimo infrastruktūros plėtrai ir vystymui buvo skiriama ypač daug dėmesio. Kokiais darbais džiaugiatės?

– Tęsėme savomis ir valstybės pritrauktomis lėšomis vietinių ir regioninių kelių tvarkymą. Nutiestas pirmasis kelio į Višakio Rūdą etapas su dviračių taku iki Jūrės kaimo pabaigos ir pradėtas antrasis iki karinių objektų nuovažos septintame kilometre. Aktyviai dalyvaudami projektavimo darbų derinime, Kelių direkcijos pirkimuose šiemet pridavėme naują kelią tarp Bagotosios ir Višakio Rūdos, naują asfalto ruožą Agurkiškių gyvenvietėje. Taip pat baigtas su dviračių juostomis kelio etapas į aerodromą bei Agurkiškių pusę. Dviračių juostas miniu neatsitiktinai, kadangi pernai tokių takų ilgis savivaldybėje jau sudarė 10 kilometrų. Šiais metais juos sujungę turėsime apie 15–16 kilometrų ištisinio dviračių tako, kuris drieksis ir miesto pagrindinėmis Borisevičiaus ir Vytauto gatvėmis. Taip pat pradėti ir iš esmės baigti asfaltuoti ruožai į didžiausius sodus Senažiškėse bei Krūveliuose, kapitaliai suremontuota Ąžuolų gatvė, Ąžuolų Būdoje. Praėjusiais metais pradėjome naujo miesto turgaus, Kultūros centro statybas, baigėme gamtinio karkaso aplinkos darbus prie miesto baseino ir Virvių parko, įrengėme 1600 naujų LED šviestuvų mieste ir gyvenvietėse. Taip pat atnaujintas Saulės mokyklos stadionas. Sėkmingai jungėme ir pardavėme komercinės paskirties sklypus Skvero kvartale. Juos nupirkus „Norfai“, šiais metais planuojamos naujo prekybos centro statybos ir 30–35 naujos darbo vietos. Kitų darbų neskaičiuosiu, žmonės patys juos mato, vertina ir kritikuoja.

– Kaip įvardintumėte 2021 metus savo, kaip mero, politinėje karjeroje?

– Trumpai tariant, tai buvo sunkiausi metai profesine prasme, nes COVID-19 padariniai ekonomikoje, versle, švietime, sveikatos priežiūroje, galiausiai žmonių emocijose atsispindėjo dar ryškiau.

– Praėjusiais metais išgyvenote politines skyrybas. Kokios priežastys tai lėmė, ar skyrybos nepakenkė Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos darbui? Kaip sekasi dirbti su naująja koalicija?

– Koalicija su TS-LKD nutrūko ne dėl biudžeto problemų, ne dėl klaidų savivaldybės projektuose ir ne dėl mero institucijos kišimosi į Administracijos veiklą. Ne aš einu pas Savivaldybės tarnautojus, bet jie patys eina pas mane ir neretai atsineša „degančius“ klausimus, dėl kurių turiu prisiimti atsakomybę. Kol kas susilaikysiu nuo tikrųjų dešiniųjų pasitraukimo iš Tarybos daugumos priežasčių, nes jos nebeturi reikšmės. Savivaldybės darbas nuo šio įvykio nenukentėjo. Mes išlaikėme savo darbo braižą ir jį tęsiame su koalicijos partneriais pasidaliję sritis, pasitikėdami jų veikla. Toliau planuojame kiekvieno pusmečio procesus, jų įgyvendinimą kas savaitę aptardami viešųjų pirkimų, projektavimo, turto valdymo klausimus.

– Itin daug aistrų Savivaldybėje kėlė švietimo pertvarka. Ar žvelgiant iš šiandienos laiko prizmės ji buvo reikalinga, kokių įžvelgiate teigiamų aspektų, kokių neigiamų?

– Taip, praėjusiais metais turėjome skaudžias, bet būtinas švietimo, sveikatos įstaigų jungimo pertvarkas. Priimu kiekvieno nukentėjusio dėl netekto darbo žmogaus emocijas, bet mes negalėjome tęsti pavienio išblaškyto ugdymo. Pertvarkos vaisiai jau matyti – mokytojai turi didesnius krūvius, daugiau lėšų skirta mokytojų padėjėjams, spec. ugdymui. Jau įdiegtas elektroninis moksleivio pažymėjimas, su kuriuo vaikai atsiskaito už maistą valgyklose, o nuo šiemet atsiskaitys ir vykdami autobusu. 2021 metais baigėme maitinimo sistemos tobulinimą. 2022-ųjų pradžioje modernizuotos Kazio Griniaus virtuvės istorijoje turėjome rekordinį 650 vaikų maitinimo porcijų gamybos kiekį. Gimnazijoje pagaliau išrinktas naujas vadovas, susibūrė veikli administracija. Parengtas trejų metų mokyklų investicinių poreikių planas. 2022 -aisiais planuojame jį pradėti vykdyti skirdami apie 80–90 tūkst. eurų. Pradėti ruošti ir teikti dokumentai Švietimo ministerijos paskelbtam „Tūkstantmečio gimnazijos“ modeliui. Kadangi laiku sujungėme mokyklas, visiškai atitinkame šio modelio bruožus. Turime daugiau nei 1000 moksleivių, nebėra jungtinių klasių pagrindiniame ugdyme, nebeliks pagrindinio ugdymo mažesnėse nei 100 moksleivių turinčiose mokyklose ar jų skyriuose.

– Daug pastangų dėjote, kad Kazlų Rūdai būtų naudingas „Rail Baltica“ projektas. Ką pavyko iškovoti šioje srityje?

– Tai bus sunkiausias 2022 metų klausimas, kadangi teks nuspręsti, kur eis nauja geležinkelio vėžė, kaip ji pakeis susijusius kelius. Šiuo metu kovojame su Susisiekimo ministerija ir Lietuvos geležinkeliais dėl to, kad abu variantai – vėžė ties magistrale „Via Baltica“ ir vėžė pro mišką šalia Kazlų Rūdos – turėtų kuo didesnes kompensacijas vietiniam susisiekimui. Kai galutinai paaiškės valstybės siūlymai ir juos paviešinus skelbsime visuotinę savivaldybės gyventojų apklausą. Dėl to sausio pabaigoje, bendradarbiaudami su Vyriausiąja rinkimų komisija, priimsime Tarybos sprendimą. Ginsime tą variantą, dėl kurio pasisakys daugiau kaip 55 proc. apklausos dalyvių. Apklausos būdu įgyvendinsime tikrą vietinę demokratiją. Nei aš, nei kiti Tarybos nariai neturime teisės nuspręsti tūkstančių žmonių ateities bent šimtmečiui į priekį.

– Jūsų kadencija jau skaičiuoja trečiuosius metus. Kaip sekasi įgyvendinti rinkėjams duotus pažadus? Ko nepavyko pasiekti?

– Padarome ne viską, ko norime, vėluojame, kai kuriuos sumanymus apskritai atidedame. Pavyzdžiui, socialinio taksi projektą, pagal kurį vietos neįgalieji turėjo būti įdarbinami vairuotojais ir elektromobiliais nemokamai vežioti kitus neįgaliuosius, senjorus miesto teritorijoje. Dėl COVID-19 šio projekto įgyvendinti kol kas neįmanoma, nes minimi žmonės yra rizikos grupėse.

Gyventojai tegul patys vertina, kaip jų gyvenamoji aplinka keitėsi per tuos metus, nes mano nuomonė būtų subjektyvi.

– Kokią matote Kazlų Rūdos miesto ir savivaldybės vystymosi viziją, kad pavyktų daugiau pritraukti jaunų šeimų, kad mieste būtų gyventi patogiau, įdomiau?

– Kol kas nepavyko pastūmėti į priekį turizmo vystymo. Nors užuomazgos jau yra, bet dėl lankytojų ir turistų dar nepradėjome realios kovos ir „lėtojo būvio be technologijų“ idėjoje esame pradiniame taške. Bet tai kartu su dviračių turizmu, karinio paveldo įtraukimu į maršrutus (ypač požeminio sovietinio bunkerių masyvo) turėtų tapti pakankamai dėkingu išskirtinumu. Kartu nepamirštame, jog esame Kauno „miegamasis“. Todėl toliau plečiame ikimokyklinį ugdymą, skatiname neformalų švietimą, specializuotą mokymą. Metų pabaigoje pavyko į vietos polikliniką pritraukti net tris jaunus LSMU gydytojus – rezidentus, šeimos specialistus. Jei jie nepabėgs, sėkmingai išgyvensime kartų kaitą sveikatos priežiūros srityje.

– Ko tikitės iš šių metų? Kokie darbai, iššūkiai laukia? Kokie bus didžiausi prioritetai šiais metais?

– Tai labai plati tema. Galiu pasakyti tik tiek, jog ruošiamės viešinti penkiasdešimties šių metų procesų planą, kuriame kiekviena priemonė reikš teigiamus pagerinimus bent šimtams, o gal ir tūkstančiams žmonių. Galbūt tam prireiktų atskiro straipsnio – tikslai labai įvairūs ir labai konkretūs. Pavyzdžiui, 2022 metais baigti Kultūros centro statybas.

– Kokie 2021-ieji buvo Jums asmeniškai?

– Asmeniškai nieko gero. Sunkokai susirgau COVID-19 liga ir kažkas rudenį nuo Savivaldybės administracijos durų pavogė mano dviratį. Teks pirkti naują. Gerai bent tai, jog po šio įvykio Savivaldybės administracijos prieigos tapo stebimos vaizdo kameromis. Tikiuosi, tai apsaugos kitų žmonių turtą.

– Tradicinis klausimas. Ko palinkėtumėte Tigro metais sau, Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams?

– Vienybės, sveikatos, kantrybės ir kuo platesnio požiūrio į viską, kas mus supa.

– Ačiū už pokalbį. Sėkmės įgyvendinant planus.

Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika