Nepaisant pandemijos, metai geri
Apie tai, kokie praėjusieji metai buvo Marijampolės savivaldybei ir jos žmonėms, kuo džiaugtasi ir didžiuotasi, kokie planai 2022 metams, kalbamės su Savivaldybės administracijos direktoriumi Karoliu PODOLSKIU.
Loreta TUMELIENĖ
– Kaip vertinate praėjusius metus iš Savivaldybės administracijos direktoriaus pozicijų?
– Metai buvo intensyvūs, įgyvendinta daug svarbių projektų, tvarkytos viešosios erdvės, pastatai, gyventojams teiktos įvairios administracinės paslaugos. Džiaugiuosi, jog kartu su savivaldybės Taryba, Administracija ir bendruomene radome geriausius sprendimus įgyvendinti reikiamiems pokyčiams.
– 2021 metais, kaip ir 2020-aisiais, savivaldybei vėl teko kovoti su COVID-19 pandemija, padėti gydymo įstaigoms, mokykloms, darželiams. Kaip sekėsi šiame fronte?
– Nors pandemija niekur nesitraukė ir praėjusiais metais, tačiau ji buvo valdoma, jau pažįstama. Reikiamas paslaugas teikė tiek sveikatos, tiek kitos įstaigos, buvo užtikrintas ugdymo procesas. Veikė karščiavimo klinika, dirbo mobilus patikros punktas, vykdytas testavimas mokyklose, reguliuoti srautai renginiuose, kontroliuota, kaip laikomasi Valstybės operacijų centro vadovo ir Vyriausybės nutarimų.
– Ar praėjusiais metais dėl pandemijos vėl teko remti Marijampolės regione veikiančias įmones, skatinti smulkųjį verslą? Kaip sekėsi verslui mūsų regione išgyventi?
– Savivaldybė 2021 metais smulkųjį ir vidutinį verslą parėmė 77 tūkstančiais eurų. Iš Vyriausybės taip pat buvo gauta 171 tūkst. eurų parama Marijampolės autobusų parkui kompensuoti patirtas išlaidas, susijusias su pandemijos sukeltomis pasekmėmis. Įmonės pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą tvarką buvo atleidžiamos nuo nekilnojamojo turto ir žemės mokesčių, turgaus prekeiviams buvo sudarytos sąlygos vykdyti veiklą savivaldybei priklausančioje automobilių aikštelėje Dariaus ir Girėno gatvėje.
– Lygiagrečiai su šiais rūpesčiais ir darbais vyko kasdieniai: miesto ir kaimiškose seniūnijose esančių gyvenviečių infrastruktūros darbai, buvo įgyvendinami svarbūs projektai. Kas reikšmingo nuveikta per metus, kuo galite pasidžiaugti?
– Praįjusiais metais prasidėjo darbai Laisvojoje ekonominėje zonoje, kur įrenginėjama reikalinga inžinerinė infrastruktūra privažiavimui prie trijų naujų sklypų, skirtų investuotojams pritraukti. Startavo lopšelio-darželio „Želmenėliai“ renovacija, su gyventojų prisidėjimu sutvarkyta dešimt automobilių stovėjimo aikštelių prie daugiabučių namų, asfaltuota pagrindinė gatvė „Paparčio“ soduose, atnaujintas „Ryto“ pagrindinės mokyklos stadionas, R. Stankevičiaus progimnazijos stadiono takai, įrengti šeši vandens gerinimo įrenginiai kaimiškose vietovėse. Pagal Darnaus judumo programą suremontuota dalis pėsčiųjų perėjų, autobusų laukimo vietų, atnaujintas apšvietimas kaimiškose ir miesto seniūnijose.
– Kaip sekėsi valdyti turtą, biudžetą? Kokioje finansinėje situacijoje yra Marijampolės savivaldybė? Ko tikitės iš šių metų, kai brangsta, kas tik gali?
– Finansine prasme savivaldybei praėjusieji buvo tikrai neblogi. Kelis kartus buvo didintas biudžeto pajamų surinkimo planas, metus pavyko baigti be skolų, o įvykdytas biudžetas ir turimas finansinis likutis leidžia sklandžiai formuoti šių metų biudžeto panaudojimą.
Didžiąja dalimi savivaldybių biudžetai priklauso nuo gyventojų pajamų mokesčio surinkimo, iš to gyvena savivaldybės, todėl ir šiais metais daug kas priklausys, kaip seksis mūsų įmonėms dirbti, vykdyti plėtrą, kurti naujas darbo vietas, koks bus valstybės požiūris į verslo galimybių didinimą.
– Ar turėjote pokyčių savivaldybės įstaigų valdymo struktūroje? Ar pateisino lūkesčius reorganizacijos?
– Vaikų lopšelis-darželis „Varpelis“ prijungtas prie vaikų lopšelio-darželio „Rūta“. Dėl mažo vaikų skaičiaus uždarytas Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos Padovinio pagrindinio ugdymo skyrius. Tai pokyčiai, kurie buvo reikalingi siekiant sudaryti kokybiškesnes ugdymo sąlygas, pasiekti efektyvų administracinį valdymą.
Taip pat Savivaldybei pavyko užsitikrinti šimtaprocentinį įmonės UAB „Marijampolės butų ūkis“ valdymą, kuomet išsipirkome visas likusias akcijas iš privataus kapitalo įmonės. Tai prisidės prie reikalingų sprendimų priėmimo užtikrinant dar kokybiškesnį daugiabučių administravimo paslaugų teikimą.
– Mokyklų tinklo optimizavimo planai numatyti ir šiais metais?
– Marijampolės savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2021–2025 metų bendrajame plane numatytas vienas struktūrinis pokytis – tai Marijampolės „Smalsučio“ pradinės mokyklos „nuauginimas“. Vaikai, kurie yra pradėję mokytis šioje švietimo įstaigoje, galės ją baigti, o 2023 metais ketvirtokai pereis į kitą mokyklą. Planuojama, jog 2023 metų rugsėjo 1 d. mokyklos veikla bus oficialiai nutraukta.
– Kokie didžiausi šių metų prioritetai, kiek klius gatvių asfaltavimui? Gal bus pradėta sporto arenos statyba?
– Pagrindiniai prioritetai šiais metais: renovuoti „Šaltinio“ progimnazijos stadioną, „Ąžuoliuko“ ir „Nykštuko“ darželius, iš išorės ir vidaus kapitaliai suremontuoti Marijampolės dramos teatrą, investuoti į Sporto centro infrastruktūros atnaujinimą. Taip pat planuose daugiafunkcinio centro „Žiburėlis“ pritaikymas neįgaliesiems, numatyta įstaigoje įrengti liftą, pradėti grupinio gyvenimo namų statybą žmonėms su negalia, seną gatvių apšvietimą pakeisti į naujas LED lempas, įdiegti viešajame transporte elektroninį bilietą, visose gyvenvietėse atnaujinti vandens gerinimo įrenginius. Pagal trimetę gatvių priežiūros programą toliau bus tvarkomi keliai, šaligatviai, atliekami kiti duobių lopymo, pakelių šienavimo, melioracijos priežiūros darbai.
Šiuo metu vyksta sporto arenos projektavimas. Planuojama šiais metais jį baigti, o turint arenos investicinį ir techninį projektus bus ieškoma finansavimo šaltinių arenos statybų darbams.
– Ar pavyko aukcione parduoti P. Armino gatvėje esantį mokyklos pastatą, kur buvo numatyta statyti sporto areną?
– Senąjį apgriuvusį P. Armino mokyklos pastatą privatiems investuotojams pavyko parduoti aukcione. Žinių apie pastato ir sklypo panaudojimo planus – neturime.
– Kokių planų nepavyko įgyvendinti praėjusiais metais?
– Visi suplanuoti darbai, kurių baigti nepavyko dėl užsitęsusių viešųjų pirkimų procedūrų ir projektavimo terminų, iš praėjusių metų persikėlė į šiuos, todėl po biudžeto patvirtinimo bus toliau tęsiami.
– Tradicinis klausimas. Kokie 2021-ieji buvo Jums asmeniškai? Ko palinkėtumėte jau šiais metais Marijampolės savivaldybės gyventojams?
– Man metai buvo labai intensyvūs ir įdomūs, atnešę daug įsimintinų akimirkų dirbant darbščioje ir į rezultatus orientuotoje komandoje.
Marijampoliečiams noriu palinkėti sėkmingų, sveikų metų, teikiančių pasitenkinimą, kad pavyktų padaryti tai, ką suplanuosite, kad lydėtų aplinkinių žmonių dėmesys ir meilė. Ir, žinoma, saugoti ir rūpintis savo gyvenamąja aplinka, jausti bendruomeniškumą, prisidėti prie savivaldybės gerovės kūrimo – juk smagu, kai gali didžiuotis savo savivaldybe.
– Ačiū už pokalbį.
Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka