Šios žiemos itin dažnas palydovas gūsingas vėjas gerokai praretino miškus. Neaplenkė vėtros ir Marijampolės savivaldybės gyventojų itin pamėgto Buktos pažintinio tako. Lankytojai sako, kad jau seniai neteko matyti tiek daug ant tako priverstų medžių, kai tiesiog neįmanoma praeiti.
Taką užtvėrė medžiai

Pasak girininko Antano Pakinkio, pažintinį taką tenka nuolatos prižiūrėti. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Prieš porą savaičių Buktos pažintiniu taku pasivaikščioti atvykę gyventojai susidūrė su neįtikėtomis kliūtimis. Daugelyje tako vietų praėjimus buvo užtvėrę vėtros išversti medžiai. Tik pradėjus kelionę dviejų kilometrų ratu besisukančiu pažintiniu taku jau jo pradžioje teko susidurti su vėtros padariniais. Praėjimą buvo užstoję vienas šalia kito suvirtę bent trys medžiai. Atrodo, uosiai ar skroblai.

Lankytojams teko lipti per medžius.
Keliaudamas tolyn prieini tiltelį, iš abiejų pusių irgi nuklotą medžių išvartų. Praėjimui likęs nedidelis takelis. Kai kur medžiai ne išvirtę iš šaknų, bet aštriai lūžę per patį kamieną arba pusiau išvirtę ir vienas į kitą parimę dar stovi. Keliaujant toliau ant paties tako guli didžiulis medis su aplinkui pasklidusiomis šakomis. Net nežinai, kaip jį apeiti. O smulkesnių šakelių, eglišakių tiek pribarstyta, kad atrodo tarsi kažkas skrido su žirklėmis ir karpė medžius. Dar tolėliau, tako pusiaukelėje, lieptą užgulusi vėtros su visais kankorėžiais išversta eglė. Plati, graži, bet jau negyva. Šalia – iš kamienų nulaužti medžiai, kurie primena išpašytus siūlus.
Pelkėtoje lapuočių miško dalyje išvirtusių medžių mažiau. Ir tiltelis po visų vėtrų liko medžių neužverstas, priešingu atveju nepraeitum tolyn. Beržynas taip pat mažai paliestas vėjų, išvartytų beržų nematyti. Apie pusantro šimto metų Buktos miške augantis senasis ąžuolas ir liepa stovi kaip stovėję. Nors ąžuolo kamienas atrodo vienoje vietoje pažeistas, vėtra nepajėgė tokio stipraus medžio įveikti.
Darbavosi girininkai
Buktos pažintinį taką prižiūri Buktos girininkijos girininkai. Pasak Valstybinių miškų urėdijos Kazlų Rūdos regioninio padalinio Buktos girininkijos girininko Antano Pakinkio, šiemet vėtros dažnos kaip niekada. Jau kokius keturis kartus miškininkai nuo tako šalino išverstus medžius. Tik praėjusią savaitę baigė tvarkyti taką, atlaisvino praėjimus.
– Suskaičiavome daugiau kaip dešimt vėtros išverstų medžių. Daugiausia uosių, nes jų šaknų sistemos nėra, šaknys mažos, nesusiformavusios, šie medžiai lūžta ir nuo silpnesnio vėjo. Audros neatlaikė ir pora eglių, vienas kitas skroblas, nors skroblą nelabai išversi, jo šaknys gilios, o branda – šimtas ir daugiau metų, – pasakojo girininkas.

Lieptelį užtvėrė eglė.
Tik sutvarkę pažintinį taką miškininkai vėl vyko jo apžiūrėti šio pirmadienio popietę, nes sekmadienio naktį siautę vėjai vėl neaplenkė Buktos miško.
– Radome tris išverstus medžius: beržą, uosį ir skroblo viršūnę, krisdamas kitas medis, nulaužė, – pasakojo A. Pakinkis.
Girininko teigimu, žmonės jau priprato, kad pažintinio tako teritorijoje nuvirtę medžiai neišgabenami, nesupjaustomi, paliekami miške, tokie, kokie yra, tik patraukiami nuo tako, kad lankytojai galėtų praeiti.

Kai kurie medžiai lūžo tiesiog iš kamienų.
– Iš pradžių sulaukdavome daug priekaištų, kaltinimų neūkiškumu, stebėjimosi, kaip galima malkinę medieną palikti tiesiog pūti, kad išvirtę medžiai būtų puikios malkos, – kalbėjo A. Pakinkis.
Pasak girininko, taip daroma todėl, kad lankytojai galėtų pamatyti natūralią gamtos buveinę, suprasti, kaip vyksta gyvenimas gamtoje. Vieni medžiai miršta, tampa maistu ar namais tako aplinkoje augančioms ir gyvenančioms augalų ir gyvūnų rūšims. Jų vietoje atauga jauni medeliai. Tuštumos nelieka, gamtoje jos nėra. Tik vyksta kaita, kaip ir žmonių gyvenime.
Pažintinis takas gyvuoja apie dešimtį metų
Girininkas pasakoja, kad Buktos pažintinis takas miškininkų prižiūrimas nuolatos. Po kiekvieno savaitgalio miškininkai jame apsilanko, pasižiūri, ką reikia atnaujinti, pataisyti, šiukšles surenka, nors lankytojai pakankamai drausmingi. Vasarą ir šienauti tenka, kad žmonės galėtų grožėtis visu gamtos vaizdu. A. Pakinkis pasidžiaugia, kad pastaruoju metu pažintinio tako nebesiaubia chuliganai. Tik vieną kartą toks atvejis buvęs.

Taką užtvėrė trys vienas šalia kito vėjo išguldyti medžiai.
– Mes suradome, kas taip padarė, pasikalbėjome, pasiaiškinome ir daugiau panašių dalykų nebuvo, – sakė girininkas.
Buktos miške yra trys gamtos rezervatai – Žuvinto, Liūliškynės ir Buktbalės, du botaniniai-zoologiniai draustiniai: Paželsvių ir Želsvos. Taip pat du botaniniai draustiniai: Buktos ir Paželsvių. Visas Buktos miškas yra Europos Bendrijos svarbos saugoma teritorija.
Buktos pažintinis takas gyvuoja apie dešimtį metų. Jame įrengtos septynios stotelės, skirtos susipažinti su skroblynais, aliuviniais miškais, pelkėtais lapuočių miškais, su senaisiais medžiais. Lankytojai turi galimybę pamatyti Europoje ir Lietuvoje saugomas miškų buveines, pabuvoti kertinėje miško buveinėje, iš arti regėti mažai kur išlikusias retąsias augalų rūšis, susipažinti su miško paukščiais.