Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro vadovė, gydytoja psichiatrė Rūta Burbienė ir vaikų bei paauglių gydytoja psichiatrė Viktorija Milienė, dirbanti Ukmergės psichikos sveikatos centre ir Marijampolės psichikos sveikatos centre, pasidalijo savo pastebėjimais apie smurto, patirto vaikystėje, pasekmes: „Iš mūsų praktinio darbo matyti, kad tikrai dar nemažai pacientų patiria psichologinį ir fizinį smurtą šeimose. Nors visi tėvai, globėjai ar globos institucijų darbuotojai yra žmonės, turintys kantrybės ir asmenybės ypatumų ribas, labai svarbu vaikams ir paaugliams, kad nebūtų pasikartojančio smurto epizodų. Smurto gausu ne tik iš suaugusių, bet ir iš bendraamžių“, – papasakojo medikės.

Gydytoja psichiatrė, Psichikos sveikatos centro vadovė Rūta Burbienė. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka
Kokį sutrikimo laipsnį vaikas gali pasiekti po patirto smurto „auklėjimo tikslu“, sunku vienareikšmiškai pasakyti, tačiau dažniausiai būna emocinių, elgesio ir adaptacijos sutrikimų. Dažniausiai dingsta pasitikėjimas savimi ir tėvais, tarpasmeniniai santykiai nukenčia, vaikai ir paaugliai netinkamai elgiasi slapta. Laikui bėgant išaugę šie vaikai taiko tokias pačias strategijas bendraamžiams, o vėliau ir suaugusiems asmenims.
Gydytojos kalbėjo apie tai, kad smurtą patyrę vaikai ir paaugliai, negavę tinkamos pagalbos, suaugę turi emocinių sunkumų, nerimo sutrikimų, bendravimo ir darbinių problemų. Jiems sunku kurti sveikus santykius su partneriu ir savo vaikais.