www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Pasaulinė pelkių diena

Rezervatai įtraukti į Ramsaro vietovių sąrašą

2022 m. vasario 2-oji, Pasaulinė pelkių diena, anksčiau minėta Ramsaro konvencijos iniciatyva, pirmąkart bus minima kaip Jungtinių Tautų tarptautinė diena, po to, kai Generalinė Asamblėja ją patvirtino 2021 m. rugpjūčio 30 d.

2022 m. Pasaulinės pelkių dienos tema yra „Šlapžemių akcija žmonėms ir gamtai“, taip pabrėžiant veiksmų, užtikrinančių pelkių išsaugojimą ir tvarų naudojimą, svarbą. Tai raginimas investuoti finansinį, žmogiškąjį ir politinį kapitalą, siekiant išgelbėti nuo išnykimo pasaulio pelkes ir atkurti tas, kurias nualinome.

Ramsaro konvencija (Jungtinių Tautų Konvencija dėl pelkių, turinčių tarptautinę reikšmę, ypač vandens ir pelkių paukščių apsaugai) – tarptautinė sutartis, kuria įsipareigojama saugoti ir atsakingai naudoti pasaulio pelkes ir kitas šlapynes. Pasirašyta 1971 m. vasario 2 d. šiaurės Irano mieste Ramsare, įsigaliojo nuo 1975 m.

Ramsaro konvencijos tikslas – išsaugoti svarbiausias žemės šlapynes (pelkes, ežerynus, upių deltas, lagūnas, maršas ir kt.), kurios yra svarbi retų augalų ir gyvūnų buveinė, daro didelę įtaką vietovės ekosistemai, klimatui, gyvenamosioms sąlygoms. Svarbiausios tokios šlapynės yra įtraukiamos į Ramsaro tarptautinės svarbos šlapynių sąrašą, joms taikomi išskirtiniai apsaugos reikalavimai.

Lietuva konvenciją ratifikavo 1993 m. Į Ramsaro vietovių sąrašą įtrauktas Čepkelių rezervatas, Kamanų rezervatas, Viešvilės rezervatas, Žuvinto rezervatas, Nemuno deltos regioninis parkas.

Pelkių diena paminėta ir Žuvinte

Nuotraukos iš Žuvinto biosferos rezervato direkcijos archyvo

Nors pelkių diena minima vasario 2-ąją – Žuvinte su būriu dalyvių ji buvo pažymėta žygiu vasario 5-ąją (šeštadienį). Renginio dalyvius su pelkių ekosistemų svarba supažindino Žuvinto biosferos rezervato direkcijos direktorius Paulius Čeponas ir vyr. ekologas Arūnas Pranaitis. Vėliau visi žygeiviai pasuko į Žuvinto pelkę, kurioje pasiklausė istorijų, įdomių faktų ir aplankė aukštapelkę, perėję per nendrynus pamatė Žuvinto ežerą. Pelkių diena viena retų progų pamatyti Žuvinto pelkę iš taip arti, pajausti po kojomis klimpstančias samanas, užuosti specifinį, bet kartu malonų pelkės kvapą.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika