652 tūkst. eurų – tiek paramos lėšų liko gyventojams, norintiems įsigyti elektromobilį ir gauti Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kompensaciją. Iš Klimato kaitos programos lėšų šiai priemonei iš viso skirta 6 mln. eurų. 2021 m. gegužės 17 d. kvietimą teikti prašymus kompensacinei išmokai gauti įsigijus elektromobilį paskelbusi APVA jau sulaukė kone 1,5 tūkst. gyventojų paraiškų už beveik 5,348 mln. eurų. Prašymus numatyta priimti iki šių metų birželio 1 d. 12 val., bet jei paramos lėšos baigsis anksčiau, kvietimas bus stabdomas.
Prašymus kompensacinei išmokai teikti galima tik per Aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą (APVIS) https://apvis.apva.lt/.
Visus, norinčius įsigyti draugišką aplinkai elektra varomą automobilį ir gauti nuo 2,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų subsidiją, APVA kviečia paskubėti.
Kompensacinės išmokos dydis vienam gyventojui už įsigytą naudotą elektromobilį yra 2,5 tūkst. eurų, už įsigytą naują elektromobilį – 5 tūkst. eurų. Papildoma 1 tūkst. eurų kompensacija skiriama tokiam pareiškėjui, kuris sunaikino seną transporto priemonę. Tai reiškia, jog už keičiamą seną automobilį į elektromobilį kompensacija gali siekti iki 6 tūkst. eurų.
Reikalavimai naujai įsigytam elektromobiliui
Elektromobilis privalo būti M1 klasės transporto priemonė, kurioje energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupiklio.
Įsigijęs elektromobilį pareiškėjas jį įregistruoja savo vardu, o įsigijęs lizingo būdu – tampa elektromobilio valdytoju.
Pareiškėjo elektromobilio registracijos liudijime privalo būti nurodyta pirmoji registracijos data arba modelio metai, pirmosios registracijos Lietuvoje data.
Nauju elektromobiliu laikomas toks automobilis, nuo kurio pirmosios registracijos datos iki transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu datos praėję ne daugiau kaip 6 mėnesiai, ir registracijos valdytojo vardu data yra ne ankstesnė kaip 2021 m. vasario 2 d.
Naudotu elektromobiliu laikomas toks automobilis, kurio pirmosios registracijos data 2016 m. balandžio 2 d. arba vėlesnė, arba modelio metai yra 2016 m. arba vėlesni, o pirmosios registracijos Lietuvoje data ne ankstesnė kaip 2021 m. vasario 2 d.
APVA informuoja, kad į APVIS sistemą suvedami duomenys yra automatiškai tikrinami su duomenimis, esančiais VĮ „Regitra“ duomenų bazėje, todėl jei jūsų įsigyto elektromobilio pirmoji registracijos data arba modelio metai, transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu data yra ankstesni, jūs APVIS sistemoje negalėsite pateikti prašymo kompensacinei išmokai gauti.
Reikalavimai senam automobiliui
Pareiškėjas, norintis gauti papildomą 1 tūkst. eurų kompensaciją, turi sunaikinti M1 klasės transporto priemonę, kurios įregistruotu savininku / valdytoju buvo ne trumpiau kaip 12 mėnesių iki 2021 m. vasario 2 d.
Sunaikintos transporto priemonės techninė apžiūra turėjo galioti 2020 m. kovo 13 d. arba 2021 m. vasario 2 d.
Transporto priemonė turi būti sunaikinta pagal Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo taisykles.
APVA informuoja, kad norint gauti kompensaciją naujai įsigyjamam elektromobiliui, kai senasis automobilis sunaikintas, reikia teikti vieną prašymą, nurodant ir naujai įsigyto elektromobilio, ir sunaikintos senos transporto priemonės duomenis.
Kompensacijai gauti tinkamas elektromobilis yra tas, kurio registracijos liudijimo „P.3 Degalų tipas arba galios šaltinis“ laukelyje nurodyta tik elektra. Tinkamos išlaidos yra nuo 2021 m. vasario 2 d., t. y. elektromobilis valdytojo vardu turi būti įregistruotas ne anksčiau kaip 2021 m. vasario 2 d.
Elektromobilis su tuo pačiu VIN numeriu ir sunaikinta transporto priemonė su tuo pačiu VIN numeriu kompensuojami tik pagal vieną Klimato kaitos programos kvietimą ir tik vieną kartą.
Įsitikinti, ar už įsigytą elektromobilį nebuvo kam nors jau suteikta kompensacinė išmoka, privalo pats pareiškėjas.
Iki šių metų birželio 1 d. 12 val. arba iki tol, kol pakaks lėšų, teikti paraiškas paramai gauti elektromobiliams įsigyti kviečiami ir mūsų šalyje registruoti, ir jos teritorijoje veiklą vykdantys juridiniai asmenys.
Šiam kvietimui bendra projektų finansavimui skiriama lėšų suma – 5 mln. Eur. Maksimalus subsidijos dydis vienam pareiškėjui yra 400 tūkst. Eur.
4 tūkst. eurų subsidija mokama pareiškėjui už kiekvieną naują M1 ir (ar) N1 klasės elektromobilį, nuo kurio pirmosios registracijos datos (registracijos liudijimo B kodas) taip, kaip ji suprantama registracijos liudijimo blanke, iki transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu datos (registracijos liudijimo (I.1) kodas) taip, kaip ji suprantama registracijos liudijimo blanke, praėję ne daugiau nei 6 mėnesiai ir yra ne ankstesnė kaip paraiškos pateikimo data.
10 tūkst. eurų subsidija mokama pareiškėjui už kiekvieną naują M2 ir (ar) N2 klasės elektromobilį. Pareiškėjai, norintys gauti papildomą 1 tūkst. eurų kompensaciją, turi sunaikinti M1 klasės senas transporto priemones, kurių įregistruotu savininku / valdytoju buvo ne trumpiau kaip 12 mėnesių iki 2021 m. vasario 2 d.
Parengta pagal APVA pranešimą