Mūsų krašte pakelėse nėra tiek daug mažosios architektūros akcentų – kryžių, stogastulpių ar koplytėlių, kaip, tarkime, Žemaitijoje. Juo labiau tokių, kurių amžius jau artėtų prie šimto metų… Tad šv. Aloyzo koplytėlė su skulptūra viduje, esanti šalia kelio Marijampolė–Prienai, vos keletas kilometrų nuo miesto, ypač didelė vertybė.

Šv. Aloyzas – studentų ir jaunimo globėjas. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka
…Aloyzas Gonzaga, kilmingos Italijos aristokratų šeimos sūnus, gimė 1568 metais Lombardijoje. Jam, gabiam ir sumaniam, buvo numatytas Mantujos princo paveldėtojo gyvenimas. Tačiau jam nerūpėjo aukštuomenės gyvenimas (besilankydamas įvairiose šalyse matė daug dalykų, kurie buvo nepriimtini ir atstumiantys), tad nepakluso tėvui, atsisakė ankstesnio gyvenimo ir tapo vienuoliu. Mokė vaikus, padėjo vargstantiems, o siaučiant marui – ir sergantiems. Užsikrėtė pats ir mirė 1588 metais, neįgyvendinęs daugybės sumanymų… 1726 metais paskelbtas šventuoju, studentų ir jaunimo, o mūsų laikais – ir sergančiųjų AIDS globėju. Minimas birželio 21 dieną.
Koplytėlė su šv. Aloyzo skulptūra Trakiškių kaimo senosiose kapinėse buvo pastatyta 1925 metais pavasarininkų iniciatyva. Sovietiniu laikotarpiu, apie 1965-uosius, koplytėlė buvo nugriauta. Skulptūrą išsaugojo Antanina Ramoškienė. 1990 metais gimė iniciatyva ją atstatyti, šį darbą organizavo Deltuvai. Koplytėlė buvo atstatyta tokia, kokia buvo išlikusi nuotraukose ir žmonių atmintyje, nekeičiant nei formų, nei mastelio. Į ją sugrįžo ir originali šv. Aloyzo skulptūra…
Prieš keletą metų jau negalėjai nepastebėti, kad medinė koplytėlė atrodo vis prasčiau ir būtina ją atnaujinti. Tad šv. Aloyzo skulptūrą buvo patikėta saugoti Marijampolės krašto ir Kazio Griniaus muziejui (ne vienas buvo susirūpinęs, kur ji dingo…). O praėjusiais metais Marijampolės savivaldybė skyrė lėšų koplytėlei renovuoti, darbus atliko UAB „Rimbalda“.
Lina VOLUNGYTĖ