www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Ekspertė atsako į 3 klausimus apie elektros kainas

Ekspertai pritaria: elektros rinkos liberalizacija, kurios metu visi Lietuvos namų ūkiai turi savarankiškai pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją, ilgoje perspektyvoje lems mažėjančias elektros energijos sąskaitas. Vis dėlto rasti atsakymų, kurie įrodytų kainos mažėjimą, nėra lengva: energetikos ekspertė pateikė atsakymus į svarbiausius su elektros kainomis susijusius klausimus.

Doc. dr. Sonata Tolvaišienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto „Vilnius Tech“ Elektronikos fakulteto Elektros inžinerijos katedros vedėja.
Doc. dr. Sonata Tolvaišienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto „Vilnius Tech“ Elektronikos fakulteto Elektros inžinerijos katedros vedėja.

„Liberalizacija leidžia atsirasti konkurencijai tarp elektros tiekėjų: kiekvienas tiekėjas suinteresuotas, kad sutartis būtų sudaryta su juo, nes visi nori dirbti sėkmingai, todėl siekia pasiūlyti geriausią elektros kainą. Kuo daugiau tiekėjų turime, tuo labiau mažėja elektros kaina. Vartotojui taip pat suteikiama galimybė pakeisti tiekėją, jei sutarties sąlygos jo nebetenkina. Svarbu, kad valstybė prisiima atsakomybę už šalies vartotojus: nutikus nenumatytiems atvejams, vartotojui bus taikomas garantinis elektros energijos tiekimas iki kol šis pasirašys sutartį su kitu tiekėju“, – sako doc. dr. Sonata Tolvaišienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto „Vilnius Tech“ Elektronikos fakulteto Elektros inžinerijos katedros vedėja.

Kodėl augo elektros kainos?

Pirmiausia, norint suprasti, kaip ir kodėl rinkos liberalizavimas padės mažinti elektros kainas, reikia žinoti, kodėl šiandien elektros kainos kilo.

Elektros energijos kaina visoje Europoje šiuo metu muša rekordus ir tai nepriklauso nuo elektros energijos tiekėjų – nepriklausomų ar visuomeninių, kainą diktuoja elektros gamintojai ir jų išaugę kaštai. Elektros kaina šiandien yra stipriai išaugusi dėl pabrangusių energetinių žaliavų, dujų, išaugusių taršos leidimų kainų elektrinėms, kurios išmeta anglies dvideginį, buvusių sausų orų Skandinavijoje, kas ribojo hidroelektrinių gamybą regione. Kainų augimas su liberalizacijos procesu nieko bendro neturi.

Kodėl liberalizacija mažins elektros kainas?

„Elektros rinkos liberalizavimas reiškia monopolijos panaikinimą elektros sektoriuje, atsisakant visuomeninio elektros tiekimo. Rinkos liberalizavimas įvestas ar įvedinėjamas jau daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Iki pradedant elektros sektoriaus liberalizavimą, elektros tiekimas buvo sutelktas vienose rankose. Kokią kainą visuomeninis tiekėjas pateikdavo rinkai, tokia kilovatvalandės kaina ir figūruodavo. Pradėjus rinkos liberalizavimo procesą, konkurencija atsiranda visuose sektoriaus segmentuose.

Be to, savarankiškai renkantis tiekėją, vartotojui suteikiama galimybė pačiam valdyti procesą, tai yra sudaryti sutartį su vienu iš pačio pasirinktų tiekėjų. Galbūt vartotojui priimtina žalioji energetika, galbūt vartotojas pasirinks tiekėją, kuris siūlys tokią sutartį, kur elektros energijos kaina priklausys tik nuo biržos kainos, – vartotojui suteikiama galimybė savarankiškai nuspręsti koks variantas jam labiausiai priimtinas ir garantuosiantis mažiausią kainą“, – elektros rinkos liberalizavimo naudas gyventojams aiškina doc. dr. Sonata Tolvaišienė.

Tad kodėl pradėjus augti kainoms liberalizacija buvo nukelta?

„Praėjusių metų pabaigoje liberalizacijos procesas buvo nukeltas tikintis, kad ilgesnėje perspektyvoje elektros energijos kaina biržoje, iš kurios ji perkama, stabilizuosis ar sumažės. Pratęsdami liberalizacijos terminą sprendimų priėmėjai norėjo sukurti sąlygas vartotojams sudaryti sutartis su nepriklausomais tiekėjais palankesnėmis kainomis. Vis dėlto pagal dabartines tendencijas elektros energijos kaina biržoje tik kyla. Svarbu suprasti, kad visi tiekėjai perka didžiąją dalį elektros energijos biržoje, todėl esame priklausomi nuo biržos kainų. Net ir nukeldami liberalizacijos proceso tęstinumą būsime pririšti prie kainų, kokios tuo metu bus biržoje, tad nukėlimas nėra sprendimas ir norėdami mažinti kainą, turime užbaigti liberalizacijos procesą“, – teigia doc. dr. S. Tolvaišienė.

Užs. 238.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika