Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Būti kultūros žmogumi...

…reiškia gyventi. Nes būti kitur ar kitaip – jau nebegali. Nes tai, kas patirta (ir kiekvieną ypatingą sekundę prieš žengiant į sceną, prasidedant renginiui ar jam pasibaigus, užkalbinant žmogų ar svaigstant iš saldumo jį išklausius) lieka ilgam. Kita vertus, čia pat – ir kartus pelynų gurkšnis, pramaišiui su saldumu: neretai ir atskirti vieną nuo kito neįmanoma… Tai – lyg nuolat ir vis iš naujo kuriamas paveikslas: su daugybe spalvų ir atspalvių, jau laiko šydu pridengtų vaizdinių ir aštrių, naujumu švytinčių detalių, prasimušusių iš po to šydo – gal dar tik užuominų, kurios laukia savojo (tavo) sprendimo.

Rasa Januškienė įsitikinusi, kad kultūros darbuotojo misija – pakylėti žmogų nuo žemės.

Rasa Januškienė įsitikinusi, kad kultūros darbuotojo misija – pakylėti žmogų nuo žemės. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos 

Jei reikėtų suskaičiuoti, kiek per darbo redakcijoje metus būta Kalvarijoje, kiek kartų kalbinta visokiausių žmonių (daugiausia su kultūra susijusių) bei rašyta apie jų darbus, laiko reikėtų daug… Rasa Januškienė, Kalvarijos savivaldybės kultūros centro etninės kultūros specialistė, viena tų, su kuo bendrauta itin daug. Kiek bepamenu kultūrinių vyksmų Kalvarijoje, gal nebuvo tokio, kuriame vienu pirmųjų smuikų nebūtų grojusi Rasa – nebūtinai visiems prieš akis. Dažnai atokiau, nematoma, akylai sekanti tai, kas ir kaip vyksta…

„Inžinieriai yra meniškos prigimties…“

Vis dėlto versdami šio Kultūros centro istorijos puslapius jos vardą sąrašuose rastume nuo 1998 metų. O iki tol? Rasa yra inžinierė-technologė, baigusi buvusį Kauno politechnikos institutą. Tekstilininkė, po studijų dirbusi įmonėse – ir dabartiniame „Vernite“. Tai kaip atsidūrė laive, kuris vadinasi „Kultūra“ ir nuolat visokių vėtrų mėtomas į visas puses? „Daug mano bendramokslių buvo tikrai meniškos prigimties, ne vienas po studijų pasirinko su menais susijusią veiklą, dirba kūrybinį darbą… Mokykloje dainavau chore, o studijų metais – dar kitos erdvės. Nuo tada mano meilė teatrui yra didžiausia iš likimo gauta dovana. Studentiško teatro spektakliai, bendravimas su tokiomis asmenybėmis, kaip Leonardas Zelčius, Vytautas Grigolis ir kitais, bendravimas, kuris neapsiribojo tik teatru, davė daugiau nei kokie mokslai. Pokalbiai su jais apie Lietuvos istoriją – tuos dalykus, kurių mes arba nežinojome, arba garsiai apie tai niekas nekalbėdavo, gilinimasis… Tai manyje išliko: ir dabar noriu gilintis, kiekvienu atveju ieškoti ir „iškapstyti“ dar ką nors, kad ir smulkmenėlę.“ Vienas naujausių, daug niekam nematomo darbo ir pastangų pareikalavęs, projektas – pernai vykę „Kūrybiniai teatro vakarai“ ir baigiamasis akcentas – šventė, skirta Magdeburgo teisių privilegijos suteikimo Kalvarijai jubiliejui.

„Didžiausia vertybė – žmonės“

Iš Rasos lūpų tai – ne šiaip skambi frazė, o džiaugsmo ir padėkos kupino pasakojimo, kuris būtų labai platus ir išsamus, apibendrinimas. Nes jau seniai ji ėmė įsiklausyti į tai, ką pasakoja, prisimena vyresnieji. Ėmė ne tik klausytis, bet ir klausinėti, užrašinėti. Iš to 2007-aisiais gimė leidinys „Kalvarijos krašto advento ir Kūčių papročiai“, kurio sudarytoja yra Rasa Januškienė. Ji užrašė ir daugumą beveik aštuoniasdešimties pateikėjų pasakojimų (kitus – kiti kultūros darbuotojai). Tai buvo vienas pirmųjų tokių leidinių apie šio krašto etnokultūrą, papročius.
Ilgus metus ieškota ir kaupta medžiaga knygai „Kalvarijos krašto teatras šimtmečio vygėj“ (sudarytojai Rasa Januškienė, Kęstutis Krasnickas ir Aurimas Galianovas), kurios reikšmę sunku pervertinti. Daugybę dalykų, buvusių tik prielaidomis ar užuominomis, teko išgryninti ir sulaukti patvirtinimo – tai tikras faktas.

Panašiai buvo ir su teatrinių vakarų projektu: kiekvieną kartą pateikiant gražiai „įrėmintą“ Kalvarijos istorinį, kultūrinį faktą pirmiausia reikėjo įsitikinti jo tikrumu. Neretai su reikiamais žmonėmis suvesdavo intuicija – daug buvo bendrauta su pažįstamais (ir visai nepažįstamais, bet galimai galinčiais padėti) žmonėmis iš Lenkijos institucijų. Apie šį projektą, taip pat ir paskutinį renginį, kuriame pati vaidino… juokdarį-metraštininką, pašnekovė sako, kad tai „buvo ir gavimas (savęs turtinimas), ir išsipildymas. Šiame projekte buvo daug sudedamųjų dalių – scenarijuje juk minimi istoriniai faktai, juos reikėjo patraukliai atskleisti… O priėjus iki šiandienos norėjosi parodyti bendradarbius, žmones, įvairiai prisidėjusius prie projekto, jiems to iškilmingo renginio metu padėkoti. Juokdario vaidmuo, daug ką nustebinęs, buvo jungiamoji grandis, jis leido išlaisvėti, pasakyti tai, ką ir norėjosi pasakyti…“

Kiek įvairiausių renginių vesta, kiek kartų eita į sceną – nė pati nesuskaičiuotų...

Kiek įvairiausių renginių vesta, kiek kartų eita į sceną – nė pati nesuskaičiuotų…

Rasa sako visada norinti viską žinoti gyvai, iš pačių žmonių. Tad ir pakalbinanti visada – ne tik prireikus ko konkretaus, bet ir atsitiktinai, kelionėse sutiktus, nepažįstamus. Ji įsitikinusi, kad žmones reikia burti – tai rodo ir pastarojo meto Kultūros centro projektai, skirti senjorams, išvykos. Yra žmonių, kurie nenori, tarsi bijo aplinkos ir aplinkinių, niekur neina, bijo išvažiuoti. Smagu, kai kuris, kartą kitą pabandęs, nebenori būti užsidaręs, bet būna ir atvirkščiai… Ji pati, sako, dirbdama išdrąsėjusi – ne tik kalbinti, klausti, bet ir reikšti nuomonę. Daug ko išmoko per seminarus, kuriuos Nacio­nalinis kultūros centras nuosekliai rengia etnokultūros bei kitiems specialistams.

„Didžiuojuosi, kad esu sūduvė“

Nelabai seniai per LRT televiziją buvo laida apie Kalvarijos kultūros centro etnografinį ansamblį „Diemedis“, vadovaujamą Žydruolės Mankauskaitės-Zenevičienės. Jis šiemet švenčia 25-metį. Tarp kitų buvo kalbinta ir Rasa Januškienė – kaip viena seniausių jo dalyvių ir kultūros darbuotoja. Ji sako, kad buvimas „Diemedyje“ gali apibūdinti jos dabartį ir tai, kas buvo iki tol. Buvimą kultūros lauke. Ryžosi ateiti čia pakalbinta tuometės direktorės Zitos Zablackaitės, įžiūrėjusios joje neabejingą žmogų. Jeigu dabar matytų – džiaugtųsi, kad neapsiriko…

„Natūralu, kad aš ansamblyje, čia mano pasirinkimas – rengiuosi tautiniu kostiumu, man smagu jį dėvėti, rodyti kitiems, vaikams paaiškinti… Noriu, kad jie matytų ir suprastų, kodėl yra taip, o ne kitaip. Pajutau, kad noriu šviesti kitus – tai prasiveržė ne taip seniai, aiškinti, pamokyti neįkyriai. Konsultuoju vaikus apie etnokultūrą, ruošėmės olimpiadai. Didžiuojuosi, kad esu sūduvė, kapsė ir noriu šį jausmą perteikti kitiems. Esu už tarmę! Kažkada seminaruose kiti, didesni Lietuvos regionai būdavo tokie aktyvūs – ir dainuodavo, ir kitaip reikšdavosi, o mes buvome tylesni, mūsų ir mažiau… Dabar jau taip nebėra, tikrai esame aktyvesni, gal atėjo daugiau jaunesnių. Tie seminarai davė labai daug.

Net neįsivaizduoju savęs ne kolektyve – jei ateinu, būnu ilgai. „Titnago“ teatre dirbau ir pastatymų dalies vedėja, kažkiek vaidinau, vedžiau renginius. Režisierius Kęstutis Krasnickas, kiti žmonės mano bendraminčiai. Kaip sakiau – teatras likimo dovana, domiuosi, daug važinėju į spektaklius.“

Dar vienas kolektyvas, kuriam Rasa dėkinga už daug ką – choras „Sonantem“, vadovaujamas Ausmos Sakalauskaitės, jame įvairaus amžiaus žmonės. Rasa, kaip ir kiti dalyviai, čia patyrė naują, išskirtinį sąlytį su muzika. Seminarai, mokymai, projektai, kelionės jai asmeniškai atvėrė naujovių ir perspektyvų bei planų ateičiai.

„Svajoju nuvykti į Pompėją…“

Todėl (nustebino pasakiusi) ir mokosi italų kalbos? Iš dalies. Choro „Sonantem“ draugystė su kolegomis iš Italijos, susitikimai ir kelionės paskatino labiau domėtis šios šalies istorija ir kultūra. Rasa sako, kad tik žodį kitą mokėdamas su žmonėmis bendrauji visai kitaip, atsiranda ryšys. O sužinoti jai norisi daug – aplankyti irgi daug ką, nes iš tiesų kultūros jungia žmones. Todėl ir mokosi italų kalbos: ne pagal kokią nors, o savo sistemą. Svarbų vaidmenį čia vaidina knygos („į knygas žiūriu kaip į stebuklą“). Ir visai nesvarbu, kada šioms svajonėms bus lemta išsipildyti – bet tikrai bus.

…O kol kas – nauji projektai, tarsi žinomi, bet kaskart vis nauji darbai ir vaidmenys. Tai kokia gi kultūros darbuotojo užduotis – o gal ir misija? „Man atrodo – žmogų pakylėti nuo žemės, – sako Rasa. – Ne sakyti jam, kad tu daryk taip ar kitaip, o parodyti ir įrodyti kaip. Aš pati ne visada galėdavau priimti kitų nuomonę – dabar jau galiu ir priimu. Kaip pamoką. Begyvendamas keitiesi, bręsti ir suvoki, kad kitam įsakyti negali. Įsakyti gali tik sau. Kultūros žmogumi būti sunku, nes tai daryti reikia dažnai. Juk, tarkime, renginio vedėjas turi šviesti: skleisti pozityvą, jis negali atrodyti bet kaip, jo akys turi švytėti. O jeigu eini į sceną iškart po netekties šeimoje? Tada įsakai sau – ir vaidini spektaklyje taip, kaip reikia. Arba vedi renginį…“

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Karantino liūdesį brolis ir sesės skaidrino kūryba

  2022-09-28Karantino liūdesį brolis ir sesės skaidrino kūryba
  Besikalbant su Marijonų gimnazijos moksleiviais dvyliktoku Šarūnu ir vienuoliktoke Ieva Šalinskais, kaip kūrybiškumas, fantazija padeda gyventi, iškęsti nepatogumus ar sunkumus, pasirodė, kad šioje šeimoje kūrybingi visi trys vaikai – taip pat ir sesutė Agnė. „Viską darau iš širdies“ Vienuoliktokė Ieva Šalinskaitė, kaip pabrėžė jos brolis Šarūnas, labai kukli, nelinkusi pervertinti savo gebėjimų. Ji nenorėjo pripažinti, kad yra kūrybiška, nors pasirodė, kad rašo puikius rašinius. „Nelaikau savęs kūrybišku žmogumi, labiau esu tiksliukė, o ne humanitarė“, – sakė ji. Prieš keletą metų, mokytojai pastebėjus jos gabumus ir pasiūlius parašyti rašinį konkursui, Ieva ėmė domėtis partizano Juozo Lukšos-Daumanto gyvenimu ir kova. Prisimena, kad rašyti nebuvo ...
 • Kai užsidaro vienos durys į laimę, atsiveria kitos

  2022-09-28Kai užsidaro vienos durys į laimę, atsiveria kitos
  Vis dar, kažkur tyliai, išgirstame gerus dvejus metus lydėjusius žodžius – karantinas, pandemija, korona… Dveji metai nėra didelis laiko tarpsnis, tačiau jaunimui tai ypač svarbus laikas, kuomet kai kuriems teko nemažai atsisakyti, trumpam pamiršti mėgstamas veiklas ar bandyti prisitaikyti ieškant kūrybinių sprendimų. Karantinas pakoregavo mūsų gyvenimą, tačiau galima išgirsti ir gerų istorijų, kurios tik parodo, kad pandemija ne tik atėmė, bet ir dovanojo didelę motyvaciją kurti. Marijampolietė šokėja, choreografė ir šokio namų „Balledo“ įkūrėja Domantė Tereškevičiūtė sako, kad karantinas ne tik paskatino kūrybiškai pažvelgti į situaciją, bet ir padėjo dar geriau pažinti save. Šokio žingsniu per gyvenimą Domantė keliauja nuo pat ...
 • Jau ugnis sugrįžta į namus ir širdis…

  2022-09-28Jau ugnis sugrįžta į namus ir širdis...
  Tai – apie šį laiką, kai diena susilygina su naktimi – ir prasideda astronominis ruduo. Tai laikas, kai gamtoje viskas pamažu rimsta ir lėtėja, kai atsargos kitų metų žydėjimui ir augimui baigiamos kaupti ir brandinamos: šaknyse, dar ne kiek­vienam matomuose pumpuruose, spiečiais skraidančiose mažose beržo sėklelėse ir šokoladiniuose kaštonuose… Tai naujos pradžios pažadas, tačiau mes jo dažniausiai negirdime. Neįsiklausome… Mokslininkas, menininkas dr. Audrius Plioplys uždegė simbolinį Lygės ir projekto užbaigimo laužą… Autorės nuotraukos „Artėjame prie ramybės, vėlių laiko, šis metas skirtas apmąstymams. Atsigręžiame į protėvių pasaulį. Ugnis nuo vasaros kalvų sugrįžta į namų židinius ir mūsų širdis – ji šildys mus visus ...
 • VIII Tarptautinis medinių pučiamųjų festivalis „Medynės“ – Pirmasis koncertas – jau šį šeštadienį

  2022-09-28VIII Tarptautinis medinių pučiamųjų festivalis „Medynės“ - Pirmasis koncertas – jau šį šeštadienį
  Krisas Ortonas, atidarysiantis šių metų festivalį. Spalio 1 dieną 18 val. Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje muzikos mylėtojus pakvies pirmasis iš šešių koncertų. Klausytojai turės progą išgirsti Vakarų Europoje pripažinto išilginių fleitų virtuozo Kriso Ortono (Chris Orton) iš Didžiosios Britanijos parengtą programą „Gesti e Sonate: itališka muzika išilginei fleitai“ Vargonėliais akompanuos Dovilė Savickaitė. „Tai mus nukels į įvairiaspalvių garsų kelionę, besidriekiančią per XIV a. šokių pasaulį, stabtelės ties XVII a. Venecijos didybe, pakvies pažinti ir XX–XXI amžių eksperimentinės muzikos pasaulį“, – sako festivalio organizatorius Darius Klišys. Prašydami plačiau papasakoti apie būsimus koncertus klausėme, kuo tradicinis ir kuo kitoks šių metų festivalis, kurio ...
 • Svarbiausia suprasti tai: tu niekada nesi vienas su savo problemomis

  2022-09-28Svarbiausia suprasti tai: tu niekada nesi vienas su savo problemomis
  Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 2022 m. duomenimis, vienas iš aštuonių žmonių pasaulyje susiduria su psichologinėmis problemomis. Tačiau vis daugiau žmonių išdrįsta apie tai kalbėti garsiai – tokiu būdu jie padeda kitiems, patiriantiems sunkumus, ir primena, kad visos problemos yra išsprendžiamos, tik svarbiausia nelikti vienam ir kreiptis pagalbos. Siekdamas įkvėpti nepasiduoti, menininkas Algis Kriščiūnas, buvęs legendinės grupės „Fojė“ būgnininkas, dalijasi savo prisiminimais apie laikotarpį, kai ištiko pirmoji panikos ataka, ir apie tai, kaip jam pavyko su tuo susidoroti. Teisinga diagnozė – pakeitus gydytoją Šiandien Algis gyvena tarp Lietuvos ir Kanarų salų, prisideda prie vieno žymiausių žurnalų šalyje rengimo ir leidybos, aktyviai muzikuoja, ...
 • Žemės ūkio skaitmeninimas – nauda ūkininkui ir aplinkai

  2022-09-28Žemės ūkio skaitmeninimas – nauda ūkininkui ir aplinkai
  Išmaniosios technologijos pamažu tampa svarbia pagalba ūkyje – padeda sutaupyti, priimti geriausius sprendimus, palengvina darbą. Nuotrauka iš „Freepik.com“ „Dabartinė situacija, auganti infliacija, neapibrėžtumas ir gilėjanti krizė sukelia vis naujų išbandymų žemės ūkiui. Jiems suvaldyti reikia nestandartinių sprendimų, kuriuos mums siūlo akivaizdų efektą padedantys pasiekti skaitmeninimas bei išmaniosios technologijos“, – pabrėžia žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas. Akivaizdi investicijų grąža „Ūkininkai, negailintys investicijų inovacijoms, plačiai taiko šiuolaikines technologijas kasdienėje savo veikloje ir finansiškai jaučia šių investicijų grąžą“, – pokyčiais Lietuvos žemės ūkyje pasidžiaugia viceministras P. Astrauskas. Viceministro žodžius patvirtina ir Kauno rajone tikslųjį ūkininkavimą jau kelerius metus plėtojantis ūkininkas Arūnas Dirmeikis. „Išmaniųjų technologijų naudojimas padeda išvengti ...
 • Kaip atgaivinti santykius?

  2022-09-26
  Nei vieni santykiai nėra tobuli, o meilė kelia tik teigiamus jausmus nebent santykių pradžioje. Ir kai pagaliau atrandate žmogų, su kuriuo jaučiatės laimingas, atrodo, kad šis jausmas turėtų tęstis amžinai. Tačiau iš tikrųjų taip būti negali.Gyvendami gyvenimą kartu, jūs ir jūsų partneris išgyvenate kasdienes patirtis. Tai gali būti finansiniai įsipareigojimai ir suvaržymai, darbo praradimas, stresinės situacijos, ligos, vaikų auginimo sunkumai. Šie dalykai atitraukia jūsų dėmesį nuo santykių ir sukelia susidomėjimo praradimą ir nepasitenkinimą. Kaip žinoti, kad santykiai išblėso? Daugelis porų laikui bėgant tampa labiau draugais ar sugyventiniais nei mylimaisiais. Ir daugelis tai priima kaip normalų santykių etapą. Tačiau jei pradėjote svarstyti, ...
 • Keturi žvilgsniai į pasaulį ir save

  2022-09-21Keturi žvilgsniai į pasaulį ir save
  Parodos autorės: Angelija Eidukaitienė, Jūratė Bytautė, Neringa Krivičienė ir Rita Grikšienė. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos „Ex NOVA“ – taip vadinasi Magdalenos Birutės Stankūnienės menų galerijoje neseniai atidaryta paroda, kurioje savo darbus eksponuoja keturios autorės. Kai kurių pavardės marijampoliečiams gal ir mažiau žinomos, tačiau visos turi daug patirties, o parodų ar projektų, kuriuose dalyvauta, sąrašas būtų netrumpas… Sukvietė jas į rudeninę Marijampolę dailininkė Neringa Krivičienė. „Esame bendramintės ar bendramokslės, kartu dalyvavome ir parodose, tačiau neatstovaujame kokioms nors grupėms, esame laisvos. Viena kitos kūrybą žinojome, tačiau šį kartą nelabai įsivaizdavau, kokia iš tiesų bus ši ekspozicija, – sakė Neringa susirinkusiems į parodos atidarymą. – ...
 • Pro memoria Romualdas VOSYLIUS

  2022-09-21Pro memoria Romualdas VOSYLIUS
  Rugsėjo 18 dieną Amžinybėn iškeliavo buvusio Vilniaus pedagoginio instituto (universiteto) profesorius, hab. dr. Romualdas Vosylius. Jis gimė 1938 m. balandžio 1 d. Bartninkuose (Vilkaviškio r.), 1949 metais įstojo į Marijampolės pedagoginę mokyklą, paskui – į Vilniaus Pedagoginį institutą fizikos-matematikos specialybę. Su profesoriumi Romualdu Vosyliumi susipažinau būdamas šio universiteto rektoriumi. Jis tapo ilgamečiu, net 20 metų renkamu, Senato pirmininku – tokie atvejai universitetų istorijose tikrai reti, išskirtiniai. Kuo Romualdas Vosylius pelnė tokį daugumos kolegų, studentų, darbuotojų pasitikėjimą? Pirmiausia tuo, kad jis buvo kilnus žmogus. Dabar, kai mes gyvename XXI a., kai esame žiauriausio III pasaulinio karo dalyviai ir stebėtojai, suvokiame: žmogaus kilnumas, kilniadvasiškumas ...
 • 600 metų ir ši diena…

  2022-09-21600 metų ir ši diena...
  1422-ųjų rugsėjo 27 dieną kariuomenės stovykloje prie Melno ežero buvo sudaryta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos sutartis su Livonijos ordinu. Ja ordinas atsisakė bet kokių teisių į Užnemunę (Sūduvą) ir Žemaitiją. Tai lėmė, kad beveik 400 metų šioje teritorijoje nebuvo tiesioginių karo veiksmų (iš oficialių šaltinių). Mūsų kolektyvai ir kviestiniai atlikėjai pasakojo Sūduvos istoriją… Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Tačiau šis svarbus faktas buvo tik viena priežasčių 2022-uosius Lietuvoje paskelbti Sūduvos metais. Tuos reikšmingus didesnius ir mažesnius įvykius bei faktus šio krašto žmonės ir stengiasi atskleisti regiono savivaldybėse vykstančiose solidžiose konferencijose, smagiose šventėse, įamžindami savąjį kraštą paminkluose ar leidiniuose. Daug visko jau įvyko – ...
 • Nuraminkime emocinį chaosą neišėję iš namų

  2022-09-21Nuraminkime emocinį chaosą neišėję iš namų
  Daugeliui dabar sunkiau nei įprastai, tačiau ne visi tai geba pripažinti garsiai ar juolab kreiptis pagalbos į specialistus. Nors šiais laikais viešumoje vis dažniau pabrėžiama psichikos sveikatos svarba ir šalyje prieinamos pagalbos gausa – žmonės vis dar nedrįsta kalbėti apie savo emocijas ir renkasi lengvesnį kelią, stengdamiesi tai pamiršti, atidėti ar nesureikšminti. Psichologė S. Mickuvienė pažymi: „Kreipimasis pagalbos – ne silpnybė, o stiprybė.“ Nuotrauka iš asmeninio archyvo Psichologė Sonata Mickuvienė akcentuoja – kreipimasis pagalbos yra ne silpnybės, o stiprybės ir sąmoningumo ženklas. Jos teigimu, tik stiprios asmenybės nebijo susidurti su tikruoju „aš“, nesigėdija, kalbėdami apie savo psichikos problemas, kurių turi kiekvienas ...
 • …Ir visada išlieka paslaptis

  2022-09-19...Ir visada išlieka paslaptis
  Kauke, ką slepi? Jaunystę ir meilę teatrui… Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Rugsėjo 12-ąją, praėjus lygiai aštuoniems dešimtmečiams nuo Marijampolės dramos teatro atidarymo dramatiškais 1942-aisiais, šio miesto gyventojai vėl kopė tais pačiais laiptais, tikėdamiesi… Visi daugiau ar mažiau šį kartą žinojo, ko. O kaip atrodė šis ypatingas vyksmas prieš 80 metų? Kaip ruošėsi žmonės, pirmą kartą eidami į naują, tikrą teatrą, ką išvysti vylėsi, kaip jie jautėsi po spektaklio, kaip jį vertino? Pastaraisiais metais Marijampolės teatro žmonės, vadovaujant režisierei Mildai Mažėtytei, be visų kitų veiklų, intensyviai studijavo, po kruopelę rinko faktus apie pirmojo spektaklio gimimą, jį kūrusius žmones – ir apie tai, kas ...
 • „Forma, šviesa, šešėlis. Rimo Čiurlionio kūryba“

  2022-09-19„Forma, šviesa, šešėlis. Rimo Čiurlionio kūryba“
  Ekspoziciją pristatė dr. Rasa Žukienė, pasidžiaugusi, kad su šia paro­da prasideda naujas sezonas (nors didesnės pertraukos šioje galerijoje nė nebuvo…). Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Taip vadinasi Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje pradėjusi veikti paroda, savo pavadinimu tarsi viską – o tuo pat metu ir nelabai ką – pasakanti. Kaip sakė parodos atidaryme menotyrininkė dr. Rasa Žukienė, tai – racionali, neasmeniška kūryba, kurioje kiekvienas mūsų turime surasti savąjį požiūrio ir atspirties tašką. „Šios geometriškos Rimo Čiurlionio kompozicijos nelengvai paverčiamos žodžiais. Bet formų sąryšiai žiūrovą turėtų pastūmėti link individualių ir meditatyvių apmąstymų. Sodriai sluoksniuotos Rimo Čiurlionio aliejinės tapybos kompozicijos išreiškia spalvos ir formos sąveiką ...
 • Kodėl verta rinktis universalias padangas žiemos sezonui?

  2022-09-19Kodėl verta rinktis universalias padangas žiemos sezonui?
  Orai keičiasi ištisus metus, o tai turi įtakos vairavimo sąlygoms kelyje. Jūsų automobiliui bus naudinga, jei ant ratų bus sumontuotos padangos, kurios yra specialiai skirtos jūsų vairavimo įpročiams ir regioninėms oro sąlygoms. Kai kuriose šalyse žieminės padangos yra net teisinis reikalavimas. Universalios padangos gali būti vienas iš geriausių sprendimo būdų. Kada reikia vasarinių padangų? Šiltuoju metų laiku, kai temperatūra pakyla virš 7 °C, ant ratų vertėtų dėti vasarines padangas. Dėl specialių protektoriaus raštų ir protektoriaus mišinių jie užtikrina aukštą sukibimo lygį ant šlapio ir sauso kelio. Vasarinės padangos taip pat užtikrina didelį stabilumą posūkiuose ir optimalią ridą esant vasaros temperatūrai. Tai reiškia, kad ...
 • Pradžioje buvo šviesa…

  2022-09-19Pradžioje buvo šviesa...
  (Festivalis „Kultūros savaitė 2022“) Iš tiesų simboliška, kad jaunieji kūrėjai, pernai nustebinę ir pradžiuginę drąsiu projektu „Kultūros savaitė“, šiemet susibūrė į VšĮ „Marijampolės filharmonija“ ir antrojo festivalio pirmą koncertą taip ir pavadino. „Beauštanti aušrelė“ – ne tik sena, graži lietuvių liaudies daina, jau neatsiejama nuo ją harmonizavusio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, kuris visada tarsi kviečia pakelti akis nuo žemės ir pažvelgti, kas gi ten, kur siekia bekylančios ar iš už debesies žvelgiančios saulės spinduliai… Tai lyg vilties nuojauta. Šia daina ir prasidėjo koncertas bei visas festivalis, dar kartą patvirtinęs, kad, negailint pastangų, laiko ir esant sutarimui, viskas pasiekiama… Šiame festivalyje yra tai, ko ...
 • Kooperacijos ateitis – skaitmeninėse formose

  2022-09-17Kooperacijos ateitis – skaitmeninėse formose
  Dirbdami išvien – kooperuodamiesi – ūkininkai įgyja papildomų galimybių plėsti savo veiklą ir išvengia kai kurių rizikų. Neringos Švelnienės nuotrauka „Lietuva turi labai daug neišnaudotų galimybių, bet trūksta lyderių, kurie tai padarytų. Manau, kad didžiausias potencialas slypi skaitmeninėse kooperacijos formose“, – pabrėžia žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas, kai kalbamės apie kooperacijos šiandieną ir perspektyvas. – Dažnai minime, kad kooperacija Lietuvoje nėra itin populiari – į kooperatyvus yra įsitraukę tik apie 12 proc. ūkininkų. O ES senbuvėse ji labai paplitusi. Kuo ji naudinga ūkininkams? – Mūsų turimais duomenimis, ES šalyse veikia apie 130 tūkst. kooperatyvų, kuriuose dirba apie 4 mln. darbuotojų. Bendra kooperatyvų ...
 • Europos paveldo dienose – tvaraus paveldo aktualijos

  2022-09-14Europos paveldo dienose – tvaraus paveldo aktualijos
  Tradiciškai nuo 1985-ųjų rugsėjį Europos šalyse vyksta Europos paveldo dienos, jų tema kasmet vis kitokia – akcentuojami aktualiausi dalykai, į kuriuos norima atkreipti dėmesį. Šiais metais tai – „Tvarus paveldas“, o rugsėjo 9-ąją prasidėję renginiai tęsis iki 18-osios. Kalvarijoje Praėjusį penktadienį Europos paveldo dienos prasidėjo konferencija „Atrandu Kalvariją“ šio krašto muziejuje/informaciniame centre (tai viešosios bibliotekos padalinys). Informacijos specialistė Aistė Čerkauskienė pasidžiaugė, kad tai, kas buvo užsibrėžta, pavyko įgyvendinti: „Ši konferencija – finalinis renginys įgyvendinant didelį projektą „Kuriu, veikiu, atrandu Kalvarijos kraštą iš naujo“: į Europos paveldo dienas atėjome pristatę savo kraštą ir jo paveldą įvairiais rakursais. Turime planų ateičiai, o ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.