www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Šiemetis „Pasaulio sūduviečių“ projektas startavo originalia paroda

„Gluten Free“ („Laisvas. Be glitimo“) – taip neįprastai savo parodą pavadino buvęs marijampolietis, dabar Vilniuje gyvenantis jaunosios kartos menininkas Žilvinas Bražukas. Ir pati paroda labai nestandartinė, ji Marijampolės kultūros centro Magdalenos Birutės Stankūnienės menų galerijoje eksponuojama ne ant galerijos sienų, o ant specialios medinės konstrukcijos, kuri buvo jaunojo autoriaus magistrinio darbo kūrinys.

Ž. Bražukas džiaugėsi galėdamas savo kūrybą pristatyti gimtajame mieste.
Ž. Bražukas džiaugėsi galėdamas savo kūrybą pristatyti gimtajame mieste. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Ž. Bražukas baigė Marijampolės marijonų gimnaziją ir išvyko studijuoti į Vilniaus dailės akademiją. Ten 2016 metais marijampolietis baigė grafikos bakalauro studijas, o 2018 m. – fotografijos ir medijos meno magistrą.

2019-aisiais menininkas tapo pirmosios vietos nugalėtoju tarptautiniame A. Švėgždos piešinių konkurse su savo piešinių serija „Animals of Google“ („Google gyvūnai“). Ž. Bražukas daugiausia kuria trumpus ironiškus ir humoristinius pasakojimus, kuriuose atsispindi jo požiūris į dažnai gana keistą ir absurdišką mūsų kasdienio gyvenimo realybę.

Gimtinėje pristatydamas naująją parodą menininkas sakė, kad ji jau buvo eksponuojama Vilniuje, taip pat Klaipėdoje. Prasidėjus karantinui, Ž. Bražukas atrado naują kūrybos kryptį – šalia buvusių piešinių ėmė kurti skulptūrėles iš latekso ir taip parodoje susijungė jo sena ir nauja kūryba. Šias gyvūnų skulptūrėles parodoje galima ne tik apžiūrėti, bet ir paliesti, paimti į rankas.

 

Parodoje – ir šmaikštūs piešiniai, ir įdomios latekso skulptūrėlės.
Parodoje – ir šmaikštūs piešiniai, ir įdomios latekso skulptūrėlės.

Pasak jaunojo autoriaus, ,,tai paroda apie savęs pažinimą, baimę ir laisvę bei kažką velniškai mielo-šlykštaus. Skulptūros inspiruotos atsitiktinių, padrikų gyvūnų piešinių eskizų knygelėje. Gyvūnai, išnirę iš nežinomybės, tarsi neištirti padarai tūno vandenynų dugne, tačiau jie svarbūs ekosistemai. Dalis nulipdytų skulptūrų man ir simbolizuoja tai, kas slypi nežinomybėje, žmogaus vidinėse gelmėse, ir ko dažniausia bijai.

Jeigu tai ignoruoji, tai tampa pavojinga tarsi Nilo krokodilas drumstame vandenyje. Tačiau kai esi sąmoningas, akylus, kai tiri vis daugiau nežinomų plotų, tuomet tobulėji, jautiesi gyvas ir laisvas. Visa tai daugiausia sukroviau į krokodilo skulptūrą: tai jis tūno drumstame vandenyje – jis yra gylis, tai jis tave gąsdina – jis yra siaubas, tai jo dėka išsilaisvini – jis yra joga. Alkanasis krokodilas pasidaro nebe toks didelis, nebe toks baisus ir netgi gana mielas…“.

Parodą galerijoje pristačiusi Marijampolės kultūros centro parodų organizatorė Onutė Surdokienė sakė, kad tai pirmasis šių metų „Pasaulio sūduviečių“ projekto renginys. Šis projektas sėkmingai buvo įgyvendinamas pernai, o šiais metais taip pat numatyta nemažai įdomių veiklų. Ž. Bražukas, kurį projekto koordinatorė O. Surdokienė papuošė dailininko iš Čikagos Audriaus Plioplio sukurta kaklajuoste su projekto logotipu, visą šį mėnesį bendraus su Marijonų, Rygiškių Jono gimnazijų ir Marijampolės meno mokyklos moksleiviais, atskleis jiems kūrybos paslaptis, papasakos, kaip gimsta tokie originalūs darbai, atsakys į visus klausimus. Jo kūryba Marijampolėje buvo eksponuota ir pernai bei sulaukė tikrai didelio jaunosios kartos meno mylėtojų susidomėjimo.

– Žilvino paroda išties yra labai įdomi, ji gerokai skiriasi nuo to, ką dažniausiai matome šioje galerijoje, nuo senosios kartos menininkų kūrinių. Autorius šiais darbais nori kalbėtis su jaunimu, bendrauti su jais, tad išties malonu ir tokį meną pristatyti žiūrovams. Jo menas yra tarsi terapija, jis yra skirtas mąstymui, susietas su mūsų jausmais, – teigė O. Surdokienė.

Šiemet „Pasaulio sūduviečių“ projektas bus ne mažiau įdomus nei praėjusiais metais – savo kūrybą M. B. Stankūnienės galerijoje vėliau pristatys dar du jauni autoriai, taip pat Marijampolės jaunieji muzikai, šokėjai, choreografai kurs pagal dailininko A. Plioplio idėjas ir jo kūrinius, o birželio mėnesį šis menininkas vėl ruošiasi atvykti į Marijampolę ir kartu su jaunimu tęsti akmenų instaliacijos prie Varnupių piliakalnio kūrimo darbus, piešti ant tų akmenų įvairius raštus ir simbolius. Ši instaliacija skirta archeologei Marijai Gimbutienei.

Algis VAŠKEVIČIUS

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika