www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Ekologinis ūkininkavimas savaime prisideda prie aplinkos tausojimo

Prie klimato kaitos mažinimo, gamtos tausojimo vis daugiau prisideda ir žemės ūkio srityje veikiančios bendrovės, ūkininkai. Įmonės siekia plėtoti ekologišką augalininkystę ar pienininkystę, taip prisidėdamos ne tik prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo, bet ir sukurdamos modernius, novatoriškus, tvarius produktus. Viena iš tokių įmonių – akcinė bendrovė „AUGA group“.

Traktorius „AUGA M1“ dirbs ir bendrovės „Auga Želsvelė“ laukuose.
Traktorius „AUGA M1“ dirbs ir bendrovės „Auga Želsvelė“ laukuose.

Ekologiško maisto bendrovė

Lietuvos akcinė bendrovė „AUGA group“ yra didžiausia vertikaliai integruota ekologiško maisto bendrovė Europoje. Įmonių grupė valdo apie 39 000 ha ekologiškai sertifikuotos dirbamos žemės, bendrovėje dirba daugiau nei 1200 žmonių.

Pasak „AUGA group“ vykdančiojo direktoriaus Tado Baliutavičiaus, įmonių grupė vysto tvaraus ūkininkavimo modelį, pagrįstą naujomis technologijomis, apimantį augalininkystę, gyvulininkystę, paukštininkystę ir grybų auginimą. Naudodama nuosavus ir užsakomuosius gamybinius pajėgumus, iš savo užaugintų žaliavų bendrovė gamina platų ekologiškų produktų asortimentą vartotojams, tiekia rinkai žaliavinius produktus.

– „AUGA group“ misija – tiekti maisto produktus be kainos gamtai, yra orientuota į „AgTech“ sprendimų, skirtų tvariai maisto gamybai, kūrimą ir taikymą, – sako T. Baliutavičius.
Pasak vykdančiojo direktoriaus, beveik ketvirtadalis pasaulinių šilt­namio dujų emisijų atsiranda dėl žemės ūkio veiklos, tačiau iki šiol nebuvo realių technologinių sprendimų kaip šias emisijas sumažinti. „AUGA group“ siekia tai pakeisti.

– Pasitelkusi savo kuriamas technologijas, „AUGA group“ sprendžia pagrindines šiltnamio dujų emisijų problemas žemės ūkyje, atsirandančias dėl dirvožemio tręšimo, galvijų virškinimo procesų ir dėl iškastinio kuro naudojimo. Pirmasis šio darbo rezultatas – biometanu ir elektra varomas traktorius, galintis nepertraukiamai dirbti iki 12 valandų ir išsprendžiantis kuro papildymo problemą keičiamomis biometano kasetėmis. „AUGA M1“ traktorius yra pirmasis profesionaliam naudojimui skirtas nulio emisijų traktorius pasaulyje, – pasakojo T. Baliutavičius.

Ūkyje vystoma gyvulininkystė.
Ūkyje vystoma gyvulininkystė.

Vykdančiojo direktoriaus teigimu, bendrovė vysto ir kitas tvarias inovacijas: emisijas mažinančias pašarų technologijas ir tvarios augalininkystės sistemą. Visos šios technologijos kuriamos tam, kad ūkininkai galėtų dirbti tvariau, o vartotojai maitintis maistu, kuris neturės neigiamo poveikio aplinkai. Šios technologijos taps proveržiu visoje maisto vertės grandinėje.

Pagrindinė veikla – žaliavinių žemės ūkio produktų gamyba

Liudvinavo seniūnijos Želsvos kaime įsikūrusi ir veiklą vykdanti žemės ūkio bendrovė „AUGA Želsvelė“ – įmonių grupės „AUGA group“ dalis. „AUGA Želsvelė“ valdo 2060 ha, o įmonėje dirba 47 darbuotojai. Pasak vykdančiojo direktoriaus T. Baliutavičiaus, pagrindinė šios bendrovės veikla – žaliavinių žemės ūkio produktų gamyba. Ūkyje vystomos ir plėtojamos dvi pagrindinės žemės ūkio šakos – gyvulininkystė (pieno ūkis) ir augalininkystė.
– Ūkyje auginamos varpinės ir ankštinės kultūros, cukriniai runkeliai, taip pat ankštinės žolės, kurios naudojamos pašarų gamybai. Taikant ekologišką žemės ūkio technologiją, kasmet ūkyje užauginama per 4000 tonų grūdų, – pasakojo T. Baliutavičius.

Naujos technologijos leis sukurti tvarios žemdirbystės standartą

„AUGA group“ vykdančiojo direktoriaus T. Baliutavičiaus teigimu, ekologinis ūkininkavimas savaime prisideda prie aplinkos tausojimo, biologinės įvairovės skatinimo. Šiandien „AUGA group“ veikloje taiko be ariminę technologiją beveik 100 proc. dirbamų laukų, visi grupės padaliniai aprūpinami sertifikuota žaliąja elektros energija arba patys ją gamina. Grupės ūkiuose yra taikomas uždaro ciklo žemės ūkio modelis, kuris susieja skirtingus verslo segmentus. Augalininkystės segmente užaugintos žaliavos (pašarinės kultūros) yra naudojamos kaip pašaras gyvuliams, o šiaudai – grybų komposto gamybai. Pienininkystės segmente iš jo veiklos susidariusios organinės atliekos (mėšlas) yra naudojamos kaip trąšos augalininkystėje bei grybų auginimo segmente kompostui gaminti. Ateityje uždaro ciklo modelyje planuojama integruoti biodujų gamybą.

– Būdami ilgamečiai maisto gamybos sistemos dalyviai, mes suprantame, kokią taršą sukelia mūsų veikla, todėl kuriame technologijas, kurios leis sukurti naują tvarios žemdirbystės standartą ir pagaminti maistą be kainos gamtai. Šiuo metu, įgyvendiname tris technologinius projektus: biodujų infrastruktūrą ir jomis varomos žemės ūkio technikos sukūrimą, specializuotus pašarus galvijams ir regeneracinę sėjomainą, – sakė T. Baliutavičius.

Plėtojama augalininkystė.
Plėtojama augalininkystė. „AUGA group“ nuotraukos

Vykdančiojo direktoriaus teigimu, biodujų infrastruktūros ir jomis varomos technikos sukūrimas leis atsisakyti iškastinio kuro naudojimo žemės ūkio darbuose panaudojant biometaną, gautą iš ūkiuose susidarančių atliekų.

– Specializuoti pašarai leis užtikrinti mažesnę metano taršą iš gyvulininkystės veiklos, o regeneracinė sėjomaina, kuomet dalį grūdinių kultūrų pakeičiame ankštinėmis žolėmis, neleidžia azotui garuoti į aplinką iš dirvožemio, – kalbėjo T. Baliutavičius.

Jo teigimu, kiti ūkininkai, siekiantys dirbti tvariau, taip pat galės pasinaudoti šiomis sukurtomis technologijomis.

Praėjusių metų rudenį „AUGA group“ sukūrė ir pristatė pirmą pasaulyje nulinių emisijų hibridinį biometanu ir elektra varomą traktorių „AUGA M1“, skirtą profesio­naliam naudojimui (prototipą). Planuojama, kad šiais metais šie traktoriai jau bus įdarbinti „AUGA group“ ūkiuose.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika