www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

„Šešupės apsuptyje“ su Birutos Pėveraitytės – Giraitienės ir Jaroslavo Cechanovičiaus kūryba

Biruta Pėveraitytė – Giraitienė ir kompozitorius Jaroslavas Cechanovičius.

Marijampolės kultūros centras marijampolietės poetės Birutos Pėveraitytės – Giraitienės ir kompozitoriaus Jaroslavo Cechanovičiaus kūrybos gerbėjus Kovo 8-osios vakarą sukvietė į tradicinį autorinį koncertą „Šešupės apsuptyje“. Tai buvo jau septintas toks renginys. Pirmasis „Kūrybos ir dainų vakaras, skirtas motinos dienai“ buvo surengtas 2011 m. gegužės 6 d. Džiugina tai, kad B. Pėveraitytės-Giraitienės poezijos posmai, taip gražiai įpinti į kompozitoriaus J. Cechanovičiaus kurtas melodijas, šiuose rūmuose du kartus skambėjo su Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestru „Trimitas“: 2018-aisiais programoje „Himnas Moteriai“ ir 2020 m. programoje „Karalienė širdies“.

 B. Pėveraitytė-Giraitienė – Marijampolės literatų klubo „Sietynas“narė nuo 2000 metų, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos (LNRS) narė nuo 2010 metų, išleido 15 poezijos knygų, yra daugybės almanachų bendraautorė. Ji yra pelniusi ne vieną literatūrinį apdovanojimą, o už svarų kūrybinį indėlį į Lietuvos ir Marijampolės kultūrą 2016 m. apdovanota Šv. Jurgio, Marijampolės globėjo, medaliu, Marijampolės savivaldybės mero V. Brazio ir LNRS padėkomis, 2021 m. – Vilkaviškio bibliotekos padėka ir eile kitų. Daugiau nei 100 autorės eilėraščių yra virtę dainomis, kurios skamba įvairių koncertų metu, o jas atlieka profesionalūs Lietuvos operos dainininkai ir estrados grandai.

Pasak B. Pėveraitytės – Giraitienės, jai visada rūpėjo Marijampolės, kurioje gyvena virš 45 metų, kultūros, literatūros ir meno aktualijos, todėl stengiasi pagal galimybes įnešti savo indėlį į miesto dvasinį suklestėjimą: „Turime branginti ne tik gimtinę, bet ir Tėvynę Lietuvą, nes už jos laisvę paaukota daug gyvybių“.

Autorinio koncerto „Šešupės apsuptyje“ pradžioje nuskambėjo pianisto, kompozitoriaus, tarptautinių festivalių dalyvio Andriaus Vasiliausko fortepijonu atliekami kūriniai „Mėlynai geltonas preliudas“ (kompozitorius Tomas Juozeliūnas) ir Marijos Šimanovskos „Noktiurnas“. Renginio vedėja, aktorė Virginija Kochanskytė pasveikino dalyvius ir pasidžiaugė, kad šalies Seimo nutarimu 2022-ieji yra Sūduvos metai. „Šie metai paskelbti pažymint tai, kad 1422 m. pasirašius Melno taikos sutartį, Sūduvos kraštas visam laikui prijungtas prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės, tad 2022 metais švenčiama Sūduvos krašto sugrąžinimo 600 metų sukaktis. Nuostabu, kad šis autorinis vakaras skirtas Sūduvai“, – pažymėjo V. Kochanskytė.

     „Man paskambino maestro,/Kad daina jau parašyta,/ O melodija, lyg tyčia,/ mano meilėj pasiklysta…“ („Ach, maestro“ iš rinkinio „Skambanti idilija“, 2017 m.), – šiais B. Pėveraitytės-Giraitienės žodžiais aktorė pakvietė pasiklausyti poezijos posmų, įpintų į kompozitoriaus Andriaus Vasiliausko sukurtas melodijas. Eilėraščių ,,Meilės ašaroje tviska palaukė“, „Pašoki, lapeli, man rudenio valsą“, „Žaižaruoja pakrantės laužai“, „Laimėje dega“ (iš rink. „Labirintų džiaugsmynuos“, 2022 m.) posmais apie vilioklės gamtos, meilės, laimės akimirkas švelniu, įtaigiu, lyrišku soprano balsu atskleidė tarptautinių konkursų laureatė, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė Agnė Stančikaitė.

V. Kochanskytė skaitė eilėraščius iš poetės rinkinio „Pas tave skrendu“ (2019 m.), kurio atskiruose skirsniuose eilės, skirtos patiems brangiausiems artimiesiems, meilei, laimei, Šešupės grožiui…

V. Kochanskytė pasidalino šios knygos redaktorės, klaipėdietės, LRS narės, poetės ir prozininkės Nijolės Kepenienės atsiliepimais: ,,Jei paklaustumėte manęs, kuo ši moteris tiki, atsakyčiau – meile, meile ir dar kartą Meile. Bet argi nėra tai viskas, ko mums reikia iš tikrųjų. Meilės artimui savo, meilės gimtajai žemei, ir dar meilės stebuklo, kuris visą pasaulį nuspalvina dar ryškesnėm spalvom. Net ir kančia, kuri dažniausiai lydi meilę, nebaisi. Juk ir pati autorė sako: „Geriau mylėti ir netekti,/ nei meilės rašto nepažinti“. Šis jausmas veda Birutą Pėveraitytę per visą gyvenimą. Tai yra ir jos išmintis“.

„Ir vėl tegu karaliauja daina ir muzika!“, – charizmatiškoji aktorė V. Kochanskytė susirinkusiuosius pakvietė pasiklausyti kompozitoriaus, dirigento, pedagogo, gitaristo, trombonininko, Lietuvos muzikų sąjungos nario Jaroslavo Cechanovičiaus sukurtų melodijų B. Pėveraitytės-Giraitienės eilėraščių tekstais. Skambėjo 16 dainų iš įvairių poetės eilėraščių rinkinių: „Laiminga“, „O, mylima“, „O kas padainuos“, „Svyruojantis beržas“, „Netikrumo gaida“ („Aš – ne Karmen“, 2005 m.); „Vilties krantas“ („Aš – ne Karmen“, 2011 m.); „Suklusk, širdie“ (Aš – ne Karmen“, 2012 m.); „Tu įplaukei viena į mano širdį“, „Senbernis greit ves Barborą“, „Džiaugsmingos Kalėdos“, „Saulėlydžiai, saulėtekiai“ („Skambanti idilija“, 2017 m.); „Tėvynė“, „Išeik, tau mano kelio nesuprasti“ („Troškimų spindesy“, 2018 m.). „Pražydo vėl meilės žiedai“ („Gulbės pienas“, 2019 m.). Šiuos kūrinius atliko profesionali dainininkė, muzikos pedagogė, instrumentinio ansamblio „Serenada“solistė Sandra Stasiūnaitė (mecosopranas), dainininkas, choro dirigentas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Dainius Puišys (baritonas); Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė Aistė Pilibavičiūtė (sopranas). Sklindant J. Cechanovičiaus instrumentinės muzikos garsams, koncerto dalyvius profesionalumu, meniškumu, jausmingumu sužavėjo solistų trio – S. Stasiūnaitės, D. Puišio, A. Pilibavičiūtės atliekama daina „Mieloji žemė, Lietuva“ (iš eil. rink. „Skambanti idilija“).

„Kurgi Birutos sėkmės garantas?“ – šventės dalyvių retoriškai paklausė V. Kochanskytė, ir pati atsakė poetės žodžiais: „Susibroliauti,/ susiburkuoti,/ susidainuoti,/ susičiulbėti,/ susišnabždėti/ ir suspindėti…“ (eil. „Sėkmės garantas).

Šventinį renginį „Šešupės apsuptyje“ vainikavo solistų atliekama daina „Sūduva“:

„…Sūduva-tai medaus lašas/ Didžiuliam žemės avily./Dainuojantis,vaišingas kraštas/ Plačios Europos vidury…..“

Už aktyvią kūrybinę veiklą, išleistas naujas knygas LNRS narę, poetę Birutą Pėveraitytę – Giraitienę Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos, Lietuvos menų mėgėjų asociacijos „Branduma“ vardu pasveikino ir įteikė padėką LNRS valdybos vicepirmininkas, LMMA „Branduma“ prezidentas, asoc. prof., dr. Vytautas Šiaudytis.

 Kompozitoriui Jaroslavui Cechanovičiui V. Šiaudytis padovanojo naują savo kūrybos knygą „Negęstanti krepšinio žvaigždė“.

Už nuostabų, jausmingomis eilėmis ir melodijomis apipintą vakarą koncertinės programos atlikėjus, koncerto vedėją, aktorę Virginiją Kochanskytę, kompozitorių Jaroslavą Cechanovičių lydėjo šventės dalyvių plojimai, padėkos žodžiai, gėlės, iškarpyti angelai, poetei Birutai Pėveraitytei-Giraitienei linkėjo ir toliaus skleisti kūrybinį žodį dainų skambesyje.

Birutė ZEIGIENĖ, LNRS narė

Ričardo Pasiliausko nuotraukos 

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika