www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

„Gieda gaideliai“ – Marijampolės teatre

Kovo 19-ąją, per Juozines (nuo seno tai ir Pempės, skelbiančios pavasarį, diena) į Marijampolės dramos teatrą plūdo pėsti ir važiuoti… Ir ne į kokį užsieniuose pagarsėjusio, o į savo, mūsų krašte ir Lietuvoje gerai žinomo teatro pasirodymą (galima sakyti – gastroles…) rinkosi. Artėjant Tarptautinei teatro dienai Tautkaičių klojimo teatro „Gegnė“ kolektyvas Marijampolės – ir ne tik – žiūrovams padovanojo spektaklį pagal anksčiau itin populiarią Juozo Baltušio pjesę „Gieda gaideliai“.

Gera linkinti Aneliukė (dešinėje) Rūkienei papasakojo tai, ko prašė sūnus...
Gera linkinti Aneliukė (dešinėje) Rūkienei papasakojo tai, ko prašė sūnus…
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Tai – didelio, ilgo ir prasmingo darbo rezultatas: šiuo spektak­liu 2020-aisiais buvo paminėtas teatro Tautkaičiuose 70-metis. Nežinantiems primename: kaip tik su šia pjese, kurią 1950 metais režisavo Aldona Teiberienė, ir prasidėjo ilgas šio kaimo teatro kelias. Tad dabartinė režisierė Onutė Miliauskienė, pasitarusi su „Gegnės“ kolektyvu (taip vadinasi Tautkaičių klojimo teatro draugija), nutarė jubiliejų paminėti „grąžindama“ į sceną istoriją apie meilę ir godumą, melagystę ir tiesos ieškojimą, begalinio turtų troškimo jėgą… Teko nemažai pasistengti, norint visa tai perteikti gerokai glausčiau, nei buvo sumanęs ir savo sodria kalba išpasakojęs autorius.

Jonui laimės nelemta patirti...
Jonui laimės nelemta patirti…

Iš specifinio, klojimo, teatro į daug didesnę sceną perkeltas spektaklis, anksčiau jį mačiusių, tikrai nenuvylė. Gerai atrodė dekoracijos (dailininkė Birutė Labutytė), o aktoriai didesnėje erdvėje neklaidžiojo… Dėmesį laikė prikausčiusi Onos Vyšniauskienės puikiai įkūnyta Rūkienė – ji visų įvykių centre, laikanti savo gniaužtuose ne tik ūkio raktus, bet ir žmonių likimus… Su būsimu žentu Povilu (Gytis Dambauskas) jie verti vienas kito. Sūnaus Jono vaidmenyje – Jaunutis Skirka, dukros Onos – Vaida Urbonienė, marčios Marytės – Gabrielė Stankevičiūtė. Aneliukę suvaidino Vaida Matusevičienė, Labutį – Žydrūnas Mikelionis, čigonę – Audronė Skirkienė. Nors neilgai buvo scenoje, bet žiūrovų dėmesį pelnė Antanukas (Samanta Sakalauskaitė).

Po spektaklio žiūrovai negailėjo plojimų, gėlių, visus pasveikino Sasnavos seniūnė Nijolė Smilgienė. O Onutė Miliauskienė nuoširdžiai dėkojo Marijampolės dramos teatrui: kad leido pasirodyti savo scenoje, kad visokeriopai padėjo ruošiantis.

Ach, tas gražuolis, turtingasis Povilas ir ištekėti trokštanti Ona.
Ach, tas gražuolis, turtingasis Povilas ir ištekėti trokštanti Ona.

…Ir dar. Pjesė „Gieda gaideliai“ šioje scenoje jau kartą buvo statyta. 1945–1949 metais veikusiame Marijampolės (dar ne Kapsuko) valstybiniame teatre ją režisavo Kazys Tumkevičius. Dokumentuose užfiksuota, kad Juozas Baltušis naują savo pjesę patikėjo būtent šiam teatrui. Spektaklis turėjęs didelį pasisekimą…

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika