Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Turime ne tik pareigą, bet ir teisę ginti savo šalį

Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą pilietiškus mūsų šalies gyventojus paskatino susimąstyti, kuo ir kaip jie galėtų prisidėti prie šalies gynybos, jei Lietuvos kariuomenei, padedamai NATO, tektų atremti agresyvių kaimynų išpuolį. Ne paslaptis, kad būtent dėl to šalyje išaugo susidomėjimas Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) – valstybės remiama sukarinta visuomenine organizacija, kuri veikia pagal Seimo priimtą LŠS įstatymą ir krašto apsaugos ministro tvirtinamą Statutą.

Šiandien apie LŠS aktualijas – žurnalistės Birutės Montvilienės pokalbis su Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės vadu Egidijumi PAPEČKIU.

Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

– Kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, Lietuvos šaulių sąjungos gretas papildė didelis ir gausus būrys naujų narių, tarp kurių ir Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen bei šalies Premjerė Ingrida Šimonytė. Ar kiekvienas Lietuvos pilietis gali tapti Šaulių sąjungos nariu?

– LŠS nariu gali tapti kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis, atitinkantis Lietuvos šaulių sąjungos įstatymo reikalavimus, kurie pirmiausia keliami dėl reputacijos. Siekiui tapti šauliu kelią užkirstų teistumas, kitokios sąsajos su nusikalstama veikla, priesaikos sulaužymas. Pažymėsiu, kad LŠS yra nepolitinė visuomeninė organizacija, ir visi joje tarnaujantys šauliai, visi broliai ir sesės yra lygūs. Jokios pareigos nesuteikia privilegijų nei stojant į LŠS, nei būnant šauliu.

– Kaip vertinate pastarojo meto didelį visuomenės norą įsilieti į Šaulių sąjungos gretas? Ar visi prisiekę nauji nariai supranta šaulio misiją ir pareigas?

– Didėjantis noras tapti šauliais džiugina. Piliečiai turi ne tik pareigą, bet ir teisę ginti Lietuvos Respubliką, taip pat padėti policijai ir kitoms valstybės institucijoms, ir Lietuvos šaulių sąjunga tokią galimybę suteikia. Tai yra teisėtas, įstatymais aiškiai apibrėžtas ir piliečiams patogus būdas įgyvendinti savo lūkesčius.

Jau pirmojo susitikimo metu su kandidatais nuoširdžiai ir išsamiai pasikalbame, aptariame visus klausimus, žmonės sužino, kur jie stoja ir ką jie čia veiks. Iš patirties galiu pasakyti, kad įdomios ir svarbios veiklos LŠS randa kiekvienas.

– Ar Šaulių sąjunga turi planą, kaip integruos, aprūpins, treniruos taip gausiai į organizaciją įsiliejusius naujuosius narius?

– Be abejo, turime ne tik planą, bet ir ilgalaikę patirtį. Gausiai išaugus šaulių skaičiui, kyla daug iššūkių, bet esu tikras, kad juos įveiksime. Mums bus labai naudinga pažadėta valstybės parama, nes šaulius rengiame ne paradams, o valstybės keliamoms užduotims vykdyti.

– Ar šauliai rengiami, jei reikėtų, prisidėti prie ginkluoto pasipriešinimo? Kokia jiems būtų skirta misija ginkluoto šalies užpuolimo atveju?

– Agresijos atveju šauliai įsilietų į valstybės gynybą: koviniai šauliai taptų karinių vienetų dalimi, o kiti šauliai taptų karo komendantų padėjėjais. Šauliai jau yra įtraukti į Valstybės gynybos planus, jų parengimas ir užduotys koordinuojami Krašto apsaugos ministerijos. Užduotys aiškios, joms ruošiamės.

– Ar karą išgyvenančioje Ukrainoje veikia į Lietuvos šaulių sąjungą panaši organizacija? Jei taip, kokios funkcijos deleguojamos jos nariams, koks jų indėlis į šalies gynybą?

– Labai gaila, bet Ukrainoje nieko panašaus nėra. Mano nuomone, pagrindinė priežastis – kad ten neįmanoma sukurti tokią nepolitinę organizaciją, nes visuomenė labai diferencijuota ir politizuota. Tiesa, mėginimų buvo, bet jų realizuoti lig šiol ukrainiečiams nepavyko. Tikiuosi, galėsime padėti jiems tai padaryti po karo.

– Ar galėjo okupacinė Rusijos kariuomenė, pradėjusi karą Ukrainoje, sulaukti gerokai stipresnio pasipriešinimo, o Ukraina kur kas mažiau civilių gyventojų aukų, jei Ukraina būtų rimtai įvertinusi Vakarų ir NATO žvalgybos jai teikiamus duomenis?

– Ukraina labai rimtai įvertino Vakarų ir NATO žvalgybos duomenis. Ukrainiečiai žinojo viską apie priešo pajėgas, kada jos puls ir kur bus pagrindinės puolimo kryptys, ir tai leido jau pačioje pradžioje taip sėkmingai pasipriešinti. Kitas dalykas, kad prieš karą buvo nepadaryta daug namų darbų, neatsižvelgta į racio­nalius pasiūlymus. Tačiau dabar, vykstant karui, ne laikas apie tai kalbėti. Dabar laikas padėti Ukrainai ir ukrainiečiams, o po karo jo pamokas mokysimės visi.

– Kada ir kokią prognozuojate karo Ukrainoje baigtį?

– Labai sunku prognozuoti, bet tikiuosi, kad netrukus bus pasiektas susitarimas Rusijos ir Ukrainos derybose, ir pagaliau sulauksime taikos. Ukrainai tai svarbu, nes žūsta ukrainiečių civiliai gyventojai, tarp jų ir vaikai, griaunami ukrainiečių namai, o Rusija to nepatiria. Bet neabejoju, kad darbštūs ukrainiečiai labai greitai atstatys savo šalį, o agresoriaus nelaukia jokia graži ateitis.

– Ką šiuo neramiu laikotarpiu, atsižvelgdami į Rusijos agresijos Ukrainoje patirtį, šauliai galėtų patarti mūsų šalies visuomenei?

– Pirmiausia patarčiau būti ramiems, klausytis patikimų informacijos šaltinių, valstybės institucijų pranešimų ir rekomendacijų. Esame ekonomiškai tvirta valstybė, ginama kolektyvinio saugumo organizacijos, bijoti mums nėra ko. Tačiau visada jausitės tvirčiau, jeigu turėsite tam tikrų įgūdžių. Lietuvos šaulių sąjungoje tokių įgūdžių mokomi ir vaikai. Jaunųjų šaulių nemokiname kariauti, tačiau ugdome pasitikėjimą, mokome orientuotis nepažįstamoje vietovėje, įkurti laužą ir suteikti būtiną medicininę pagalbą sau ir kitiems. Neseniai šaulė išgelbėjo gyvybę tėčiui, kuris sunkiai susižeidė ir laiku nesustabdžius stipraus kraujavimo būtų nesulaukęs medikų. Mergina sugebėjo pritaikyti savo žinias ištikus nelaimei.

– Šiomis dienomis daugelį visuomenės iniciatyvų įkvepia emocijos. Ką, Jūsų nuomone, reikėtų daryti, kad susidomėjimas savo šalies saugumu ir gynyba neatslūgtų, o noras vienaip ar kitaip padėti savo valstybei nepraeitų?

– Reikia būti žmonėmis ir atsakingais piliečiais. Jeigu nesirūpinsime nacionaliniu saugumu, jeigu vėl neskirsime lėšų kariuomenei ir teisėsaugai, turėsime problemų. Gerai yra tai, kad šiandien finansavimas krašto apsaugai yra itin skaidrus, mūsų mokesčiai panaudojami tinkamai.

– Dėkoju linkėdama ir Lietuvos šaulių sąjungai, ir Lietuvai taikos.

Lietuvos šaulių sąjunga yra laisvų, savo laiką Tėvynės gynybai ir stiprinimui skiriančių žmonių organizacija, vykdanti ir kai kurias valstybės institucijų skiriamas užduotis.
Taikos metu organizacija šalies piliečius rengia ginkluotam ir nesmurtiniam pilietiniam pasipriešinimui, padėti užtikrinti viešąjį saugumą, valia ir ginklu ginti Lietuvos nepriklausomybę ir jos vientisumą.
Priešo agresijos atveju LŠS koviniai būriai remtų Lietuvos ginkluotąsias pajėgas, kitais pajėgumų vienetais padėtų užtikrinti viešosios tvarkos palaikymą, kritinės infrastruktūros objektų apsaugą, okupuotoje teritorijoje vykdytų ginkluotą ir nesmurtinį pilietinį pasipriešinimą, siekiant atgrasyti priešą, apginti šalies nepriklausomybę ir jos teritorijos vientisumą, užtikrinti piliečių saugumą.
LŠS buvo įkurta 1919 m. birželio 27 d. Kaune, siekiant įtvirtinti šalies nepriklausomybę kovojant su bolševikais, bermontininkais ir lenkais.
Idėjiniai organizacijos vadai buvo visuomenės ir kultūros veikėjas, rašytojas, knygnešys, Vladas Putvinskis ir žurnalistas, rašytojas, keliautojas, visuomenės veikėjas Matas Šalčius.
1935 m. LŠS tapo tiesiogiai pavaldi Lietuvos kariuomenės vadui.
Iki 1940 m. Lietuvos šaulių sąjunga tapo viena populiariausių ir gausiausių organizacijų. Istoriko V. Jokubausko teigimu 1940 m. jai priklausė apie 88 tūkst. asmenų (rikiuotės šaulių, nerikiuotės šaulių ir kandidatų, moterų šaulių).
Sovietinės okupacijos metais LŠS 1954-aisiais buvo atkurta JAV, Čikagoje, o prasidėjus Lietuvos atgimimui – 1989 m. rugsėjo 20 d. ir Lietuvoje.
1990 m. vasario 15 d. buvo surengta atkuriamoji LŠS konferencija.
Dabartinėje LŠS yra dešimt rinktinių, vienijančių daugiau nei 11 tūkst. narių.


Kuo skiriasi LŠS ir KASP?

Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės vadas Egidijus PAPEČKYS:

– Ir krašto apsaugos kariai savanoriai, ir šauliai turi darbus, iš kurių pragyvena, o tarnybą atlieka savaitgaliais ir laisvu laiku. Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) kariai savanoriai sudaro terminuotą sutartį. Tai yra tikroji karo tarnyba, už kurią jiems mokamas atlygis, jie gali būti bet kada pakviesti į tarnybą, ir darbdavys privalo juos išleisti. Kariai savanoriai prisiima didesnius įsipareigojimus, apribotos jų galimybės dalyvauti politikoje.

Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) nariai turi didesnes galimybes dalyvauti visuomeninėje veikloje, prisidėti prie savo bendruomenės saugumo. Tai tarsi ir panašios, tačiau labai skirtingos tarnybos formos. Todėl aktyvūs piliečiai dažnai tampa ir kariais savanoriais, ir šauliais, pasinaudodami abiejų organizacijų teikiamais privalumais ir atsinešdami savų gerųjų patirčių. KASP instruktoriai padeda rengti jaunuosius šaulius, o šie užaugę dažnai tampa ir kariais savanoriais. Mes stiprūs kartu.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

  • Kompozitorius Kazimieras Knoras, arba Kas dainoj nesudėta

    2016-09-26Kompozitorius Kazimieras Knoras, arba Kas dainoj nesudėta
    Talentingas kūrėjas, charizmatiška asmenybė Šiuos puslapius skiriame Kazimiero Knoro (1921–2004) atminimui. Tai – Marijampolės pedagogas ir kompozitorius, solistas, chorvedys ir vargonininkas. Įsimintina, charizmatiška asmenybė, palikusi nemenką kūrybinį kraitį. Senosios kartos inteligentas. Tokios asmenybės nenueina užmarštin netgi iškeliavusios anapus… Kazimieras Knoras gimė Žemaitijoje, Telšių rajone, mokėsi tenykštėje gimnazijoje, o vėliau specialiuosius muzikos mokslus tęsė Klaipėdoje. Vos pradėjęs dirbti pasižymėjo kaip puikus pedagogas ir organizatorius. Į tuometinį Kapsuką atvyko 1955-aisiais, dirbo pedagoginėje mokykloje (dabartinė kolegija), vadovavo chorams, šioje srityje pasiekė nemenkų laimėjimų. Puikiai atsiskleidė ir kaip solistas – yra tapęs netgi respublikinio solistų-vokalistų konkurso laureatu (1961 m.). K. Knoras buvo ne tik puikus pedagogas bei ...
  • Lietuviškumo ugdymas per meno saviveiklą Marijampolės kolegijoje

    2016-09-26Lietuviškumo ugdymas per meno saviveiklą Marijampolės kolegijoje
    Vos atėjusi 1989 metais dirbti į pedagoginę mokyklą Vida Mickuvienė ėmė organizuoti renginius, juos vesti, pamažu į šią veiklą vis labiau įtraukė studentus. Perėmė skaitovų ruošimą, kuris iki šiol vyksta jos vadovaujamoje dabar jau Marijampolės kolegijos raiškiojo žodžio studijoje. 2001 metais V. Mickuvienei buvo pavesta vadovauti vienai grandžiai seniausio pedagoginės mokyklos dainų ir šokių liaudies ansamblio (veikia nuo 1964 m.). Dabar tai – tautinio meno ansamblis „Sūduonėlė“, kuriam ir vardą pati sugalvojo: nuo upeliuko, iš kurio kildinamas ir Sūduvos vardas. Lietuviškumo ugdymas per meno saviveiklą, per saviraišką yra labai paveikus, nelieka vien sauso informacijos perteikimo, ji pateikiama su jausmu, su nuotaika. ...
  • Pedagoginės mokyklos patriotai

    2016-09-26Pedagoginės mokyklos patriotai
    Tai Stasė ir Vytautas Alenskai, dabar gyvenantys Klaipėdoje. Stasė Alenskienė – Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos geografijos mokytoja ekspertė, o Vytautas Alenskas – Klaipėdos universiteto Menų akademijos docentas. Abu susiję su buvusia Kapsuko pedagogine mokykla. Vytautas Alenskas 1966–1977 metais Kapsuko pedagoginėje mokykloje dirbo muzikos dėstytoju. Dėstė instrumentinę muziką (fortepijoną ir akordeoną), grojo mokyklos dainų ir šokių liaudies ansamblyje. Tuo laiku ansambliui vadovavo Algis Vitlipas, vėliau apie 30 metų – Frida Lokomina. Repertuaras buvo daugiausia lietuviškas, tik viena kita tarybinė daina įsiterpdavo. V. Alenskas prisimena, kad kolektyvas mokykloje buvo labai stip­rus, siejamas draugiškų, kolegiškų ryšių. Turėta nemažai tradicinių renginių, būdavo pagerbiami ir jubiliatai. Apskritai ...
  • „Mano Lietuva manyje prabudo ir pradėjo kurtis šioje mokykloje“

    2016-09-26„Mano Lietuva manyje prabudo ir pradėjo kurtis šioje mokykloje“
    Savo prisiminimais apie mokslo metus Marijampolės pedagoginėje mokykloje sutiko pasidalinti Saulius Andriuška, Marijampolės marijonų gimnazijos direktorius: „Prisiminus Marijampolės aukštesniąją pedagogikos mokyklą (dabar kolegija), kur mokiausi 1990–1995 m., pirmiausia pagalvoju apie žmones, kurie ten dirbo: R. Klasavičienę, O. Sakalauskienę, A. Uzėlą, I. Šalčiūnienę, A. ir L. Šepkus, O. Dumčiuvienę, L. Leonavičienę ir daug kitų. Pamiršau kai kurias jų perteiktas akademines žinias, kitą informaciją, datas, bet dėstytojų parodyta bendravimo kultūra su studentais, gebėjimas išklausyti ir padėti rasti problemos sprendimą liks atmintyje ir širdyje visam gyvenimui. Dėstytojai ugdė savo pavyzdžiu. Manau, kad svarbu kalbėti apie tuos žmones, kurie mus ugdė ir kūrė. Klasės auklėtoja ...
  • Pedagogai A. ir L. Šepkai – lituanistų šeima iš buvusios pedagoginės mokyklos

    2016-09-26Pedagogai A. ir L. Šepkai – lituanistų šeima iš buvusios pedagoginės mokyklos
    Aleksandra ir Lionginas Šepkai – du lituanistai, kurie pusę amžiaus dirbo pedagoginėje mokykloje – pradžioje Kapsuko, paskui Marijampolės. Aleksandra dėstė lietuvių kalbos dalykus (dirbo iki 1994 m., 50 metų stažas), o Lionginas (dirbo iki 1996 m., 52 m. stažas) dėstė literatūrą, vaikų literatūrą, pedagoginę praktiką ir kt. Garbaus amžiaus sulaukę Aleksandra ir Lionginas Šepkai dažnai matomi miesto kultūros renginiuose. „Normalioje laisvoje valstybėje, kuriai niekas negrasina, nereikia įrodinėti savo tautinių ir valstybingumo teisių, todėl patriotizmo (išorinio, matomo) nedaug. Tie patriotiniai šūkiai suskamba, kai atsiranda priešų“, – tai L. Šepkaus mintis. A. Šepkienė prisimena: „Kai čia pradėjau dirbti, buvo bendra dvasia, aš tik įsiliejau. Nejutau ...
  • Išdalinti apdovanojimai konkurso „Vasara su fotoaparatu“ nugalėtojams

    2016-09-16Išdalinti apdovanojimai konkurso „Vasara su fotoaparatu“ nugalėtojams
    Iš viso šiemet jau tradiciniu tapusiame konkurse sulaukėme 450 nuotraukų. Pirmą kartą jas visas publikavome laikraščio feisbuko paskyroje. Taigi ir nugalėtojai buvo išrinkti du – vieną rinko visi feisbuko lankytojai, kitą – mūsų redakcijos sudaryta komisija.   Antradienį buvo paskelbti nugalėtojai ir įteikti redakcijos įsteigti prizai. Plačiosios visuomenės favorite, feisbuke surinkusi 1665 balsus, tapo Audronės Mikulionienės nuotrauka – paežerės peizažas. Mūsų komisija nugalėtoja išrinko Karolinos Giraitytės nuotrauką, kurioje užfiksuota varliuko ir vaikinuko draugystė. Redakcijos komisijos dar išrinkti šie nominantai: Vaidas Karpavičius, Aldona Rauluševičienė, Viktorija Burinskaitė, Vaida Kelerytė-Burokienė, Neringa Lesetė, Austėja Kuršvietytė, Vilma Grinevičienė, Akvelina Paškauskienė, kurių darbai išsiskyrė iš kitų savo kokybe ...
  • Ir šiemet mokamus būrelius kompensuos krepšelis

    2016-09-15Ir šiemet mokamus būrelius kompensuos krepšelis
    Prasidėjus naujiems mokslo metams tėvams pravartu pagalvoti, kuo jų atžala užsiims po pamokų – lankys šokio užsiėmimus, patriotinio ugdymo būrelį, o gal lavins viešojo kalbėjimo įgūdžius. Šiemet, kaip ir pernai, būreliams skiriamas neformaliojo vaikų švietimo krepšelis, o pasirinkimas – dar gausesnis. Tik norintiems pasinaudoti krepšeliu reikėtų suskubti – pasirašyti sutartis su finansuojamų būrelių organizatoriais reikia iki savivaldybės nustatytos datos.     Išaugo pasirinkimas  Neformaliojo vaikų švietimo veikloms nuo 2015 m. spalio 1 d. skiriamas tikslinis valstybės finansavimas bus tęsiamas ir šiais mokslo metais. Pernai krepšeliu naudojosi 58 tūkst. šalies mokinių, buvo finansuojama per 2000 būrelių. „Krepšelis ypač pateisino lūkesčius regionuose, kur iki tol nebuvo didelės ...
  • Sasnavos aerodrome – lakūnai, skraidyklininkai, parašiutininkai, aviamodeliuotojai…

    2016-08-29Sasnavos aerodrome – lakūnai, skraidyklininkai, parašiutininkai, aviamodeliuotojai...
    Kasmet prieš Vėlines simbolinį generolo A. Gustaičio kapą senosiose Marijampolės kapinėse aplanko Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų atstovai, padeda gėlių, uždega žvakę, nes tikrojo generolo kapo neturima.   Artėjant aviacijos šimtmečiui Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų viešųjų ryšių vyr. specialistas Gintautas Deksnys ruošiasi išleisti knygą apie aviacijos istoriją „Praeities laiškai“. Joje bus laiškas ir generolui Antanui Gustaičiui. „Marijampolė turėtų dar daugiau dėmesio skirti aviacijai, nes šis kraštas padovanojo daugiausia lakūnų. Tai didelis indėlis besivystančiai aviacijai“, – sakė Gintautas Deksnys. Iš tiesų Marijampolėje aviacijos tradicijos gilios, pasekėjų ir šiandien daug. Lakūno bandytojo, kosmonauto tyrėjo Rimanto Stankevičiaus vardą šiandien žino daugelis marijampoliečių. Jis – vienintelis ...
  • Atgaivino tėviškę

    2016-08-29Atgaivino tėviškę
    Maisto pramonės automatų gamykloje „Fasa“ susikūrusios iniciatyvinės grupės, kuri rūpinosi Antano Gustaičio tėviškės sutvarkymu ir atstatymu, entuziastas Vidmantas Kačergis ir šiandien prisimena, kaip prasidėjo jo pažintis su Antano Gustaičio gyvenimo istorija. „1980 metais Obelinėje dalino sklypus kolektyviniams sodams. Gavo sklypą ir mūsų šeima. Apie tai, kad netoliese yra Antano Gustaičio tėviškė, apie jį patį, nieko nežinojome. Tik to sklypo niekam neskyrė. Buvo likę medžiai ir sodas“, – pasakojo Marijampolėje gyvenantis Vidmantas Kačergis. Tuo metu jis dirbo maisto pramonės automatų gamykloje „Fasa“. 1987 metais, vienos komandiruotės Maskvoje metu, jis susipažino su Alytuje gyvenančiu kolega Vytu Burinsku, kuris kilęs iš Padovinio. Draugystė nenutrūko. V. ...
  • Antanas Gustaitis – pirmojo lietuviško lėktuvo ANBO kūrėjas

    2016-08-29Antanas Gustaitis – pirmojo lietuviško lėktuvo ANBO kūrėjas
    Konstruktorius, brigados generolas Antanas Gustaitis. Marijampolės regiono gyventojai pagrįstai didžiuojasi iš jos apylinkių kilusiais ne tik meno, kultūros veikėjais, kalbininkais, bet ir aviatoriais. Sasnavos seniūnijoje gimęs ypatingų gabumų ir reto konstruktoriaus talento žmogus, palikęs gilius savo darbo pėdsakus prieškario Lietuvos karo aviacijoje – lėktuvų ANBO konstruktorius Antanas Gustaitis. Lietuvos karo aviacijos vadas, brigados generolas, aviakonstruktorius, 9 lėktuvų ANBO projektų autorius, aukštojo aviacijos mokslo Lietuvoje iniciatorius. Karo aviacijos mokyklos, Vytauto Didžiojo universiteto aviacijos katedros dėstytojas. Tai tik keletas eilučių iš Antano Gustaičio biografijos. Iš tiesų jo vaidmuo Lietuvos aviacijoje neišmatuojamas. Iškilios asmenybės žmogui teko tragiškas likimas: ketinęs pasitraukti iš okupuotos Lietuvos į Vakarus, ...
  • Sodybos tuščios nestovi

    2016-08-29
    Tai – irgi apie Plutiškes. Paklausti apie situaciją miestelyje pašnekovai pasidžiaugė, kad čia, skirtingai nei daugelyje kitų panašių vietų, vyksmo ir gyvybės daug. „Pas mus sodybos tuščios nestovi: jei tik atsiranda kokia, jau, žiūrėk, kas nors kuriasi. Tai kieno vaikai grįžta į tėvų ar senelių namus – vieni visam laikui, kiti labiau tik vasaromis gyvena, kitus namus nuperka kas iš šalies, ir laukuose naujus namus statosi… Žiūrėkite: įsikūrė du operos solistai – irgi pavyzdys. Žmonės kiemus, aplinką gražiai tvarko, bendruomenė aktyviai dirba.“ Pliusas ir tai, kad čia yra ir gerą vardą turi gimnazija, su kurios kolektyvu visada randama bendra kalba. Moksleivių ...
  • „Vabalkšnė – tai mažas upelis…“

    2016-08-29
      Tai pirmoji eilutė iš dainos (himno), kuris lydi Plutiškių folk­loro ansamblį jau daug metų. Tiesą sakant, paminėjus šį įdomiai skambantį pavadinimą daugumai pirmoji mintis ir būna, kad kalbama apie kolektyvą – ne tik pačiose Plutiškėse ar Kazlų Rūdos savivaldybėje, kuriai gražiai atstovauja, žinomą, bet ir prestižiniuose Lietuvos renginiuose Sūduvos kraštą jau ketvirtį amžiaus reprezentuojantį… Beje, kolektyvo „krikštynos“ įvyko ne iš karto: tik minint veiklos dešimtmetį, 2000-aisiais, kai jau patys pasijuto tvirtesni, kai dainų skambėjimą, šokius, senovines poringes ėmė girti visur, kur tik Plutiškių žmonės pasirodydavo, imta svarstyti, kad kolektyvui reikia vardo. Vabalkšnė – per seniūnijos teritoriją tekantis upelis (beje, oficialiuose ...
  • „Gal čia likimas kiekvienam parašo…“

    2016-08-29„Gal čia likimas kiekvienam parašo...“
    Be muzikos, dainos Laimutė Vilčinskienė neįsivaizdavo savo gyvenimo. Kai labai trokšti – tai ir pasieki.Besišnekučiuojant apie tai, kaip žmogus atsiduria toje ar kitoje vietoje, kokiu keliu (ar šunkeliu) pasuka, kas valdo jo mintį ir norus ir dar apie daug kitų dalykų, šiuos žodžius ištarė Plutiškių kultūros namus antraisiais savo namais vadinanti Laimutė Vilčinskienė. Kultūrinio darbo organizatorė, „Vabalkšnės“ folkloro ansamblio vadovė, Kazlų Rūdos kultūros cent­ro kapelos „Rudnia“ dalyvė – ir viena iš giedotojų. Nežinia, kaip būtų susiklostęs jos gyvenimas ir darbai, kur skambėtų jos balsas, jei prieš keletą dešimtmečių kai kurie dalykai būtų susidėlioję kitaip. Jei būtų buvę lemta išsipildyti svajonei ...
  • Ir sovietmečiu palydėdavo su giesmėmis…

    2016-08-29Ir sovietmečiu palydėdavo su giesmėmis...
    Tradicija palydėti mirusįjį su giesmėmis, muzika, skambant varpams labai sena. Kai kuriose tautose tai mušamieji, kitur – pučiamieji instrumentai, matome ir ritualinių šokių, ir, mūsų supratimu, kitų, visai negedulingų, papročių. Kiekviename krašte ar žemyne šie dalykai šimtmečių ar net tūkstant­mečių senumo ir tai vertinama kaip nematerialusis kultūros paveldas. Faktų apie giedojimo tradicijas Suvalkijoje aptikti buvo sunku: etnologų labiau užfiksuoti, nagrinėti dzūkų ar žemaičių papročiai. Nemažą darbą šia tema yra parengusi Šunskų laisvalaikio salės kultūrinio darbo organizatorė Eglė Alenskaitė: ji ne tik nagrinėja savo krašto tradicijas, bet ir pati dalyvauja giedant tradicinį rožinį… Pastaruoju metu apsižiūrėta, kad kartu su tradiciškai giedančiais, senąsias ...
  • „Kol gyvi būsime, vieni kitiems padėsime…“

    2016-08-29„Kol gyvi būsime, vieni kitiems padėsime...“
    Taip sakė visi: ir Romualdas Večerskas, ir drauge su juo giedantys Onutė ir Leonas Janušauskai, dažnai prie jų prisidedanti Rasa Kalinauskienė – jauniausia iš visų ir, žinoma, ilgametė kultūros darbuotoja, folkloro ansamblio vadovė Laimutė Vilčinskienė. Tai ir yra ta grupelė, tradiciškai giedanti Plutiškių krašto Švč. Jėzaus širdies rožančių, litaniją ir šermenines giesmes. Visi šie žmonės nuoširdžiai dalyvauja ir „Vabalkšnės“ ansamblio veik­loje, o giedojimas, išreiškiantis pagarbą Anapilin iškeliaujančiam bei atsisveikinimą su juo, visiems pažįstamas, nes atėjęs iš vaikystės, iš šeimų – iš ten atsinešto gilaus, nesuvaidinto tikėjimo. „Mūsų giesmės yra tikra malda, o dabar per šermenis giesmėje dažnai viską nustelbia melodijos, ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.