
Elektros instaliacijos ypatumai ir specifika šiais laikais skiriasi nuo to, kaip viskas buvo atliekama prieš 30 ar 50 metų. Esminiai principai žinoma nepasikeitė, tačiau didesnis elektros prietaisų ir įrenginių, naudojamų buityje bei naujų technologijų, medžiagų ir įrankių gan ženkliai paveikė, taip pat, kaip atliekami elektros instaliacijos darbai. Jei ši sritis jums yra svetima, tai geriausiai patikėti darbus specialistams, tačiau, jei suprantate pagrindinius elektros instaliacijos įrengimo principus, tai darbus galima atlikti ir savarankiškai, kad ir dalinai, o profesionalams patikėti tokius darbus kaip svarbiausių skaičiavimų atlikimą ir projekto paruošimą.
Jokie elektros instaliacijos darbai neapsieina be tam tikrų įrankių ir medžiagų. Pastarųjų grupė yra labai plati ir dažnu atveju, priklauso nuo projekto masto ir pageidaujamo galutinio rezultato:
- Kabeliai (skirtingų skerspjūvių);
- Elektros skydas;
- Apsauginio atjungimo prietaisai;
- Paskirstymo dėžės;
- Gnybtai bei rinklės;
- Jungikliai;
- Kištukiniai lizdai;
- Kabelio laikikliai bei fiksatoriai;
- Tvirtinimo detalės.
Įrankių įvairovė, naudojama elektros instaliacijos darbuose irgi yra ganėtinai plati ir priklauso tiek nuo pačių patalpų, kuriose atliekami darbai, tiek ir nuo to ar darbai atliekami statybų etape ar pertvarkoma senesnės statybos pastato sistema. Tačiau neabejotina, jog daugelį užduočių palengvins šie įrankiai ir prietaisai:
- Sienų štrobavimo (kabelio kanalų pjovimo) įrankiai;
- Kaltai;
- Plaktukas;
- Žirklės arba replės kabeliui nukirpti;
- Ruletė;
- Peilis;
- Suktukas arba grąžtas.
Darbų pradžioje rekomenduojama sužymėti visas vietas, kuriose bus įrengiami lizdai ir jungikliai, o taip pat kabelio išvedžiojimo vietas. Jei elektros instaliacija bus paslėpta tai reikės atlikti sienų štrobavimą. Mediniuose namuose, kuriuose yra leidžiama tik išorinė instaliacija, kabelis turėtų būti tvirtinamas prie pačios sienos, o ne jos viduje. Vėliau yra paruošiamos vietos, kur bus įrengiamos paskirstymo dėžės, jungikliai ir lizdai. Visi kabeliai turėtų būti suvesti prie elektros skydo, kuriame montuojami saugikliai ir kita apsauginio atjungimo įranga. Laidų sujungimo vietose rekomenduojama naudotis gnybtais. Sumontavus visus jungiklius ir prietaisus, sistemą reikia patikrinti ir priduoti Valstybinei energetikos inspekcijai.