Praėjusį ketvirtadienį Seimas priėmė Konstitucijos pataisas dėl trijų klausimų: merai ir toliau bus renkami tiesiogiai, bet jau teisėtai; per apkaltą pašalinti politikai po 10 metų galės vėl kandidatuoti į prezidentus ar Seimą; parlamentaru bus galima tapti nuo 21 metų. Tai vienintelis straipsnis, dėl kurio Konstitucijos pataisa priimta ne vienbalsiai.
Tiesioginiai merų rinkimai bus teisėti
Merai bus renkami tiesiogiai jau nepažeidžiant Konstitucijos, tačiau Seimas dar turės priimti lydinčius įstatymus, kuriais nustatys, kokios bus merų galios, kai jie nebegalės būti savivaldybių tarybų nariai. Seimo partijų atstovai sako, kad merų galios nesumažės, nes jie siūlys darbotvarkę ir turės veto teisę.
Seimas galutiniame balsavime priėmė Konstitucijos pataisas, kuriomis siekiama sudaryti konstitucinį pagrindą tiesioginiams savivaldybių merų rinkimams.
Už pagrindinio šalies dokumento pakeitimus vieningai balsavo 135 Seimo nariai.
Konstitucijoje naujomis pataisomis nutarta nustatyti, kad savivaldos teisė įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Pagrindiniame šalies dokumente įtvirtinta, kad savivaldybių merais Lietuvos Respublikos piliečius pagal įstatymą ketveriems metams renka šalies piliečiai ir kiti nuolatiniai administracinio vieneto gyventojai.
Projektas buvo parengtas įvertinus 2021 m. balandžio 19 d. Konstitucinio Teismo nutarimą, kuriuo jis pripažino, kad Vietos savivaldos ir Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymų svarbiausiosios nuostatos, susijusios su savivaldybių merų rinkimais ir įgaliojimais, prieštarauja Konstitucijos 119 straipsniui, įtvirtinančiam konstitucinius vietos savivaldos pagrindus. Šis Konstitucinio Teismo nutarimas oficialiai bus paskelbtas ir įsigalios 2023 m. gegužės 3 d.
Pagal Seimo statutą, Konstitucijos keitimo įstatymo projektas laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už projektą balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių, t. y. 94 parlamentarai.
Panaikintas nuolatinis apribojimas būti renkamam
Taip pat Konstitucija pataisyta, tvirtinant nuostatą, kad pareigų per apkaltą netekęs asmuo praėjus 10 metų galės vėl eiti pareigas, kurioms reikalinga priesaika.
Seimas priėmė Konstitucijos pataisas, kuriomis nutarta panaikinti nuolatinį apribojimą būti renkamam Seimo nariu ar užimti kitas Konstitucijoje nurodytas pareigas po konstitucinės sankcijos pritaikymo.
Priimtomis pataisomis siekiama įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžiosios kolegijos 2011 m. sausio 6 d. sprendimą byloje R. Paksas prieš Lietuvą, kuriuo Lietuva pripažinta pažeidusi Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos pirmojo protokolo 3 straipsnį, garantuojantį teisę į laisvus rinkimus, dėl pareiškėjo „pasyviosios“ rinkimų teisės būti renkamam į įstatymų leidybos instituciją apribojimo nuolatinio ir negrįžtamo pobūdžio.
Pagal priimtą pataisą asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš užimamų pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą, galės užimti Konstitucijoje nurodytas pareigas, kurių ėjimo pradžia yra susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu, kai nuo Seimo sprendimo dėl pašalinimo ar mandato panaikinimo bus praėję ne mažiau kaip 10 metų.
Už pagrindinio šalies dokumento pakeitimus balsavo 134 Seimo nariai.
Į Seimą – nuo 21-erių
Į Seimą galės būti renkami ketveriais metais jaunesni žmonės nei dabar.
Seimas priėmė Konstitucijos pataisą, kuria nuspręsta sumažinti amžiaus ribą ir leisti Seimo nariais rinkti asmenis, kurie rinkimų dieną yra ne jaunesni kaip 21 metų. Už šį Konstitucijos pakeitimą balsavo 101 Seimo narys, prieš – 4, susilaikė 22 parlamentarai.
Pataisos iniciatorė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė, kad vienas svarbiausių argumentų taisyti šiuo klausimu Konstituciją buvo tai, kad nuo 21 metų galima kandidatuoti į Europarlamentą.
Šiuo metu Konstitucijoje buvo įtvirtinta, kad į Seimo narius gali kandidatuoti asmuo, sulaukęs 25 metų. Pagal galiojančius teisės aktus kandidatuoti į Europos Parlamentą gali asmenys, sulaukę 21 metų, į savivaldybės tarybą – asmuo, sulaukęs 18 metų.
Kaip anksčiau yra sakiusi Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, šis pokytis neabejotinai į mūsų Parlamentą atneš daugiau pliuralizmo, daugiau skirtingų nuomonių ir leis priimti geresnius ir ilgainiui labiau subalansuotus sprendimus, taip pat paskatins kryptingesnį jaunų žmonių atstovavimą ir didesnį dėmesį jaunimo politikos klausimams Seimo darbotvarkėje.
Susilaikiusios per balsavimą „valstiečių“ frakcijos seniūno pavaduotojas sakė, kad Seimo nariai turi būti maksimaliai atsakingi, nes priima sprendimus, reguliuojančius visų Lietuvos žmonių gyvenimą.
Seimo priimtos Konstitucijos pataisos įsigalios, kai jas pasirašys prezidentas, kuris, pasak jo patarėjų, visas jas remia.