www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Kaip saugome tai, kas mums patikėta?

Paroda „Pažink Sūduvos kultūros paveldą“ Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje veiks iki gegužės 20 dienos.

Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje (konferencijų salėje) veikia paroda „Pažink Sūduvos kultūros paveldą“, skirta Sūduvos metams. Ją su biblioteka parengė Kultūros paveldo departamentas ir Marijampolės regiono savivaldybių turizmo informaciniai centrai.

Violeta Kasperavičiūtė plačiai ir profesionaliai aptarė situaciją mūsų regione.
Violeta Kasperavičiūtė plačiai ir profesionaliai aptarė situaciją mūsų regione. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Atidarant parodą Kultūros paveldo departamento Alytaus–Marijampolės teritorinio skyriaus vedėjo patarėja Violeta Kasperavičiūtė pasidžiaugė proga vienoje vietoje parodyti, kas nuveikta pastaraisiais metais. Parodoje pristatoma 14 atnaujintų, itin reikšmingų istoriniu, architektūriniu požiūriu regiono objektų, daug jų pritaikyta visuomenės poreikiams, įvairioms veikloms bei turizmui.

Prie kiekvieno daug dirbta: tyrinėta, važinėta, tartasi ir diskutuota dar iki tol, kol prasidėjo darbai. Paveldas – ne vien tai, kas įrašyta į sąrašus, gali (ir turėtų) būti saugomi pastatai, kurie vertingi istoriškai ar architektūriškai, dar tvirti, atnaujinant nebūtinai visą pastatą, o tik detales. Senieji yra daug tvirtesni už naujai (ir greitai) pastatomus…
Tarp kitų parodoje pristatomų – ir keturi Marijampolėje sutvarkyti bei naudojami paveldo objektai. Tai Lietuvos kariuomenės leitenanto Antano Matulaičio ir mokytojo, visuomenės veikėjo Jurgio Steponaičio kapai, Marijampolės senosios ligoninės pastatų kompleksas, Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios ir marijonų vienuolyno statinių kompleksas, teisininko, visuomenės veikėjo And­riaus Bulotos sodybos namas.

Renginyje dalyvavo savivaldybės vadovai, paveldosaugininkai, informacinių centrų atstovai, tie, kam šie dalykai rūpi...
Renginyje dalyvavo savivaldybės vadovai, paveldosaugininkai, informacinių centrų atstovai, tie, kam šie dalykai rūpi…

V. Kasperavičiūtė akcentavo, kad sprendžiant paveldo objektų išsaugojimo, tvarkymo bei įveiklinimo problemas turėtų būti jaučiamas bendruomenių, verslo dėmesys ir parama. Kaip labai vykusį projektą ji minėjo Marijampolės ligoninę, kur išlaikyta ir pirminė paskirtis, Bulotų namus, kur verda įvairi veik­la, išskirtinio grožio Kidulių dvaro svirną, kurio būklė buvo avarinė (šiame dvare dar laukia daug darbo). Kalvarijoje sėkmingai prikeltas naujam gyvenimui arklių pašto stoties pastatas – čia veikia krašto muziejus, informacinis turizmo centras. Unikalus, įspūdingas Kalvarijos sinagogų kompleksas dar tebelaukia didesnio dėmesio. Prikeliant naujam gyvenimui ar bent stengiantis išsaugoti tai, kas yra, visada kyla daug klausimų; o restauravus ar konservavus bet kurį objektą – begalė diskusijų. Gerai ar blogai, kad užkonservuoti Bartninkų bažnyčios griuvėsiai? „Aišku, anksčiau pastatas buvo romantiškesnis, tačiau jis jau kėlė pavojų, o nieko nedarant būtų likusi akmenų krūva“, – sakė pranešėja.

Parodos fragmentėlis.
Parodos fragmentėlis.

Marijampolės vicemeras Paulius Marozas pasidžiaugė, kad glaudžiau bendradarbiaujant su Kultūros paveldo departamentu pastaruoju metu Marijampolėje sutvarkyti keli svarbūs kultūros paveldo objektai, yra planų ateičiai.

Marijampolės turizmo ir verslo informacinio centro bei kitų savivaldybių centrų atstovai kalbėjo apie savo problemas ir pasidžiaugė tuo, kad kultūros paveldo objektai tampa vis labiau patrauklūs, pritaikomi įvairioms veikloms ir sulaukia vis daugiau besidominčių. Žinoma, dėl to reikia įdėti ir nemažai pastangų. Dalintasi patirtimi, kaip tai daroma.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika