Lietuvoje iki 2050 m. planuojama atnaujinti apie 30 tūkst. daugiabučių, kurių energinis efektyvumas po modernizacijos padidės daugiau nei 60 proc., o CO2 emisijos sumažės daugiau kaip 80 proc. Renovacijos apimtys šalyje sparčiai išaugo nuo 2013 metų, kai prie daugiabučių namų modernizavimo programos prisijungė savivaldybės. Peržvelkime, kaip šiuo metu renovacijos procesai vyksta Marijampolėje, kokie rezultatai pasiekti ir kokie yra artimiausi planai bei kylantys iššūkiai.

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.
Remiantis Aplinkos projektų agentūros (APVA) Pastatų energinio taupumo departamento parengtu Lietuvos renovacijos žemėlapiu, šiuo metu Marijampolės savivaldybėje iš visų renovuotinų daugiabučių, atnaujinta yra 13 proc. – 79 gyvenamieji namai, o dar 14 šiuo metu yra atnaujinami.
Savivaldybės teigimu, per artimiausius penkerius metus planuojama modernizuoti daugiau kaip 50 daugiabučių. Siekiama, jog atnaujinti daugiabučiai pastatai sudarytų ne mažiau 50 proc. Draugystės g. kvartale esančių namų, taip pat ne mažiau kaip 30 proc. sudarytų daugiabučiai Aušros g. – Vytauto g. – Vytenio g. – Artojų g. kvartale, o P. Kriaučiūno g. – Bažnyčios g. – Vytauto g. kvartale būtų renovuoti visi daugiabučiai. Taip pat matomas išaugusęs poreikis parengti naujas Uosupio g. – J. Ambrazevičiaus- Brazaičio g. ir Degučių mikrorajono kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas.
Kylantys iššūkiai – kokie galimi sprendimai?
Kaip vieną didžiausių dabartinių renovacijos iššūkių Marijampolės savivaldybė išskiria sparčiai augančias statybų darbų kainas.
„Nuo daugiabučio namo atnaujinimo investicijų plano parengimo, butų savininkų patvirtinimo iki rangos darbų pirkimo praeina nemažai laiko, todėl statybos darbų kainos būna gerokai padidėjusios. Dėl šios priežasties nepavyksta iš karto nupirkti rangos darbų, pasitaiko atvejų, kai šis procesas atsiduria aklavietėje ir rangovų nebepavyksta rasti. Tai ypač galioja mažiems daugiabučiams“, – teigia savivaldybės atstovai.
Pasak vieno iš investicinių planų rengėjų, skelbiami kai kurių rangos darbų įkainiai, kuriais turi vadovautis investicinių planų rengėjai, mažesni nei jie iš tikro kainuoja. Tokios situacijos lemia būtinas planų korekcijas, sulėtėjusį ir pabrangusį renovacijos procesą ir gyventojų nepasitenkinimą.
„Patvirtintu investiciniu planu su mažomis kainomis džiaugtis jau nereikėtų – statybos medžiagų kainoms sparčiai augant dažnai nepavyksta nusipirkti rangos darbų, o jei ir pavyksta – nuo to kenčia ir pastato darbų kokybė. Tikimės pokyčių, jog keisis skelbiami įkainiai, su didesnėmis pasirinkimo ribomis, kurios leidžia prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos“, – sako savivaldybės atstovai.
Kitas kylantis iššūkis – mažų daugiabučių atnaujinimas yra gerokai brangesnis nei didelių namų – dažniausiai kaina būna dvigubai aukštesnė. Todėl dažniausiai atnaujinami dideli pastatai. Šiuo metu Marijampolės savivaldybėje iš 20 daugiausia centralizuotai tiekiamos šilumos suvartojančių daugiabučių 17 yra iki 700 kv. m bendro ploto, 15 iš jų – iki 400 kv. m bendro ploto.
„Taigi, ši problema itin aktuali, ypač kaimo vietovėse, kur finansinis žmonių pajėgumas dėl darbo vietų trūkumo ir mažesnio darbo užmokesčio yra daug žemesnis nei mieste gyvenančių. Manome, jog reikėtų diversifikuoti valstybės suteikiamą paramą pagal daugiabučio namo plotą skiriant didesnę paramą mažesniems namams“, – įžvalgomis dalinasi savivaldybės atstovai.
Anot jų, marijampoliečiai itin domisi renovacija ir yra linkę atnaujinti savo gyvenamuosius namus. Vis dėlto, siekiant dar labiau didinti apimtis, reikėtų išspręsti pagrindines procesą stabdančias problemas.
„Kokybiškai ir sparčiai su valstybės finansine parama atnaujintas daugiabutis dažnai gali tapti didžiausia daugiabučių namų atnaujinimo paskata, priežastimi ir proveržiu“, – teigia savivaldybės atstovai.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.
Užs. 604