
Jei savivaldybėje bus įvestas tiesioginis valdymas, Vyriausybės paskirtam įgaliotiniui nereikės atsiklausti nei mero, nei Tarybos narių nuomonės. Meras iš pareigų bus atleistas, o Taryba – paleista. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka
Šalies Seimui ketvirtadienį buvo pateiktas svarstyti nutarimo „Dėl tiesioginio valdymo Kalvarijos savivaldybės teritorijoje įvedimo“ projektas. Jį pristatydama vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad šioje savivaldybėje susiklosčiusi situacija, kai niekaip nepaskiriamas naujas Administracijos direktorius, pažeidžia vietos gyventojų interesus. Įvesti tiesioginį valdymą, pasak ministrės, yra ne politinis, o teisinis sprendimas.
– „Tokia situacija pažeidžia vietos bendruomenės ir valstybės interesus. Nesant savivaldybės vykdomosios institucijos, neužtikrinamas tinkamas valstybės biudžeto vykdymas, kartu neužtikrinamas paslaugų gyventojams teikimas, – sakė ministrė.
Seime pristačius Vyriausybės siūlymą Kalvarijos savivaldybės teritorijoje įvesti tiesioginį valdymą, opozicinių „valstiečių“ siūlymu padaryta pertrauka iki kito posėdžio. Grįžti prie šio klausimo svarstymo numatoma daugiau nei po mėnesio – birželio 26 dieną.
Daugelio manymu, tiesiogiai rinktas meras padeda gyventojams teikti aukštos kokybės paslaugas, kurti atvirą savivaldą. Toks mero institutas padeda užtikrinti savivaldoje priimamų sprendimų efektyvumą ir viešumą.
2023 m. merai tiesiogiai bus renkami jau nepažeidžiant Konstitucijos, tačiau Seimas dar turės priimti lydinčius įstatymus, kuriais nustatys, kokios bus merų galios, nes jie nebegalės būti savivaldybių tarybų nariai.
Deja, kartais savivaldybių tarybų nariams ir merams net svarbiausi šalies įstatymai nepadeda susitelkti sėkmingai atstovauti gyventojų interesams. Visoje šalyje pastaruoju metu liūdnai pagarsėjusiai Kalvarijos savivaldybei gresia tiesioginis valdymas, nes jau kone trys mėnesiai čia nėra būtino sutarimo ir būtino mero bei Tarybos narių bendro darbo. Labai realu, kad nutiks taip, jog gyventojų išrinktas meras ir Taryba dėl tarpusavio rietenų nebaigs kadencijos ir nebeatstovaus savo žmonėms.
Konstitucijos 120 straipsnyje nustatyta, kad savivaldybės pagal Konstitucijos ir įstatymų apibrėžtą kompetenciją veikia laisvai ir savarankiškai. Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 1998 m. vasario 18 d. nutarime konstatavo, kad „savivalda suponuoja tam tikrą veiklos laisvę ir savarankiškumą, nepriklausomumą nuo valstybės valdžios institucijų. Tačiau ši laisvė nėra beribė, o savarankiškumas nereiškia galimybės ignoruoti valstybės interesus“.
Padėtimi Kalvarijos savivaldybėje nesidžiaugia ir kaimynai: Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, Kazlų Rūdos savivaldybės meras Mantas Varaška. Jie pasidalijo savo nuomonėmis apie situaciją Kalvarijoje. Mantas Varaška į Kalvarijos tarybą kreipėsi net atviru laišku.