Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Suvalkų koridorius

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Ar konstitucinė laisvė turi ribas?

Konstitucija sukurta tam, kad visuomenėje būtų paisoma visų jos narių interesų, niekas nebūtų skriaudžiamas, diskriminuojamas. Kadangi piliečiai labai skirtingi, jų poelgiai ir gyvenimo suvokimas, įsitikinimai taip pat gali labai skirtis, todėl ir būtinos bendros taisyklės, kurios leistų visiems sugyventi kiek įmanoma darniau.

Stebint mūsų šalies gyvenimą kartais atrodo, kad ne vienam piliečiui reikėtų pasikartoti Konstitucijos straipsnius.

Meno saviraiškos laisvė

Demokratinėse valstybėse saviraiškos laisvė pripažįstama kaip viena svarbiausių žmogaus teisių. Saviraiškos laisvė yra ypač svarbi vertybė ir menininkams, nes menas pasakoja apie pasaulį, kelia svarbius klausimus, atkreipia dėmesį į problemas, priverčia susimąstyti, provokuoja. Visgi meną vertinti sunku: kas vienam atrodo meniška, kito suprantama kitaip. Pavyzdžiui, gal yra piliečių, įsitikinusių, kad neverta griauti sovietų okupantus įamžinusių paminklų, nes tai yra menas. Kai kam gal atrodo, kad jei juos nugriausime, tai lyg nubrauksime tuos sovietinio gyvenimo dešimtmečius kaip nieko nevertus…

Ir senesnėse demokratinėse valstybėse pasitaiko ginčų dėl saviraiškos laisvės, o ką jau kalbėti apie mūsų jauną valstybę. Štai prieš beveik 20 metų menininko D. Liškevičiaus buvo sukurtas ir Venecijos bienalėje parodytas videoperformansas, kuriame jis nusišluosto šokoladuotą veidą Lietuvos vėliava. Lietuvos šeimų sąjūdis, „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ organizatorius, pernai surinko parašus ir padavė prašymą į prokuratūrą dėl šio performanso. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl valstybės simbolių išniekinimo, o nutrauktas jis tik dėl senaties termino.

Šeimų sąjūdžio vadovas: „Laisvės nėra“

Neatsitiktinai prisiminėme Šeimų sąjūdį. Savaitgalį šis sąjūdis surengė „Didįjį šeimos gynimo maršą 2022“ Kauno rajono Jadagonių kaime, „Pušyno“ poilsiavietėje.

Marijampolietis Raimondas Grinevičius – asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis“ vadovas.

Marijampolietis Raimondas Grinevičius – asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis“ vadovas.

„Suvalkietis“ Šeimų maršo išvakarėse pakalbino Raimondą Grinevičių, asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis“ vadovą, klausdamas nuomonės apie piliečių laisves mūsų šalyje. Pasak R. Grinevičiaus, kiekvienas sprendžia, ar jam pakanka laisvės reikšti savo nuomonę ir įsitikinimus. Konstitucija šią teisę garantuoja, bet pačiam R. Grinevičiui neatrodo, kad realybėje taip ir yra: „Drąsiai galiu pasakyti, kad laisvės nėra“.

Kaip pavyzdį jis pateikė Šeimų sąjūdžio vargus prašant renginiams leidimų, mat šie valdžios būdavo tai duodami, tai vėl atšaukiami. „Pernai pas Seimo Pirmininkę kabinete pasakiau, kad Lietuvoje demokratija – kaip Rusijoje ir Baltarusijoje kartu sudėjus. Praėjo metai, pasirodė, kad aš buvau teisus“, – sakė Šeimų sąjūdžio vadovas.

Pasak jo, nė vieno leidimo renginiui ši organizacija negauna lengvai, visus tenka išsikovoti teismuose. Štai ir pernai rugsėjo 10-osios mitingui buvo pradžioje duotas leidimas rengti eiseną Gedimino prospekte, paskui jis panaikintas, teismas vėl priėmė sprendimą ir leido rengti mitingą. „Mūsų keturi ar penki mitingai per teismus gavo leidimus. Ir šiemet gegužės 15-osios mitingui pirmiausia gavome leidimą, paskui jis buvo atšauktas. Aš jau net nesigilinu ir nematau jokių prošvaisčių šioje srityje – laisvės reikšti įsitikinimus nėra“, – kalbėjo R. Grinevičius.

Kad nėra apie ką diskutuoti laisvės tema, kaip pavyzdį vyras pateikė ir tai, kaip buvo reaguojama paskelbus šių metų tradicinių šeimų susibūrimo adresą, kuris ilgokai buvo slepiamas. „Kai paskelbėme mūsų išsinuomotos sodybos vietą, tuoj Andrius Tapinas, Vilniaus mero patarėjas Karolis Žukauskas ėmė terorizuoti sodybos šeimininkus, užblokavo jų feisbuko puslapį.

Kitas pavyzdys: man prieš kurį laiką paskambino iš atitinkamų organizacijų įspėti, kad duota komanda per mūsų renginį visam kaimui atjungti elektrą. Įspėjo, kad pasirūpintume generatoriais. Kaip tai suprasti?“ – apie trukdymą surengti mitingą pasakojo asociacijos vadovas.

Jis guodėsi ir dėl to, jog niekaip nesisekė užsisakyti, kad renginyje budėtų greitoji pagalba. Pasak jo, net aštuonios greitosios pagalbos stotys – Kauno, Kauno rajono, Šakių, Kėdainių, Jonavos ir dar kelios – atsisakė teikti paslaugą. Vieni atsisakė dėl didelio užimtumo, kiti nieko neaiškino. „Ši paslauga kainuoja mažiausiai 500 eurų, vadinasi, nė vienai įstaigai už 4 valandas darbo nereikia 500 eurų parvežti įstaigai. Ministerijai skambinau, klausiau, ar labai turtinga mūsų medicina, kad išreklamuotas mokamas paslaugas atsisako teikti. Ar nereikia jiems pajamų?“ – klausė vyras, tvirtindamas, kad medikai bijo gauti velnių nuo valdžios už tai, kad suteikė paslaugą būtent Šeimų sąjūdžiui…

Ir reklaminius plakatus, bukletus Šeimų sąjūdžiui tenka spausdintis Lenkijoje, nes mūsų įmonės, pasak R. Grinevičiaus, bijo priimti tokius užsakymus. „Esame susidūrę, kad ir spauda net už pinigus nesutinka rašyti ką nors teigiamo apie mūsų sąjūdį, kadangi bijo“, – tvirtino jis.

Garbės ir orumo gynimas teisme

Neseniai R. Grinevičius pralaimėjo bylą prieš Seimo narį Tomą Vytautą Raskevičių, kurį buvo padavęs į teismą dėl to, kad šis viešai pacitavo lrt.lt straipsnį, kuriame tvirtinama, esą parašai dėl Seimo nario atstatydinimo iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko pa­reigų buvo suklastoti. Grinevičius pavadino tai savo garbės ir orumo įžeidimu, bet to įrodyti teisme nepavyko. Taigi ieškinys atmestinas kaip nepagrįstas. R. Grinevičius Seimo nariui T. V. Raskevičiui turės grąžinti ir apie 3 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų.

Šeimų sąjūdžio vadovas turi šiuo klausimu savo versiją: spėja, kad teisėjai sulaukė skambučių iš aukštesnės valdžios, jog būtų priimtas būtent toks sprendimas. „Mes taip įsivaizduojame. Per teismą įrodėme, kad Raskevičius su draugu patys padarė nusikaltimą – įsilaužė į duomenų bazę, kur vyko parašų rinkimas. Į paskyrą įsilaužė jo draugas, pridėjo fiktyvių parašų, kad sumenkintų visą mūsų parašų rinkimo akciją. 20 tūkst. parašų sufabrikavo, mes tuos parašus atskyrėme į kitą aplanką, bet kai parašėme policijai prašymą dėl įsilaužimo, tyrimas buvo nutrauktas. Pasirodo, yra tokie dalykai kaip išorinis ir vidinis įsilaužimas. Jei išorinis – nieko nebus, o jei iš vidaus įsilaužiama – jau baudžiamoji byla. Tai čia buvo nebaudžiamas – galvon netelpa tokie dalykai“, – guodėsi vyras.

Laisvės esmė –nekliudyti kitiems

Visgi nors deklaruoja, kad visi turi teisę siekti savo tikslų, Šeimų sąjūdis kovoja prieš tas laisves, kurios jiems nepatinka.

Nėra ko diskutuoti apie laisvę, sako R. Grinevičius, ko gero, galvodamas apie savo ir asociacijos narių laisvę, tradicinių šeimų laisvę, bet ne apie LGBT, mušamų moterų ar sunkiai suprantamą meną kuriančiųjų laisves, autorių, norinčių gauti teisėtą atlygį už savo sukurtas dainas, laisves. Kaip rašoma Šeimų sąjūdžio tinklalapyje, „Valdžia niekaip negali atleisti žmonėms to, kad Didžiojo šeimos gynimo maršo metu sustabdė planus ratifikuoti Stambulo konvenciją, įvesti tos pačios lyties partnerystę, legalizuoti narkotikų vartojimą, toliau naikinti lietuvių kalbą, šeimą, tradicines ir tautines vertybes.“

Į klausimą, ar tik šeimos gali mitinguoti, o gėjai negali, Grinevičius užtikrintai atsakė: niekas nedraudžia gėjams rengti mitingus. Ir dar pridūrė: „Kiekviena visuomenės grupė turi savo interesus: mes – šeimas, Paleckis – rusus, gėjai – poras, Astros (A. G. Astrauskaitės – red. pastaba) grupė nori išvaikyti Seimą. Ir Stambulo konvenciją kažkas užstoja: kiekviena grupė savo interesus ir gina. Laisvės esmė – nekliudyti kitiems“.

O tos kartuvės prie Seimo per mitingą pernai rudenį su tradicinėmis šeimomis nesusijusios, kaip ir tas visas mitingas, kai buvo skanduojama „Seimą lauk!“… Čia visos šalies televizijos, anot R. Grinevičiaus, taip neteisingai parodė. „Žiūrintys LRT, TV3 ir visus likusius kanalus gauna vieną (suprask, iškreiptą – aut. pastaba) informaciją, o kiti, kurie nori gauti žinias iš pirmų lūpų, susidaryti kitą vaizdą, visą teisingą mūsų informaciją ras tinklalapyje seimusajudis.lt“, – tvirtino R. Grinevičius.

O kad nebūtų toliau iškraipoma informacija apie mitingą, Šeimų sąjūdžio tinklapyje rašoma: „Kadangi jų veiklos dėka patyrėme daug papildomų išlaidų ir bandymų iš jų pusės diskredituoti „Didijį šeimos gynimo maršą 2022“, jo organizatorius bei dalyvius – žemiau pateiktame sąraše esančioms žiniasklaidos priemonėms, norinčioms dalyvauti renginyje, – teks sumokėti simbolinį (joms) mokestį – po 1000 (tūkstantį) eurų.“ (Kalba netaisyta – red. pastaba.) Ir išvardinti kone visi šalies TV kanalai.

Patiems žmonėms reikia išmokti gyventi ir kurti laisvėje, ir valdžiai būtina suvokti, ką tai reiškia. Tai nėra lengva, nes ilgai gyvenome su viena ideologija, privalomomis pažiūromis, gal ne vienas vis dar norėtų, kad taip ir liktų…

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Bazines tiesiogines išmokas papildys ekoschemos

  2022-11-26Bazines tiesiogines išmokas papildys ekoschemos
  Naujojo paramos laikotarpio ypatumas – ne tik griežtesni valdymo reikalavimai bei geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartai, bet ir galimybė pasididinti bazines tiesiogines išmokas – už dalyvavimą Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (toliau – Strateginis planas) numatytose ir savo noru pasirinktose klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose ekologinėse sistemose (toliau – ekoschemos) bus atlyginta papildomai. Naujuoju paramos laikotarpiu ypatingas dėmesys skiriamas gamtai tausoti. Vienos iš priemonių tam – ekoschemos.Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Ekoschemos – daugiau dėmesio aplinkos apsaugai Nors 2023–2027 m. finansiniu laikotarpiu nebelieka žalinimo išmokų, yra sukurta visiškai nauja Bendrosios žemės ūkio politikos „žalioji architektūra“, ...
 • Ambasadorius Arnoldas Pranckevičius: „Parama Ukrainai nemažės“

  2022-11-24Ambasadorius Arnoldas Pranckevičius: „Parama Ukrainai nemažės“
  Ambasadorius A. Pranckevičius teigia, kad Ukraina ir toliau gaus visą reikiamą paramą. Europos Komisijos nuotrauka Apie tai, kokia svarbi dabar yra parama Ukrainai, Lietuvos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje būstinėje papasakojo nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Arnoldas Pranckevičius. Jis savo kalboje nemažą dėmesį skyrė ir finansinės, ir karinės pagalbos kovojančiai Ukrainai apžvalgai. Ambasadorius minėjo, kad įvairių darbinių posėdžių metu derėtasi ir dėl Europos Sąjungos 2023 metų biudžeto, taip pat kalbėta apie politinę paramą dėl tolesnių sankcijų Rusijos, Baltarusijos ir Irano režimams. Po to, kai ukrainiečiai pasiekė svarbių laimėjimų Chersono srityje, buvo daug dėmesio skiriama pagalbos Ukrainai žiemą klausimams. – Rusijos brutalių atakų metu buvo sunaikinta ...
 • Atsakomybės už agresiją klausimas – itin svarbus

  2022-11-24Atsakomybės už agresiją klausimas – itin svarbus
  Buvęs Lietuvos premjeras A. Kubilius įsitikinęs, kad Ukraina laimės karą. Autoriaus nuotrauka Europos Parlamento (EP) narys, buvęs Lietuvos premjeras Andrius Kubilius neabejoja, kad karą Ukraina laimės, ir pabrėžia, kad pastarieji įvykiai Ukrainoje labai pakeitė ir suvienijo pačią Europos Sąjungą, kuri po agresijos pradžios vasario 24-ąją labai greitai ėmėsi atsakomųjų veiksmų. A. Kubilius, kuris yra EP Užsienio reikalų bei Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetų narys bei Europos Sąjungos ir Ukrainos parlamentinio asociacijos komiteto narys, nuolat dalyvauja įvairiose diskusijose apie padėtį Ukrainoje, keletą kartų lankėsi toje šalyje po Rusijos invazijos pradžios. Prasidėjus karui Ukrainoje EP buvo įkurta „United for Ukraine“ („Susivieniję dėl Ukrainos“) ...
 • Kas kiek laiko būtina valyti namų kilimus?

  2022-11-23Kas kiek laiko būtina valyti namų kilimus?
  Kilimus žmonės naudojo nuo neatmenamų laikų, jie suteikia šilumos, komforto, malonių lytėjimo pojūčių, o šiuolaikiniame interjere jie taip pat yra svarbi dizaino detalė. Atrodytų, tik privalumai. Tačiau netinkamai prižiūrint ar nesirūpinant pūkuotomis grindimis „draugas” gali tapti priešu. Kaip dažnai reikia valyti ir plauti kilimus namuose? Kodėl jums reikia kilimų valymo Poreikis valyti ir plauti kilimą pirmiausia kyla dėl to, kad jame kaupiasi dulkės, purvas, žmonių ir gyvūnų plaukai. Visa tai galiausiai prasiskverbia giliau į kilimo pagrindą ir tampa puikia terpe veistis dulkių erkutėms ir mikrobams. Mikroorganizmų atliekos pakyla į orą ir patenka į žmogaus kvėpavimo takus. Dėl to dažnai išsivysto alergija ir ...
 • „Ieškau dar nepapasakotų istorijų“

  2022-11-23„Ieškau dar nepapasakotų istorijų“
  „Lapkričio 23-ioji – Lietuvos kariuomenės diena – yra tiek pat svarbi kiek Sausio 13-oji, Vasario 16-oji, Kovo 11-oji ir Liepos 6-oji. Didžiuojuosi Lietuvos kariuomene, man garbė dėvėti jos uniformą ir Trispalvę ant dešinio peties“, – sako Lietuvos kariuomenės vyresnioji seržantė specialistė Ieva Budzeikaitė, fotografijomis „rašanti“ Lietuvos kariuomenės metraštį. Ieva šiemet apdovanota konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ Kolegų prizu. 32-iejų fotografė, jei nebūtų tokia kukli, galėtų pasigirti daugybe nominacijų ir laimėjimų, taip pat dalyvavimu parodose. Ieva Budzeikaitė – Lietuvos kariuomenės metraštininkė. Nuotraukos iš asmeninio Ievos Budzeikaitės archyvo Pradėdama pokalbį su Ieva, paklausiau, kuri nominacija jai yra svarbiausia? – Visos nominacijos ir laimėjimai yra svarbūs. Kaip bebūtų ...
 • Kvietiškio dvaro magazinas bus paverstas turizmo traukos objektu

  2022-11-23Kvietiškio dvaro magazinas bus paverstas turizmo traukos objektu
  Marijampolės istorijoje svarbų vaidmenį suvaidino Kvietiškio dvaras, kuriame gyveno miesto įkūrėja laikoma grafienė Pranciška Butlerienė su šeima. Dvaro statybos metais laikomi 1717-ieji, vėliau dvaras nuolat plėtėsi. Šiuo metu istorinę, architektūrinę ir kultūrinę reikšmę turi išlikę mediniai dvaro rūmai, kur įrengti butai, pieninė, sandėlis su rūsiu, kluonas, prižiūrėtojo ir kumečių gyvenamieji namai. Magazinas neblogai išsilaikė iki mūsų dienų. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Magazinas neblogai išsilaikęs Vienas iš vertingiausių išlikusių pastatų – buvęs grūdų sandėlis su rūsiu, vadinamas magazinu. Iš arabų kalbos kilęs žodis „magazinas“ reiškia sandėlį, istorinį statinį, kuriame buvo įrengtas atsarginis javų sandėlis su kaupiamomis sunkmečiui – bado ir nederliaus atveju – grūdų ...
 • Buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė: „Dėl Suvalkų koridoriaus nerimo dabar mažiau“

  2022-11-23Buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė: „Dėl Suvalkų koridoriaus nerimo dabar mažiau“
  Apie Suvalkų koridorių ir su juo susijusias aktualijas Europos Parlamente kalbėjomės su buvusia krašto apsaugos ministre (2008–2012), europarlamentare, saugumo ir gynybos pakomitečio pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė. Buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė teigia, kad dabar dėl mūsų regiono saugumo ji jaučiasi gerokai ramesnė, nei tuomet, kai ėjo ministrės pareigas. Autoriaus nuotrauka – Jums turbūt teko girdėti, kad prasidėjus Rusijos invazijai Ukrainoje buvo atkreiptas dėmesys į Suvalkų koridorių kaip galimai pažeidžiamą vietą, ji net buvo žiniasklaidoje pavadinta pavojingiausia vieta žemėje. Kokia jūsų nuomonė apie tai? – Man ši tema žinoma jau labai seniai ir pakankamai gerai. Pamenu, kaip ruošiantis mums stoti į NATO jau ...
 • Įdomiausias – istorinis paveldas

  2022-11-23Įdomiausias – istorinis paveldas
  Pastate išlikę nemažai autentiškų detalių. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Šį istorinį pastatą tyrinėjo, jį aprašė ir savo vertinimus pateikė architektė Dalia Laurinaitienė. Pasak jos, tikėtina, kad Butleriai Kvietiškio dvare gyvendavo tik vasarą, o kitu metų laiku palikdavo rezidenciją, nes šis dvaras buvo įsteigtas tik ūkiniais ir verslo tikslais. Tai liudija ir faktas, kad dvaro rūmai, palyginti su ūkiniais dvaro pastatais, atrodo gana kukliai. Dvaro įkūrėjas Morkus Antanas Butleris buvo novatoriškas šeimininkas, modernizavęs žemės ūkio ir iškirsto miško gabenimo verslą – turėjo 9 būdas (taip buvo vadinamos medžių kirtimo ir apdirbimo dirbtuvės). 1738 m. dvaro inventorizacijos akte išvardinta, kiek ir kokių kultūrų buvo sėjama ...
 • Organizacijai „Blue/Yellow“ – Europos piliečio apdovanojimas

  2022-11-23Organizacijai „Blue/Yellow“ – Europos piliečio apdovanojimas
  Už paramą Ukrainai EP viceprezidentė D. Charanzova (viduryje) apdovanojimą įteikė J. Omanui ir Ž. Bliumenzonaitei. Autoriaus nuotraukos Briuselyje lapkričio 8 dieną buvo surengta iškilminga Europos piliečio apdovanojimo ceremonija, kurios metu šis garbingas apdovanojimas įteiktas ir Ukrainos pasipriešinimą prieš Rusijos invaziją remiančiai Lietuvos organizacijai „Blue/Yellow“. Apdovanojimą atsiėmė šios organizacijos įkūrėjas Jonas Omanas (Jonas Ohman) ir jos koordinatorė Žemyna Bliumenzonaitė. – Jonas ir jo suburta komanda padarė milžinišką darbą pastaruosius aštuonerius metus tiekdama visokeriopą paramą ukrainiečių savanoriams, kovojantiems prieš rusų ir kolaborantų agresiją. Jono Omano iniciatyvos vertos didžiausios mūsų pagarbos ir dėkingumo, o „Blue/Yellow“ veikla yra bene ryškiausias europietiško solidarumo kovoje už laisvę ...
 • Geresni nagų klijų rezultatai – 3 patarimai

  2022-11-22Geresni nagų klijų rezultatai – 3 patarimai
  Tvarkingas manikiūras yra tai kas puošia rankas. Šiai dienai, dauguma manikiūrų galima atlikti ir namuose, tačiau norint, kad rezultatas laikytųsi kuo ilgesnį laiką, prieš atliekant bet kokią nagų procedūrą, svarbu pasirūpinti kokybiškomis priemonėmis bei žinoti keletą subtilybių, kurios užtikrins ilgaamžiškumą. Patarimas #1: Dirbtinio nago dydis Net ir kokybiškiausi nagų klijai nesilaikys tada, jeigu pasirinksite netinkamą dirbtinio nago dydį. Visų pirma, ruošiantis įsigyti dirbtinius nagus, išsirinkite sau labiausiai patinkančios spalvos (jeigu dirbtiniai nagai bus bespalviai, tuomet pasirinkite ir nagų laką su kuriuo galėsite padailinti naujus savo nagučius) bei formos. Jeigu nežinote savo tikslaus natūralių nagų dydžio, nesijaudinkite, dirbtinių nagų dėžutėje dažniausiai būna apie ...
 • „Beprotiška įtampa ir didžiulis malonumas“

  2022-11-19„Beprotiška įtampa ir didžiulis malonumas“
  Baigiamajame „Medynių“ koncerte pasirodžiusi grupė iš Portugalijos klausytojams sukėlė tikrą euforiją… Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Visą mėnesį kvietė medinių pučiamųjų instrumentų festivalis „Medynės“. Tarptautinis. Aštuntasis. Marijampolėje. Mums koncertuose viskas buvo miela ir sklandu. O iš tikrųjų? Apie tai (ir ne tik) kalbėjome su festivalio organizatoriumi (ir dalyviu) Dariumi KLIŠIU. – Iš šalies žvelgiant atrodė, kad viskas buvo sklandu ir paprasta… – Kai 2015 metais pradėjome organizuoti „Medynes“, po kiek­vieno festivalio sakydavau, kad „tai – lyg amžinai mirštantis, bet labai mylimas vaikas“. Paaiškinsiu: kaip organizatorius niekada nežinau, ar viskas pavyks, nepaisant to, kad kiekviena akimirka apgalvota ir konkrečiai suplanuota. Visada veikia atsitiktinumo faktorius. Sakykime: kažkas, ...
 • Plutiškes papuošė skulptūra, įprasminanti miestelio įkūrimo legendą

  2022-11-19Plutiškes papuošė skulptūra, įprasminanti miestelio įkūrimo legendą
  Naujoji skulptūra įamžino gyvenvietės įkūrimo legendą. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Šių metų pavasarį Savivaldybės administracija pakvietė visų seniūnijų gyventojus aktyviai dalyvauti teikiant idėjas infrastruktūriniams projektams įgyvendinti. Projektų idėjų atrankos ir finansavimo tikslas – skatinti gyventojų iniciatyvą, įsitraukimą į gyvenamosios aplinkos kūrimą ir pagyvinimą, skatinti diskusijas gyvenamosios aplinkos gerinimo tema. Reikalavimus atitikusius projektus Savivaldybė finansavo ir įgyvendino. Vienos idėjos projekto kaštai, finansuojami Savivaldybės, galėjo siekti iki 5 tūkstančių eurų. Kazlų Rūdos savivaldybės seniūnijų gyventojai gana aktyviai dalyvavo kvietime siūlyti savo idėjas. Iš viso įgyvendinimui buvo atrinkti penki projektai: Kazlų Rūdos seniūnijoje įgyvendinami du, o Plutiškių, Jankų ir Antanavo seniūnijose – po vieną projektą. ...
 • Kodėl mano automobilis ūžia?

  2022-11-18Kodėl mano automobilis ūžia?
  Galbūt visai neseniai jūsų automobilis pradėjo skleisti pašalinius garsus, o gal tiesiog persėdę iš kito, tvarkingo automobilio supratote, kad jūsų automobilis neįprastai ūžia? Automobiliuose yra daug besisukančių, slankiojančių ir kitokius pasikartojančius judesius atliekančių detalių. Net ir nepriekaištingai prižiūrimuose automobiliuose visos detalės, anksčiau ar vėliau, susidėvi, todėl labai svarbu atpažinti automobilio siunčiamus signalus ir tinkamai į juos reaguoti. Ūžimas gali įspėti apie keletą gedimų, kartais labai brangių. Kviečiame sužinoti ir atsiminti šias dažniausiai pasitaikančias priežastis, dėl ko jūsų automobilis gali ūžti. Nusidėvėjęs rato guolis Šalia kiekvieno automobilio rato yra guolis, kuris ir leidžia ratams suktis dideliu greičiu. Įprastai guolio viduje, apsupti specialaus tepalo, ...
 • Kasmet daugėja CD sergančių vaikų

  2022-11-16Kasmet daugėja CD sergančių vaikų
  Lietuvoje kasmet I tipo cukriniu diabetu (CD) suserga apie 100 vaikų – nuo kūdikių iki 18-mečių. Liga prasideda labai greitai ir jos neatpažinti neįmanoma. Padidėja troškulys, padažnėja šlapinimasis, apetitas padidėja, bet svoris krenta, atsiranda ypatingas silpnumas, nuovargis, neįprastas dirglumas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, odos niežėjimas. Pajutus tai tuoj pat reikia kreiptis į medikus. Išgirsta CD diagnozė šokiruoja vaikus, didžiulė atsakomybė užgula ir jų tėvus, kurie turi išmokti su šia liga susigyventi patys ir paruošti gyvenimui savo vaiką. Diagnozė buvo netikėta Kiekvienas jutiklis yra su automatiniu aplikatoriumi. Su CD diagnoze sūnui Tomui Blažiulionių šeima susidūrė prieš 6-erius metus. – Tai buvo netikėta, ...
 • Tikslas – visapusiška pagalba sergantiesiems

  2022-11-16Tikslas – visapusiška pagalba sergantiesiems
  Cukriniu diabetu sergančiuosius marijampoliečius vienijantis klubas „Diabetikas ABC“, įsikūręs Marijampolėje, Bažnyčios g. 19, skaičiuoja 32-jus veiklos metus. 25-erius jam vadovaujanti Genovaitė Naidzinavičienė rūpinasi, kad sergantiesiems būtų prieinami pažangiausi gydymo būdai. Į klubą – išmokti valdyti ligą Genovaitė Naidzinavičienė naudojasi naujausiu cukraus matavimo prietaisu, tad telefone pamačiusi ypač mažą jo kiekį skuba gerti saldžią arbatą ir kreivė telefone tuoj pat pakilo. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos – Labai svarbu burti sergančiuosius, jų šeimos narius, atstovauti ir ginti jų teises, teikti socialines paslaugas, ugdyti savarankiškumą ir pasitikėjimą savimi, mažinti atskirtį nuo visuomenės, teikti informaciją ir konsultacijas aktualiais klausimais, – paklausta apie klubo tikslus sako G. Naidzinavičienė. ...
 • Marijampolėje planuojama turėti nuolatinę stovyklavietę sąjungininkų kariams

  2022-11-16Marijampolėje planuojama turėti nuolatinę stovyklavietę sąjungininkų kariams
  Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas: Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas: „Marijampolė itin patogi vieta į Lietuvą atvykstantiems sąjungininkams priimti“. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos – Lietuvos kariuomenei Marijampolės miestas ir visa apskritis yra strategiškai svarbi vietovė dėl savo artumo Suvalkų koridoriui, sienos su Lenkija ir, atitinkamai, įeigos į Lietuvą taškų. Tradiciškai Marijampolėje buvo dislokuojami Lietuvos ir sąjungininkų logistiniai padaliniai, o nuo 2022 m. vasaros Marijampolės karinė įgula sustiprinta nauju koviniu vienetu – Vaidoto pėstininkų batalionu. Sprendimas Vaidoto batalioną laikinai perkelti į Marijampolę priimtas šią vasarą dėl operacinio reikalingumo, pasiruošimo dislokuoti papildomas sąjungininkų pajėgas Lietuvoje, galimybės turėti lankstesnes kovinio rengimo sąlygas išnaudojant mažiau užimtus poligonus Kazlų ...
 • Lietuvos ir Lenkijos prezidentai: „Suvalkų koridorius saugus“

  2022-11-16Lietuvos ir Lenkijos prezidentai: „Suvalkų koridorius saugus“
  Lietuvos ir Lenkijos prezidentai spaudos konferencijoje Marijampolėje. Redos BRAZYTĖS nuotrauka Liepos mėnesį Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Lenkijos vadovu Andžejumi Duda (Andrzej Duda) prie Lietuvos ir Lenkijos sienos Suvalkų ruože, o vėliau abu vadovai lankėsi Marijampolėje įsikūrusiame Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione. Abiejų šalių vadovai svarstė, kaip apsaugoti šalis jungiantį vadinamąjį Suvalkų koridorių, kuris įtakingo Briuselio leidinio „Politico“ buvo pavadintas pavojingiausia vieta Europoje ir silpniausiu NATO tašku. – Tiek šioje sienos pusėje, tiek ir Lietuvos pusėje žmonės svarsto ir kelia klausimus, ar mes pakankamai esame apgynę kiekvieną savo žemės lopinėlį, – kalbėjo Lietuvos Prezidentas G. Nausėda.Karo atveju ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.