Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Ar konstitucinė laisvė turi ribas?

Konstitucija sukurta tam, kad visuomenėje būtų paisoma visų jos narių interesų, niekas nebūtų skriaudžiamas, diskriminuojamas. Kadangi piliečiai labai skirtingi, jų poelgiai ir gyvenimo suvokimas, įsitikinimai taip pat gali labai skirtis, todėl ir būtinos bendros taisyklės, kurios leistų visiems sugyventi kiek įmanoma darniau.

Stebint mūsų šalies gyvenimą kartais atrodo, kad ne vienam piliečiui reikėtų pasikartoti Konstitucijos straipsnius.

Meno saviraiškos laisvė

Demokratinėse valstybėse saviraiškos laisvė pripažįstama kaip viena svarbiausių žmogaus teisių. Saviraiškos laisvė yra ypač svarbi vertybė ir menininkams, nes menas pasakoja apie pasaulį, kelia svarbius klausimus, atkreipia dėmesį į problemas, priverčia susimąstyti, provokuoja. Visgi meną vertinti sunku: kas vienam atrodo meniška, kito suprantama kitaip. Pavyzdžiui, gal yra piliečių, įsitikinusių, kad neverta griauti sovietų okupantus įamžinusių paminklų, nes tai yra menas. Kai kam gal atrodo, kad jei juos nugriausime, tai lyg nubrauksime tuos sovietinio gyvenimo dešimtmečius kaip nieko nevertus…

Ir senesnėse demokratinėse valstybėse pasitaiko ginčų dėl saviraiškos laisvės, o ką jau kalbėti apie mūsų jauną valstybę. Štai prieš beveik 20 metų menininko D. Liškevičiaus buvo sukurtas ir Venecijos bienalėje parodytas videoperformansas, kuriame jis nusišluosto šokoladuotą veidą Lietuvos vėliava. Lietuvos šeimų sąjūdis, „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ organizatorius, pernai surinko parašus ir padavė prašymą į prokuratūrą dėl šio performanso. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl valstybės simbolių išniekinimo, o nutrauktas jis tik dėl senaties termino.

Šeimų sąjūdžio vadovas: „Laisvės nėra“

Neatsitiktinai prisiminėme Šeimų sąjūdį. Savaitgalį šis sąjūdis surengė „Didįjį šeimos gynimo maršą 2022“ Kauno rajono Jadagonių kaime, „Pušyno“ poilsiavietėje.

Marijampolietis Raimondas Grinevičius – asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis“ vadovas.

Marijampolietis Raimondas Grinevičius – asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis“ vadovas.

„Suvalkietis“ Šeimų maršo išvakarėse pakalbino Raimondą Grinevičių, asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis“ vadovą, klausdamas nuomonės apie piliečių laisves mūsų šalyje. Pasak R. Grinevičiaus, kiekvienas sprendžia, ar jam pakanka laisvės reikšti savo nuomonę ir įsitikinimus. Konstitucija šią teisę garantuoja, bet pačiam R. Grinevičiui neatrodo, kad realybėje taip ir yra: „Drąsiai galiu pasakyti, kad laisvės nėra“.

Kaip pavyzdį jis pateikė Šeimų sąjūdžio vargus prašant renginiams leidimų, mat šie valdžios būdavo tai duodami, tai vėl atšaukiami. „Pernai pas Seimo Pirmininkę kabinete pasakiau, kad Lietuvoje demokratija – kaip Rusijoje ir Baltarusijoje kartu sudėjus. Praėjo metai, pasirodė, kad aš buvau teisus“, – sakė Šeimų sąjūdžio vadovas.

Pasak jo, nė vieno leidimo renginiui ši organizacija negauna lengvai, visus tenka išsikovoti teismuose. Štai ir pernai rugsėjo 10-osios mitingui buvo pradžioje duotas leidimas rengti eiseną Gedimino prospekte, paskui jis panaikintas, teismas vėl priėmė sprendimą ir leido rengti mitingą. „Mūsų keturi ar penki mitingai per teismus gavo leidimus. Ir šiemet gegužės 15-osios mitingui pirmiausia gavome leidimą, paskui jis buvo atšauktas. Aš jau net nesigilinu ir nematau jokių prošvaisčių šioje srityje – laisvės reikšti įsitikinimus nėra“, – kalbėjo R. Grinevičius.

Kad nėra apie ką diskutuoti laisvės tema, kaip pavyzdį vyras pateikė ir tai, kaip buvo reaguojama paskelbus šių metų tradicinių šeimų susibūrimo adresą, kuris ilgokai buvo slepiamas. „Kai paskelbėme mūsų išsinuomotos sodybos vietą, tuoj Andrius Tapinas, Vilniaus mero patarėjas Karolis Žukauskas ėmė terorizuoti sodybos šeimininkus, užblokavo jų feisbuko puslapį.

Kitas pavyzdys: man prieš kurį laiką paskambino iš atitinkamų organizacijų įspėti, kad duota komanda per mūsų renginį visam kaimui atjungti elektrą. Įspėjo, kad pasirūpintume generatoriais. Kaip tai suprasti?“ – apie trukdymą surengti mitingą pasakojo asociacijos vadovas.

Jis guodėsi ir dėl to, jog niekaip nesisekė užsisakyti, kad renginyje budėtų greitoji pagalba. Pasak jo, net aštuonios greitosios pagalbos stotys – Kauno, Kauno rajono, Šakių, Kėdainių, Jonavos ir dar kelios – atsisakė teikti paslaugą. Vieni atsisakė dėl didelio užimtumo, kiti nieko neaiškino. „Ši paslauga kainuoja mažiausiai 500 eurų, vadinasi, nė vienai įstaigai už 4 valandas darbo nereikia 500 eurų parvežti įstaigai. Ministerijai skambinau, klausiau, ar labai turtinga mūsų medicina, kad išreklamuotas mokamas paslaugas atsisako teikti. Ar nereikia jiems pajamų?“ – klausė vyras, tvirtindamas, kad medikai bijo gauti velnių nuo valdžios už tai, kad suteikė paslaugą būtent Šeimų sąjūdžiui…

Ir reklaminius plakatus, bukletus Šeimų sąjūdžiui tenka spausdintis Lenkijoje, nes mūsų įmonės, pasak R. Grinevičiaus, bijo priimti tokius užsakymus. „Esame susidūrę, kad ir spauda net už pinigus nesutinka rašyti ką nors teigiamo apie mūsų sąjūdį, kadangi bijo“, – tvirtino jis.

Garbės ir orumo gynimas teisme

Neseniai R. Grinevičius pralaimėjo bylą prieš Seimo narį Tomą Vytautą Raskevičių, kurį buvo padavęs į teismą dėl to, kad šis viešai pacitavo lrt.lt straipsnį, kuriame tvirtinama, esą parašai dėl Seimo nario atstatydinimo iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko pa­reigų buvo suklastoti. Grinevičius pavadino tai savo garbės ir orumo įžeidimu, bet to įrodyti teisme nepavyko. Taigi ieškinys atmestinas kaip nepagrįstas. R. Grinevičius Seimo nariui T. V. Raskevičiui turės grąžinti ir apie 3 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų.

Šeimų sąjūdžio vadovas turi šiuo klausimu savo versiją: spėja, kad teisėjai sulaukė skambučių iš aukštesnės valdžios, jog būtų priimtas būtent toks sprendimas. „Mes taip įsivaizduojame. Per teismą įrodėme, kad Raskevičius su draugu patys padarė nusikaltimą – įsilaužė į duomenų bazę, kur vyko parašų rinkimas. Į paskyrą įsilaužė jo draugas, pridėjo fiktyvių parašų, kad sumenkintų visą mūsų parašų rinkimo akciją. 20 tūkst. parašų sufabrikavo, mes tuos parašus atskyrėme į kitą aplanką, bet kai parašėme policijai prašymą dėl įsilaužimo, tyrimas buvo nutrauktas. Pasirodo, yra tokie dalykai kaip išorinis ir vidinis įsilaužimas. Jei išorinis – nieko nebus, o jei iš vidaus įsilaužiama – jau baudžiamoji byla. Tai čia buvo nebaudžiamas – galvon netelpa tokie dalykai“, – guodėsi vyras.

Laisvės esmė –nekliudyti kitiems

Visgi nors deklaruoja, kad visi turi teisę siekti savo tikslų, Šeimų sąjūdis kovoja prieš tas laisves, kurios jiems nepatinka.

Nėra ko diskutuoti apie laisvę, sako R. Grinevičius, ko gero, galvodamas apie savo ir asociacijos narių laisvę, tradicinių šeimų laisvę, bet ne apie LGBT, mušamų moterų ar sunkiai suprantamą meną kuriančiųjų laisves, autorių, norinčių gauti teisėtą atlygį už savo sukurtas dainas, laisves. Kaip rašoma Šeimų sąjūdžio tinklalapyje, „Valdžia niekaip negali atleisti žmonėms to, kad Didžiojo šeimos gynimo maršo metu sustabdė planus ratifikuoti Stambulo konvenciją, įvesti tos pačios lyties partnerystę, legalizuoti narkotikų vartojimą, toliau naikinti lietuvių kalbą, šeimą, tradicines ir tautines vertybes.“

Į klausimą, ar tik šeimos gali mitinguoti, o gėjai negali, Grinevičius užtikrintai atsakė: niekas nedraudžia gėjams rengti mitingus. Ir dar pridūrė: „Kiekviena visuomenės grupė turi savo interesus: mes – šeimas, Paleckis – rusus, gėjai – poras, Astros (A. G. Astrauskaitės – red. pastaba) grupė nori išvaikyti Seimą. Ir Stambulo konvenciją kažkas užstoja: kiekviena grupė savo interesus ir gina. Laisvės esmė – nekliudyti kitiems“.

O tos kartuvės prie Seimo per mitingą pernai rudenį su tradicinėmis šeimomis nesusijusios, kaip ir tas visas mitingas, kai buvo skanduojama „Seimą lauk!“… Čia visos šalies televizijos, anot R. Grinevičiaus, taip neteisingai parodė. „Žiūrintys LRT, TV3 ir visus likusius kanalus gauna vieną (suprask, iškreiptą – aut. pastaba) informaciją, o kiti, kurie nori gauti žinias iš pirmų lūpų, susidaryti kitą vaizdą, visą teisingą mūsų informaciją ras tinklalapyje seimusajudis.lt“, – tvirtino R. Grinevičius.

O kad nebūtų toliau iškraipoma informacija apie mitingą, Šeimų sąjūdžio tinklapyje rašoma: „Kadangi jų veiklos dėka patyrėme daug papildomų išlaidų ir bandymų iš jų pusės diskredituoti „Didijį šeimos gynimo maršą 2022“, jo organizatorius bei dalyvius – žemiau pateiktame sąraše esančioms žiniasklaidos priemonėms, norinčioms dalyvauti renginyje, – teks sumokėti simbolinį (joms) mokestį – po 1000 (tūkstantį) eurų.“ (Kalba netaisyta – red. pastaba.) Ir išvardinti kone visi šalies TV kanalai.

Patiems žmonėms reikia išmokti gyventi ir kurti laisvėje, ir valdžiai būtina suvokti, ką tai reiškia. Tai nėra lengva, nes ilgai gyvenome su viena ideologija, privalomomis pažiūromis, gal ne vienas vis dar norėtų, kad taip ir liktų…

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Puiki galvos trinkimo priemonė – sausi šampūnai

  2022-07-02Puiki galvos trinkimo priemonė – sausi šampūnai
  Tikriausiai teko girdėti apie sausą šampūnų? Jį išbandžiusieji sako, jog tai puiki alternatyva įprastam galvos trinkimui. Sausi šampūnai išties gali tapti puikiu būdu atsigaivinti, kai nėra sąlygų įprastai išplauti plaukus. Ši priemonė, be abejonės, kaip ir visos kitos, turi savo privalumus ir trūkumus. Šiek tiek plačiau apie juos. Sausų šampūnų privalumai Galima išskirti tokius šio produkto privalumus: ● Sutaupysite laiko, nes plaukų atgaivinimas sausu šampūnu trunka tik 5 minutes.● Puikiai tinka plonų plaukų savininkams, nes jis suteikia plaukams tūrį. Taip nutinka todėl, jog sumažinamas aliejaus kiekis, kurio gauna plaukai naudojant įprastą šampūną.● Dėl tos pačios priežasties tinka ir riebiems plaukams, kuriems aliejų kiekio ...
 • Marijampolėje, investavus 1,23 mln. Eur, atidaryta atnaujinta „Iki“ parduotuvė

  2022-06-30Marijampolėje, investavus 1,23 mln. Eur, atidaryta atnaujinta „Iki“ parduotuvė
  Aktyviai rekonstrukcijos ir plėtros planus įgyvendinantis prekybos tinklas „Iki“ ketvirtadienį atidarė atnaujintą parduotuvę Marijampolėje, adresu Vilkaviškio g. 72a. Investicijos į „Iki“ parduotuvės atnaujinimą siekia 1,23 mln. eurų. Ši „Iki“ parduotuvė įrengta pagal naujausius įmonės standartus, o daugiausia dėmesio rekonstrukcijos metu buvo skirta sprendimams, padedantiems užtikrinti geriausią apsipirkimo patirtį. „Siekiame būti arti savo pirkėjų ir suteikti jiems galimybę greitai ir patogiai apsipirkti netoli namų, todėl nuolat atnaujiname „Iki“ parduotuves. Norėdami užtikrinti geriausią apsipirkimo patirtį, daug dėmesio skiriame asortimento formavimui, kad gyventojai turėtų gausų visų kategorijų prekių ir produktų pasirinkimą, taip pat diegiame ir technologinius sprendimus“, – sako Lina Muižienė, prekybos tinklo „Iki“ ...
 • Rūpinkitės savo sveikata: kokie vitaminai yra svarbiausi vasaros laikotarpiu?

  2022-06-29Rūpinkitės savo sveikata: kokie vitaminai yra svarbiausi vasaros laikotarpiu?
  Nors gana dažnai manoma, kad organizmas ima stokoti vitaminų tik šaltuoju metų laiku, tačiau tai tikrai nėra tiesa. Organizmas gali pajusti vitaminų stygių bet kuriuo metų laiku, todėl vasaros laikotarpiu taip pat labai svarbu pasirūpinti būtiniausių vitaminų atsargomis. Jei jų gausite su maistu, įvairių maisto papildų gali nė neprireikti, taigi, pasidomėkime, kokias vitaminų atsargas vertėtų papildyti jau dabar, ir kokiuose produktuose jų galime rasti. Vitaminas A: apsauga nuo saulės ir akių stiprinimas Vitaminas A yra labai svarbus odos ląstelių atsinaujinimui ir aštrios regos palaikymui. Vitamino A atsargas ypatingai svarbu papildyti dar vasaros laikotarpiu, nes tuomet rudenį neteks susidurti su šio vitamino trūkumo ...
 • Kokie vyriški laikrodžiai bus madingiausi šį sezoną?

  2022-06-29Kokie vyriški laikrodžiai bus madingiausi šį sezoną?
  Vyriški laikrodžiai ir toliau išlieka populiariais dėl savo universalumo ir stilingumo. Sužinokite, kokį laikrodį rinktis šį sezoną! Kokie vyriški laikrodžiai bus madingiausi šį sezoną? Kokybiškas vyriškas laikrodis yra nepakeičiamas aksesuaras daugeliui dėl savo stilingumo, naudingumo ir funkcionalumo! Tinkamai parinktą laikrodį tikrai norėsite su savimi turėti daugybę metų, todėl svarbu išsirinkti geriausią variantą ir įsitikinti, kad jo stilius jums ir tiks, ir patiks! Žinoma, visada naudinga peržvelgti pagrindines vyriškų laikrodžių tendencijas ir sužinoti, kokio tipo laikrodžiai yra madingiausi šiuo metu. Jeigu planuojate rinktis naują laikrodį, skaitykite toliau ir pasiruoškite atrodyti stilingai kiekvieną dieną! Kokį laikrodį su metaliniu dirželiu rinktis? Vienu iš populiariausių variantų ir toliau išlieka ...
 • Sūduvos VVG įgyvendino projektų už daugiau kaip milijoną eurų

  2022-06-29Sūduvos VVG įgyvendino projektų už daugiau kaip milijoną eurų
  Sūduvos vietos veiklos grupės (VVG) teritorijoje, kuri apima Kazlų Rūdos savivaldybės kaimiškąją teritoriją ir Marijampolės savivaldybės Sasnavos seniūniją, jau 2002 metų pradžioje buvo įregistruotos pirmosios kaimo bendruomeninės organizacijos Plutiškėse, Bebruliškėje, Antanave ir Jūrės kaime. Dar po metų čia jau veikė 12 bendruomeninių organizacijų. Svarbiausia – kolektyvo branduolys Nuo 2009 metų VVG dirbanti, o šiuo metu ir organizacijai vadovaujanti Kristina Mačiokienė galėtų įvardinti daugybę per tą laiką nuveiktų darbų, įgyvendintų projektų, bet svarbiausia, pasak jos – tai žmonės, kolektyvas, branduolys, su kuriais petys petin tuos metus dirbta ir siekta pačių geriausių rezultatų. – Mes patys labai daug mokėmės, nes pradžia buvo tikrai neleng­va, su ...
 • ES fondų parama gerokai pakeitė ir Lenkijos pasienyje esančius kaimus

  2022-06-29ES fondų parama gerokai pakeitė ir Lenkijos pasienyje esančius kaimus
  Kalvarijos vietos veiklos grupės (VVG) pirmininkas ir administracijos vadovas Vytenis Skilandis šį darbą dirba dar palyginti neseniai, bet patirties jis turi pakankamai – jau nemažai metų jis vadovauja Mockavos kaimo bendruomenei, tad puikiai žino bendruomenių džiaugsmus ir rūpesčius. Žino jis ir tai, kad pastaruosius du dešimtmečius Lietuvos kaimą pasiekianti Europos Sąjungos fondų parama gyvenimą jame pakeitė iš esmės, leido atnaujinti infrastruktūrą, sutvarkyti viešąsias erdves, galų gale ir labiau suvienijo pačius bendruomenių žmones. Didesnė pusė narių – fiziniai asmenys Kalvarijos VVG buvo įsteigta 2006 metais, kai buvo susitarta nutraukti iki tol veikusios Suvalkijos krašto vietos veiklos grupės, apėmusios Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos savivaldybių, ...
 • Paramos galimybės suteikė bendruomenėms laisvę veikti

  2022-06-29Paramos galimybės suteikė bendruomenėms laisvę veikti
  Pokalbis su Lietuvos vietos veiklos grupių (VVG) tinklo pirmininke Kristina ŠVEDAITE. – Kaip galima būtų apibūdinti ES paramos reikšmę bendruomenių gyvenimui? – Bendruomeninis judėjimas užaugo ir sustiprėjo kartu su Europos Sąjungos (ES) paramos, konkrečiai LEADER metodo, per Vietos veiklos grupes įgyvendinimu. Paramos galimybės suteikė bendruomenėms laisvę veikti. Jos pačios sprendžia savo gyvenamosios vietos prob­lemas, stiprina bendruomeniškumą, kuria socialinius ir bendruomeninius verslus. – Gal tą paramą būtų galima įvertinti finansiškai ir įgyvendintų projektų skaičiais? – Šiuo laikotarpiu pagal LEADER priemonę jau įgyvendinama daugiau nei 2 tūkstančiai vietos projektų, iš jų beveik 200 – bendruomeninio verslo ir beveik 100 – socialinio verslo projektų. Iš viso 2014–2020 ...
 • Kokie baldai reikalingi vaiko kambariui?

  2022-06-27Kokie baldai reikalingi vaiko kambariui?
  Kokie baldai reikalingi vaiko kambariui? Įrenginėjant vaiko kambarį yra svarbu, kokie vaikiški baldai jame stovės, o svarbiausias būtinumas jūsų vaiko kambaryje yra lova: vieta, kurioje jūsų vaikas miegodamas jausis patogiai. Nors galėtumėte tiesiog nusipirkti standartinę lovą, geresnis pasirinkimas būtų pasirinkti lovą, pritaikytą jų pageidavimams ir ką nors ypatingo, kas jiems patinka, tarkim su tam tikrais personažais. Įsitikinkite, kad jų lova yra minkšta ir patraukli, nes tikėtina, kad jie daugiau laiko praleis ant patogios ir jaukios lovos, net ir tada, kai nemiega. Veiklos kampelis Žaidimui skirta zona padės jūsų vaikui išmokti išlikti tvarkingam, kartu suprasdama laiko ir erdvės skirstymo svarbą. Tai taip pat padės ...
 • „Atminties raštai“ niekada nesibaigs…

  2022-06-25„Atminties raštai“ niekada nesibaigs...
  Kaip jau esame rašę, birželis Marijampolės kultūros centre, be kitų veiklų, išsiskiria ir ryškiais tęstinio projekto „Pasaulio sūduviečiai“ akcentais. Kraštiečio – mokslininko ir menininko iš JAV Audriaus Plioplio – viešnagė buvo vienas jų, nes, kaip ir pernai, tai buvo ne tik malonus pasibuvimas, bet ir intensyvus darbas. Jo sumanyta meninė akmenų instaliacija prie Varnupių piliakalnio šiemet įgavo naujų prasmių ir spalvų. Pernai birželį čia tikrąja prasme buvo padėti pirmieji akmenys (ne vienas ir abejojo, ar tai tik nebus vienkartinis reikalas). Šiemet idėjos autorius pamatė, kad per metus buvo tikrai intensyviai dirbta: akmenų tiek, kiek ir turėjo būti, sudėlioti jie pagal ...
 • Pavakarė Zomčinėje – vasarai laiminant

  2022-06-25Pavakarė Zomčinėje – vasarai laiminant
  Vienos ilgiausių dienų metuose pavakarė tokia ir buvo: visą dieną švietus saulei (laukėme jos kone kasdien nesulaukdami…) oras buvo skaidrus ir pilnas kvapų. Birželio antroje pusėje – dar ir vėlyvo pavasario, ir jau vasaros pradžios atodūsiai. O tokioje vietoje, kaip Zomčinė, poeto Anzelmo Matučio gimtinė, kur gaivia žaluma džiugina medžiai milžinai, o žvilgsnis klaidžioja po gėlynus ir paslaptingus kampelius, visai nenustebtum ir pačią Vasarą išvydęs… Jos pasveikinti ir drauge gražią birželio pavakarę drauge pabūti čia rinkosi Igliaukos ir aplinkinių vietų žmonės, sukviesti į dainuojamosios poezijos popietę „Kas žmogiuko širdyje“. Renginio sumanytojas – kultūros darbuotojas Dovydas Stralkus, o jam talkino aktyvūs pagalbininkai. ...
 • Spaudos fotografijose – mūsų gyvenimas

  2022-06-25Spaudos fotografijose – mūsų gyvenimas
  Visą mėnesį Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos didžiojoje salėje buvo eksponuojama paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2021“. Šios parodos bibliotekoje jau tradicinės, kasmet marijampoliečiai turi progą susipažinti su geriausiais šalies spaudos fotografų darbais. Ši ekspozicija leido mėgautis geriausiomis spaudos žurnalistų profesionalų fotografijomis, kuriose užfiksuoti 2020-ieji – išskirtiniai, su visais mus ištikusiais sunkumais ir džiaugsmais. Kadangi nepalankiai susiklosčius aplinkybėms atidarymo nebuvo, bibliotekos lankytojai buvo kviečiami į tradicinės konkursinės parodos uždarymą, kur išgirdo įdomių faktų bei komentarų apie tai, kas eksponuojama. Kodėl nugalėjo ir buvo paskelbtos geriausiomis būtent tos fotografijos? Kaip sakė viešnia ir naujoji parodos globėja – Lietuvos žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyriaus pirmininkė ...
 • Daugiabučių renovacijos rinka keisis: ko tikėtis?

  2022-06-25Daugiabučių renovacijos rinka keisis: ko tikėtis?
  Daugiabučių modernizacijos laukia pokyčiai – planuojama, kad ateityje valstybės parama jų atnaujinimui bus diferencijuojama, vis daugiau dėmesio bus skiriama renovacijos darbų kokybei ir pasiekiamai energinio efektyvumo klasei. Šiuo metu 30 proc. siekianti valstybės parama skiriama daugiabučiams, kurie po modernizacijos pasiekia ne mažesnę nei C energinio efektyvumo klasę ir sutaupo ne mažiau kaip 40 proc. šildymui reikalingos energijos. Deja, bet ateityje tokio dydžio paramos galės tikėtis tik tie gyventojai, kurie nuspręs savo daugiabučio atnaujinimo metu siekti aukštesnių energinio efektyvumo klasių. „Daugiabučio modernizacijos metu galima pasiekti ir daugiau nei 80 proc. siekiantį suvartojamos pastato energijos sutaupymą t.y. renovuojant pastatą į A ir aukštesnę ...
 • 2022 m. birželio 22 d. sueina 70 m., kai buvo nušauta Tauro apygardos štabo sanitarijos skyriaus viršininkė Angelė Senkutė-Aušrelė

  2022-06-222022 m. birželio 22 d. sueina 70 m., kai buvo nušauta Tauro apygardos štabo sanitarijos skyriaus viršininkė Angelė Senkutė-Aušrelė
  Angelė (Anelė) Senkutė, Andriaus, g. 1921 m. Marijampolės apskrities Šunskų valsčiaus Tursučių kaime. Gailestingoji seselė. Mokėsi Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijoje, 1943 m. baigė Karmelitų gailestingųjų seserų mokyklą Kaune. Dirbo Marijampolės ligoninės chirurginiame skyriuje gailestingąja sesele. 1944 m. rudenį įsitraukė į antisovietinį partizaninį karą. Senkutė buvo partizanų ryšininkė, vėliau rėmėja. Tiekė partizanams medikamentus, tvarsliavą, padėjo kautynėse sunkiai sužeistiems ir NKVD darbuotojų į Marijampolės ligoninę atvežtiems operuoti partizanams, keletui jų padėjo iš ligoninės pabėgti. Buvo saugumo sekama, pasitraukė į pogrindį. Nuo 1945 m. gegužės mėn. įsijungė į partizanų gretas, prisidengė slapyvardžiais Aušrelė, Danutė. 1945 m. gruodžio 29 d. buvo suimta ir įkalinta. 1946 ...
 • Lietuvos renovacijos žemėlapyje – visa aktuali informacija

  2022-06-22Lietuvos renovacijos žemėlapyje – visa aktuali informacija
  Svarstote apie daugiabučio renovaciją, visgi norėtumėte daugiau sužinoti apie kitų daugiabučių pasiektus sutaupymus? APVA primena, jog šią ir kitą aktualią informaciją apie baigtus ar įgyvendinamus modernizacijos projektus galite rasti interaktyviame Lietuvos renovacijos žemėlapyje. „Pagrindinis tikslas buvo sukurti šiuolaikišką, patogų naudoti, geoinformacinių technologijų (GIS) pagrindu veikiantį įrankį, kuriuo gali naudotis mūsų tikslinė auditorija – nuo renovuotinų daugiabučių gyventojų iki suinteresuotų institucijų specialistų – ir gauti visą naujausią bei aktualiausią informaciją apie daugiabučių modernizaciją Lietuvoje. Žemėlapyje pateikiami įvairūs renovacijos įgyvendinimo pjūviai – juos leidžia nagrinėti įvairūs įdiegti filtrai – atskirų projektų eiga, rezultatai, pasiekti energijos sutaupymai ir kita aktuali informacija“, – teigia APVA ...
 • ALNSIS – dar daugiau skaidrumo, paramos ir bendradarbiavimo tikriesiems ūkininkams

  2022-06-22ALNSIS – dar daugiau skaidrumo, paramos ir bendradarbiavimo tikriesiems ūkininkams
  Jau nuo liepos 4 d. ūkininkai galės matyti naujosios automatinės laukų nuolatinio stebėjimo sistemos (ALNSIS) informaciją – palydovinius žemės plotų duomenis. Tai leis jiems reguliariai stebėti savo laukų būklę ir laiku ištaisyti neatitikimus, o kartu ir suteiks galimybių daugiau paramos skirti tikriesiems ūkininkams. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) kurtas ALNSIS – tai patikimas ir skaidrus įrankis, skirtas reguliariai ir sistemingai nuotoliniu būdu stebėti ir vertinti žemės ūkio veiklas deklaruotuose paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemones ir kituose žemės ūkio paskirties žemės plotuose, naudojant palydovinius duomenis. „Ši nauja monitoringo sistema atneš įvairiapusės naudos: NMA specialistams reikės mažiau lankytis ūkiuose, o ...
 • Pratęsiamas valstybinės žemės deklaravimo terminas

  2022-06-22Pratęsiamas valstybinės žemės deklaravimo terminas
     
 • Marijampolės kriminalistai po įtemptų gaudynių sulaikė narkotikų platinimu įtariamą vyrą

  2022-06-21Marijampolės kriminalistai po įtemptų gaudynių sulaikė narkotikų platinimu įtariamą vyrą
  Š. m. birželio 17 d. Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai surengė slaptą sulaikymo operaciją (toliau – Operacija), kurios metu Marijampolės miesto apylinkėse buvo sulaikinėjamas Marijampolės savivaldybės gyventojas, intensyviai platinęs psichotropines medžiagas – MDMA tabletes. Operacijos metu pareigūnai sulaikė psichotropines medžiagas įgijusį marijampolietį – pirkėją, o narkotines medžiagas pardavęs vyriškis – pardavėjas – dar mėgino automobiliu sprukti nuo jį sulaikinėjančių policijos pareigūnų. Bėgdamas įtariamasis grubiai pažeidė kelių eismo taisykles, Marijampolės miesto gatvėmis važiuodamas net 190 km / h greičiu. Galiausiai, bėglys nesuvaldė savo automobilio ir nuvažiavo į šalikelę. Patikrinus sulaikyto bėglio blaivumą, nustatyta, kad pastarasis ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.