Gegužės 18-oji – Tarptautinė muziejų diena, ją minint 2005 metais inicijuota tarptautinės muziejų bendruomenės akcija „Europos muziejų naktis“. Visi muziejai lankomi nemokamai, atveriamos ne tik ekspozicijos, bet ir saugyklos, kitos patalpos, kurių šiaip jau nepamatysi. Taip pat muziejininkai kviečia į naujų parodų atidarymus, performansus, edukacijas… Lietuvoje šiemet – jau 17 naktinėjimas po muziejus.

Viktorinos klausimai nebuvo lengvi…
Marijampolėje muziejininkai susivienijo ir miestelėnus pakvietė į renginį prieš 10 metų – 2012-aisiais: siūlė paklaidžioti „Marijampolės kultūros keliu“, paminint miesto 220 metų sukaktį. Vyko rekonstrukcijos, gatvės buvo perkastos, lijo – bet per šimtą žmonių į kvietimą atsiliepė…
…Kiekviena Muziejų naktis vis skirtinga. Šiųmetė, žadėjusi įvairovę, tokia ir buvo. Bet veikiausiai ne vienas nustebo, kad daug kas vyko kitaip… Na, išskyrus Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus rūsyje surengtos vilkaviškiečio Zenono Skinkio medžio darbų parodos atidarymą, kurį galima vadinti klasikiniu.
Autorių ir visus pasveikinęs muziejaus direktorius Antanas Pileckas pasidžiaugė, kad po netrumpos pertraukos galime vėl rinktis, gyvai bendrauti ir ne tik džiaugtis išskirtine žinomo meistro kūryba, bet ir su juo pačiu padiskutuoti. Jis kvietė aktyviai dalyvauti Muziejų nakties renginiuose… „Liepos monologai“ – taip vadinasi paroda. Tai sąsajos su liepa, kaip ypatingu medžiu, ir – medžiaga, kuri prisilietus žmogui prabyla simboliais, siužetais, kompozicijomis, o už viso šito – Meistro paslaptis. Nes žmogaus fantazijos ir kūrybos galimybės neturi jokių ribų. Gamta, paukščiai, etniniai motyvai, šventieji ir tarsi labai paprasti dalykai šiuose darbuose ilgai neleidžia atsitraukti. Paroda dar tik pradėjo veikti – užsukite.

Parodos „Liepos monologai“ atidarymo momentas.
Prezidento Kazio Griniaus memorialiniame muziejuje kartą „Amerikos pirtyje“ repeticijų jau būta – jei kas manė, kad vėl išvys smagų reginį, suklydo.
Smagu tikrai buvo – dar daugiau, nei tik pasyviai stebint. Nes muziejininkai Tomas Kukauskas, Jolita Kubilienė ir pagalbininkai artistus kvietė iš atėjusiųjų – ir tikrai niekas negalėjo pasakyti, kad nesugeba persikūnyti į komedijos herojų. Visų susirinkusiųjų akyse gimstant vaidinimui dar buvo progos pakalbėti ir apie epochą, kurioje pjesės veikėjai gyveno, ir apie emigraciją… O po „repeticijos“ visi kviesti ragauti pyragų…
Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejuje taip pat buvo nemažai šurmulio: dalyviai edukaciniame renginyje „Surask Laisvės kovų eksponatą“ turėjo ieškoti ir surasti atsakymus į viktorinos klausimus, o šie nebuvo jau tokie paprasti.

Repeticija – kaip sviestu patepta! Egidijaus BIČKAUS nuotraukos
Bulotų namuose buvo žadama klaidžioti Vinco Mykolaičio-Putino poezijos labirintais. Tik niekas iš tikrai gausaus būrio atėjusių nesitikėjo, kad vedžioti tais labirintais teks… patiems. Intriguojantį klausimą apie tai, kas sieja tokias skirtingas asmenybes, kaip V. Mykolaitis-Putinas, Žemaitė ir Andrius Bulota, pradžioje pateikusi Valė Klesevičienė vėliau kvietė patiems panirti į eilėraščių ciklą „Mano mėnesiai“, bandant apibūdinti savo gimimo mėnesį ir ieškant sąsajų su poeto įžvalgomis… Ir jei manėte, kad negalite garsiai paskaityti eilėraščio, pasirodė – tikrai galite! O siurprizas – dovanoti atvirukai (dailininkas Egidijus Bičkus) su ciklo eilėraščiais…
…Čia – tik keli akcentai, nes vyksmo visur buvo daug, žmonės ateidinėjo ir išeidinėjo, domėjosi ekspozicijomis ir ne tik, kvepėjo arbata… Tie, kurie lankėsi ir dalyvavo, tikrai džiaugėsi.
Nijolė LINIONIENĖ