Nesuskubom atvažiuoti į Lūginės kaimą (Marijampolės sav.) pas Nataliją ir Juozą Žolynus, kai jie griovė lauko tualetą – šį įvykį užfiksavo pats šeimininkas Juozas. Šeima nusprendė, kad namukas su „širdele“ šiais laikais jau nei šis, nei tas. O kur dar buitinės nuotekos iš trobos? Rūpesčių su jomis daug – reguliariai reikia kviesti tarnybą, kad talpą (paprastai kalbant – įkastą nuotekų statinę) išsiurbtų. „Ir kaskart – 59 eurai“, – pasakoja Juozas Žolynas. Užtat dabar gyvena ir vargo nemato: sodyboje įsirengė individualią nuotekų surinkimo sistemą ir užmiršo ją mažiausiai metams (vidutiniškai vos kartą per metus talpyklą reikia išsiurbti).
Vyriausybė ragino savivaldybes dėl nuotekų problemos
Prijungti namų ūkio nuotekas prie centralizuotų nuotekų sistemų yra brangu, o kai kur ir neįmanoma. Gerai dar, kad nuotekos keliauja į jau minėtas statines (kaip anksčiau buvo Žolynų sodyboje), o jei tai tiesiog duobė? Tuomet nuotekos užteršia gruntinius vandenis, pasiekia pačių tualeto savininkų ar jų kaimynų šulinius bei vandens gręžinius.

Juozas Žolynas džiaugiasi, kad savivaldybė kompensavo išlaidas už individualų nuotekų įrenginį ir jo sumontavimą. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka
J. Žolynas pasakoja jau seniai girdėjęs, kad Vyriausybė krutina savivaldybes, kad kuo daugiau namų ūkių buitinių nuotekų būtų prijungta prie centralizuotų sistemų. Dėl to „krutinimo“ jis ir sukruto, bet iš karto buvo aišku, kad jo sodyboje galimas tik individualus buitinis nuotekų valymo įrenginys.
Pernai p. Juozas kreipėsi į Marijampolės savivaldybės merą, bet gavo atsakymą, kad kol kas lėšų šiems įrenginiams kompensuoti nenumatyta. Tačiau kiek vėliau Savivaldybės taryboje buvo priimtas palankesnis sprendimas dėl kompensacijų. Tad Savivaldybė įrenginio ir jo montavimo kainą šeimai kompensavo.
Numatyta tikslinė pašalpa
Kaip teigė Marijampolės savivaldybės administracijos Piniginės paramos skyriaus vedėja Vida Bružinskaitė, 2021 m. rugpjūčio mėn. Taryboje buvo priimtas 2018 m. spalio mėn. Tarybos sprendimo pakeitimas. Numatyta, kad tikslinė pašalpa gali būti skiriama individualių nuotekų valymo įrenginių arba nuotekų kaupimo rezervuarų įsigijimo, įrengimo ir su tuo susijusioms (projektavimo ir kt.) išlaidoms apmokėti asmens nuosavybės teise priklausančio ar kitaip valdomo ir (arba) naudojamo turto ribose (jeigu asmenys šiame turte yra deklaravę gyvenamąją vietą), kai nėra techninės galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų. Ši tikslinė pašalpa skiriama asmenims, turintiems teisę į piniginę paramą Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme nustatyta tvarka, t. y. gaunantiems socialinę pašalpą ir (ar) kompensaciją už šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį.

Šioje būdelės su „širdele“ vietoje dabar jau pasodintas naujas žydintis krūmas, puošiantis sodybą. Asmeninio J. Žolyno archyvo nuotrauka
Tikslinė pašalpa skiriama apmokant sąskaitas faktūras (kitus išlaidas įrodančius dokumentus) paslaugą suteikusiai įmonei arba asmeniui, pateikus išlaidas įrodančius dokumentus.
Tikslinių pašalpų dydis asmenims, turintiems daugiau kaip vieną gyvenamąjį būstą, bei asmenims, kurių turimos piniginės lėšos viršija piniginių lėšų normatyvą, numatytą Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme, yra faktinės išlaidos, tačiau ne didesnės kaip 20 proc. 23,5 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio sumos (VRP nuo 2022 sausio – 129 Eur.).
Gal jums tikslinė pašalpa taip pat priklauso?
Pasak V. Bružinskaitės, 2021 metais tikslinė pašalpa buvo suteikta vienam asmeniui (kompensuota 100 proc.). Šiemet tikslinė pašalpa (geriamojo vandens tiekimo ir (arba) nuotekų išleidimo tinklų tiesimui ir su tuo susijusioms išlaidoms – projektavimo ir kt. – kompensuoti) – 20 proc. faktinių išlaidų – skirta kol kas vienam asmeniui, nors besidominčiųjų buvo daugiau.
Skiriant paramą atsižvelgiama į šeimos gaunamas pajamas, piniginių lėšų normatyvą ir į turimų gyvenamųjų būstų skaičių.
Dėl tikslinės pašalpos mieste gyvenantiems asmenims reikia kreiptis į Marijampolės savivaldybės administracijos Piniginės paramos skyrių (J. Basanavičiaus a. 1, Marijampolė), o kaimiškų seniūnijų gyventojai prašymus turi pateikti gyvenamosios vietos seniūnijos specialistams. Informacija teikiama tel.: (8 343) 90015, 90016.