Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

„CIE LT Forge“ tobulėja: nuo birželio – dar viena robotizuota linija

Jeigu turite automobilį, tikėtina, kad jo „organizme“ yra Marijampolėje pagamintų detalių. Dvidešimt penkerius metus čia veikianti įmonė UAB „CIE LT Forge“ – viena iš 90 stambios pasaulinės gamybinės grupės „CIE Automotive“ valdomų gamyklų. Paklaustas, kaip atsitiko, kad Baltijos šalys, o tiksliau – Lietuva pasirodė tinkama vieta dar vienai gamyklai, įmonės generalinis direktorius Darius Masionis paaiškino gana paprastai: „Čia jau buvo bazė. O ir geografiškai tai buvo patogi vieta“.

UAB „CIE LT Forge“ generalinis direktorius Darius Masionis.

UAB „CIE LT Forge“ generalinis direktorius Darius Masionis.

UAB „CIE LT Forge“ – šiuolaikiška metalo apdirbimo įmonė. Paprasčiau kalbant, tai kalvė, kuri specializuojasi gaminti automobilių komponentus, reikalaujančius specialaus gamybos proceso, ir aukštos kokybės apdirbimo, konstrukcinės įrangos ir mechanizmų dalis. Pagrindinis gamybos procesas – karštas metalo kalimas, terminis ir mechaninis apdirbimas. Vidutinis darbuotojų amžius – 30–32-eji metai. Tai amžius, kuomet žmonės nevengia iššūkių – dirbti su modernia įranga, nuolat mokytis, tobulėti, daryti karjerą. Šiuolaikiškas bendrovės valdymas suteikia šias galimybes. Tikimasi, kad krizės ir karas Ukrainoje nesutrikdys darbo ritmo. Apie tai kalbamės su įmonės vadovu Dariumi Masioniu.

– 2020-aisiais Jūsų vadovaujama įmonė buvo išrinkta į TOP 10 stipriausiųjų (metalo apdirbimo srityje). O kaip jums sekasi dabar, kai daugelis gamintojų skundžiasi tiekimo sutrikimais ir kylančiomis žaliavų kainomis?

– Prasidėjus COVID-19 pandemijai, krito užsakymų skaičius, dirbome nevisu pajėgumu, tai buvo išties sunkus metas. Dar nesibaigus pandemijai prasidėjo puslaidininkių krizė, jų ėmė trūkti visame pasaulyje, tai ryškiai pajuto automobilių pramonė. Dabar prie šios krizės prisidėjo dar ir karo situacija. Kol kas gamybos apimtys dar negrįžo į buvusį lygį iki pandemijos, bet pagal pardavimus ir apimtis nuo savo planų daug ir neatsiliekame. Įmonei geriausiais metais (2019-aisiais) buvome pasiekę 45 mln. apyvartą, 2020-uosius baigėme turėdami 30 mln., 2021-aisiais atsigavome iki 34 mln., o šiemet turime planą pasiekti 40 mln. apyvartą. Tai pakankamai ambicingas tikslas. Įmonėje dirba apie 230 darbuotojų, neturime planų mažintis, atvirkščiai – yra ir atvirų pozicijų, jas nuolat skelbiame. Bendradarbiaujame su Marijampolės profesinio rengimo centru, Kauno technologijos universitetu, ieškome sąlyčio taškų ir su Marijampolės kolegija, bendradarbiaujame su Užimtumo tarnyba. Šiais laikais reikia pastangų, kad prisikviestum darbuotoją. Kadangi įmonės veikla specifinė, specialistus tenka ruošti ir patiems pagal atitinkamą mokymo programą. Net ir diplomuotas inžinierius, pradėdamas dirbti tokioje įmonėje, turi perprasti jos specifiką.

– Ankstesniais metais UAB „CIE LT Forge“ garsėjo gerais atlyginimais. Ar minėtų krizių suma nekeičia šios situacijos?

– „Verslo žinios“ buvo atlikusios tyrimą ir parengusios geidžiamiausių darbdavių 20-tuką. Tyrime dalyvavo įmonės, kuriose atlyginimų vidurkiai – nuo įspūdingų skaičių iki 1500–1600 eurų. Mūsų įmonė į šį tyrimą nebuvo įtraukta, bet (įdomumo dėlei) pas mus mediana – 1638 eurai (neatskaičius mokesčių). Taigi manyčiau, kad situacija nebloga.

– Jūsų įmonė įdiegė verslo valdymo filosofiją LEAN, investavote į ją 20 tūkst. eurų. Jau pirmaisiais metais, skaičiuojate, sutaupėte daugiau kaip 130 tūkst. eurų. O kiek dabar sutaupote vidutiniškai per metus?

– Mums išties pasiteisino LEAN metodikos, jas nuolatos tobuliname. Jaučiasi įdirbis, gerosios praktikos duoda apčiuopiamus rezultatus.

Pavyzdžiui, viena iš metodikų – darbuotojų siūlymai, ką galima tobulinti darbo vietoje. Jei anksčiau būdavo 200 siūlymų per metus, tai pernai – per 400, šiemet, tikimės, bus dar daugiau. Matome, kad darbuotojai noriai siūlo, ką ir kaip tobulinti. Tai tik vienas iš metodų. Naudodami įvairius metodus, sutaupome daugiau kaip 200 tūkst. eurų per metus. Tai daug.

– Nuo birželio mėn. startuoja nauja (antroji) robotizuota linija mažojoje kalvėje. Kaip tai keis įmonės darbo ritmą?

Naujoji robotizavimo linija, mažojoje kalvėje pradėjusi veikti nuo birželio 1 d.

Naujoji robotizavimo linija, mažojoje kalvėje pradėjusi veikti nuo birželio 1 d.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

– Taip, baigiame derinimo darbus ir ruošiamės startui. Viena velenų cecho linija mažojoje kalvėje buvo robotizuota praėjusiais metais, šiais metais šioje linijoje jau pasiekėme planuotus efektyvumo rezultatus. Robotizavimai vyksta visame pasaulyje, kaip ir skaitmenizavimo projektai. Robotizuota linija dirba stabiliau nei žmogus, be to, gaminiai dideli, sunkūs, taigi šios naujovės „nukrauna“ daug fizinio krūvio nuo darbuotojo. Mūsų tikslas – nesustoti šioje vietoje. Ilgalaikiame plane numatėme per ateinančius 5–6 metus robotizuoti likusias dar nerobotizuotas linijas. Dabartinė situacija (karas Ukrainoje, krizė) šiek tiek koreguoja planus, viskas užtrunka ilgiau.

– Ar auganti elektromobilių gamyba nesumažins jūsų gaminių poreikio rinkoje?

– Visi tam ruošiasi, mes taip pat. Gaminame detales ne tik vidaus degimo varikliams, bet ir važiuoklėms, vairavimo sistemoms ir kt. Dalyvaudami konkursuose laimime projektus, kurie orientuoti į naujoves, į elektromobilių gamybą. Per porą metų visi vien elektriniais automobiliais nevažinėsime, bus pereinamasis laikotarpis, bus hibridiniai automobiliai. Jau dabar perorganizuojame pardavimų procesus, stengdamiesi prisitaikyti prie naujų sąlygų. Prisitaikysime prie rinkos, rasime naujų klientų ir produktų.

– Jūsų gaminiai turi būti itin tikslūs, preciziškai pagaminti. Ar daug kokybės auditų sulaukiate?

– Esame išimtinai eksportui produkciją gaminanti įmonė. Automobilių pramonėje viskas griežtai reglamentuota, labai standartizuota ir dokumentuota, negali būti net minimalių nukrypimų nuo standarto. Užsakovai turi teisę bet kada patikrinti, kaip vyksta gamyba, kaip laikomasi gamybos standartų ir technologijų. Taigi auditai mums – kasdienybė, jie vyksta vidutiniškai kas vieną du mėnesius. Auditus vertiname kaip būdą nuolatos tobulėti.

– Minėjote, kad įmonėje šiuo metu dirba apie 230 darbuotojų. Džiaugiatės, kad tai stipri ir motyvuota bendruomenė.

Velenų ceche pirmoji linija robotizuota praėjusiais metais.

Velenų ceche pirmoji linija robotizuota praėjusiais metais.

– Taip, matėme jų iniciatyvą padėti kariaujančiai Ukrainai. Mūsų darbuotojai dalyvavo akcijoje „Paruošk džipą Ukrainai“, kuomet perdažomi automobiliai ir siunčiami į karą, parėmėme šią akciją ir finansiškai. Taip pat pavyko pasikalbėti su akcininkais ir apie 10 tūkst. eurų skyrėme organizacijai „Blue/Yellow“. Nupirkome naktinio matymo įrangą kariaujantiems ukrainiečiams Zaporižėje – gavome jų padėką bei nuotraukų su šia įranga. Taigi matome ir jaučiame užsimezgusį ryšį. Parėmėme pabėgėlių centrą Marijampolėje. Pradėjome savanoriavimo projektą: suteikiame darbuotojams vieną laisvą dieną – kiekvienas gali pasirinkti, kur savanoriauti. Beje, šiuo neramiu laiku, kai netoliese vyksta karas, organizavome visos dienos pilietinio pasipriešinimo mokymus – galėjo dalyvauti visi darbuotojai, kas tik norėjo.

Kalbant apie pilietiškumą, buvo labai malonu, kad darbuotojai prisidėjo prie paramos įrengiant Marijampolėje Skausmo kliniką, patys surinko daugiau kaip 1600 eurų, prisidėjo ir įmonė. Darbuotojai kiekvieną savaitę gauna jiems svarbią informaciją ne tik iš savo tiesioginių vadovų, bet ir skaitydami įmonės naujienlaiškį – tai tarsi įmonės istorija. Naujienlaiškiuose – naujausia informacija apie tai, kokie naujausi siūlymai gauti iš darbuotojų (kiekvieną ket­virtį išrenkamas geriausias), apie permainas darbo vietose (LED apšvietimas Terminio apdirbimo ceche, įrengta šiuolaikinė rekuperacinė ir ventiliacinė sistema Mechaninio apdirbimo ceche, kuriame reikalinga stabili temperatūra – tai užtikrina ne tik matavimų tikslumą, bet ir darbuotojams karštomis vasaromis leis jaustis komfortiškiau). Įmonėje vyksta ir geriausio darbuotojo rinkimai, įvairios kultūrinės, sportinės iniciatyvos.

– Ačiū už pokalbį ir skirtą laiką.

Daiva KLIMAVIČIENĖ

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?

  2023-03-18Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?
  Informacinių technologijų (IT) ir skaitmeninių inovacijų sričių specialistų poreikis šiandienos darbo rinkoje vis dar išgyvena augimą. Todėl pastaraisiais metais šalies universitetuose bei kolegijose didėja tiksliųjų mokslų populiarumas. Tačiau specialistai pažymi – norint tinkamai pasiruošti daugelio geidžiamai karjerai IT srityje, žinių ir praktikos įgyti verta dar mokyklos suole. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos duomenimis, su informacinėmis ir ryšio technologijomis susijusių studijų pasirinkimas 2021 m. siekė 6,8 proc., pernai – 8,2 proc. Panašų augimą stebi ir šalies kolegijos. Vilniaus universiteto studijų prorektoriaus dr. Valdo Jaskūno teigimu, pastaruosius trejetą metų moksleivių, besirenkančių tiksliuosius (t.y. fizinius, gyvybės, informatikos, inžinerijos, matematikos) mokslus universitete daugėja. 2020 m. jų buvo ...
 • Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme

  2023-03-16Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme
  Marijampolės kultūros centro Mažojoje salėje gražiu renginiu paminėtos Lietuvių kalbos dienos ir surengta paskaita „Lietuvininkų gyvenimo būdas ir tarmė“. Ji buvo skirta ir šiemet minimiems Klaipėdos krašto metams, nes sausį sukako 100 metų nuo to laiko, kai Klaipėdos kraštas prisijungė prie Lietuvos. Lietuvių kalbos dienos pirmą kartą buvo surengtos 2016 metais. Joms pasirinktas ypatingas laikotarpis tarp dviejų Lietuvai svarbių datų – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Per tą laiką kasmet visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė renginių, kurie prisideda prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir užsienyje, telkia užsienio lietuvių bendruomenes, stiprina lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją ir Lietuvoje, ir užsienyje, didina ...
 • 2023-ieji – Šventojo Juozapato metai

  2023-03-152023-ieji – Šventojo Juozapato metai
  Lietuvos Respublikos Seimas 2023 metus paskelbė Šventojo Juozapato metais – praėjo 400 metų nuo kankiniškos Juozapato mirties. Kuo svarbus Rytų (graikų) apeigų katalikų Šventasis Juozapatas Lietuvai, kodėl mes jį gretiname su vieninteliu Lietuvos šventuoju karalaičiu Kazimieru? Juozapatas (Ivanas Gavrilovičius Kuncevičius) (1580–1623 11 12) – vienintelis ukrainietis, Rytų (graikų) apeigų katalikas (arba unitas), popiežiaus Urbono VIII 1643 m. paskelbtas palaimintuoju, o popiežiaus Pijaus IX – 1867 m. – šventuoju; vienas iš Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino (1617 m.) įkūrėjų, šventumui brendęs Ukrainoje, Lietuvoje (čia gyveno 1596–1617 m.) ir Baltarusijoje. 1963 m. jo palaikai perlaidoti Vatikane, Šv. Petro bazilikoje, dešinėje navoje, Šv. Bazilijaus Didžiojo altoriuje. Šventasis Juozapatas ir ...
 • Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau

  2023-03-15Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau
  Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytą analizę aiškėja, kad modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės nėra taip brangu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Bendros projekto išlaidos padidėja, bet nežymiai, o dėl renovacijos šilumos butuose prarandama net 8 kartus mažiau. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo „Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau. Kalbant skaičiais, ...
 • Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą

  2023-03-13Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą
  Visai neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ pasirodė žinutė apie Žuvinto biosferos rezervato miškus. Šią žinutę paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Biologinės įvairovės konvencijos sekretoriatas ir tai pirmas atvejis, kai Lietuvai ir Žuvinto biosferos rezervate esančiai vertingais augalais garsėjančiai Buktos giriai netoli Marijampolės skirtas toks dėmesys. A. Pivoriūnas sako, kad žinia apie Buktos mišką ir moksleivių veiklą paplito po pasaulį. FSC GD/Mariaus Čepulio nuotrauka Šiek tiek daugiau nei minutę trunkančiame vaizdo įraše „Twitter“ informuojama apie tai, kad šioje girioje rasti 45 I pasauliniame kare žuvusių vokiečių karių kapai, ir rodoma, kaip juos tvarko Liud-vinavo Kazio Borutos gimnazijos moksleiviai, jaunųjų miško bičiulių būrelio „Giliukai“ ...
 • Pėdkelnės – funkcionalus aksesuaras dailiosios lyties atstovėms

  2023-03-13Pėdkelnės – funkcionalus aksesuaras dailiosios lyties atstovėms
  Kiekvienos moters stalčiuose galima rasti skirtingų modelių bei storio pėdkelnių, kurios visada pasitarnauja, kuriant kasdieninius arba šventinius įvaizdžius. Ką turėtume žinoti apie šį funkcionalų kiekvienai moteriai privalomą aksesuarą? Nuo ko priklauso pėdkelnių tvirtumas? Pėdkelnių tvirtumas priklauso nuo to, kiek denų turi konkretus modelis. Pasak specialistų, moterys, kurios labai dažnai puošiasi sijonais ar suknelėmis, turėtų prioritetą teikti pėdkelnėms, kurių denų skaičius prasideda nuo 20. Kalbant apie minėto storio pėdkelnes, būtina paminėti, kad būtent 20 denų pėdkelnės yra vienas iš populiariausių pasirinkimų, nes tinkamai jas prižiūrint šios idealaus skaidrumo pėdkelnės tarnauja ilgai. Kokias pėdkelnes pasirinkti, norint itin plonų pėdkelnių? Moterims, kurios ieško pėdkelnių, kurias būtų komfortabilu ...
 • Apie paslaptingąją π – meno kalba

  2023-03-10Apie paslaptingąją π – meno kalba
  „Neįtikėtina“, „Kaip gražu ir subtilu“, „Kiek kantrybės turi ta menininkė“ – tokius ir panašius vertinimus buvo galima išgirsti Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje atidarant išties įspūdingą ir supratimą apie meną gerokai praplečiančią parodą mįslingu pavadinimu „Tuščių puslapių π“. O toji paslaptingoji π (Pi) – iracionalusis skaičius, kurio apytiksli reikšmė yra 3,1427. Šis skaičius yra konstanta – nekintantis dydis, plačiai naudojamas daugelyje geometrinių formulių. Kartu tai ir mistinis skaičius, kurio sekos pabaiga iki šių dienų dar nėra nustatyta. L. Kuisienė kuria originalius, daug darbo ir laiko reikalaujančius meno kūrinius. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Menininkę pristačiusi menotyrininkė Rasa Žukienė atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvoje ...
 • „O kur mano piliakalnis?“

  2023-03-10„O kur mano piliakalnis?“
  Tokį ar panašų klausimą neretai išgirsta Albertas Švenčionis, fotografijų parodos „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai“ autorius. Dabar šią parodą galime aplankyti Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus rūsyje (Vytauto g. 29). Jos atidaryme, skambant unikalioms dūdmaišių melodijoms (muzikavo Juozas Slaboda) dalyvavo autorius, pristatęs ir fotoalbumą „Būtsargiai“, išleistą 2021 metais. Jame 142 fotografijos – parodoje tiek, žinia, nesutalpinsi, tačiau pasigėrėti bent dalimi šio unikalaus Lietuvos paveldo, paieškoti „savojo“ piliakalnio yra puiki proga. Albertas Švenčionis sako, kad kartais stebuklingą akimirką (tą vienintelį kadrą) sugauna per trumputį laiką, saulei švystelėjus pro debesies plyšį, o kartais… Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Kaunietis Albertas Švenčionis yra vyresniosios fotografų kartos ...
 • Kovo mėnesį siautėja geomagnetinės audros: ar galime pasirūpinti savo sveikata?

  2023-03-10Kovo mėnesį siautėja geomagnetinės audros: ar galime pasirūpinti savo sveikata?
  Sklindant žiniai, kad Lietuvoje kovo mėnesį siautėja geomagnetinės audros, įvardijama, kad šiuo laikotarpiu gyventojus gali kamuoti tokie simptomai kaip padidėjęs kraujospūdis, galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, bendras silpnumas bei netgi lėtinių ligų paūmėjimas. Vaistininkė Elvyra Ramaškienė teigia, kad šiuos simptomus tikrai gali pajusti ne kiekvienas, o visgi su jais susidūrus svarbiausia pasirūpinti individualių simptomų malšinimu. Padidėjęs kraujospūdis Pakilus kraujospūdžiui, vaistininkė E. Ramaškienė pirmiausia skatina skirti laiko kvėpavimo pratimams, nes jie gali padėti greičiau sugrąžinti kraujo spaudimą į įprastas vėžes. „Daugiausiai dėmesio reikėtų skirti ilgam iškvėpimui. Pasistenkite kvėpuoti lėtesniais įkvėpimais ir iškvėpimais – įkvėpkite skaičiuojant iki trijų, o iškvėpkite suskaičiavę nuo vieno iki šešių. ...
 • KVIETIMAS: deklaravimo naujovės

  2023-03-08KVIETIMAS: deklaravimo naujovės
  Kviečiame dalyvauti Žemės ūkio ministerijos organizuojamuose nuotoliniuose informaciniuose seminaruose „2023 M. ŽEMĖS ŪKIO NAUDMENŲ DEKLARAVIMAS“. Seminaruose bus pristatytos naujosios Žemės ūkio naudmenų deklaravimo taisyklės, geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai, žemės ūkio naudmenų bei kitų plotų ir ūkinių gyvūnų paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės, tiesioginių išmokų bei paramos priemonių administravimo, patikrų atlikimo aktualijos. Seminaruose taip pat bus aptartos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės, kurių paramos paraiškos teikiamos kartu su žemės ūkio naudmenų deklaracijomis. Seminarai vyks nuotoliniu būdu, naudojant bendravimo programinį įrankį „Microsoft Teams“. Prisijungimus prie seminarų rasite Žemės ūkio ministerijos Naujienų skiltyje ...
 • Sąskaitas už šildymą galima sutaupyti renovavus daugiabutį. Paskelbtas kvietimas

  2023-03-08Sąskaitas už šildymą galima sutaupyti renovavus daugiabutį. Paskelbtas kvietimas
  Daugiabučių namų renovacijos programą Lietuvoje administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad nuo vasario 24 d. gyventojai gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Biudžete numatyta skirti 410 mln. eurų, paraiškoms nebus taikomas atrankos būdas, tačiau privaloma pasiekti A energinio efektyvumo klasę. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo Atsižvelgiant į dabartines rinkos kainas, nebėra didelio skirtumo energinio naudingumo klasėms pasiekti, kai vykdomi senų daugiabučių renovacijos projektai. Tokias išvadas pateikė Aplinkos ministerijos užsakymu pernai atliktas tyrimas. Todėl planuojant valstybės paramos lėšas daugiabučių modernizacijos projektams finansuoti, Aplinkos ministerija nusprendė į naujausią kvietimą įtraukti pagrindinę sąlygą, kuri numato, kad pareiškėjai privalo pasiekti A energinio ...
 • Moksleivių polinkis į IT: kaip jį pastebėti ir puoselėti?

  2023-03-08Moksleivių polinkis į IT: kaip jį pastebėti ir puoselėti?
  Šiuolaikinei visuomenei vis labiau remiantis informacinėmis technologijomis (IT) bei skaitmeninėmis inovacijomis, IT specialybės darbo rinkoje tapo labiausiai geidžiamos ir atveriančios plačias karjeros perspektyvas. Kompetencijų centro „Telia Global Services Lithuania“ ir ugdymo ekspertai pažymi, kad kuo anksčiau moksleivių talentai šioje srityje pastebimi ir pradedami puoselėti, tuo geresnes galimybes jauni žmonės turi sėkmingai juos realizuoti. Šiemet pirmą kartą visoje Lietuvoje įgyvendinamame moksleivių „Nacionalinio IT iššūkio“ projekte dalyvaujančios Molėtų progimnazijos IT mokytoja Jurgita Kniaziukienė išskiria 3 pagrindinius ženklus, atskleidžiančius vaiko polinkį į technologijų ir kompiuterijos mokslus, ir pataria, kaip padėti ugdyti bei stiprinti IT specialybėms reikalingas vaiko savybes. Polinkis konstruoti ir kurti sekas Viena iš pagrindinių ...
 • Rinkimų naktis Marijampolėje: vienuose štabuose džiaugsmas, kituose – nusivylimas

  2023-03-06Rinkimų naktis Marijampolėje: vienuose štabuose džiaugsmas, kituose – nusivylimas
  Šis pirmadienis – atoslūgis po keletą mėnesių trukusios įtemptos rinkiminės kovos savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose. Įvardinti rinkimų laimėtojai ir pralaimėtojai, didžiausios sėkmės ir nesėkmės, apžvelgiamos tendencijos. Sekmadienio naktį nemiegojusių ir stebėjusių rinkiminės kovos rezultatus irgi buvo daug. „Suvalkiečio“ žurnalistai užsidarius rinkimų apylinkėms lankėsi partijų rinkimų štabuose, kur buvo laukiama rezultatų, ir kalbino į mero postus kandidatavusius politikus. Maždaug pusę dvylikos nakties tapo aišku, kad socdemai Marijampolėje pasiekė geriausių iki šiol rezultatų – meras Povilas Isoda buvo išrinktas jau pirmajame ture, o partija mandatų skaičių Taryboje pasididino nuo buvusių 12 praėjusiuose, 2019 metų, savivaldos rinkimuose iki 16, t. y. socialdemokratai ...
 • Ar lengva pakeisti elektros tiekėją?

  2023-02-28Ar lengva pakeisti elektros tiekėją?
  Bendrovėms mažinant elektros kainas vartotojai nori tuo pasinaudoti ir pasirinkti pigesnį variantą. Ar lengvai pavyksta pakeisti bendrovę arba mokėjimo planą? Atsakymo iš tiekėjo negavo – Prieš dvejus metus nepriklausomu elektros tiekėju buvome pasirinkę „Enefit Lietuva“ ir mokėjome už kilovatvalandę (kWh) 13 centų. Kai pernai rudenį reikėjo iš naujo rinktis, pasilikome pas tą patį tiekėją, tik rinkomės planą „Superžalias“. Nors kWh kaina buvo didesnė negu kitų tiekėjų, bet tada elektra sparčiai brango ir neatrodė, kad pigs. Be to, kaip ir visiems buvo taikoma kompensacija. Pasirašėme sutartį 7-eriems metams, mokėjome už kWh trisdešimt kelis centus ir neatrodė daug. Visgi dabar, kai elektros kaina krenta, ...
 • Nuo mūsų pačių priklauso, ar norime nešioti karūną, ar ne

  2023-02-27Nuo mūsų pačių priklauso, ar norime nešioti karūną, ar ne
  „Kiek save prisimenu, man visada labai rūpėjo rūbai. Kai buvau maža, į rankas imdavau adatą, siūlą, audinių skiautes ir siūdavau rūbelius savo lėlėms. Vėliau svajojau apie rūbus sau ir prieš užmigdama mintyse kurdavau jų kolekcijas“, – pasakoja marijampolietė Aušra KLIMAVIČĖ, jau keleri metai gyvenanti Vilniuje. Pradėjusi grožio paieškų kelionę mamos proginių drabužių salone, gražinusi marijampoliečių šuniukus, dabar žavi moteris visos Lietuvos moterims padeda pajusti stilių ir visada atrodyti puikiai. Įkvėpta spalvų Aušra Klimavičė kuria elegantišką stilių, „Įkvėpta spalvų“ ir jos pseudonimas socialiniuose tinkluose. Nuotraukos iš Aušros albumo Kelionės pradžia – Marijampolėje Aušros kelias į grožio sritį prasidėjo mamos vestuvinių suknelių nuomos salone. ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.