Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

„CIE LT Forge“ tobulėja: nuo birželio – dar viena robotizuota linija

Jeigu turite automobilį, tikėtina, kad jo „organizme“ yra Marijampolėje pagamintų detalių. Dvidešimt penkerius metus čia veikianti įmonė UAB „CIE LT Forge“ – viena iš 90 stambios pasaulinės gamybinės grupės „CIE Automotive“ valdomų gamyklų. Paklaustas, kaip atsitiko, kad Baltijos šalys, o tiksliau – Lietuva pasirodė tinkama vieta dar vienai gamyklai, įmonės generalinis direktorius Darius Masionis paaiškino gana paprastai: „Čia jau buvo bazė. O ir geografiškai tai buvo patogi vieta“.

UAB „CIE LT Forge“ generalinis direktorius Darius Masionis.

UAB „CIE LT Forge“ generalinis direktorius Darius Masionis.

UAB „CIE LT Forge“ – šiuolaikiška metalo apdirbimo įmonė. Paprasčiau kalbant, tai kalvė, kuri specializuojasi gaminti automobilių komponentus, reikalaujančius specialaus gamybos proceso, ir aukštos kokybės apdirbimo, konstrukcinės įrangos ir mechanizmų dalis. Pagrindinis gamybos procesas – karštas metalo kalimas, terminis ir mechaninis apdirbimas. Vidutinis darbuotojų amžius – 30–32-eji metai. Tai amžius, kuomet žmonės nevengia iššūkių – dirbti su modernia įranga, nuolat mokytis, tobulėti, daryti karjerą. Šiuolaikiškas bendrovės valdymas suteikia šias galimybes. Tikimasi, kad krizės ir karas Ukrainoje nesutrikdys darbo ritmo. Apie tai kalbamės su įmonės vadovu Dariumi Masioniu.

– 2020-aisiais Jūsų vadovaujama įmonė buvo išrinkta į TOP 10 stipriausiųjų (metalo apdirbimo srityje). O kaip jums sekasi dabar, kai daugelis gamintojų skundžiasi tiekimo sutrikimais ir kylančiomis žaliavų kainomis?

– Prasidėjus COVID-19 pandemijai, krito užsakymų skaičius, dirbome nevisu pajėgumu, tai buvo išties sunkus metas. Dar nesibaigus pandemijai prasidėjo puslaidininkių krizė, jų ėmė trūkti visame pasaulyje, tai ryškiai pajuto automobilių pramonė. Dabar prie šios krizės prisidėjo dar ir karo situacija. Kol kas gamybos apimtys dar negrįžo į buvusį lygį iki pandemijos, bet pagal pardavimus ir apimtis nuo savo planų daug ir neatsiliekame. Įmonei geriausiais metais (2019-aisiais) buvome pasiekę 45 mln. apyvartą, 2020-uosius baigėme turėdami 30 mln., 2021-aisiais atsigavome iki 34 mln., o šiemet turime planą pasiekti 40 mln. apyvartą. Tai pakankamai ambicingas tikslas. Įmonėje dirba apie 230 darbuotojų, neturime planų mažintis, atvirkščiai – yra ir atvirų pozicijų, jas nuolat skelbiame. Bendradarbiaujame su Marijampolės profesinio rengimo centru, Kauno technologijos universitetu, ieškome sąlyčio taškų ir su Marijampolės kolegija, bendradarbiaujame su Užimtumo tarnyba. Šiais laikais reikia pastangų, kad prisikviestum darbuotoją. Kadangi įmonės veikla specifinė, specialistus tenka ruošti ir patiems pagal atitinkamą mokymo programą. Net ir diplomuotas inžinierius, pradėdamas dirbti tokioje įmonėje, turi perprasti jos specifiką.

– Ankstesniais metais UAB „CIE LT Forge“ garsėjo gerais atlyginimais. Ar minėtų krizių suma nekeičia šios situacijos?

– „Verslo žinios“ buvo atlikusios tyrimą ir parengusios geidžiamiausių darbdavių 20-tuką. Tyrime dalyvavo įmonės, kuriose atlyginimų vidurkiai – nuo įspūdingų skaičių iki 1500–1600 eurų. Mūsų įmonė į šį tyrimą nebuvo įtraukta, bet (įdomumo dėlei) pas mus mediana – 1638 eurai (neatskaičius mokesčių). Taigi manyčiau, kad situacija nebloga.

– Jūsų įmonė įdiegė verslo valdymo filosofiją LEAN, investavote į ją 20 tūkst. eurų. Jau pirmaisiais metais, skaičiuojate, sutaupėte daugiau kaip 130 tūkst. eurų. O kiek dabar sutaupote vidutiniškai per metus?

– Mums išties pasiteisino LEAN metodikos, jas nuolatos tobuliname. Jaučiasi įdirbis, gerosios praktikos duoda apčiuopiamus rezultatus.

Pavyzdžiui, viena iš metodikų – darbuotojų siūlymai, ką galima tobulinti darbo vietoje. Jei anksčiau būdavo 200 siūlymų per metus, tai pernai – per 400, šiemet, tikimės, bus dar daugiau. Matome, kad darbuotojai noriai siūlo, ką ir kaip tobulinti. Tai tik vienas iš metodų. Naudodami įvairius metodus, sutaupome daugiau kaip 200 tūkst. eurų per metus. Tai daug.

– Nuo birželio mėn. startuoja nauja (antroji) robotizuota linija mažojoje kalvėje. Kaip tai keis įmonės darbo ritmą?

Naujoji robotizavimo linija, mažojoje kalvėje pradėjusi veikti nuo birželio 1 d.

Naujoji robotizavimo linija, mažojoje kalvėje pradėjusi veikti nuo birželio 1 d.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

– Taip, baigiame derinimo darbus ir ruošiamės startui. Viena velenų cecho linija mažojoje kalvėje buvo robotizuota praėjusiais metais, šiais metais šioje linijoje jau pasiekėme planuotus efektyvumo rezultatus. Robotizavimai vyksta visame pasaulyje, kaip ir skaitmenizavimo projektai. Robotizuota linija dirba stabiliau nei žmogus, be to, gaminiai dideli, sunkūs, taigi šios naujovės „nukrauna“ daug fizinio krūvio nuo darbuotojo. Mūsų tikslas – nesustoti šioje vietoje. Ilgalaikiame plane numatėme per ateinančius 5–6 metus robotizuoti likusias dar nerobotizuotas linijas. Dabartinė situacija (karas Ukrainoje, krizė) šiek tiek koreguoja planus, viskas užtrunka ilgiau.

– Ar auganti elektromobilių gamyba nesumažins jūsų gaminių poreikio rinkoje?

– Visi tam ruošiasi, mes taip pat. Gaminame detales ne tik vidaus degimo varikliams, bet ir važiuoklėms, vairavimo sistemoms ir kt. Dalyvaudami konkursuose laimime projektus, kurie orientuoti į naujoves, į elektromobilių gamybą. Per porą metų visi vien elektriniais automobiliais nevažinėsime, bus pereinamasis laikotarpis, bus hibridiniai automobiliai. Jau dabar perorganizuojame pardavimų procesus, stengdamiesi prisitaikyti prie naujų sąlygų. Prisitaikysime prie rinkos, rasime naujų klientų ir produktų.

– Jūsų gaminiai turi būti itin tikslūs, preciziškai pagaminti. Ar daug kokybės auditų sulaukiate?

– Esame išimtinai eksportui produkciją gaminanti įmonė. Automobilių pramonėje viskas griežtai reglamentuota, labai standartizuota ir dokumentuota, negali būti net minimalių nukrypimų nuo standarto. Užsakovai turi teisę bet kada patikrinti, kaip vyksta gamyba, kaip laikomasi gamybos standartų ir technologijų. Taigi auditai mums – kasdienybė, jie vyksta vidutiniškai kas vieną du mėnesius. Auditus vertiname kaip būdą nuolatos tobulėti.

– Minėjote, kad įmonėje šiuo metu dirba apie 230 darbuotojų. Džiaugiatės, kad tai stipri ir motyvuota bendruomenė.

Velenų ceche pirmoji linija robotizuota praėjusiais metais.

Velenų ceche pirmoji linija robotizuota praėjusiais metais.

– Taip, matėme jų iniciatyvą padėti kariaujančiai Ukrainai. Mūsų darbuotojai dalyvavo akcijoje „Paruošk džipą Ukrainai“, kuomet perdažomi automobiliai ir siunčiami į karą, parėmėme šią akciją ir finansiškai. Taip pat pavyko pasikalbėti su akcininkais ir apie 10 tūkst. eurų skyrėme organizacijai „Blue/Yellow“. Nupirkome naktinio matymo įrangą kariaujantiems ukrainiečiams Zaporižėje – gavome jų padėką bei nuotraukų su šia įranga. Taigi matome ir jaučiame užsimezgusį ryšį. Parėmėme pabėgėlių centrą Marijampolėje. Pradėjome savanoriavimo projektą: suteikiame darbuotojams vieną laisvą dieną – kiekvienas gali pasirinkti, kur savanoriauti. Beje, šiuo neramiu laiku, kai netoliese vyksta karas, organizavome visos dienos pilietinio pasipriešinimo mokymus – galėjo dalyvauti visi darbuotojai, kas tik norėjo.

Kalbant apie pilietiškumą, buvo labai malonu, kad darbuotojai prisidėjo prie paramos įrengiant Marijampolėje Skausmo kliniką, patys surinko daugiau kaip 1600 eurų, prisidėjo ir įmonė. Darbuotojai kiekvieną savaitę gauna jiems svarbią informaciją ne tik iš savo tiesioginių vadovų, bet ir skaitydami įmonės naujienlaiškį – tai tarsi įmonės istorija. Naujienlaiškiuose – naujausia informacija apie tai, kokie naujausi siūlymai gauti iš darbuotojų (kiekvieną ket­virtį išrenkamas geriausias), apie permainas darbo vietose (LED apšvietimas Terminio apdirbimo ceche, įrengta šiuolaikinė rekuperacinė ir ventiliacinė sistema Mechaninio apdirbimo ceche, kuriame reikalinga stabili temperatūra – tai užtikrina ne tik matavimų tikslumą, bet ir darbuotojams karštomis vasaromis leis jaustis komfortiškiau). Įmonėje vyksta ir geriausio darbuotojo rinkimai, įvairios kultūrinės, sportinės iniciatyvos.

– Ačiū už pokalbį ir skirtą laiką.

Daiva KLIMAVIČIENĖ

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Įminti paslaptį, kaip garsas virsta spalva…

  2022-06-15Įminti paslaptį, kaip garsas virsta spalva...
  „Alisa pasiklydo“, „Alisa dainuoja bliuzą“, „Pasipuošus“, „Alisa skrenda pasivaikščioti“, „Vandens jausmas“… Tai vis pavadinimai paveikslų, kurie šiuo metu eksponuojami Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje (P. Butlerienės g. 3). Čia tik ką pradėjo veikti paroda „Alisa dainuoja bliuzą: Audronės Petrašiūnaitės tapyba“. Vienos šio meto žinomiausių ir labiausiai vertinamų Lietuvos kūrėjų – tapytojos, grafikės ir kitus žanrus „užkabinančios“ – Audronės Petrašiūnaitės personalinė paroda Marijampolėje surengta pirmą kartą. (Jos paveikslų grupinėje parodoje buvo eksponuota Kultūros centro dailės galerijoje.) Nemaža dailininkės gyvenimo ir veiklos dalis susijusi su Kaunu: čia prieš studijas Vilniaus dailės institute (dabar Akademija) mokėsi tuomečiame Stepo Žuko taikomosios dailės technikume, dirbo, vienuolika metų ...
 • Į naujus ratus persėdęs jaunas ūkininkas vis ieško, kaip plėsti ūkį: jau augina ir pupas, ir kanapes

  2022-06-15Į naujus ratus persėdęs jaunas ūkininkas vis ieško, kaip plėsti ūkį: jau augina ir pupas, ir kanapes
  Kaip lietus ir saulė – taip Lietuvos žemės ūkiui gyvybiškai svarbūs ir jaunieji ūkininkai. Naujas idėjas jie atsineša turėdami žinių ir užsidegimo, tačiau ne visada – pakankamai lėšų jas realizuoti. Radviliškio rajone ūkininkaujantis Karolis Rekštys džiaugiasi, kad postūmis jo besikuriančiam ūkiui buvo Europos Sąjungos (ES) parama, kurią gavęs persėdo į naują traktorių, o tai leido darbus atlikti greičiau ir efektyviau. Jaunieji ūkininkai jau gali Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. Paraiškos bus renkamos iki liepos 29 d. Šiam etapui skirta 22,8 mln. ...
 • Kolegija, kuri tvirtai „pastato ant kojų“

  2022-06-13Kolegija, kuri tvirtai „pastato ant kojų“
  Norėtumėte pagyventi Vilniuje, bet tik keletą metų, nes žinote, kad vis tiek geriausia – gimtojoje Suvalkijoje? Netolimuose jūsų planuose – nuosava veterinarijos klinika, o gal unikalus restoranėlis netoli Šešupės? Sakote, tėveliai turi derlingos žemės, norite likti ūkyje ir „imti“ žaliojo kurso kryptį? O gal geriausiai save įsivaizduojate kuriančius kraštovaizdžio dizainą ( jam skirtą tinklalaidę ar pan.). O gal jums sekasi chemija ir norėtumėte tapti cheminės analizės specialistais, kurių kaip oro šiandien trokšta darbdaviai? Jei į bent vieną klausimą atsakėte teigiamai, Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakultetas laukia jūsų! Ir dar… hmmm… bendrabutis miesto centre. VILNIAUS miesto centre! Šalia – kolegija, joje – ...
 • Įgyvendinant projektą iškils Plutiškių susikūrimo legendą atspindinti skulptūra

  2022-06-11Įgyvendinant projektą iškils Plutiškių susikūrimo legendą atspindinti skulptūra
  Jau rašėme, kad Kazlų Rūdos savivaldybės seniūnijų gyventojai gana aktyviai dalyvavo siūlydami savo idėjas, kaip būtų galima pagerinti, pagražinti ar populiarinti savo gyvenamąją aplinką. Iš viso buvo atrinkti penki projektai, kurie jau pradedami įgyvendinti. Kazlų Rūdos seniūnijoje bus įgyvendinti du, o Plutiškių, Jankų ir Antanavo seniūnijose – po vieną projektą. Vienas iš tokių projektų, kurį įgyvendinus gerokai pagražės gyvenamoji aplinka, jau pradėtas vykdyti Plutiškėse. Pasak šio projekto vadovės Žibutės Labutienės, idėja gyvenvietės pradžioje pastatyti skulptūrą, kuri atspindėtų Plutiškių susikūrimo legendą, gimė dar pernai, kai buvo pašventintas miestelio herbas. – Pernai vasarą gražios šventės metu buvo oficialiai pašventintas 2020 metų Lietuvos Prezidento dekretu ...
 • Pirmas regioninis logistikos centras – kaip flagmanas kitiems

  2022-06-11Pirmas regioninis logistikos centras – kaip flagmanas kitiems
  Žemės ūkio ministerija birželio pradžioje pasidalijo džiugia žinia apie pirmo Lietuvoje regioninio logistikos centro kūrimą. Tikimasi, kad, pramušus ledus, tokių centrų atsiras ir daugiau. O nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 31 d. iš norinčių vystyti smulkų ir vidutinį verslą, kurti vieną ar kelis rajonus apimančias trumpas tiekimo grandines arba steigti regioninius logistikos centrus priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Šiemet priemonės taisyklėse įsigaliojo ir tam tikri pakeitimai, susiję su infliacija šalyje ir kainų šuoliu. Įsigaliojo pakeitimai Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Europos Sąjungos reikalų ...
 • Jaunieji ūkininkai raginami kurti verslą kaime – projektui įgyvendinti galės gauti 40 tūkst. eurų

  2022-06-11Jaunieji ūkininkai raginami kurti verslą kaime – projektui įgyvendinti galės gauti 40 tūkst. eurų
  Siekiant paskatinti jaunus žmones rinktis ūkininkavimą ir kurtis kaimiškose vietovėse, jiems šiemet numatyti beveik 23 mln. Eur. Jaunasis ūkininkas galės gauti 40 tūkst. eurų verslo planui įgyvendinti. Iš viso naujuoju 2023-2027 m. finansiniu laikotarpiu jaunųjų ūkininkų įsikūrimui planuojama skirti 75 mln. Eur. Jie taip pat bus skatinami kitomis priemonėmis, skiriant jiems didesnį paramos intensyvumą. 2014-2021 metais jiems buvo skirta apie 90 mln. Eur. „Žemės ūkio ministerija  jauniesiems ūkininkams skiria daug dėmesio. Ir iki šiol situacija yra viena geresnių Europoje – Europos Komisijos rekomendacijose dėl Lietuvos bendrosios žemės ūkio politikos strateginio plano yra pastebėta, kad nepaisant sudėtingų demografinių sąlygų, Lietuvos jaunųjų ūkininkų procentinė dalis, ...
 • Atnaujinęs bendrabutį ir aplinką Marijampolės profesinio rengimo centras kviečia moksleivius mokytis

  2022-06-08Atnaujinęs bendrabutį ir aplinką Marijampolės profesinio rengimo centras kviečia moksleivius mokytis
  Nuo birželio 1-osios prasidėjo pagrindinis priėmimas (vasaros etapas) į formaliojo profesinio mokymo programas. Praktiškų profesijų mokytis visus kviečia Marijampolės profesinio rengimo centras. Stojančiųjų registracija ir prašymų pateikimas, duomenų ir dokumentų pateikimas LAMA BPO informacinėje sistemoje vyks iki rugpjūčio 5 d., kaip ir stojančiųjų informavimas apie tinkamumą pasirinktoms programoms. Testų, jei tokie taikomi, laikymas numatytas nuo birželio 7 d. iki rugpjūčio 4 d. Kvietimas mokytis stojančiajam bus pateikiamas iki rugpjūčio 12 d. Mokymo sutarčių su pakviestaisiais mokytis sudarymas profesinio mokymo įstaigose vyks nuo rugpjūčio 16 d. iki 18 d. Papildomas priėmimas numatytas rugpjūčio 19–23 dienomis. Šie mokslo metai Centrui buvo sėkmingi Pasak Marijampolės profesinio rengimo ...
 • Trečiasis „Margai skamba“ sezonas kviečia mėgautis moderniu folkloru

  2022-06-08Trečiasis „Margai skamba“ sezonas kviečia mėgautis moderniu folkloru
  Kaprizingi šios vasaros pradžios orai praėjusią savaitę privertė modernaus folkloro projekto „Margai skamba“ organizatorius pirmąjį šio sezono koncertą iš Poezijos parko perkelti į Kultūros centro salę, bet tie trisdešimt žiūrovų, kurie atėjo pasiklausyti iš Klaipėdos atvykusio folkloro ansamblio „Kuršių ainiai“, kartu su muzikantu Larionu Djakovu (Larion Dyakov) atlikusio programą „Dovis“, buvo sužavėti – pasirodymas idealiai atitiko „Margai skamba“ pavadinimą, nes muzika buvo tikrai neįprasta ir marga. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestre altu ketverius metus grojantis kompozitorius, įvairių projektų organizatorius L. Djakovas išties nustebino moderniu styginio muzikos instrumento alto skambėjimu. Jame žiūrovai išgirdo ir jūros ošimą, ir paukščių skambėjimą, ir daug kitų ...
 • Penktoji knyga, gimusi iš meilės ir skausmo

  2022-06-08Penktoji knyga, gimusi iš meilės ir skausmo
  „Draugystės“ bibliotekoje skaitytojai vėl, jau trečią kartą, susitiko su rašytoja Loreta Jastramskiene, ji pristatė naujausią savo knygą „Visada, Tėve, bus Amerika“ (leidykla „Homo liber“). Alytuje gimusi autorė sako esanti pusiau dzūkė, pusiau suvalkietė, nes tėvų ir senelių šaknys siekia ir mūsų kraštus, o jų gyvenimo keliai irgi čia įvairiai vingiavo. Naujausiame romane kalbama apie tas vietoves, tik jos konkrečiai neįvardintos – kaip ir knygos veikėjai, kurių daugumą būtų galima identifikuoti… Tačiau tai nėra dokumentika. Tai literatūros kūrinys, kuriame faktai, žmonių patirtys ir istorijos virsmai įgauna ypatingą spalvą bei jėgą, nes šimtus kartų buvo pasverti, gretinti ir išgyventi iš naujo… Taip, tai ...
 • Gyvenimas – lyg medis

  2022-06-08Gyvenimas – lyg medis
  Saulėtą popietę Igliaukos kaimo bibliotekoje ypatingą šviesą skleidė ir ryškiaspalvės fantazijos, jausmingumo ir poetinių vaizdų sklidini iš Kalnynų kaimo kilusios, dabar Šventragio kaime gyvenančios Augonitos Bubnienės kvilingo technika sukurti paveikslai. Kvilingas – gana populiarus šiuolaikinis pomėgis, jo esmė – iš suktų popieriaus juostelių kurti kompozicijas ir figūras. Tai angliškas žodis („quilling“), kilęs iš „quill“ – „paukščio plunksna“. Iš pirmo žvilgsnio technika gana paprasta: svarbiausia susukti tokio paties pločio popieriaus juosteles į tankias arba laisvas spirales, iš kurių vėliau bus surinktas paveikslas ar koks nors daiktas. …Medžiai visur – miestuose, kaimuose, medžiai – tylios skulptūros. Užtenka atsiriboti nuo suvokimo, kad tai tiesiog ...
 • Suvalkiečiai ar sūduviai?

  2022-06-08Suvalkiečiai ar sūduviai?
  Etnokultūrininkai išreikalavo 2022 metus skelbti Sūduvos metais. Bet kokią Sūduvą ir kokius sūduvius šiandien pagerbiame? Gyvenime turime tikrų pavyzdžių, kai negrįžtamai išnykus tautoms, gentims, dabartinėse valstybėse jų vardu toliau yra vadinama buvusi jų etninė teritorija. Antai, seniai išnykus normandų tautai, Prancūzijoje yra Normandijos regionas. Keli tūkstantmečiai kaip nėra umbrų, bet regionas su tokiu vardu Italijoje yra. Seniai nebėra prūsų, bet Prūsijos žemės vardas liks amžiams. Pagerbiant istorijoje buvusią ir tragiškai žuvusią narsią sūduvių gentį, tam tikrą teritoriją galime vadinti Sūduva. Atmenant sūduvius taip pat išmintinga yra sporto, meno saviveiklos kolektyvams, įmonėms, laivams, prekių ženklams suteikti Sūduvos arba Sūduvio vardą. Prasminga ...
 • Parama daugiabučių modernizacijai – kokia ji?

  2022-06-04
  Modernizuojantiems savo daugiabutį gyventojams valstybė skiria finansinę paramą. Taip pat butų savininkai gali pasinaudoti kreditais su lengvatinėmis palūkanomis gauti finansinę paramą energinį efektyvumą didinančioms priemonėms bei atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui. O gyventojams, turintiems teisę gauti kompensaciją už šildymą, visos renovacijos išlaidos padengiamos 100 proc. 30 proc. parama renovacijai suteikiama tais atvejais, jeigu po jos yra pasiekiama ne mažesnė kaip C energinio naudingumo klasė – t. y. sutaupoma 40 proc. ir daugiau šildymui reikalingų energijos sąnaudų. Visiems daugiabučius modernizuojantiems gyventojams valstybė 100 proc. kompensuoja projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros vykdymo išlaidas. Taip pat gyventojams suteikiama 10 proc. parama, kai daugiabutyje ...
 • „CIE LT Forge“ tobulėja: nuo birželio – dar viena robotizuota linija

  2022-06-04„CIE LT Forge“ tobulėja: nuo birželio – dar viena robotizuota linija
  Jeigu turite automobilį, tikėtina, kad jo „organizme“ yra Marijampolėje pagamintų detalių. Dvidešimt penkerius metus čia veikianti įmonė UAB „CIE LT Forge“ – viena iš 90 stambios pasaulinės gamybinės grupės „CIE Automotive“ valdomų gamyklų. Paklaustas, kaip atsitiko, kad Baltijos šalys, o tiksliau – Lietuva pasirodė tinkama vieta dar vienai gamyklai, įmonės generalinis direktorius Darius Masionis paaiškino gana paprastai: „Čia jau buvo bazė. O ir geografiškai tai buvo patogi vieta“. UAB „CIE LT Forge“ – šiuolaikiška metalo apdirbimo įmonė. Paprasčiau kalbant, tai kalvė, kuri specializuojasi gaminti automobilių komponentus, reikalaujančius specialaus gamybos proceso, ir aukštos kokybės apdirbimo, konstrukcinės įrangos ir mechanizmų dalis. Pagrindinis gamybos ...
 • „Muzika – kaip tiltas į širdį…“

  2022-06-01„Muzika – kaip tiltas į širdį...“
  Marijampolės kultūros centro Sasnavos skyriaus vokalinis ansamblis „Melodija“ gražų 30-ies metų veiklos jubiliejų paminėjo koncertu „Dainų tiltai“. Nes, kaip vėliau pakalbinta sakė šio kolektyvo vadovė Marija Grybienė, tiltas visada yra tai, kas jungia. Tuos tiltus kiekvienas mūsų, dažnai nė nesusimąstydamas, tiesia visą gyvenimą, nes ėjimas – nuolatinė mūsų būsena: einame į tikslą, šviesą, viltį… O kaipgi be tilto pasiekti kitą krantą ar pereiti tarpeklį – link dar aukštesnio kalno? Tų tiltų per tris dešimtmečius nutiesta šimtai – jei kiekvieną ansamblio atliktą dainą laikytume kad ir mažu liepteliu kur nors per linksmą upokšnį kaime. Arba romantišku tiltu tarptautiniame festivalyje, kur kitų šalių ...
 • Greičiau ir efektyviau: žemės ūkio produktų perdirbėjams parama atveria naujų galimybių

  2022-06-01Greičiau ir efektyviau: žemės ūkio produktų perdirbėjams parama atveria naujų galimybių
  Žemės ūkyje dirba verslūs ir kūrybingi žmonės, kuriems netrūksta inovatyvių idėjų, tačiau kartais finansinės galimybės procesus gerokai sulėtina. 2,5 tūkst. ha ploto ūkį valdančios žemės ūkio bendrovės „Tetirvinai“ valdybos pirmininkas Rytis Sologubas užtikrintai teigia – tokiais atvejais gelbsti Europos Sąjungos investicijos, kurios padeda plėsti bendrovę. Pasvalio rajone esančiuose Tetirvinuose pienininkystės ir augalininkystės veikla užsiimanti žemės ūkio bendrovė gyvuoja jau 30 metų. Norėdama efektyvinti savo veiklą ir sulaukti didesnės grąžos, įmonė kreipėsi į Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA) dėl paramos pagal veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“. Gavę finansavimą „Tetirvinai“ įsigijo laboratorinę grūdų įrangą, mobilų pašarų ruošimo ...
 • Marijampolės dramos teatre – jaunųjų premjera

  2022-06-01Marijampolės dramos teatre – jaunųjų premjera
  Marijampolės dramos teatro jaunimo dramos studija neseniai pakvietė į premjerą – spektaklį „Akropolis“ pagal Marijos Korenkaitės pjesę „Pabėgimas į Akropolį“. Pirmieji atsiliepimai apie šį jaunųjų spektaklį tikrai geri, o tie, kas jo dar nematė, tai galės padaryti birželio 3-ąją, kai jis vėl bus rodomas dramos teatro scenoje. Dažniausiai sakoma, kad teatras atsirado VI–V a. prieš Kristų senovės Graikijoje. Pasak antropologinės teorijos šalininkų, teatras yra pirmasis žmogaus išradimas. Jis atsirado tada, kai pirmykštis žmogus pamatė savo atvaizdą veidrodiniame paviršiuje – pavyzdžiui, baloje – ir suvokė, kad gali save stebėti. Mes stebime kitą ir jame pamatome savo paties atspindį. Tai giliai siejasi su ...
 • Kataraktos operacija – vienintelis būdas pagyti

  2022-05-31Kataraktos operacija - vienintelis būdas pagyti
  Šiandieninis gyvenimo būdas ypač vargina mūsų akis. Vis daugiau žmonių skundžiasi silpstančiu regėjimu: darosi sunku skaityti, vairuoti automobilį, užsiimti mėgstamais pomėgiais. Dauguma mūsų į specialistą kreiptis neskuba, tačiau silpstantis regėjimas yra pagrindinis vienos dažniausių akių ligų – kataraktos simptomas. Kas tai per liga, kada reiktų susirūpinti ir kaip gydyti kataraktą, klausiame „Akių chirurgijos centro“ gydytojo Saulius Ačo. – Katarakta – kokia tai liga? – Katarakta – akių liga, kai lęšiukas pamažu netenka skaidrumo, formuojasi drumstys, kurios trukdo šviesai patekti į akį. Su metais drumstys ryškėja, plečiasi, kas lemia palaipsniui silpstantį regėjimą. Didžiąją katarakta sergančių žmonių dalį sudaro vyresni žmonės, kadangi lęšiuko drumstėjimas ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.