Modernizuojantiems savo daugiabutį gyventojams valstybė skiria finansinę paramą. Taip pat butų savininkai gali pasinaudoti kreditais su lengvatinėmis palūkanomis gauti finansinę paramą energinį efektyvumą didinančioms priemonėms bei atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui. O gyventojams, turintiems teisę gauti kompensaciją už šildymą, visos renovacijos išlaidos padengiamos 100 proc.

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo
30 proc. parama renovacijai suteikiama tais atvejais, jeigu po jos yra pasiekiama ne mažesnė kaip C energinio naudingumo klasė – t. y. sutaupoma 40 proc. ir daugiau šildymui reikalingų energijos sąnaudų. Visiems daugiabučius modernizuojantiems gyventojams valstybė 100 proc. kompensuoja projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros vykdymo išlaidas.
Taip pat gyventojams suteikiama 10 proc. parama, kai daugiabutyje įrengiamas atskiras arba modernizuojamas esamas neautomatizuotas šilumos punktas, įrengiami balansiniai ventiliai ant stovų ir (ar) pertvarkoma arba pakeičiama šildymo sistema butuose ar kitose patalpose, įrengiant individualios šilumos apskaitos prietaisus ar daliklių sistemą ir (ar) termostatinius ventilius.
Paskutinio kvietimo renovuoti daugiabučius metu valstybė sudarė daugiau galimybių butų savininkams tapti mažiau priklausomiems nuo išorinių tiekėjų ir prisidėti prie klimato kaitos mažinimo – gyventojai gali įsirengti atsinaujinančius energijos šaltinius su atskira 30 proc. parama.
Daliai gyventojų – modernizacija nemokama
Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjo Tomo Kavaliausko, nuo šių metų didesnė dalis gyventojų gali dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje nemokamai. Teisė į kredito, paimto daugiabučio namo renovacijai, ir palūkanų apmokėjimą tiesiogiai susieta su asmens teise į būsto šildymo išlaidų kompensaciją. Siekiant sumažinti finansinę naštą nepasiturintiems gyventojams dėl padidėjusios šilumos kainos, nuo 2022 m. pradžios sudarytos palankesnės sąlygos gauti būsto šildymo išlaidų kompensaciją – du kartus padidintas valstybės remiamų pajamų dydis, nevertinamas asmens turimas turtas.
„2022 m. I ketv. vidutiniškai per mėnesį būsto šildymo išlaidų kompensacijas gavo apie 158 tūkst. gyventojų, tai yra maždaug 66 proc. daugiau, nei pernai tokiu pat metu. Iš jų, beveik 17 tūkst. kartu gavo ir 100 proc. kompensaciją už renovacijos paskolą bei palūkanas. Išlaidos šildymo kompensacijoms sudarė apie 22 mln. Eur, o būsto renovacijos paskoloms ir palūkanoms – 1,8 mln. eurų“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ministrės patarėjas Tomas Kavaliauskas.
Aplinkos projektų valdymo agentūra primena, kad norėdami išlaikyti teisę į šildymo kompensaciją ir gauti paramą būsto atnaujinimui, asmenys privalo dalyvauti namo atnaujinimo procese ir jam pritarti.
Skolintis galima lengvatinėmis sąlygomis
Daugiabučių renovacijai gyventojai taip pat gali pasiskolintu geresnėmis sąlygomis. Garantuojama, kad kreipiantis dėl lengvatinio kredito pirmus 5 metus metinė palūkanų norma neviršys 3 proc., paskolai nėra taikomi jokie paskolos pasirašymo, išmokėjimo ar kiti papildomi mokesčiai.
Butų savininkams suteikiama galimybė atidėti mokėjimus iki kol bus baigti rangos darbai ir gauta valstybės parama. Taip pat, norintys gali be papildomų mokesčių grąžinti įmokas, ar dalį jų, prieš numatytą laiką.
Daugiau informacijos nemokama telefono linija 8 614 99699.
Užs. 748.