www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

ES fondų parama gerokai pakeitė ir Lenkijos pasienyje esančius kaimus

Kalvarijos vietos veiklos grupės (VVG) pirmininkas ir administracijos vadovas Vytenis Skilandis šį darbą dirba dar palyginti neseniai, bet patirties jis turi pakankamai – jau nemažai metų jis vadovauja Mockavos kaimo bendruomenei, tad puikiai žino bendruomenių džiaugsmus ir rūpesčius. Žino jis ir tai, kad pastaruosius du dešimtmečius Lietuvos kaimą pasiekianti Europos Sąjungos fondų parama gyvenimą jame pakeitė iš esmės, leido atnaujinti infrastruktūrą, sutvarkyti viešąsias erdves, galų gale ir labiau suvienijo pačius bendruomenių žmones.

Didesnė pusė narių – fiziniai asmenys

Kalvarijos VVG komanda (iš kairės): viešųjų ryšių specialistė Jurgita Ivoškienė, pirmininkas ir administracijos vadovas Vytenis Skilandis ir projekto administratorė Evelina Didvalienė.
Kalvarijos VVG komanda (iš kairės): viešųjų ryšių specialistė Jurgita Ivoškienė, pirmininkas ir administracijos vadovas Vytenis Skilandis ir projekto administratorė Evelina Didvalienė.

Kalvarijos VVG buvo įsteigta 2006 metais, kai buvo susitarta nutraukti iki tol veikusios Suvalkijos krašto vietos veiklos grupės, apėmusios Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos savivaldybių, Vilkaviškio ir Šakių rajonų teritoriją, veik­lą. 2015 m. liepą buvo patvirtinti naujos redakcijos Kalvarijos VVG įstatai, vėliau jie dar papildyti. Šiuo metu VVG turi 24 narius, tarp jų yra penkios kaimo bendruomenės, keturi verslo atstovai, o didesnė pusė – fiziniai asmenys. Šis skaičius per pastaruosius metus beveik nesikeičia. V. Skilandis džiaugiasi, kad neseniai į VVG gretas įsijungė gerai šiame krašte žinoma bendrovė „Rimedis“, kuri užsiima medienos perdirbimu.

– Naujų narių sulaukiame, nes žmones domina galimybės Europos Sąjungos finansuojamais projektais gerinti darbo kokybę, plėsti veiklą. Mes esame tarsi koordinuojanti, informuojanti institucija, nes žemdirbiai ir ūkininkai turi Žemės ūkio ministeriją, Nacionalinę mokėjimo agentūrą, o bendruomenėms, smulkiojo verslo atstovams esame išties reikalingi tarpininkai tarp jų ir aukštesnės valdžios grandžių, – sakė V. Skilandis.

Parama leido pagražinti gyvenamąją aplinką

ES fondų parama per pastaruosius metus įgyvendinant LEADER programos projektus gerokai pakeitė šalia Lenkijos pasienio esančios savivaldybės kaimo bendruomenių veidą. Pasak Kalvarijos VVG projekto administratorės Evelinos Didvalienės, gerųjų pavyzdžių yra tikrai nemažai. Štai Sangrūdos kaimo bendruomenė, gavusi 28,7 tūkst. eurų paramą atnaujino savo parką, sutvarkė infrastruktūrą, įrengė jaukią aplinką. Aistiškių kaimo bendruomenė įgyvendino jau kelis projektus: gavusi paramą susitvarkė bendruomenės namų pastatą, įsirengė verslo virtuvę, kaime atsirado vaikų žaidimo aikštelė ir lauko treniruokliai, buvo surengti edukaciniai dailės užsiėmimai, šventės, padėjusios stiprinti ryšius su kraštiečiais ir sumažinusios socialinę atskirtį.

Gavus ES fondų paramą labai išgražėjo ir Sangrūda.
Gavus ES fondų paramą labai išgražėjo ir Sangrūda.

Akmenynų kaimo bendruomenė įgyvendino projektą, kurio metu suorganizuotos keturios dieninės stovyklos Sangrūdos, Jusevičių, Akmenynų, Liubavo kaimuose. Trakėnų kaimo bendruomenė, realizuodama 12 tūkstančių eurų vertės ES finansuojamą projektą, suteikė kaimo bendruomeninių organizacijų vadovams ir kitiems kaimo vietovėse veikiantiems subjektams reikiamų žinių ir įgūdžių nuosavo verslo pradžiai ir plėtrai, buvo surengti 8 praktiniai-informaciniai seminarai.

Dėmesys verslo projektams

Įgyvendinami ir šeši novatoriško bei trys socialinio verslo projektai, penki iš jų jau baigti, sukurta 15,2 darbo vietos. Pagraužių dvare įgyvendinus 92,2 tūkstančių eurų vertės projektą, kuriame paramos lėšos sudarė 53,3 tūkst. eurų, buvo sukurtos dvi darbo vietos, įrengtos garso ir kvapų terapijai skirtos zonos, įsigyta įranga, sutvarkyta infrastruktūra. Mažoji bendrija „Klimesta“, gavusi 52,4 tūkst. eurų paramą, išplėtojo unikalių statybinių paslaugų tiekimo centrą, sukūrė dvi darbo vietas.

– Aš pats asmeniškai ne kartą sutikęs vieną ar kitą pažįstamą pasakoju apie VVG galimybes įgyvendinti projektus ir gauti paramą smulkiajam verslui. Štai kalbėjausi su verslininku Aivaru Sakalausku, jis parengė projektą ir tas projektas šiuo metu yra vertinamas, – pasakojo V. Skilandis.

Jis pasidžiaugė, kad mažoji bendrija „Plastiko sprendimai“ Jungėnuose gavo 53,1 tūkstančio eurų ir sukūrė darbo vietą, be to, įsigijo įrangą, kuri leidžia gaminti oro rekuperacijos sistemose naudojamas polietileno alkūnes. „Plastiko sprendimai“ yra geras pavyzdys, kad verslo atstovai nenuleidžia rankų, negavę paramos nepraranda vilties – bendrija teikė paraišką 2019 metais, tada dėl lėšų trūkumo buvo įtraukta į rezervinį sąrašą ir paramos negavo, o 2020 m. vėl paskelbus kvietimą pateikė paraišką ir paramą gavo. Ši bendrija sėkmingai veikia ir galvoja apie plėtrą.
E. Didvalienė skaičiuoja, kad iš viso buvo parengti 39 projektai, iš jų 34 jau yra visiškai įgyvendinti. Bendra paramos suma iš viso siekia apie 827 tūkstančius eurų.

Ne visos bendruomenės aktyvios

– Europos Sąjungos lėšos iš tiesų pakeitė kaimo vaizdą ir leido realizuoti daug puikių sumanymų ir idėjų. Kadangi esu Mockavos bendruomenės pirmininkas, pamenu, kaip patys panaudodami paramos lėšas turėjome galimybę apleistą, be langų buvusį mokyklos pastatą atnaujinti, sutvarkyti ir pritaikyti veikloms. Žinoma, ne visos kaimo bendruomenės yra vienodai aktyvios, bet tam yra įvairių priežasčių. Kalvarijos savivaldybėje turime 22 kaimo bendruomenes, bet tikrai aktyvių, turinčių iniciatyvius vadovus yra mažiau kaip pusė, – sakė Kalvarijos VVG vadovas.

Pasak jo, jau galvojama apie būsimus projektus, akivaizdu, kad juos rengiant ypatingas dėmesys bus skiriamas žaliajam kursui, ir tai nebūtinai tik saulės baterijos – svarbu yra ir švietimas, paskaitos, edukacinė veikla. Vis daugiau dėmesio skiriama ir informacinių technologijų vystymui, ir būsimuosiuose projektuose ši sritis tikrai atsispindės ir bus skatinama. Labai svarbu ir aplinkosauginė veikla, priemonės jai įgyvendinti. Ir V. Skilandis, ir E. Didvalienė įsitikinę, kad vietos veiklos grupės ir toliau bus reikalingos pagalbininkės.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika