Protiniai dantys paprastai šalinami tik tuo atveju, jei sukelia problemas arba dėl tam tikrų priežasčių jų tikimasi ateityje. Jei šie dantys sveiki, nėra moksliškai įrodytos informacijos, kad juos reikėtų pašalinti. Be to, protinių dantų šalinimas paprastai yra nemalonus ir gali sukelti šalutinį poveikį.
Daugeliui žmonių protiniai dantys nepraeina pro dantenas. Iki 80 % europiečių susiduria su šia problema. Tai dažniau pasireiškia apatiniame žandikaulyje. Priežastis yra ta, kad žandikaulyje protiniams dantims nepakanka vietos, taigi jie pasilieka po dantenomis arba išauga kreivi ir formuoja netaisyklingą sąkandį.
Pro dantenas neprasikalę protiniai dantys ne visada sukelia burnos problemas. Tačiau gali sukelti skausmą, patinimą, dantų ėduonį bei dantenų uždegimą. Tokie dantys taip pat kelia riziką kitų dantų susigrūdimui bei dislokacijoms. Tas pats galioja ir pilnai sudygusiems protiniams dantims.
Kada verta šalinti protinius dantis?
Priimant šį sprendimą, svarbu pasikonsultuoti su Jus prižiūrinčiu odontologijos gydytoju, kuris galėtų įvertinti, ar protiniai dantys jau sukelia problemas, ar labai tikėtina, kad tai darys ateityje. Prieš šalinimą labai svarbu turėti atsakymus į šiuos klausimus:
- Ar protiniai dantys kelia skausmą, pažeidžia žandikaulį, šalia esančius dantis? O gal Jums padidinta rizika taip nutikti?
- Ar protiniai dantys trukdo tinkamai vystytis kitiems dantims?
- Ar protiniai dantys gali trukdyti atlikti jau suplanuotus dantų ar žandikaulio gydymus?
- Kokia rizika siejama su operacija?
- Ar protiniai dantys galėtų “pakeisti” trūkstamus arba labai pažeistus krūminius dantis?
Žmonės, turintys nelygius priekinius dantis ar mažus žandikaulius baiminasi, kad išaugę protiniai dantys gali dar labiau paveikti bei iš vietos išstumti dantis. Bet nebūtinai taip nutiks, tad labai svarbu gauti specialisto rekomendaciją šiuo klausimu.
Koks galimas šalutinis poveikis pašalinus protinius dantis?
Daugumai žmonių po operacijos juntamas burnos ar skruostų patinimas, tad tokiems pacientams sunku praverti burną ir valgyti. Tai gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų. Taip pat, normalu po procedūros jausti skausmą.
Visgi jei skausmas atsinaujina arba sustiprėja po keturių – penkių dienų, jį lydi patinimas ar nemalonus kvapas iš burnos, įtariama žaizdos infekcija. Taip gali nutikti, jei žaizdą užveriantis kraujo krešulys per anksti pasišalina ir žaizda lieka neapsaugota. Tokių komplikacijų gali padėti išvengti antiseptiniai burnos skalavimo skysčiai ir geliai. Antibiotikų paprastai pavyksta išvengti.
Protinių dantų šalinimo procedūros metu išlieka rizika pažeisti nervus ir kraujagysles. Tai gali sukelti kraujavimą ir (dažniausiai) laikiną liežuvio ar veido tirpimą. Itin retais atvejais pasireiškia sunkios infekcijos.
Ši operacija atliekama taikant vietinę nejautrą. Ypatingais atvejais gali būti naudojama bendroji anestezija.
Užs. 914