www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Iš gamtos, praeities – gyvenimo…

„Pinavojimai“ – taip vadinasi tautodailininkių Laimutės Kraukšlienės ir Danutės Saukaitienės bendra paroda, Valstybės dienos išvakarėse atidaryta Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejuje (rūsyje, Vytauto g. 29). Ekspozicijoje – vytinės juostos ir šieno skulptūros.

Abi autorės gerai pažįstamos ne vien marijampoliečiams. Būta autorinių ir bendrų parodų Lietuvoje – jų maršrutai siekia ir mažus miestelius, ir Vilnių, ne kartą dalyvauta Lenkijos lietuvių renginiuose. O pastaraisiais metais daug kur ne tik kūryba eksponuota, bet ir šventėse betarpiškai demonstruota: kaip be didelių investicijų ar įmantrių įrenginių gali gimti unikalūs darbai.
Danutė Saukaitienė tikslaus savo šieno skulptūrų parodų skaičiaus ir nepasakytų – per dešimtis metų jų buvo gerokai daugiau kaip šimtas. Laimutė Kraukšlienė vytinėmis juostomis susidomėjo gal prieš penketą metų, tad tokiais skaičiais pasigirti negali, tačiau ji labai aktyviai dalyvauja ir Marijampolės, ir regiono, taip pat respublikiniuose renginiuose.

„Iš vytinių juostų sklinda ypatinga energetika“, – įsitikinusi Laimutė Kraukšlienė.
„Iš vytinių juostų sklinda ypatinga energetika“, – įsitikinusi Laimutė Kraukšlienė.

Keletas jos juostų yra įvertinta tautinio paveldo sertifikatu – tai didelis pasiekimas. Parodos atidaryme ji sakė, kad prieš keletą metų pamačiusi, kaip šiuo būdu pinamos senosios baltiškos juostos, ėmė gilintis į jų raštus, susižavėjo: technikos paprastumas, mobilumas (gali bet kur įsikurti, nereikia gabentis staklių) bei meninės kūrybos galimybės. Atkūrė ir sukūrė, išpynė daugybę raštų, spalvinių derinių. „Tarsi ir paprasti tie raštai, tačiau jų ritmas, harmonija užburia, kai panyri į šį procesą, nebereikia nieko. Džiaugiuosi, kad atgimsta baltų kultūra, kad atsigręžiame į gamtą“.

Danutės Saukaitienės ekspozicijoje svarbią vietą užima ir baltiškieji ženklai.
Danutės Saukaitienės ekspozicijoje svarbią vietą užima ir baltiškieji ženklai. Redos BRAZYTĖS nuotraukos

O Danutės naudojama medžiaga – visa iš gamtos. Dabar jau kai kas irgi imasi kurti dirbinius iš šieno, kitokios augalijos, o kažkada pirmosios šieno skulptūrų parodos stebino ir atrodė neįtikėtinos. „Nieko nėra paprasčiau – reikia tik šieno (labiau tinka tam tikra žolė) ir siūlų: imi ir suki, suki… Kartais klausia, iš kur semiuosi idėjų. Iš kiekvienos dienos, gyvenimo. Viskas yra aplink: dangus virš mūsų, metų laikai, paukščiai. Viskas yra gyvybės medyje, nes čia tvarka, harmonija ir visas pasaulis. Man artimi ir pasaulietiniai, ir religiniai motyvai“.

D. Saukaitienė savąja technika yra sukūrusi ir zodiako ženklus, ir… prakartėlę, ir nesuskaičiuojamą kiekį įvairių simbolių. Tai, kas eksponuojama, tik dalis per ilgą laiką sukauptų darbų. Autorė svajoja įsirengti jiems nuolatinius namus, bet vis pritrūksta laiko.

Abi autores sveikino muziejaus direktorius Antanas Pileckas, pasidžiaugęs, kad Sūduvos metams skirtų parodų ciklas tęsiamas.

Paroda „Pinavojimai“ veiks iki rugpjūčio 17 dienos.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika