Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Jaunosios solistės kelias svajonės link

Pokalbį su atostogų iš Pietų Afrikos Respublikos (PAR) į Ąžuolų Būdą sugrįžusia Estela Aleknavičiūte pradėjome nuo netikėto prisipažinimo: „Aš visada buvau „plaukiojanti“, tai man labai tiko ir viskas atrodė paprasta. Kitaip, aišku, mano tą „plaukiojimą“ vertina mama. Ji svajojo, kad būčiau gydytoja, bet mano norai buvo kitokie“.

Estela Aleknavičiūtė ir Rubenas Mbonambi džiaugiasi į Lietuvą pabėgę nuo PAR žiemos.

Estela Aleknavičiūtė ir Rubenas Mbonambi džiaugiasi į Lietuvą pabėgę nuo PAR žiemos. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

Apie tai, kaip kelias nuo Suvalkijos miškų nusidriekė iki piečiausio Afrikos taško, su kokiais iššūkiais tenka susidurti šalyje, kur susitinka Indijos ir Atlanto vandenynai, kaip sekasi skintis kelią svajonės link, ir kalbamės su Estela.

Per tris mėnesius išmoko latvių kalbą

Estelos istorija – įkvepiantis pavyzdys, kad jaunatviškas entuziazmas ir kūrybiškumas atveria kelius svajonėms ir siekiams realizuoti.

Besimokydama Kazlų Rūdos pagrindinėje mokykloje Estela mokėsi ir muzikos – griežė smuiku, lavino balsą. Sekėsi puikiai, bet jaunam žmogui visada norisi iššūkių, o jiems paskatino vienos garsios Latvijos operos solistės patarimas mokytis dainavimo ir pasiūlymas atvažiuoti į Rygą.

– Man buvo 15 metų, balsas jau buvo susiformavęs, pasiūlymas – viliojantis, taip ir pakėliau sparnus tolyn nuo namų, – skrydį prieš 6-erius metus prisimena Estela. – Prieš išvažiuodama savarankiškai išmokau rusiškai, manydama, kad šia kalba teks bendrauti koledže. Deja, tai negelbėjo – visos paskaitos vyko latviškai! Dėstytojai net nebuvo informuoti, kad mokysis užsienietė. Iš pirmo dalyko – filosofijos – gavau dvejetą. Norėdama išlikti, direktoriaus paliepimu, privalėjau per pusę metų išmokti latvių kalbą. Daug gelbėjo studentai, o ypač vokalo mokytoja Natalija Kozlova. Ačiū ir garsiam režisieriui Modriui Tenisonui, kuris priėmė gyventi ir visus studijų metus globojo. Ir aš stengiausi – per tris mėnesius kalbėjau ir rašiau latviškai, o po ketverių metų laisvai išlaikiau valstybinį latvių kalbos egzaminą.

„Vaikystėj sakydavau, kad gyvensiu Afrikoje“

– Kai iš Rygos sugrįžau į tėviškę ir įsidarbinau Kardokų gamtos mokykloje muzikos mokytoja, supratau, jog esu teisingame kelyje. Kartu suvokiau, kad norint mokyti kitus, būtina pačiai pastovėti scenoje. Apie galimybę mokytis solinio dainavimo Pietų Afrikos Respublikoje sužinojau 2020-aisiais ir kitų metų vasarį jau buvau ten, pirmą kartą palydėta mamos, kuri turėjo pamatyti, kokia ta nežinoma žemė, paviliojusi jos mergaitę, – pasakoja Estela.

Koncertas PAR, Rybiko amfiteatre.

Koncertas PAR, Rybiko amfiteatre.

Prieš prasidedant mokslams Keiptauno universiteto Muzikos katedroje reikėjo išlaikyti anglų kalbos egzaminą tarptautiniu lygiu. PAR reikėjo kelių mėnesių, kad bendramoksliai pradėtų bendrauti su europiete. Kaip vėliau paaiškėjo – jie tiesiog skaisčiaveidės geltonplaukės prisibijojo, nors universitete po lygiai yra ir baltaodžių, ir juodaodžių. Kita vertus, buvo antra kovido banga, visi laikėsi atstumo, dėvėjo kaukes, nebuvo susibūrimų.

Pamažu įsiliejusi į anglakalbę studentų bendruomenę Estela domisi ir kitomis nacionalinėmis kalbomis, o jų PAR iš viso vienuolika. Lengviau sekasi įsiminti ir pakartoti zulu žodžius, mat ši kalba – gimtoji draugo ir scenos partnerio Rubeno Mbonambi (Reuben Rhuu Mbonambi).

– Į porą mudu suvedė pianino profesorė. Pusę metų mudu nė karto nesusitikome, nors vaikščiojome tais pačiais koridoriais, mokėmės pas tuos pačius dėstytojus. Rubenas – bosas, turintis reto grožio balsą, jo gali klausyti ir klausyti, – šypsodamasi pasakoja Estela.

Ir tai ne vien draugiškas pagyrimas. R. Mbonambi dainavimas sužavėjo ir šiemet Jūrmaloje (Latvija) vykusio Hanso Gaboro Belvedere konkurso komisiją – tarp jame dalyvavusių 900 operos solistų Rubenui atiteko trečia vieta.

Iš vakarinės PAR pakrantės kilusio vaikino šeimoje profesionalių dainininkų, kaip, beje, ir Estelos šeimoje, nėra. Pastoriaus sūnus nuo mažens giedojo bažnytiniame chore, bet jo tėvai nemanė, kad muzika yra profesija. Tėvų paskatintas Rubenas buvo pasirinkęs rinkodaros studijas, įgijo bakalauro diplomą, bet visgi nugalėjo muzika ir viską metęs išvažiavo į Keiptauną mokytis Muzikos akademijoje.

Kurse, kuriame Estela mokosi operos dainavimo, mokosi tik aštuoni studentai, kuriems dėstytojai skiria daug dėmesio. Vieni kitiems padeda, paskatina ir studentai.

– Deja, tobulėti galimybės menkos, o konkurencija, kaip ir Lietuvoje, didelė, – pastebi Estela, neslėpdama, kad būtent tai ir lems, ar dar po dvejų metų Keiptauno universitete lietuvaitė liks tolimoje šalyje. – Ten – žemė, kur norėčiau grįžti po karjeros, ten – tikras rojus žemėje. Tinka man ir kultūra, ir žmonės.

Džiaugiasi pabėgę nuo Afrikos žiemos

Estelos ir Rubeno svajonėse – Europa, koncertai Austrijoje, Vokietijoje. Gražiai derantys balsai – jo bosas, jos dramatinis sopranas – nepalieka abejingų. Dainuoja anglų, italų, ispanų, prancūzų, čekų ir rusų kalbomis. Visas jas Estela sako suprantanti, nes atlikėjui labai svarbu įsijausti ne tik į muziką, bet ir į tekstą, ypač suprasti originalią operos kalbą. Merginos ateities planuose – išmokti ir zulu kalbą, kuria taip pat norėtų dainuoti kartu su Rubenu.

Hanso Gaboro Belvedere operos solistų konkursas 2022, Jūrmala (Estela ir Rubenas – centre).

Hanso Gaboro Belvedere operos solistų konkursas 2022, Jūrmala (Estela ir Rubenas – centre).

– Jis irgi mokosi lietuviškai. Pirmą kartą dainą „Tu ateik į pasimatymą“ mudu lietuviškai uždainavome užkopę į pačią aukščiausią Keiptauno vietą, – prisiminusi juokiasi Estela. – Šiaip repertuarą deriname pagal tai, ką nori girdėti koncerto organizatoriai – operų arijų, šiuolaikiškų dainų ar ir to, ir to. Esame lankstūs ir dainuoti norime kuo daugiau. Šiltai buvome sutikti Druskininkuose, liepos 17-ąją koncertuosime Maljorkoje (Ispanija).

Rubenas pirmą kartą Europoje. Lietuvoje jam labai gražu, ypač didelį įspūdį paliko miškų žaluma. Patiko ir Baltijos jūra, ir Vištyčio bei Dusios ežerai.

Abu labai džiaugiasi, kad iš Afrikos žiemos pabėgo į vasarą, o jūros vanduo netgi šiltesnis, nei Atlanto vandenyno, į kurio vandenį įbridę 30-čiai minučių (net ir žiemą!) dainininkai grūdina balsą.

Svajonėse – Europos scenos

– Mes mokomės vienas iš kito. Koncertuose vienas kitą papildome, o repeticijose vienas klausome, o kitas komentuojame, pasakome, kas negerai, nejausdami konkurencijos, o priešingai – paskatindami tobulėti, – sako Rubenas.

– Kūrinyje galiu būti visokia, o gyvenime esu ugnis. Rubenas nebuvo pratęs prie mano tiesumo, nes PAR žmonės bijo sakyti tiesą į akis, nenori veltis į diskusijas, bijo reikšti savo nuomonę. Dabar jau ir Rubenas man pasako, kas negerai, – atviras draugo pastabas vertina Estela.

Abu turi numylėtinius operos dainininkus. Rubeno favoritas – italų dainininkas Feručio Furlanetto, o išsvajotasis vaidmuo – žaismingasis Dulkamara G. Donisečio operoje „Meilės eliksyras“. Estelai imponuoja Mirela Freni, Rene Fleming, iš kurių gali daug ko pasimokyti, o atlikti svajoja Violetos vaidmenį garsiojoje Dž. Verdžio „Traviatoje“, norėtų būti ir Grafiene V. A. Mocarto operoje „Figaro vedybos“.

– Renkantis atlikėjus žiūrima ne tik į balsą, bet ir į išvaizdą, – atvirai sako žavioji lietuvaitė. – Rubenui pasisekė, kad jis aukštas ir lieknas, o man, kaip ir daugeliui moterų, tenka ir dietos laikytis, kad patikčiau žiūrovams. Visgi už visus iššūkius esu dėkinga, nes jie suteikia emocinę brandą.

Estela neslepia, kad į Lietuvą iš PAR parskrido su šešiais lagaminais, pilnais sceninių rūbų. Aišku, daugiausia jos pačios.

– Todėl, kad vyrui paprasčiau – scenoje jis privalo vilkėti kostiumą. Jo spalva ne taip svarbi – juodas, raudonas. Svarbu – balti marškiniai ilgomis rankovėmis su sąsagomis ir būtinai odiniai batai. O moteris solistė scenoje žiūrovus pakerėti turi ne tik balsu, bet, sakyčiau, netgi pirmiausia – suknele. Tačiau pagal taisykles ji negali būti trumpesnė nei žemiau kelių. Spalva priklauso nuo koncerto laiko: vakare – juoda, raudona, dieną – geltona. Beje, kiekvienam koncertui privaloma turėti dvi sukneles. Būtina mūvėti pėdkelnes, avėti uždarus batus. Plaukus sušukuoti taip, kad jie nekristų ant veido, lūpas nudažyti ryškiai raudonai, akių makiažas taip pat turi būti ryškus, – apie atsakingą pasiruošimą koncertams pasakoja Estela.

* * *

Iš tolių toliausių, kad ir kur benukeliautų, tikėkimės, Estela visada sugrįš į Lietuvą, nes čia jos namai, kur laukia mama, seneliai ir numylėtinė kalytė Rosalita, kur gimė pačios drąsiausios svajonės – užkariauti pasaulį. Palinkėkime jai sėkmės.

Marija BURBIENĖ

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

  • Kūnas kaip objektas. Bet – ne tik…

    2022-12-19Kūnas kaip objektas. Bet – ne tik...
    Ši autorė pirmą kartą savo kūrybą eksponuoja Marijampolėje – ir tokio žanro iki šiol nebuvome parodose matę. Kažką tai be abejo sužavės. Kitus nustebins. Gal – net papiktins (tačiau tai ne visada blogai). Ne vienas veikiausiai paklaus: o kam jai šito reikia? Pirmoji paroda Marijampolėje: Augusta Berta Klišytė (centre), modelis Kamilė ir fotografas Naglis Dzinga. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Nes Augustos Bertos Klišytės kūrybos paroda „Kūno tapyba: mitologinės būtybės“, atidaryta M. B. Stankūnienės menų galerijoje Kultūros centre, lankytoją nuveda į daugeliui mūsų mažai žinomus (juolab – tikrai neišbandytus) ieškojimų ir fantazijos bekraščius plotus… Pristatydama autorę parodų organizatorė Onutė Surdokienė pasidžiaugė, kad dvejus ...
  • Kokios dabartinės interjero dizaino tendencijos?

    2022-12-19Kokios dabartinės interjero dizaino tendencijos?
    Kurdami namų interjerą stengiamės, kad jis ne tik estetiškai atrodytų, bet ir turėtų praktinę naudą. Pavyzdžiui, šiltuosiuose kraštuose plytelės būna klojamos visose namų patalpose, nes jos savo vėsumu padeda ištverti karščius. Tuo tarpu mūsų krašte plytelės dažniausiai naudojamos vonios kambaryje ir virtuvėje, rečiau svetainėje ar židinio apdailai. Jos būna keraminės, natūralaus akmens, akmens masės, dekoratyvinės ir mozaikinės. Kokios plytelės labiau tinka vonios kambaryje? Vonios kambaryje labiausiai yra paklausios keraminės plytelės. Grindims geriau rinktis plyteles su įspaustomis rievėmis, kad jomis galėtumėte saugiai vaikščioti ir išvengti traumų. Plytelėms, kurios skirtos sienoms, slidumas nėra svarbus. Vonios kambaryje ant sienų įprastai klijuojamos šviesių spalvų plytelės, o ...
  • Konferencijoje – apie Kristijoną Donelaitį ir mūsų tautiečių padėtį Karaliaučiaus krašte

    2022-12-17Konferencijoje – apie Kristijoną Donelaitį  ir mūsų tautiečių padėtį Karaliaučiaus krašte
    Konferencijos dalyvius skambia liaudiška daina pasveikino (iš kairės) E. Alenskaitė, D. Venckienė ir T. Mockevičius. Autoriaus nuotrauka Marijampolės Kristijono Donelaičio draugija surengė tradicinę respublikinę konferenciją, kuri šiemet buvo pavadinta „Donelaičio žemė ir Sūduva pasaulio kultūros kontekste“. Joje perskaityta daug įdomių pranešimų, pasidalinta naujienomis apie mūsų tautiečių padėtį Karaliaučiaus krašte, kartu paminėtas ir draugijos leidžiamo žurnalo „Donelaičio žemė“ 30-metis. Renginys prasidėjo prie K. Donelaičio paminklo, kur buvo padėta gėlių ir uždegtos žvakutės. Vėliau visi rinkosi Marijampolės savivaldybės tarybos posėdžių salėje, kur buvo surengta visų iki šiol išleistų „Donelaičio žemės“ numerių paroda. Ištrauka iš K. Donelaičio „Metų“ poemos „Žiemos rūpesčiai“ visus pasveikino draugijos ...
  • Šaulių sąjungos svarbą prasidėjus karui Ukrainoje labiau vertina ir visuomenė

    2022-12-14Šaulių sąjungos svarbą prasidėjus karui  Ukrainoje labiau vertina ir visuomenė
    Šaulių sąjungos būstinėje Marijampolėje įvairių veiklų netrūksta. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Kalbant apie karą Ukrainoje dažnai akcentuojamas nekarinių struktūrų ir visuomenės vaidmuo ginkluoto konflikto atveju. Lietuvoje tokia yra šaulių organizacija, įkurta dar 1919 m. birželio 27 d. Kaune. Tada jos tikslas buvo įtvirtinti šalies nepriklausomybę kovojant su bolševikais, bermontininkais ir lenkais, o šios organizacijos įkūrėjai ir idėjiniai vadai buvo Vladas Putvinskis bei Matas Šalčius. Prie organizacijos kūrimo prisidėjo žymūs Lietuvos visuomenės ir kultūros veikėjai – rašytojai Antanas Vienuolis-Žukauskas, Balys Sruoga, Juozas Tumas-Vaižgantas, Faustas Kirša, dailininkas Antanas Žmuidzinavičius, gamtininkas prof. Tadas Ivanauskas ir daugelis kitų. Lietuvos šaulių sąjungos veiklos pradžioje jos nariais buvo ...
  • Karybos ekspertas Egidijus Papečkys: „Svarbu sekti padėtį ir būti pasirengusiems reaguoti“

    2022-12-14Karybos ekspertas Egidijus Papečkys:  „Svarbu sekti padėtį ir būti pasirengusiems reaguoti“
    E. Papečkys socialiniuose tinkluose kasdien komentuoja karo Ukrainoje eigą. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Karybos ekspertas, Lietuvos šaulių sąjungos Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės vadas Egidijus Papečkys, šias pareigas einantis nuo praėjusių metų sausio, yra vienas iš tų, kurie labai atidžiai seka Rusijos karo veiksmus Ukrainoje. Ir ne tik seka, bet nuo pat agresijos pradžios vasario 24-ąją kiekvieną dieną išsamiai ir labai profesionaliai juos komentuoja savo „Facebook“ paskyroje, kur turi apie 18 tūkstančių stebėtojų. Tai, kad jo, kaip šios srities eksperto, nuomonė domina ir užsienio žiniasklaidos atstovus, puikiai iliustruoja ir faktas, jog per tuos beveik dešimt karo Ukrainoje mėnesių jį kalbino apie 40 žurnalistų ...
  • Neapykanta ukrainiečiams – nepriimtina

    2022-12-14Neapykanta ukrainiečiams – nepriimtina
    Jūratė Juškaitė, Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Specialistai pripažįsta – žmogaus teisės vis dažniau tampa Rusijos vykdomų dezinformacijos kampanijų taikiniu. Puolamos mažumos, tarp jų ir nuo karo bėgantys ukrainiečiai. Kremliaus propagandoje ukrainiečiai vaizduojami kaip eikvojantys šalies resursų vietos žmonių sąskaita. Tokie naratyvai pasakojami net tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos valstybėse. Nors propaganda, ypač dažnai kartojama, gali paveikti mūsų mąstymą ir skatinti kurstyti neapykantą kitoms grupėms – vis dėlto jai pasiduoti nereikėtų. Ne tik dėl to, kad apsaugotume Lietuvoje prieglobstį radusius ukrainiečius, bet ir save pačius. Neapykantos kurstymas – tai viešas informacijos (idėjų, nuomonių, žinomai neteisingų faktų) skleidimas, kuria tyčiojamasi, ...
  • Dezinformacija – taip pat galingas ginklas kare

    2022-12-14Dezinformacija – taip pat galingas ginklas kare
    Didelį dėmesį Rusijos kare prieš Ukrainą vaidina ir žiniasklaida. Operatyvios ir teisingos bei tikslios informacijos pateikimas yra itin svarbus, nes priešas naudoja daugybę dezinformacijos būdų ir taip siekia iškreipti tikrąją padėtį. Apie tai, kad dezinformacija šiame kare yra galingas ginklas, susitikimuose su Lietuvos bei Latvijos žurnalistais Briuselyje kalbėjo Europos Parlamento (EP) spaudos atašė Jakobas Lolkas (Jacob Lolck). Jis savo pranešime detaliai išanalizavo, kokias dezinformacijos priemones naudoja Rusijos propaganda, kaip ta informacija yra manipuliuojama. Žurnalistai Europos Parlamente turi puikias sąlygas dirbti ir skleisti teisingą informaciją. Autoriaus nuotraukos Pasak jo, neseniai buvo atlikti tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar ES piliečiai lengvai atpažįsta dezinformaciją. Paaiškėjo, kad ...
  • Kaimyninės valstybės apie Suvalkų koridoriaus saugumą kalbėjo ir 2020 metais

    2022-12-14Kaimyninės valstybės apie Suvalkų koridoriaus saugumą kalbėjo ir 2020 metais
    Dar 2020 metų sausio pabaigoje Lietuva ir Lenkija sutarė priskirti po vieną savo karinių brigadų NATO štabui Lenkijoje, kad galėtų paprasčiau vykdyti bendras pratybas. Susitarimą priskirti Lietuvos brigadą „Geležinis Vilkas“ ir Lenkijos kariuomenės 15-ąją mechanizuotąją brigadą NATO Tarptautiniam Šiaurės Rytų divizijos štabui tada Vilniuje pasirašė abiejų šalių kariuomenių vadai, o brigadų priskyrimas įtvirtintas po Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrų vadovaujamo posėdžio. „Tai leis mums organizuoti daugiau bendrų pratybų, suderinti gynybos planus ir dar glaudžiau bendradarbiauti gynybos ir saugumo srityse. Bendros pratybos, operaciniai planai yra visa tai, kas užtikrina saugumą“, – tada sakė Lenkijos gynybos ministras Mariušas Blaščakas (Mariusz Blaszczak). Tuometis Lietuvos ...
  • Antanavo seniūnijoje – dar daugiau galimybių sportuoti

    2022-12-10Antanavo seniūnijoje – dar daugiau galimybių sportuoti
    Jau rašėme apie tai, kad Savivaldybės administracijai pakvietus visų seniūnijų gyventojus aktyviai dalyvauti teikiant idėjas infrastruktūriniams projektams įgyvendinti, buvo sulaukta gana didelio Kazlų Rūdos savivaldybės seniūnijų gyventojų aktyvumo siūlant savo idėjas. Iš viso įgyvendinti buvo atrinkti penki projektai: Kazlų Rūdos seniūnijoje įgyvendinami du, o Plutiškių, Jankų ir Antanavo seniūnijose – po vieną projektą. Neseniai užbaigtas projektas Antanavo seniūnijoje. Antanavo seniūnas A. Urbonas džiaugiasi, kad gyvenvietėje atsigauna verslai. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Antanavo seniūnas Artūras Urbonas sakė, jog šios seniūnijos gyventojai pasiūlė dviejų projektų idėjas, o finansavimą gavo viena iš jų, kuria buvo siekiama sukurti Antanavo dvaro parke papildomą aktyvaus laisvalaikio erdvę. Dabar šioje ...
  • „Negali būti, kad taip gali būti!“

    2022-12-07„Negali būti, kad taip gali būti!“
    Praėjusių metų vasarą (2021 07 24) „Suvalkietyje“ rašiau apie moterį, kuri, ištikta onkologinės ligos, patyrė, kad net tokioje sudėtingoje situacijoje žmogus nelieka vienas. Ji pati paskambino į redakciją, prašydama, kad būtinai apie tai parašytume. Žinutė buvo tokia: „Ištikus ligai, dažnai šeima ar ligonis paliekami kapstytis vieni – kaip jiems išeina. Bet žinokit, kad išeitis yra!“. Moteris sakė suprantanti, kad dirbantys šeimos nariai, net ir norėdami, negali suteikti visų ligoniui reikalingų paslaugų. O ir ji pati tik susirgusi sužinojo, kad tokias paslaugas galima gauti. Svarbiausia – NEMOKAMAI! Pasakojo, kad iš pradžių net aikčiojusi: „Negali būti, kad Lietuvoje taip gali būti!“ – ...
  • Šis ruožas reikalauja didesnio dėmesio

    2022-12-07Šis ruožas reikalauja didesnio dėmesio
    – Valstybė turi ruoštis, kol dar turime tam laiko, nes nieko neveikimo laikotarpis pasibaigė. Juk nesinori pradėti mokytis, kai jau viskas bus prasidėję. Nors kai kurie politikai sakė, kad mums jokių grėsmių nėra, kai iki vasario 24-osios įvykių Ukrainoje buvo likusios vos kelios savaitės. Ko vertas toks aklas politikas? O jei jam naudinga taip sakyti, tai dar baisiau – jis spekuliuoja šalies saugumu dėl savo politinių tikslų, – taip kalbėjo atsargos pulkininkas Eugenijus Vosylius duodamas interviu „Suvalkiečiui“. Taigi niekam nekyla abejonių, kad turime ruoštis ir, aišku, ruošiamės. Visgi skirtingi žmonės ir specialistai skirtingai supranta, kas svarbiau, kam reikia teikti pirmenybę šiame ...
  • Strateginis planas – kokybiškai naujas žemės ūkio ir kaimo plėtros šuolis

    2022-12-07Strateginis planas – kokybiškai naujas žemės ūkio ir kaimo plėtros šuolis
    EK 2022 m. lapkričio 21 d. patvirtintas Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginis planas (toliau – Strateginis planas) – tvaraus ir aplinkai draugiško žemės ir maisto ūkio plėtros, ūkių, ypač smulkiųjų ir vidutinių, konkurencingumo, kartų kaitos kaime skatinimas. Šiam kokybiškai naujam paramos teikimo laikotarpiui svarus pamatas padėtas įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą (toliau – KPP). Norintieji gauti paramą negalės metų metus tame pačiame plote auginti tų pačių kultūrų – turės keisti vietas, kad nebūtų alinamas dirvožemis. Ričardo Pasiliausko nuotrauka Ūkių modernėjimas – vienas KPP prioritetų 2014–2020 m. šalies žemės ūkio ir kaimo plėtrai buvo skirta 5 249,4 mln. ...
  • Parama už rūpinimąsi gyvūnų gerove, šlapynėmis ir pievomis

    2022-12-07Parama už rūpinimąsi  gyvūnų gerove, šlapynėmis ir pievomis
    Viena iš ekoschemų įpareigoja ūkininkus užtikrinti gyvūnų gerovę. Pastebėta, kad Lietuvoje trūksta veiksmų, skatinančių tai daryti.Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (toliau – Strateginis planas) konstatuota, kad, atsižvelgiant į didėjančius ES ir Lietuvos teisės aktų reikalavimus gyvūnų gerovei užtikrinti, Lietuvoje nepakankamai skatinami gyvūnų gerovės užtikrinimo veiksmai, plečiant ariamosios žemės plotus nukenčia pievos ir šlapynės. Aktyviau rūpintis gyvūnų gerove, saugoti pievas ir šlapynes naujuoju paramos laikotarpiu ūkininkai bus skatinami papildomomis išmokomis. Gyvūnų gerovė Šios ekoschemos tikslas – užtikrinti aukštesnius gyvūnų gerovės standartus. Parama bus skiriama už galimybę galvijams laisvai išeiti į atvirą erdvę (pavyzdžiui, mociono aikšteles) ...
  • Nori naikinti sanitarinės zonos statusą

    2022-12-06Nori naikinti sanitarinės zonos statusą
    Pirmadienį vykęs priešpaskutinis šių metų posėdis buvo trumpas ir dalykiškas. Iš darbotvarkės eliminavus klausimą dėl pritarimo UAB „Kazlų Rūdos šilumos tinklai“ naujai įstatų redakcijai, svarstyti liko aštuoni klausimai. Posėdyje plojimais pasveikinta, mero Manto Varaškos žodžiais tariant, antrąjį trisdešimtmetį mininti Savivaldybės administracijos Investicijų poskyrio vedėja Rasa Avietynienė. Teresės Lelešienės mėsos gaminių įmonei norima naikinti sanitarinę zoną. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Pradžioje – švietimo reikalai Posėdyje dalyvavę Tarybos nariai be diskusijų patvirtino švietimo įstaigų direktorių darbo apmokėjimo tvarkos aprašą. Pasak Inos Živatkauskienės, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos, aprašą tvirtinti prireikė dėl to, kad trūkstant mokyklose specialistų suteikiama teisė, kad pamokų galėtų turėti ir mokyklų direktoriai ...
  • Jaunoji rašytoja Saulė sako, kad dvi knygas parašė dėl smagumo

    2022-12-05Jaunoji rašytoja Saulė sako, kad dvi knygas parašė dėl smagumo
    Saulė Kraptavičiūtė, aštuntokė iš Marijampolės šv. Cecilijos gimnazijos, parašė ir išleido jau antrą knygą – „Nevermilo šešėliai“. Kol kas leidybą finansuoja jos tėvai, bet kas žino, gal mūsų mieste užaugs garsi rašytoja. Pirmą parašė būdama ketvirtokė Marijampolietė aštuntokė Saulė Kraptavičiūtė – jau dviejų romanų autorė. Autorės nuotrauka. Saulė papasakojo, kad nuo mažens mėgo skaityti ir skaitė labai daug. Kažkada ir toptelėjo: kodėl pačiai neparašius, gal bus smagu. Sako, kad ir buvo smagu, tad rašo dėl smagumo. Pirmą romaną „Sahira – vilkų mergaitė“ parašė 11 metų, būdama ketvirtokė. Jis apie mergaitę Sahirą, kuri sutinka vilką Baltąją Iltį. Mergaitė nuo mažens domėjosi vilkais, tai buvo jos ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.