Gyvenamosios patalpos – vieta, kurioje kiekvienas praleidžia daug laiko ir yra veikiamas jose esančio oro: kai šis užterštas, gali užklupti įvairios sveikatos problemos. Jų išvengti padeda tinkamas patalpų vėdinimas, kurį užtikrina renovacijos metu įrengtos vėdinimo sistemos ar individualūs rekuperatoriai.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Bendruomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėjos Gintarės Baštunovos teigimu, dėl tinkamo vėdinimo vykstanti oro cirkuliacija namuose yra būtina, nes ji užtik-rina deguonies ore papildymą, anglies dvideginio, vandens garų pertekliaus, oro teršalų, dulkių, mikroorganizmų pašalinimą. Be to, patalpose, kuriose oro kaita prasta, dažniau kaupiasi drėgmė, dėl kurios gali atsirasti pelėsis.
G. Baštunova prideda, kad namų aplinka, kurioje trūksta šviežio oro, gali tapti įvairių negalavimų priežastimi: „Šviežio oro trūkumas gali prisidėti prie produktyvumo sumažėjimo, nuovargio atsiradimo, galvos svaigimo ir skausmo, atsparumo ligoms atsiradimo, pablogėjusios emocinės būsenos. Atsiradęs pelėsis ilgainiui gali lemti įvairias kvėpavimo takų problemas – jis dažniausiai pasireiškia galvos skausmu, nerviniu dirglumu, nuovargiu, alerginėmis reakcijomis, peršalimo simptomais, akių ašarojimu, odos perštėjimu, sloga, kosuliu, pneumonija, astmos priepuoliais ir kt.“
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Bendruomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja pratęsia, kad mokslinių tyrimų duomenimis yra patvirtintas nuolatinis ryšys tarp patalpų drėgmės bei pelėsio ir kvėpavimo sutrikimo bei astmos atsiradimo: „nesveikų“ pastatų gyventojai 40 proc. dažniau serga astma. Be to, drėgnose patalpose augantys vaikai nuo pusantro iki trijų kartų labiau linkę kosėti ir dusti, jiems taip pat pasireiškia astmos ir kitų kvėpavimo takų ligų simptomai.
Siūlo sprendimą tinkamo vėdinimo užtikrinimui
Po renovacijos padidėja seno ir energiškai neefektyvaus daugiabučio šiluminė varža, dėl pašalintų plyšių ir įstatytų naujų langų į vidų nebepraleidžiamas skersvėjis – pastatas tampa sandarus. Tačiau dėl tos pačios priežasties jame sumažėja oro cirkuliacija ir nors šviežio oro įsileisti į namus galima pravėrus langus, tokiu būdu iš namų išleidžiama visa sutaupyta šiluma.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) teigia, jog šią problemą gali išspręsti renovacijos metu įrengta centralizuota rekuperacinė sistema arba individualus rekuperatorius.
Šie įrenginiai leidžia ne tik „sutaupyti“ šilumą, bet ir užtikrinti sveiką aplinką – dėl jų veikimo galite kvėpuoti lauko oru, kuris filtrais prieš patekdamas į namus yra išvalomas. Minėti filtrai taip pat iš lauko išgaunamą orą išvalo nuo dulkių, nešvarumų, teršalų ar žiedadulkių – tai aktualu ne tik turintiems alergijų, bet ir gyvenantiems rajone, kuriame vyksta labai aktyvus transporto judėjimas.
Jeigu rekuperacinės sistemos įrengimas yra finansiškai nepriimtinas, ją galima pakeisti individualaus rekuperatoriaus įsirengimu, taip ne tik pasirūpinant savo sveikatos apsauga, bet ir užtikrinant įgyvendinamos renovacijos efektyvumą.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.
Užs. 943.