
Apie tai nereikia nė skelbti. Tas, kas gimęs, augęs Šunskuose, kas dar nėra užmiršęs gimtinės, žino: liepai baigiantis, kai šio miestelio Šv. Marijos Magdalietės bažnyčioje vyksta tituliniai atlaidai, laukiama visų. Nuo seno į šiuos atlaidus iš tolimiausių kampelių suplūsdavo minios – apie tai ne kartą yra pasakojusi ir iš čia kilusi, didžiąją dalį gyvenimo Amerikoje praleidusi, tėviškę be galo branginusi Magdalena Birutė Stankūnaitė-Stankūnienė. Dailininkė, mecenatė, Lietuvos patriotė iki paskutinės gyvenimo dienos. Atlaidų diena, pasak jos, – tai ir džiugus laukimas, sielos apvalymas maldoje, giesmėje, ir susitikimas su gimine, pabuvimas kartu niekur neskubant, paminint ir prisimenant…
Jau ne vienerius metus Šv. Magdalenos atlaidų dieną Šunskuose prisimenami iš šių kraštų kilę žmonės, garsinę ir tebegarsinantys Sūduvą ir Lietuvą: šventėje dalyvaujantys kviečiami į parodas ar kitus kultūros renginius. M. B. Stankūnienę pagerbiant buvo surengta jos darbų paroda bažnyčioje, minėti kiti kraštiečiai. O šiemet dėmesio centre – vienas garsiausių Lietuvos tapytojų Vytautas Ciplijauskas. Jei likimas būtų buvęs dosnesnis, kūrėją sveikintume su 95-uoju gimtadieniu… Deja, dabar tegalime mintyse ir maldoje pabūti su juo, žvelgdami į dar ilgai gyvensiančius jo kūrinius – daugelyje jų įamžinti kūrėjai, nusipelnę Lietuvos žmonės, peizažai.

Šunskų seniūnijos salėje surengta paroda. Joje – dailininko darbai iš Marijampolės kultūros centro fondų ir Vytauto Ciplijausko viešnagės Marijampolėje, gimtinėje (susitikimų, plenerų, dailės dienų) akimirkos, užfiksuotos nuotraukose. Čia jis ir su marijampoliečiais bei kartu atvykusiais kitais dailininkais, ir su Marijampolės unikaliaisiais menininkais Romanu Krasninkevičiumi, Juozu Adomaičiu, kurių talentą labai vertino…
Pristatydama parodą Šunskų laisvalaikio salės kultūrinio darbo organizatorė Eglė Alenskaitė sakė, kad plačią ir garbingą Ciplijauskų giminę (šeimoje – devyni vaikai), likimo niokotą, bet nepasidavusią, vyresnieji šunskiečiai dar pamena, o kitiems – stengiamasi priminti ir papasakoti. „Nors nebėra ir žymės, mes žinome, kur buvo Ciplijauskų sodyba, iš tos vietos – ir žolynai šiai dienai“, – sakė Eglė. MKC parodų organizatorė Onutė Surdokienė, nebe pirmą kartą talkinusi panašiomis progomis, trumpai papasakojo apie dailininką, nuotraukų autorius muziejininkas Romas Linionis – apie susitikimus, kurių metu užfiksuotos akimirkos šiandien tampa vis svarbesnės. Gražiai kankliavo vaikų stovyklos „Sugrįžimai“ vadovės, renginyje dalyvavo būrys stovyklautojų, Šunskų klebonas Deimantas Brogys.

Šv. Marijos Magdalietės bažnyčioje iš ryto buvo aukojamos šv. Mišios, o vidurdienį iškilminga procesija prasidėjo iškilmingas Eucharistijos šventimas, kuriam vadovavo Marijampolės Šv. arkangelo Mykolo bazilikos klebonas Giedrius Bakūnas. Jautriai skambėjo žodžiai apie didžiąją Meilę: Dievui ir artimajam savo bei kiekvienam žmogui, meilę tėviškei ir gebėjimą atjausti. Ir apie šį laiką, kai dažnai esame pasimetę, nežinantys, kur ieškoti atramos… Melstasi už Šunskų žmones – čia gyvenančius ir tuos, kurie ilsisi ramybėje. Su vietiniais ir į svečius atvykusiais iškilmėse dalyvavo ir savivaldybės vadovai.
…O popietę šventė tęsėsi skulptūromis papuoštame parke. Koncertą dovanojo Sūduvos džiazo orkestras, vadovaujamas Audriaus Pučinsko, bei solistai Žemyna Krukonytė-Zalcė ir Audrius Zalcas.
Lina VOLUNGYTĖ