AD

Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Keistuolis

Dangaus skliautai jau raudo, paukščiai džiaugsmingai čirškė, sveikindami ramią ir vėsią aušrą. Boleslovas naktį sapnavo savo buvusį jaunystės draugą, kurio seniai nematė. Girdėjo, kad Petras, išėjęs į pensiją, persikraustė gyventi tarp miškų į seną, nedidelę sodybėlę – savo tėviškę. Uždaro būdo žmogui sunku buvo pritapti mieste. Žmonės jį vadino keistuoliu. Petras nematė to, ko matyti svetimai akiai nereikia, nekišo nosies ten, kur nereikia, nešnekėjo kas nepriklauso šnekėti. Nutarė jį aplankyti.

Pasakęs žmonai, kad vyksta meškerioti ir įsidėjęs sumuštinį Boleslovas išvažiavo. Seniai knietėjo aplankyti draugą ir sužinoti, kaip jis laikosi. Važiuojant jam pasirodė, kad niekada nebuvo matęs tokios žydinčios, tokios saulėtos pievos. Saulės spinduliai sūkuriavo virš geltonų vėdrynų, melsvų veronikų, baltų dobiliukų ir išbėgusių violetinių smilgų.

Netrukus vienišus pakelės medžius pakeitė tankus, tamsus miškas. Už jo – maža trobelė, kieme stypsojo šulinio svirtis. Privažiavęs prie sodybos pamatė ir Petrą, betupinėjantį prie avilių – pūtė dūlį, kilnojo korius. Tik po keleto minučių pastebėjo Boleslovą. Iš pradžių kalba sunkiai rišosi. Papasakojo, kaip rado bičių spiečių, susimetusį slyvos šakose. Susėmė biteles, suleido į avilį. Dabar jau turi tris šeimas.
– Miške radau laukinių bičių drevę, ją saugoju, – pasakojo Petras.

Mažakalbis draugas nusivedė Boleslovą prie nedidelio ežerėlio pamiškėje. Pažeme driekėsi tirštas, pieniškas rūkas. Visur tvyrojo svaigus laukinių gėlių ir neseniai pabudusios iš nakties miego žemės kvapas. Aukštai ir žemai skraidė kregždės. Nuo vandens dvelkė tvanki šiluma, dūzgė laumžirgiai violetiniais sparnais. Saulė maudėsi debesėlių putose, braidžiojo ežero viduryje. Lapų šnaresys, paukštelių čirenimas, ramiai linguojanti vieniša valtis priminė vienišo žmogaus gyvenimą.

Petras prasitarė, kad miškas jam – kaip tikras tėvas: maitina uogom ir grybais, čia vargus ir skausmus išsipasakoti galima. Mylėjo jis mišką, medžius, žoleles, žvėrelius, gerus ir piktus žmones…

Sugrįžus į sodybą Boleslovą pasikvietė į trobą. Priemenėje stovėjo nedidelis varstotas, prie kurio Petras meistraudavo. Beržinių lentų sienos ir grindys kvepėjo mišku. Mažais langeliais namukas dvelkė šiluma, jaukumu ir gerumu. Išgėrę žemuogių arbatos su medumi išėjo į sodą – į slėpiningų ženklų erdvę. Viduryje sodo stovėjo aukuras. Šalia jo dideli, su baltiškais ženklais akmenys atrodė paslaptingi, alsuojantys protėvių dvasia. Petras pasiėmė senovę primenantį ragą ir papūtė. Pasigirdo miško ir žemės garsas. Iš už akmens iškišo galvą didelis driežas, pasiklausė ir vikriai nubėgo savais keliais. Kažkur suūbavo pelėda.

Iš sodo kampų žvelgė Petro padaryti mistiniai medžio drožiniai. Boleslovas, žiūrėdamas į senus, brandžius medžius suvokė, kiek daug jie pamena. Ta ramuma, tas dvasingumas privertė pagalvoti apie tai, kad gal gilioje senovėje čia buvo protėvių šventvietė, kai medžiai buvo gerbiami, kai žmonės žemę, vandenį, mišką laikė sargais ir maitintojais. Dabar jie dovanoja ramybę, tą nenusakomą susiliejimo su gamta pojūtį.

– Betrūksta tik atšliuožiančio žalčio, – pagalvojo Boleslovas ir paklausė: – O kur Janina, su kuria ilgai draugavai?

– Išvyko pas gimines į Ameriką turtingesnio gyvenimo ieškoti, – su liūdesio gaidele atsakė Petras.
Gal vienatvė jį ir atginė į tėviškę. Ateini į pasaulį, pasigroži ir atiduodi ilgesį, viltį žemei. Viskas, kas buvo jaunystėje, jau seniai praėjo, nugarmėjo į užmarštį ir paliko tik takelis į tėviškę, kvepiantis baltais dobiliukais.

…Prieš atsisveikindami prisėdo abu ant senutėlio suolelio, nugaląsto vėjų, saulės, išgraužto kinivarpų, bet dar tebesilaikančio. Gal daug žmonių ant jo sėdėjo – mažų, didelių, senų… Į galvą brovėsi mintys, pro akis plaukė visas gyvenimas ir įvykiai, seniai nugarmėję į praeitį…

Leidosi saulė. Dideliame aukso diske styrojo eglių viršūnės kaip fantastiški bokštai. Važiavo Bolius namo ir mąstė, ką pasakys žmonai – žuvies tai neprižvejojo, bet gal miško medaus stiklainėlis, kurį įdavė Petras, atpirks jo pramanytą melą…

Bemąstant staiga išniro šernė su trimis šerniukais ir nesidairydama perėjo kelią.

„Kelionė su netikėtumais, – pagalvojo Boleslovas. – Žmogus tol jaunas, tol nepasensta, kol prisimena vaikystę ir buvusius draugus“.

Gaila RUSECKAITĖ

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

  • Gitaros „Bičnamyje“ skambėjo 19-ą kartą

    2018-08-07Gitaros „Bičnamyje“ skambėjo 19-ą kartą
    Pirmąjį rugpjūčio penktadienį originalioje kaimo turizmo sodyboje „Bičnamis“ (Šakių r.) vėl skambėjo gitarų muzika. Čia vyko jau devynioliktasis respublikinis gitaristų festivalis. Jo sumanytojas ir pagrindinis organizatorius sodybos šeimininkas Arūnas Danielius „Suvalkiečiui“ sakė, kad pirmasis festivalis įvyko dar 2000 metais. Kiek per tuos visus metus festivalyje grojo gitaristų, Arūnas sako ir neskaičiavęs. Anot jo, vien jo įkurtame Šakių gitaristų klube įvairiu laiku yra buvę 48 nariai. O juk pasirodydavo ne vien jie: po didžiuliais medžiais sunkiai telpantiems muzikos mylėtojams yra groję gitaristai kone iš visos Lietuvos. Tarp jų buvo ir tokie žinomi atlikėjai, kaip Vytautas Babravičius (Simas), Aleksandras Makejevas, Kastytis Petryla (projekto ...
  • Komiksų kultūra sudomino marijampoliečius

    2018-08-07Komiksų kultūra sudomino marijampoliečius
    Marijampolės Draugystės bibliotekoje didelio lankytojų, ypač moksleivių, jaunimo, susidomėjimo sulaukė įsteigta komiksų lentyna ir praktinė veikla, pritraukianti besidominčius komiksų kultūra, iliustracijų piešimu, pieštine animacija. Visa ši išvystyta veikla – šios bibliotekos darbuotojos Ievos Gvazdaitytės iniciatyvos ir darbo rezultatas. Pati besidominti komiksais ir prisidedanti prie jų kūrimo, sukaupusi namuose nemažą šios srities bib­lioteką, Ieva sako panorusi kūrybine patirtimi ir turimomis knygomis pasidalinti su skaitytojais. Todėl iš namų savo kolekciją perkėlė į biblio­teką, kur veikia komiksų skaitykla – šiam tikslui pastatyta speciali šio žanro literatūros lentyna. Joje – arti 200 komiksų knygų, nemažai iš jų – kūrybinę vertę turintys, kai kurie ir komiksų ...
  • Atsargumo ir saugumo priemonių niekada nebūna per daug (Eksperto patarimai)

    2018-08-07Atsargumo ir saugumo priemonių niekada nebūna per daug (Eksperto patarimai)
    Antivirusinės apsaugos pioniere vadinama slovakų informacinių technologijų saugumo kompanija ESET, remdamasi kompanijos duomenimis, yra viešai paskelbusi, kad beveik pusė (48 proc.) skaitmeniniame pasaulyje užfiksuotų duomenų pažeidimų atvejų yra susiję su kenkėjiška veikla. Šios kompanijos specialistų tyrimų duomenimis, daugiau kaip pusė – net 59 proc. skaitmeninių duomenų pažeidimų atvejų yra susiję su programišių naudojamomis kenkėjiškomis programomis. Įsilaužimai į duomenų bazes ir asmenines paskyras sudaro 23 proc. kenkėjiškos veiklos atvejų. Likusieji dar 18 proc. priskiriami socialinei inžinerijai, kai žmogus paveikiamas emociškai, pavyzdžiui, policijos pareigūnais prisistačiusių sukčių, kuriems slapti prisijungimo vardai ir kodai padiktuojami tiesiog dėl netikėtumo efekto ir patiklumo. Juolab kad sukčiai ...
  • Svarbių duomenų vagystė padarė didžiulę žalą ir klinikai, ir jos klientams

    2018-08-07Svarbių duomenų vagystė padarė didžiulę žalą ir klinikai, ir jos klientams
    Kaip svarbu tinkamai saugoti ypač jautrius klientų duomenis, akivaizdžiai liudija neseniai visoje Lietuvoje, ir ne tik, plačiai nuskambėjusi kriminalinį atspalvį įgijusi istorija apie asmens duomenų vagystę iš Kaune veikiančios UAB „Grožio chirurgija“. Jai ištirti praėjusių metų balandį Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate (apskr. VPK) buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėtos informacijos apie privatų gyvenimą rinkimo, turto prievartavimo, neteisėto elektroninių duomenų perėmimo ir panaudojimo, neteisėto prisijungimo prie informacinės sistemos. Vėliau šį tyrimą perėmė Kriminalinės policijos biuras, o jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Redas Savickas. Šią savaitę „Suvalkiečio“ pakalbintas prokuroras R. Savickas teigė, kad šis ikiteisminis tyrimas ...
  • Stabtelėta Krikštonyse

    2018-08-01Stabtelėta Krikštonyse
    Viena „Lietuvos muziejų kelio“ stotelė Dzūkijoje itin siejasi su Suvalkija. Krikštonyse (Lazdijų r.), kur darbavosi ir gilius pėdsakus ir šio krašto, ir visos Dzūkijos istorijoje paliko kunigas Jonas Reitelaitis, prisiminta jo veikla tiesiant kelius į Lietuvos nepriklausomybę, puoselėjant lietuvybę bei dirbant valstybės ir visų žmonių labui. Jonas Reitelaitis – kunigas, istorikas, publicistas, tautosakos rinkėjas, geras liaudies medicinos žinovas – gimė netoli Sasnavos esančiame Navasadų kaime, mokėsi Marijampolėje ir eksternu išlaikė egzaminus Rygiškių Jono gimnazijoje. Čia, o vėliau Seinų kunigų seminarijoje J. Reitelaitis tapo aktyviu kovotoju už lietuvybę, čia gimė susidomėjimas Lietuvos istorija ir meilė jai. Vėliau tapo J. Basanavičiaus įkurtos ...
  • „Lietuvos muziejų kelias“: jau Suvalkijoje

    2018-08-01
    Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, prasidėjo Lietuvos muziejų asociacijos organizuojamas jau septintasis „Lietuvos muziejų kelias“, kuris, kaip teigia šios asociacijos vadovas Raimundas Balza, yra „nacionalinio kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos bei modernių muziejinių iniciatyvų edukacinis projektas. 2014 metais startavo renginių ciklas, kryptingai apžvelgęs temas, vedusias Lietuvos valstybingumo link – taip buvo nuosekliai ruošiamasi pažymėti jo atkūrimo šimtmetį. Muziejai visuomenei pristatė sukauptas archeologines vertybes, kalbėjo apie lietuvių liaudies meną, įvairias dvarų kultūros formas, priminė Vasario 16-osios Lietuvą kūrusias ir nepriklausomos Lietuvos idėją puoselėjusias asmenybes“. Šių metų „Lietuvos muziejų kelio“ tema „Nepriklausomybės metų ženklai“. Kaip ir buvo planuota praėjusį rudenį Jono ...
  • Ką mena senos fotografijos?

    2018-08-01Ką mena senos fotografijos?
    Birželio mėnesio fotomįslę (26 dienos „Suvalkietyje“) pirmoji teisingai įminė Vilmutė Mikulskienė. Nuotraukoje užfiksuotas paminklo Lietuvos nepriklausomybės 10-mečiui atidengimas Kalvarijoje, Laisvės gatvėje. O ši Romo Linionio nuotrauka primena Marijampolės teatro istoriją. Koks tai spektaklis? O gal atpažįstate ir aktorių bei žinote, kas buvo režisierius? Atsakymų laukiame iki rugpjūčio vidurio el. p. kultūra@suvalkietis.lt.
  • „Miestas turi būti atviras: visoks ir visiems“ (Komentarai, nuomonės)

    2018-08-01„Miestas turi būti atviras: visoks ir visiems“ (Komentarai, nuomonės)
    Tuo įsitikinę Reda ir Algirdas Marcinkevičiai – ne tik architektai, konkrečiais darbais prisidėję prie daugelio pastarojo meto vyksmų bei pokyčių Marijampolėje. Jie ir aktyvūs kultūrinio gyvenimo dalyviai, besilankantys įvairiausiuose renginiuose, bendraujantys su daugeliu skirtingų žmonių, tad žinantys situaciją ir jaučiantys tai, kas vadinama miesto gyvenimo pulsu… Šiais metais, kai Marijampolė yra Lietuvos kultūros sostinė, šis pulsas dar intensyvesnis, tačiau tai, kas vyksta – netrumpo ankstesnio įdirbio tęsinys. Matydami tai, kas vyksta mieste, ne viename šių vyksmų dalyvaudami ne tik kaip stebėtojai, pašnekovai sako, kad gražių dalykų, pozityvo tikrai daug – ir smagu, kad tai prasidėjo jau seniai. „Miestas ne tik tvarkomas ...
  • Iš pasaulio sostinių – į Marijampolę: atgiję kiemai ir „Tautiška giesmė“

    2018-08-01Iš pasaulio sostinių – į Marijampolę: atgiję kiemai ir „Tautiška giesmė“
    (liepos mėnesio renginių apžvalga) Jeigu norėtume statistikos palyginimui, kiek, kokių renginių vyko ir kiek žmonių juose dalyvavo birželį ir liepą, dar nežinia, kuris mėnuo pasirodytų intensyvesnis. Birželio koncertų, muzikinių projektų gausą liepą tarsi stelbia ne tik Valstybės dienai skirti renginiai (ir su Šimtmečio dainų švente susijęs intensyvus vyksmas), bet ir tarptautiniai projektai, nebe pirmus metus vykstantys Marijampolėje. Regis, tai vis dar nepaliauja stebinti tų, kurie įsitikinę, kad tik sostinėje gali tarpti įdomios idėjos, ir tik čia telkiasi gabūs žmonės… Taigi: paskaičiuokime. „Malonny“ – penktasis meno simpoziumas su svečiais iš Niujorko ir Londono, savaitę vykęs konkretus darbas – tapyba ant sienų, forumai, susitikimai (apie ...
  • „Žmonės turėtų elgtis taip, kaip išmokė tėvai: nebendrauti su nepažįstamais ir jais nepasitikėti“ (Eksperto komentaras)

    2018-07-31„Žmonės turėtų elgtis taip, kaip išmokė tėvai: nebendrauti su nepažįstamais ir jais nepasitikėti“ (Eksperto komentaras)
    Dauguma gyventojų, be abejo, yra girdėję apie įvairius būdus ir keisčiausius scenarijus, kuriuos stengdamiesi apgauti žmones naudoja sukčiai, tarp jų ir telefoniniai. Deja, į jų pinkles patenkančių ir nukentėjusių gyventojų nemažėja. Mūsų žmonės, lietuviai, yra geri ir patiklūs, o telefoniniai sukčiai nuolat stengiasi tobulėti ir ieško kitokių apgaulės būdų, kuria naujus apgavysčių scenarijus. Įdomus faktas – vienas bankas, turintis savo padalinius Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, prieš kelerius metus yra skelbęs, kad tuomet, vos per pusmetį, Lietuvoje nuo telefoninių sukčių nukentėjo daugiau nei 600 banko klientų. O Latvijoje ir Estijoje nebuvo užfiksuota nė vieno tokio nusikaltimo. Dar vienas įdomus faktas – ...
  • Socialiniai tinklai – ne tik galimybė bičiuliautis su visu pasauliu, bet ir rizika tapti tarptautinių sukčių taikiniu

    2018-07-31Socialiniai tinklai – ne tik galimybė bičiuliautis su visu pasauliu, bet ir rizika tapti tarptautinių sukčių taikiniu
    Daugelis mūsų jau seniai žinome, koks didelis stebuklas yra kompiuteris, informacinės technologijos, virtualioje erdvėje klestintys naujienų, prekybos, pažinčių, skelbimų ir t. t. portalai ir, žinoma, socialiniai tinklai. Tikriausiai ne vienas esate girdėjęs pasakymą, kad jeigu tavęs nėra internete ar viename iš populiariausių socialinių tinklų „Facebook“, galima sakyti, kad – kaip čia švelniau pasakius – tavęs apskritai nėra, tu neegzistuoji. Deja, tos naujovės, didelės bendravimo galimybės ir superišmanios technologijos turi ir mums visai nepageidaujamą grįžtamąjį ryšį. Į mūsų kompiuterius braunasi išmanių vyrukų sukurti virusai, naujienų portaluose vietoj aktualios informacijos „netikėtai“ iššoka reklamos ir kiti pasiūlymai, o elektroninio pašto dėžutės užkimštos mums ...
  • Poezijos parke – ne tik vasaros karštis

    2018-07-24Poezijos parke – ne tik vasaros karštis
    Atsinaujinusios miesto erdvės formuoja naujas kultūros tradicijas Kaip ankstesniais metais, taip ir šiemet nuo gegužės pabaigos, kai „Miesto dienų“ šventė savo šurmuliu tarsi atrakina ir paskandina renginių gausoje šią erdvę, visai vasarai ji tampa kultūrinio gyvenimo vienu iš centrų. Ko gero, intensyviausiu – o šiemet tai tikrai. Yra jau tradicinių dalykų, bet ima ir „ištinka“ kas nors netikėto, visai naujo. Šiemet tai buvo tarptautinis skulptorių pleneras – bet apie jį vėliau. Jeigu prisimintume… …ne tokią jau gilią senovę: nukeliautume laiku daugiau nei trejetą dešimtmečių atgal, vargiai beatpažintume šią vietą. Tik vyresnieji prisimena, kaip atrodė teritorija palei Javonį ir Šešupę – ta, kur dabar ...
  • …Tiesiog gyventi ir kurti

    2018-07-24...Tiesiog gyventi ir kurti
    Ar gali būti kas paprasčiau? O gal atvirkščiai – sudėtingiau? Ar kam pavyksta idealiai suderinti šiuos dalykus? Gyvenimą, susidedantį iš begalės smulkių ir didelių darbų, rūpesčių, kuriuos turi sužiūrėti, išspręsti, suderinti, sumokėti – pinigais, bet ne vien. Ir kūrybą, meną – koks jis bebūtų, kurį daugelis vis dar įsivaizduoja kaip mūzos kuždėjimą sėdint ant rašančiojo ar teptuką vedžiojančiojo, gal natas po penklinę gaudančiojo peties… Deja, pasikalbėjus su kuriančiais žmonėmis ar iš labai arti matant jų gyvenimą, romantikus tektų didžiai nuvilti. „Įkvėpimas atsiranda tik dirbant“, – yra sakęs kompozitorius P. Čaikovskis dar XIX amžiuje, taip ar panašiai kūrybą, įkvėpimą, talento ...
  • Klastotės ir duomenų vagystės

    2018-07-24Klastotės ir duomenų vagystės
    Klastotės – tai įvairių formų suklastoti pranešimai (el. laiškai, SMS žinutės) ir interneto svetainės, kuriomis piktavaliai, apsimesdami institucija, įmone ar asmeniu, siekia išgauti naudotojo informaciją, prisijungimo ar finansinius duomenis (banko prisijungimai, kredito kortelių duomenys) arba priversti atlikti tam tikrus veiksmus (pvz. pervesti pinigines lėšas į nusikaltėlių sąskaitas). Klastotėmis siekiama sudominti, gąsdinti ar pasitelkti kitas emocijas, kad naudotojas pats atliktų veiksmus, dėl kurių būtų prarasti duomenys. Klastočių būna įvairių rūšių. Pateikiame keletą jų aprašymų. Pranešimas nuo banko, valstybinės institucijos ar elektroninių paslaugų teikėjo su prašymu atsiųsti ar įvesti nurodytoje svetainėje savo prisijungimo duomenis ar kitą informaciją. Laiškus siunčiantys piktavaliai informuoja apie gautą ...
  • Kibernetiniai incidentai, turintys socialinės inžinerijos požymių

    2018-07-24
    Kaip minėjo Nacionalinio kibernetikos saugumo centro (NKSC) vadovas dr. Rytis Rainys, socialinė inžinerija – vienas dažniausiai naudojamų būdų vykdyti kibernetinėms atakoms įmonėse. NKSC duomenimis, socialinės inžinerijos požymiai dažniausiai pastebimi elektroniniuose laiškuose. Dažniausiai naudoja el. laiškuose NKSC duomenimis, 2017 m. laiškų, sukurtų naudojantis socialinės inžinerijos principais, skaičius išaugo pusantro karto. NKS centras vienoje iš stebimų institucijų per metus užfiksavo daugiau kaip 188500 socialinės inžinerijos požymių turinčių elektroninių laiškų. 2016 m. buvo užfiksuota 106 tūkst., 2015 m. – daugiau nei 37 tūkst. socialinės inžinerijos pobūdžio el. laiškų. Socialinės inžinerijos metodai el. laiškuose naudojami siekiant manipuliuoti žmonių emocijomis ir naudojant psichologinį poveikį priversti naudotojus atlikti potencialiai ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.